Гетманцев Данило Олександрович — Вікіпедія

Гетманцев Данило Олександрович
Народився26 квітня 1978(1978-04-26) (46 років)
Київ, Українська РСР, СРСР
Країна Україна
Діяльністьнауковець, політик, правник
Alma materЮридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Галузьправознавство
ЗакладКНУ імені Тараса Шевченка
Верховна Рада України IX скликання
Посаданародний депутат України
Вчене званняпрофесор
Науковий ступіньдоктор юридичних наук[d]
ЧленствоВерховна Рада України IX скликання
Україна Народний депутат України
9-го скликання
Слуга народу 29 серпня 2019

Картка на сайті Верховної Ради України

Гетманцев Данило Олександрович (нар. 26 квітня 1978, Київ) — український політик, юрист і науковець. З 2019 року — народний депутат України 9-го скликання від партії «Слуга народу». Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики. Доктор юридичних наук, професор.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Освіта

[ред. | ред. код]

У 1995 році закінчив Український гуманітарний ліцей при КНУ ім. Шевченка. У 2000 році з відзнакою закінчив юридичний факультет КНУ ім. Шевченка.

Кар'єра

[ред. | ред. код]

У 19 років ще студентом заснував зі знайомими компанію «МолодьСпортЛото» як альтернативу державної монополії у гральному бізнесі[1][2].

З 2000 до 2006 року працював асистентом у КНУ. У 2004 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю «Адміністративне право і процес, фінансове право, інформаційне право», у тому ж році отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

З 2007 до 2013 року працював доцентом кафедри конституційного та адміністративного права, згодом — фінансового права на юридичному факультеті КНУ ім. Шевченка. У 2012 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю «Адміністративне право і процес, фінансове право, інформаційне право». З 2013 року — професор кафедри фінансового права юридичного факультету КНУ.

У 2016 році став членом Європейської асоціації податкових професорів (European Association of Tax Law Professors — EATLP). Данило Гетманцев став першим членом Асоціації від України серед 350 професорів з усього світу[3][4]. Президент Асоціації податкових радників, понад 10 років є членом опікунської ради Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит»[4].

У 2016 році брав участь у конкурсі до Верховного суду України, проте не пройшов відбір[3][5].

З 2018 року входить до складу Академічного комітету EATLP[3].

Політика

[ред. | ред. код]

Працював помічником народного депутата від «Партії регіонів» Володимира Сівковича[6]. Сам Гетманцев заявив, що з Сівковичем знайомий поверхнево[7].

На парламентських виборах 2019 року увійшов до списку партії «Слуга народу» під № 20[8][9][10]. Голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики[11], співголова групи з міжпарламентських зв'язків з Державою Ізраїль[12]. Член Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань правового статусу ветеранів війни.

Влітку 2019 року, під час парламентських виборів, висловився за відновлення водопостачання до тимчасово окупованого Криму з материкової України[13][14].

Брав участь у підготовці проєкту закону «Про державні лотереї в Україні»[3]. Брав участь у доопрацюванні Податкового кодексу України[3]. Брав активну участь у підготовці висновків щодо тлумачення норм податкового законодавства, за зверненням Конституційного суду України та Верховного суду України[3].

Підготовка законопроєктів:

  • Проєкт нормативного акту про підняття ставки ПДВ з 20 до 24 %[15].
  • Співавтор законопроєкту № 4528, яким пропонувалося скасувати штрафи за відмову надавати послуги українською мовою[16].
  • 28 січня 2022 року разом з Давидом Арахамією подав законопроєкт № 6562, яким скасовувалося мито на бітум закордонного виробництва[17][18].

Влітку 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт авторства Данила Гетманцева про «клуб білого бізнесу» - оподаткування чесних платників податків. Депутат наголосив, що держава і білий бізнес є абсолютними союзниками в боротьбі з тіньовиками і корупціонерами[19].

Економічні погляди та ініціативи

[ред. | ред. код]

У 2019 році Гетманцев заявив, що підтримує проведення податкової амністії в Україні[4]. Як приклад він наводить Аргентину, де 2016 року президент Маурісіо Макрі провів амністію капіталу і закликав повернути гроші в країну. На думку Гетманцева, це дало змогу легалізувати 117 мільярдів доларів, не тільки в грошах, а й в інших активах[4].

19 грудня 2019 року ініціював проєкт закону № 2634 (податок на Google), згідно з яким 20 % ПДВ мали платити Google, Facebook та YouTube. У кінцевому підсумку на 20 % зросла вартість послуг для споживачів[20].

У 2020—2021 роках ініціював переведення на РРО-апаратів усіх ФОП 1 та 2 групи, що спричинило протести. З 1 січня 2022 реформа вступила в дію. Протести Гетманцев пояснив небажанням «контрабандистів та конверторів» втрачати заробітки, що вони отримували на ухиленні від оподаткування[21].

Багато відомих ініціатив Данила Гетманцева пов'язані з детінізацією бізнесу[19].

Оцінки діяльності

[ред. | ред. код]

Діяльність Данила Гетманцева на посаді голови фінансового комітету Верховної Ради часто критикується українським бізнесом[22][23][24]. Підприємці звинувачують нардепа в лобіюванні руйнівних рішень не тільки для бізнесу, а й для української економіки загалом[25]. Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Гетманцев публічно виступив за відновлення жорстких перевірок і підвищення податків[26].

Навесні 2022 року представники великого, малого та середнього українського бізнесу звернулися до президента Володимира Зеленського з проханням усунути Гетманцева з посади Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики. Серед підписантів — власник Meest Group Ростислав Кисіль, співвласник «Нової пошти» В'ячеслав Климов, засновник MacPaw Олександр Косован, засновник Ajax Systems Олександр Конотопський та ще сотні інших підприємців різного рівня. Підписанти листа підкреслили, що через війну 49 % підприємств не працюють, а заяви Гетманцева про підвищення податків призводять до того, що велика кількість підприємців відмовляються інвестувати в Україну і переносять проєкти в ЄС[27].

Співзасновник компанії «Нова пошта», президент Спілки українських підприємців (СУП) В'ячеслав Климов порівняв Гетманцева з президентом РФ Путіним[28]. На його думку, для розвитку української економіки є єдиний шлях — тотальна лібералізація умов ведення бізнесу. Президент бізнес-спільноти Board Андрій Длігач каже, що найбільше його непокоїть, що Гетманцев став секретарем Національної ради з відновлення — нового органу при президентові, і він буде одним з ключових авторів нової архітектури післявоєнної економіки України[23].

Членство в організаціях

[ред. | ред. код]
  • Опікунська рада Національної дитячої спеціалізованої лікарні «ОХМАТДИТ» МОЗ України[29];
  • Адвокатське об′єднання «Юрімекс»;
  • Рада адвокатів Київської області[30];
  • Європейська асоціація податкових професорів[джерело?];
  • Асоціація податкових радників[31];
  • Науково-методична рада Національної школи суддів України[32] та редакційна колегія журналу «Слово Національної школи суддів України»;
  • Науково-консультативна рада при Верховному Суді України[33].

Професійні визнання

[ред. | ред. код]
  • 2012 — визнаний найкращим юристом України з оподаткування на VI Щорічній церемонії нагородження — «Юридична премія»2012[34]
  • 2014—2015 — визнаний кращим юристом України з податкового права на думку Client Choice Awards 2014 і Choice Awards 2015[35]
  • 2016 — вдруге був визнаний найкращим юристом у галузі оподаткування на X Щорічній церемонії — «Юридична премія» 2016[36]
  • 2018 — міжнародне рейтингове дослідження The Legal 500: EMEA[37] відзначило здобутки у сфері оподаткування (The Legal 500: EMEA рекомендує щорічно починаючи з 2013 року).

Науково-практичні посібники

[ред. | ред. код]

Вів активну науково-дослідну роботу, починаючи з 2001 року опублікував[коли?] понад 230 наукових та науково-методичних праць[джерело?].

  • 2007 — Банківське право України. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / Д. О. Гетманцев, Н. Г. Шуклина: К.: Центр учбової літератури, 344 с.[38]
  • 2013 — Непряме оподаткування. Правова сутність та адміністрування: наук.-практ. посіб. / Д. О. Гетманцев, В. Л. Форсюк, Н. В. Бойко; Юрид. компанія «Jurimex». — К.: Юрінком Інтер, 329 с.[39]
  • 2014 — Пряме реальне оподаткування. Правова сутність та адміністрування: наук.-практ. посіб. / Д. О. Гетманцев [та ін.]; Нац. шк. суддів України, юрид. компанія «Jurimex». — К. : Юрінком Інтер, 331 с.[40]
  • 2015 — Юридична відповідальність за податкові правопорушення: наук.-практ. посіб. / Д. О. Гетманцев, Р. В. Макарчук, Я. С. Толкачов; Нац. шк. суддів України, Юрид. компанія «Jurimex». — К. : Юрінком Інтер, 748 с. 
  • 2015 — Теорія, принципи та історія податку. Правовий аспект: наук.-практ. посіб. / Д. О. Гетманцев, В. Л. Форсюк, І. С. Бєліцький; Нац. шк. суддів України, юрид. компанія «Jurimex». — К. : Юрінком Інтер, 494 с.
  • 2016 — Непряме оподаткування. Правова сутність та адміністрування: наук.-практ. посіб., доповн. / Д. О. Гетманцев, В. Л. Форсюк, Ю. А. Федчишин, Ю. М. Лавреха. — К: Юрінком Інтер, 592 c.
  • 2017 — Кваліфікаційний (адвокатський) іспит: навч. посіб. у 17 кн. Кн. 14: Бюджетне, податкове та митне законодавство / Д. О. Гетманцев, В. Л. Форсюк, М. В. Нечай  – К: «Юрінком Інтер», 144 c.[41]
  • 2017 — «Адміністрування податкових платежів. Проблеми теорії та практики»: наук.-практ. посіб., / Д. О. Гетманцев, Ю. А. Коваль, М. В. Нечай — К: «Юрінком Інтер», 778 с.[42]
  • 2017 — «Оподаткування доходів фізичних осіб. Правове регулювання»: наук.-практ. посіб., / Д. О. Гетманцев, О. В. Гедзюк, І. С. Бєліцький, К. С. Чарторийський, А. К. Головацька, К: Юрінком Інтер, 624 с.
  • 2018 — «Прямі реальні податки. Правова сутність та адміністрування»: наук.-практ. посіб., / Д. О. Гетманцев, О. О. Семчик, О. А. Шишканов, К: Юрінком Інтер, 372 с.
  • 2019 — «Нариси філософії податку»/ Д. О. Гетманцев — Х.: Фоліо, 526 с.

Монографії

[ред. | ред. код]
  • 2005 — Правовий режим банківської таємниці за законодавством України  / Д. О. Гетманцев; К.: Дизайн–центр «Сова», 234 с.
  • 2008 — Азартна гра в Україні та за кордоном. Нарис сучасної теорії правового регулювання ігор на гроші / Д. О. Гетманцев; К.: ТОВ «СЕЕМ Принт», 209 с.
  • 2011 — Фінансово-правове зобов'язання як окрема категорія фінансового права / Д. О. Гетманцев; К.: Юрінком Інтер, 368 с.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Биография Даниила Гетманцева [Архівовано 18 січня 2021 у Wayback Machine.] (рос.)
  2. Калачова Г., Мойсеєнко О. (8 серпня 2019, 08:00). Фінансист «Слуги народу» Данило Гетманцев: Податкова амністія буде і вона буде платною. Економічна правда (Інтерв'ю). Процитовано 23 червня 2022.
  3. а б в г д е Гетманцев Данило. Ліга.net.
  4. а б в г 10 фактів про Данила Гетманцева, радника Зеленського з публічних фінансів та оподаткування. espreso.tv. Еспресо TV. 11 травня 2019.
  5. Гетманцев Данило
  6. Голова комітету з питань фінансів Гетманцев був помічником Сівковича, – розслідування. 24 Канал. Архів оригіналу за 3 березня 2020. Процитовано 30 вересня 2019.
  7. Фіскальний каток. Данило Гетманцев про штрафи та РРО, майбутнє зарплатних ФОПів, «смотрящіх» та контрабанду в київському Пасажі — інтерв'ю. biz.nv.ua (укр.). Процитовано 14 червня 2022.
  8. Партія Зеленського «Слуга народу» оголосила список кандидатів. ТСН. 9 червня 2019. Архів оригіналу за 6 липня 2019. Процитовано 6 липня 2019.
  9. У списку "Слуги народу" є помічники ексрегіоналів і порошенківців – Чесно. Українська правда. 4 липня 2019. Архів оригіналу за 6 липня 2019. Процитовано 6 липня 2019.
  10. На з'їзді «Слуги народу» представили сотню членів партії [Архівовано 16 червня 2019 у Wayback Machine.] Радіо Свобода
  11. Хто зі «слуг народу» обійме керівні посади у фракції та комітетах парламенту: список. Архів оригіналу за 5 серпня 2019. Процитовано 5 серпня 2019.
  12. Марія Мамаєва (1 листопада 2019). У Раді створили групи міжпарламентських зв’язків з шістьма країнами. УНН. Архів оригіналу за 4 листопада 2019. Процитовано 19 листопада 2019.
  13. "Це не той метод, який треба використовувати". Радник президента Гетманцев виступив за повернення до окупованого Криму водопостачання з материкової України. Еспресо TV. 6 липня 2019. Архів оригіналу за 6 липня 2019. Процитовано 6 липня 2019.
  14. Гетманцев: Отключая водоснабжение в Крыму, мы вредим нашим гражданам. ATR (телеканал). 6 липня 2019. Архів оригіналу за 6 липня 2019. Процитовано 6 липня 2019.
  15. Михаил Кухар заявил об инициативе Гетманцева повысить НДС с 20 до 24 процентов — гремит скандал. Архів оригіналу за 2 травня 2021. Процитовано 2 травня 2021.
  16. Цензор.НЕТ. "Слуги народу" на чолі з Бужанським хочуть скасувати штрафи за російську мову у сфері обслуговування. Цензор.НЕТ (укр.). Архів оригіналу за 29 грудня 2020. Процитовано 21 грудня 2020.
  17. Російський бітум для «Великого будівництва»: як «слуги» хочуть обнулити мито для Росії. Архів оригіналу за 3 лютого 2022. Процитовано 3 лютого 2022.
  18. Лідери партії Зеленського запропонували скасувати мито на імпорт бітуму для ремонту доріг. Архів оригіналу за 3 лютого 2022. Процитовано 3 лютого 2022.
  19. а б #24 Данило Гетманцев в рейтингу «Рейтинг найвпливовіших українців-2024: політики та державні діячі». focus.ua. Фокус. 23 серпня 2024.
  20. Голова податкового комітет відреагував на критику із оподаткуванням Google, Facebook, Youtube. Ліга:Закон. Архів оригіналу за 17 травня 2022. Процитовано 17 травня 2022. {{cite web}}: Cite має пустий невідомий параметр: |1= (довідка)
  21. "Будь-яку дискусію з ФОПами закінчено і крапка": Гетманцев про введення касових апаратів. www.unian.ua (укр.). Архів оригіналу за 17 травня 2022. Процитовано 17 травня 2022.
  22. Артем Горовенко (18 травня 2022). "Не тільки підвищення податків": чому бізнес просить звільнити Гетьманцева. rbc.ua. РБК-Україна.
  23. а б Сергій Шевчук, Іра Крицька (19 травня 2022). Боротьба ідеологій. Зеленський не реагує на демарш бізнесу проти Гетманцева. Forbes дізнався, що думають про скандал у команді президента і чому цей спір більший за податки. forbes.ua. Forbes Україна.
  24. Андрій Гаценко (17 травня 2022). Бізнес збунтувався проти Гетманцева: у чому звинувачують голову податкового комітету. economics.segodnya.ua. Сьогодні.
  25. Олексій Павлиш (16 травня 2022). "Послідовний противник економічної свободи": бізнес просить Зеленського про відставку Гетманцева. epravda.com.ua. Економічна правда.
  26. Іра Крицька (10 травня 2022). «Я бы уже восстановил проверки для бизнеса, который не пострадал от войны». Какие льготы для предпринимателей оставит государство? Интервью с Данилом Гетманцевым. forbes.ua (рос.). Forbes Україна.
  27. Український бізнес просить звільнити Гетманцева. Той каже, що готовий до діалогу. biz.nv.ua. New Voice. 17 травня 2022.
  28. «Обскубати» бізнес вже не вийде. Співвласник Нової пошти порівняв Гетманцева з Путіним. biz.nv.ua. New Voice. 17 червня 2022.
  29. Національна дитяча спеціалізована лікарня «ОХМАТДИТ». ohmatdyt.com.ua. Архів оригіналу за 1 березня 2016. Процитовано 24 лютого 2016.
  30. Рада адвокатів Київської області | та кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури та Центр стажування та підвищення кваліфікації адвокатів. www.radako.com.ua. Архів оригіналу за 21 лютого 2016. Процитовано 24 лютого 2016.
  31. Президент та Віце-президент. Асоціація податкових радників. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 14 березня 2016.
  32. Науково-методична рада НШСУ. nsj.gov.ua (амер.). Архів оригіналу за 7 листопада 2017. Процитовано 6 листопада 2017.
  33. Склад Науково-консультативної ради при Верховному Суді оприлюднено (прізвища). zib.com.ua. Архів оригіналу за 18 травня 2018. Процитовано 17 травня 2018.
  34. Победители и финалисты «Юридической премии 2012 года». yurpremia.org. Архів оригіналу за 9 липня 2016. Процитовано 24 серпня 2016.
  35. http://www.clientchoice.com/search/jurisdiction/ukraine-1781. www.clientchoice.com. Процитовано 26 червня 2015.
  36. ЮРИДИЧЕСКАЯ ПРЕМИЯ 2016 года. yurpremia.org. Архів оригіналу за 26 квітня 2017. Процитовано 24 серпня 2016.
  37. The Legal 500: Europe, Middle East & Africa > Ukraine > Tax recommended Law firms, Lawyers. www.legal500.com (en-us) . Архів оригіналу за 1 травня 2017. Процитовано 24 квітня 2017.
  38. БАНКІВСЬКЕ ПРАВО УКРАЇНИ (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 4 квітня 2017.
  39. http://shop.yurincom.com/book/Nepryame-opodatkuvannya--Pravova-sutn-st-ta-adm-n-struvannya-/.
  40. http://shop.yurincom.com/book/Pryame-realne-opodatkuvannya--Pravova-sutn-st-ta-adm-n-struvannya--Nayavna-u-PDF-format--/.
  41. https://inyure.ua/ua/.
  42. Купити Адміністрування податкових платежів: проблеми теорії та практики-Інтернет-магазин юридичної літератури "Юрліт". jurlit.com (рос.). Архів оригіналу за 22 вересня 2017. Процитовано 8 червня 2017.