Федоров Михайло Альбертович — Вікіпедія

Федоров Михайло Альбертович
Віцепрем'єр-міністр — Міністр цифрової трансформації України
Нині на посаді
На посаді з 29 серпня 2019
Президент Володимир Зеленський
Прем'єр-міністр Олексій Гончарук
Денис Шмигаль
Народився 21 січня 1991(1991-01-21) (33 роки)
Василівка, Запорізька область
Відомий як міністр, політик
Країна Україна
Alma mater Запорізький національний університет
Політична партія Слуга народу
Нагороди
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Федоров Михайло Альбертович на сайті Верховної Ради
Україна Народний депутат України
9-го скликання
Слуга народу 29 серпня 2019 29 серпня 2019

Картка на сайті Верховної Ради України

Федоров Михайло Альбертович (нар. 21 січня 1991, Василівка, Запорізька область) — український підприємець та державний діяч[1]. З 29 серпня 2019 року — віцепрем'єр-міністр, міністр цифрової трансформації України в уряді Олексія Гончарука та Дениса Шмигаля[2][3]. Ініціатор електронного сервісу державних послуг «Дія». Наймолодший міністр в історії української політики[4][5].

У минулому Народний депутат України IX скликання. Учасник списку «Forbes 30 до 30» як молодий візіонер. Радник Президента (поза штатом) з цифрового напрямку[6]. Керівник digital-напряму передвиборчої кампанії кандидата в президенти України Володимира Зеленського 2019 року[7].

Член Ради національної безпеки і оборони України з 19 березня 2021 року[8]. Член Ставки Верховного Головнокомандувача України з 22 листопада 2023 року[9].

Освіта[ред. | ред. код]

У 2009—2014 роках навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті соціології та управління.

Закінчив «Вищу політичну школу» та «Освітню школу представників НАТО в Україні»[10].

Отримував стипендію від ОБСЄ у рамках процесів моніторингу за екологією Запоріжжя[10]. 2012 року обраний «студентським мером» міста Запоріжжя[11].

Початок політичної кар'єри[ред. | ред. код]

2015—2019 роки — засновник та генеральний директор компанії SMMSTUDIO. Основна діяльність агенції полягала у налаштуванні успішних рекламних кампаній у соціальних мережах[12].

2014 рік — на виборах до Верховної Ради кандидат в народні депутати від партії «5.10», № 166 у виборчому списку. На час виборів — фізична особа-підприємець[13].

2018 рік — операційний директор проєкту «Суперлюди»[14].

2019 рік — керівник digital-напряму передвиборчої кампанії кандидата в президенти Володимира Зеленського[15].

З 21 травня 2019 року — радник президента (поза штатом) з digital-напряму[6].

2019 рік — на виборах до Верховної Ради — кандидат у народні депутати від партії «Слуга народу», № 6 у виборчому списку[16]. Народний депутат України IX скликання[17]. Голова Запорізької обласної організації партії «Слуга народу»[18].

Міністр цифрової трансформації[ред. | ред. код]

29 серпня 2019 року призначений на посаду Віцепрем'єр-міністра України — Міністра цифрової трансформації України в уряді Олексія Гончарука[2].

4 березня 2020 року призначений на посаду Віцепрем'єр-міністра України — Міністра цифрової трансформації України в уряді Дениса Шмигаля[19].

Обійнявши посаду, поставив за мету побудувати цифрову державу та до 2024 року перевести 100 % державних послуг в онлайн[20].

У березні 2020 року Кабінет Міністрів України ухвалив запровадження нової посади керівника цифрової трансформації (Chief Digital Transformation Officer, CDTO) у всіх державних органах влади. На рівні державних органів — це профільний заступник. Такі позиції з'явилися в кожному міністерстві, з'являються в обласних адміністраціях, держкомпаніях, агентствах та інших центральних органах виконавчої влади[21].

Разом із командою запустив низку сервісів та проєктів, які сприяють оцифруванню[22][23][24][25].

Ініціатор щорічного форуму Diia Summit[26]. Організатор Facebook Business Conf.[27]

Завдяки проєктам Міністерства цифрової трансформації на чолі з Федоровим вдалося ліквідувати декілька корупційних схем у будівельній та податковій сфері[28][29][30][31].

Сервіси та проєкти[ред. | ред. код]

Разом із командою Міністерства Федоров запустив низку сервісів та проєктів:

  • Дія — портал та застосунок, що дозволяє користувачам отримувати державні послуги онлайн[32].
  • Дія.City — спеціальний правовий простір ІТ-компаній[33].
  • е-Резидентство — статус для іноземців, який дає змогу вести бізнес в Україні онлайн без фізичної присутності в країні[34].
  • COVID-сертифікати у смартфоні[35].
  • Дія.Цифрова освіта — онлайн-платформа з безплатними курсами цифрової грамотності[36].
  • Дія.Бізнес — платформа для підтримки бізнесу[37].
  • Дія.Центр — мережа місць, де українці можуть отримати адміністративні послуги, консультації щодо онлайн-послуг, ведення бізнесу тощо[38].
  • єМалятко — сервіс для батьків новонароджених[39].
  • єДопомога — програма фінансової допомоги бізнесу[40].
  • «Інтернет-субвенція» — проєкт, завдяки якому українці отримують підключення до оптичного інтернету[41].
  • Ноутбук кожному вчителю — ініціатива, завдяки якій українські вчителі отримують сучасні ноутбуки[40].

Діяльність під час повномасштабного вторгнення[ред. | ред. код]

За час повномасштабного вторгнення були реалізовані такі проєкти:

  • Функція отримати статус безробітного та оформити допомогу по безробіттю; подати 2 % декларацію та сплатити податки[42]; повідомити про пошкоджене/знищене майно[43]; отримати тимчасовий документ на період воєнного стану — єДокумент тощо[44].
  • Розширено сервіс Допомога: українці в районах, де відбувалися найактивніші бойові дії, змогли отримати 6500 грн підтримки від держави. Видано 30,9 млрд грн для 5 млн українців[45].
  • United24 — платформа для збору пожертв з усього світу на підтримку України[46]. Завдяки цим коштам забезпечуються військові та гуманітарні потреби держави. Усі кошти розподіляються за трьома напрямками: оборона та розмінування; гуманітарна та медична допомога; відновлення України. Наприклад, завдяки зібраним пожертвам вдалося придбати гелікоптер для евакуації важкопоранених[47]; 44 тисячі касок; 48 тисяч одиниць бронежилетів; 7 спеціальних автомобілів для військових; 35 портативних апаратів ШВЛ для медиків, які працюють на передовій.
  • «Армія дронів» — комплексна програма, розроблена Міністерством оборони спільно з Генеральним штабом. Проект передбачає закупівлю безпілотників для Збройних сил України, ремонт безпілотників та системну підготовку операторів безпілотників. Наразі команда підписала контракти на закупівлю безпілотників на суму понад 1,1 млрд грн. Люди також жертвують власні безпілотники для потреб ЗСУ[48].
  • В Україні розпочав роботу платіжний сервіс PayPal[49]. У лютому Михайло Федоров звернувся до генерального директора PayPal Дена Шульмана з проханням піти з російського ринку. Компанія не тільки пішла з ринку, а й дозволила безкомісійні перекази для українських користувачів до 30 червня[50]. У червні період переказів без комісій був продовжений до кінця вересня. Загальна сума коштів, яку переказали та отримали українці, становить понад $200 млн.

Співпраця з Ілоном Маском[ред. | ред. код]

Через кілька днів після вторгнення Росії Михайло Федоров звернувся до Ілона Маска[51] з проханням надати Україні станції Starlink. Наразі в Україні працює понад 18 тис. станцій Starlink[52], які забезпечують об'єкти критичної інфраструктури, державні установи тощо стабільним інтернет-зв'язком. Команда SpaceX також оновила програмне забезпечення для зменшення енергоспоживання, щоб Starlink можна було живити від автомобільного прикурювача. Враховуючи кількість терміналів та їх затребуваність, SpaceX ухвалила рішення про відкриття представництва в Україні. 9 червня компанія «Старлінк Україна» отримала офіційну реєстрацію як оператор зв'язку[53].

Крім Starlink, Ілон Маск передав Україні станції Tesla Powerwall[54]. Це сонячні станції та генератори, які забезпечують резервне живлення під час відключення електроенергії. Їх використовують у населених пунктах, які найбільше постраждали від російської окупації. Таке рішення стало в нагоді, оскільки було багато ситуацій, коли потрібно було не чекати відновлення електропостачання, а запустити критично важливу інфраструктуру. З початку повномасштабного вторгнення Україна отримала 44 електростанції Tesla Powerwall.

Кібервійна[ред. | ред. код]

Команда Міністерства цифрової трансформації допомагає уряду та українцям оборонятися від кібератак і хакерів під час війни.

  • Цифрова блокада Російської Федерації. З початку повномасштабної війни Міністерство цифрової трансформації звертається до технологічних компаній із закликом припинити роботу в Росії. Загалом звернулися до понад 600 компаній, близько 150 відгукнулися на прохання, а 78 повністю залишили російський ринок.
  • ІТ-армія — понад 250 тис. добровольців з усього світу об'єдналися для боротьби з ворогом, і показують, що єдиним можливим майбутнім для Росії буде максимально повільне і без жодних сучасних цифрових інструментів. З початку повномасштабного вторгнення ІТ-армія атакувала понад 7000 онлайн-ресурсів і ця кількість зростає щодня. Серед них RuTube, Пошта Росії, Сбербанк, Держзакупівлі тощо[55].
  • єВорог — чатбот, де українці можуть повідомляти про пересування окупантів, їхні військові злочини та колаборантів. Також українці можуть повідомляти інформацію про вибухонебезпечні та підозрілі предмети, зокрема міни. Це допоможе у розмінуванні нашої країни. Наразі чат-ботом вже скористалися понад 350 тис. осіб. Завдяки інформації, отриманій в рамках єВорог, Збройні Сили змогли провести низку успішних операцій. Нині чат-бот отримав інформацію про понад 30 військових злочинів[56].
  • Ідентифікація за фотографіями зі штучним інтелектом: Міністерство цифрової трансформації за допомогою алгоритмів штучного інтелекту ідентифікувало чимало російських солдатів, які мародерствували. Алгоритми також ідентифікували понад 300 фотографій вбитих окупантів. А за допомогою соціальної інженерії знайшли багатьох людей, які були пов'язані з цією війною, щоб повідомити їм про смерть близької людини та попросити відмовитися йти воювати[57].

Нагороди та відзнаки[ред. | ред. код]

Федоров із командою, яка у передвиборчому штабі Зеленського відповідала за диджитал-напрям, переміг[коли?] у 7 номінаціях[58][59] щорічної премії Європейської асоціації політичних консультантів (EAPC) Polaris Awards[60], а саме:

  • «Кампанія у соціальних медіа» (Social Media Campaign);
  • «Найкраще вебвідео» (Best Web Video);
  • «Найкраще використання негативного або контрастного» (Best Use of Negative or Contrast);
  • «Креативне використання даних / метрик / аналітики» (Creative Use of Data / Metrics / Analytics);
  • «Найкращий вебсайт» (Best Website);
  • «Диджитал-кампанії» (Digital Campaigns);
  • «Найкраще використання гумору» (Best Use of Humor).

Дія.City отримала нагороду Emerging Europe Awards у номінації «Сучасна та перспективна політика».

Михайло Федоров увійшов до рейтингу європейських цифрових лідерів POLITICO Tech 28 та посів перше місце в категорії Rulebreakers[61].

Бренд «Дія» отримав дві нагороди на британській премії D&AD Awards у категоріях «Локальне рішення» та «Цифровий дизайн»[62].

Дія отримала бронзову статуетку «Каннських левів» у категорії «Креативна трансформація бізнесу» (2022)[63].

Команда Міністерства цифрової трансформації отримала нагороду «Креативні державні службовці» на щорічному фестивалі «Креативна бюрократія»[64].

Україну та особисто Михайла Федорова відзначили на Європейському форумі з кібербезпеки CYBERSEC. Вони отримали дві нагороди: за героїчний опір російській агресії та за захист цифрових кордонів демократичного світу[65].

Команда цифрової трансформації Міністерства отримала дві нагороди в конкурсі Telecom Ukraine 2021: Telecom Challenge за особливі досягнення у розвитку телекомунікаційної галузі та перемогу в номінації «Відкриття року» за проєкт «Інтернет-субвенція»[66].

Портал «Дія» отримав нагороду від Red Dot Design Award (2020)[67].

Михайло Федоров увійшов до списку «Forbes 30 до 30» як молодий візіонер[68]. Номінант на нагороду Kyiv Post «30 under 30» 2019, куди щороку потрапляють молоді українські лідери за визначні досягнення[69].

У 2022 році ввійшов до списку TIME100 Next від видання Time категорії «Інноватори»[70].

У 2023 році став одним із 15 лідерів у категорії «Державне управління» рейтингу «Список лідерів України УП-100»[71] видання «Українська правда».

Розслідування[ред. | ред. код]

Став фігурантом журналістської програми «Наші гроші з Денисом Бігусом». Згідно з матеріалами журналістів, Федоров отримував гроші для підтримки інтернет-ресурсів команди від Сергія Шефіра не через офіційні рахунки виборчого фонду Зеленського, а готівкою в офісі ЗеКоманди. При цьому бюджет на інтернет-рекламу тільки в другому турі склав майже 300 тисяч доларів[72]. Пізніше в інтерв'ю Федоров заперечив цю інформацію, зазначивши, що отримував гроші офіційно на боротьбу з ботами[73].

Нагороди[ред. | ред. код]

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • Має перший розряд із шахів[75].
  • 2012 року був обраний «студентським мером» Запоріжжя[76].
  • Свої перші гроші почав заробляти ще до вступу в університет, у полях, працюючи на місцевих фермерів. Як і вся молодь з його оточення, Михайло виконував важку фізичну роботу — з 4 ранку і до пізньої ночі збирали врожай помідорів або кавунів[77].
  • Під час студентства започаткував найбільший у місті молодіжний громадський рух «Актив-Z». Разом зі фондом USAID реалізував проєкт «Посилення IT-потенціалу Запоріжжя»[78].

Родина[ред. | ред. код]

  • Дружина — Анастасія Федорова.
  • Донька — Марія Федорова.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Федоров Михайло Альбертович: БІОГРАФІЯchesno.org
  2. а б ВЕРХОВНА РАДА ЗАТВЕРДИЛА НОВИЙ СКЛАД КАБМІНУ ТСН
  3. Діана Буцко (28 листопада 2019). Михайло Федоров: "Я впевнений на 100%, що смартфони продовжують життя бабусям". Лівий берег. Процитовано 29 листопада 2019.
  4. Welle (www.dw.com), Deutsche. Юні і зелені: уряд України - наймолодший у Європі | DW | 03.09.2019. DW.COM (uk-UA) . Процитовано 13 січня 2021.
  5. «Буду всю цю фігню бюрократичну просто ліквідовувати» – міністр Михайло Федоров. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 13 січня 2021.
  6. а б УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 313/2019 Про призначення М.Федорова Радником Президента України president.gov.ua
  7. Координатор Зе!диджитал Михаил Федоров: Стратегию “Зе!” придумали мы. Украинская правда (рос.). Процитовано 15 липня 2019.
  8. Указ Президента України №-102/2021 від 19.3.2021 р.
  9. Зеленський змінив склад Ставки Верховного Головнокомандувача, Укрінформ, 22.11.2023
  10. а б Одінцова, Анастасія (5 березня 2020). Наймолодший член Кабміну. Головні факти з біографії віцепрем'єра і міністра цифрової трансформації Михайла Федорова. nv.ua (укр.). Новое Время. Процитовано 2 грудня 2020.
  11. Неймовірні емоції у Запоріжжі Студреспубліка
  12. Федоров Михаил. Ліга.Досье (укр.). LIGA. Процитовано 3 грудня 2020.
  13. Виборчий список. Політична Партія «5.10» Центральна виборча комісія
  14. Дигіталізація vol.2: як поєднати бізнес та диджитал Red Bull
  15. Координатор Зе!діджитал Михайло Федоров: Стратегію “Зе!” придумали ми. Українська правда (укр.). Процитовано 4 лютого 2021.
  16. На з'їзді «Слуги народу» представили сотню членів партії Радіо Свобода
  17. Рада достроково припинила повноваження нардепів Малюськи, Оржеля, Криклія, Новосад, Федорова, які перейшли працювати в Кабмін. Інтерфакс-Україна. 29.08.2019.
  18. "Слуга народу" обрала голів ще дев'яти обласних осередків партії. Укрінформ. 05.06.2020. Процитовано 5 червня 2020.
  19. Уряд Шмигаля: хто пішов та хто лишається. BBC News Україна (укр.). 4 березня 2020. Процитовано 3 грудня 2020.
  20. Стрельников, Олександр (7 травня 2020). До 2024 року українці мають отримати онлайн-доступ до 100% державних послуг — голова Мінцифри. nv.ua (укр.). Процитовано 3 грудня 2020.
  21. КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА Деякі питання діяльності підрозділів з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації центральних та місцевих органів виконавчої влади та заступників керівників центральних органів виконавчої влади, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації. zakon.rada.gov.ua (укр.). 3 березня 2020. Процитовано 3 грудня 2020.
  22. https://thedigital.gov.ua/projects/e-residency
  23. Кабінет Міністрів України - Михайло Федоров: До кінця року Мінцифри запустить єМалятко онлайн по всій країні. www.kmu.gov.ua (ua) . Процитовано 4 лютого 2021.
  24. Скрипин, Владимир Скрипин Владимир. Зеленський анонсував «‎‎єСмартфон» — людям від 60 років безоплатно роздадуть сучасні смартфони. ITC.ua. Процитовано 9 лютого 2022.
  25. https://thedigital.gov.ua/projects/osvita
  26. Diia Summit. Презентація нових електронних послуг та документів у Дії. YouTube. Дія. 5 жовтня 2020. Процитовано 9 червня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  27. FACEBOOK Business Conf — конференция о фейсбук-маркетинге. news.liga.net (рос.). 22 листопада 2018. Процитовано 4 грудня 2020.
  28. Що Мінцифри зробило за рік роботи?. YouTube канал Міністерство цифрової трансформації України (укр.). 9 жовтня 2020. Процитовано 2020-04-2020.
  29. Мінцифри показало “вшитий” корупційний скрипт ДАБІ. Економічна правда (укр.). 13 березня 2020. Процитовано 4 грудня 2020.
  30. СБУ та ДПС заблокувало схему протиправного формування податкового кредиту з ПДВ. www.golovbukh.ua (укр.). 3 липня 2020. Процитовано 4 грудня 2020.
  31. Глава Мінцифри заявив про ліквідацію однієї з найбільших корупційних схем за історію України. LB.ua. 3 липня 2020. Процитовано 4 грудня 2020.
  32. Дія — Державні послуги онлайн. diia.gov.ua (ua) . Процитовано 24 жовтня 2022.
  33. Diia.City. city.diia.gov.ua (укр.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  34. Іноземні ІТ-спеціалісти зможуть віддалено вести бізнес в Україні: Парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт про е-Резидентство. thedigital.gov.ua (укр.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  35. Міжнародні COVID-сертифікати можна згенерувати на порталі Дія. thedigital.gov.ua (укр.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  36. Дія. Цифрова Освіта. osvita.diia.gov.ua. Процитовано 24 жовтня 2022.
  37. Дія.Бізнес. business.diia.gov.ua (укр.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  38. Дія. Платформа Центрів. center.diia.gov.ua (укр.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  39. єМалятко. diia.gov.ua (ua) . Процитовано 24 жовтня 2022.
  40. а б Ноутбук кожному вчителю: понад 61 тисяча комп’ютерів вже доставлені. thedigital.gov.ua (укр.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  41. Інтернет субвенція. project3758192.tilda.ws. Архів оригіналу за 12 червня 2021. Процитовано 24 жовтня 2022.
  42. Відтепер у Дії можна подати декларацію платника єдиного податку 2% та сплатити його. thedigital.gov.ua (укр.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  43. Подати заявку про пошкоджене майно під час війни відтепер можна в застосунку Дія. thedigital.gov.ua (укр.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  44. У Дії з’явиться єДокумент. thedigital.gov.ua (укр.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  45. Денис Шмигаль Прем‘єр-міністр України. Telegram. Процитовано 24 жовтня 2022.
  46. UNITED24 - The initiative of the President of Ukraine. u24.gov.ua (англ.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  47. Гелікоптер, придбаний через UNITED24, відправлено на фронт. thedigital.gov.ua (укр.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  48. UNITED24 Dronation - Ukraine is assembling an Army of Drones. u24.gov.ua (англ.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  49. FEDOROV. Telegram. Процитовано 24 жовтня 2022.
  50. PayPal продовжив для українців термін переказів без комісії до кінця вересня. thedigital.gov.ua (укр.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  51. FEDOROV. Telegram. Процитовано 24 жовтня 2022.
  52. FEDOROV. Telegram. Процитовано 24 жовтня 2022.
  53. FEDOROV. Telegram. Процитовано 24 жовтня 2022.
  54. FEDOROV. Telegram. Процитовано 24 жовтня 2022.
  55. Мінцифра. Telegram. Процитовано 24 жовтня 2022.
  56. FEDOROV. Telegram. Процитовано 24 жовтня 2022.
  57. Перша цифрова війна. Михайло Федоров розповідає, як Україна воює з Росією на кіберфронті. Українська правда (укр.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  58. Команда Зеленського здобула рекордні сім нагород премії Асоціації політконсультантів Polaris Awards. glavcom.ua (укр.). Процитовано 18 липня 2019.
  59. Передвиборча кампанія Зеленського здобула сім нагород на EAPC Polaris Awards. www.ukrinform.ua (укр.). 01.06.2019. Процитовано 30 грудня 2020.
  60. EAPC Conference & Polaris Awards | 29-31 May, Athens. eapcevents.com. Процитовано 18 липня 2019.
  61. Михайло Федоров увійшов у рейтинг цифрових лідерів Європи POLITICO Tech 28. thedigital.gov.ua (укр.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  62. Мінцифра. Telegram. Процитовано 24 жовтня 2022.
  63. Мінцифра. Telegram. Процитовано 24 жовтня 2022.
  64. Команда Мінцифри отримала нагороду «Креативні держслужбовці» в Німеччині. thedigital.gov.ua (укр.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  65. Україна отримала дві нагороди у сфері кіберзахисту на CYBERSEC European Cybersecurity Forum. thedigital.gov.ua (укр.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  66. Мінцифра. Telegram. Процитовано 24 жовтня 2022.
  67. Портал Дія отримав нагороду від Red Dot Design Award у номінації Interface Design. thedigital.gov.ua (укр.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  68. Хто потрапив у список «30 до 30» від українського Forbes. The Village Україна. 4 листопада 2020. Процитовано 4 грудня 2020.
  69. Krasnikov, Denys (10 грудня 2019). Mykhailo Fedorov: Marketer becomes minister to make Ukraine digital-friendly | KyivPost — Ukraine's Global Voice. KyivPost (англ.). Процитовано 4 грудня 2020.
  70. 2022 TIME100 Next: Mykhailo Fedorov. Time (англ.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  71. УП відзначила 100 лідерів України. Українська правда (українською) . 23 листопада 2023. Процитовано 14 грудня 2023.
  72. Зе-телеграм: таємні переписки команди Зеленського /// Наші гроші № 266 (2019.04.19) youtube.com
  73. За такої підтримки нам не потрібні були боти — керівник диджитал-кампанії Зеленського. hromadske.ua (укр.). Процитовано 11 грудня 2020.
  74. Указ Президента України від 23 серпня 2022 року № 593/2022 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Незалежності України»;
  75. ukrchess.org.ua.
  76. Наймолодший член Кабміну. Головні факти з біографії віцепрем'єра і міністра цифрової трансформації Михайла Федорова. nv.ua (укр.). Процитовано 11 грудня 2020.
  77. Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров розповів про перші в житті зароблені гроші. Woman MAGAZINE (ru-RU) . 8 грудня 2020. Процитовано 11 грудня 2020.
  78. Михайло Федоров. Досьє. suspilne.media (укр.). 13 листопада 2019. Процитовано 4 грудня 2020.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]