Бої на Дніпрі (з 2022) — Вікіпедія

Бої на Дніпрі
Південний театр воєнних дій російсько-української війни

Дата: 14 вересня 2022 — дотепер
(1 рік, 7 місяців, 11 днів)
Місце: Дніпро, Херсонська область, Кінбурнський півострів
Результат: Продовжується
Сторони
Росія Росія Україна Україна
Військові формування
Збройні сили Російської Федерації Збройні сили України

Після завершення в листопаді 2022 року першої фази Контрнаступу ЗСУ на півдні України вздовж Дніпра почалися бойові зіткнення між Збройними силами України та Збройними силами РФ.

Передумови[ред. | ред. код]

За оцінками українських чиновників, до вечора 10 листопада 2022 року половина російських солдатів була виведена через Дніпро. Рано вранці 11 листопада було помічено російських піхотинців, які йшли через понтонний міст до східного берега. Українські колони бронетехніки наблизилися до самого Херсона, проходячи повз кілька міст, сіл та передмість. Коли російські війська відступали через Дніпро, українські війська просувалися далі в Херсонську область та прилеглі території[1].

Пізніше того ж дня українські війська звільнили Херсон та решту правобережжя Херсонської області[2].

Кінбурнська коса[ред. | ред. код]

Карта Кінбурнського півострова (жовта) та Кінбурнської коси (зелена)

14 вересня 2022 року російські джерела повідомили про невдалий український десант на Кінбурнську косу[3]. Наступного дня заступник голови Херсонської ЦВА Кирило Стремоусов заявив про понад 120 загиблих українських військових[4][5][6]. Інформацію про висадку не була підтверджена Україною.

12 листопада 2022 року речниця ОК «Південь» Наталія Гуменюк заявила про роботу над звільненням усією Миколаївської області, включно з Кінбурнським півостровом[7]

13 листопада російські джерела знову повідомили про невдалу спробу українських військ висадитися в Покровському[8][9]. Українські чиновники, не заперечили цієї інформації[7].

14 листопада російські війська запустили зенітні ракети по Очакові, намагаючись перешкодити українському вогневому контролю та затримати майбутні спроби висадки[7].

16 листопада ОК «Південь» повідомило, що їхні сили завдали понад 50 ударів по косі, щоб перешкодити російським обстрілам і радіоелектронній боротьбі з цього району. Повідомляється, що в результаті ударів загинуло 17 російських військових і було пошкоджено 18 одиниць військової техніки[10].

18 і 19 листопада тривали українські атаки на косі, успішно вразивши зосередження російських сил і техніки[11].

22 грудня 2022 року Володимир Сальдо та інші російські джерела стверджували, що українські сили регулярно обстрілювали косу з далекобійної артилерії і в результаті знищили там будівлю російського порту, але неодноразові спроби висадитися на косі все ще відбивалися російськими силами[12].

6 січня 2023 року російський мілблогер заявив, що українські розвідувальні дії на косі все ще тривають[13]. Двома днями пізніше Наталія Гуменюк заявила, що жодна зі сторін не має повного контролю над Кінбурном і островами Херсонської області[14].

Острів Великий Потьомкінський[ред. | ред. код]

Острів Великий Потьомкінський, обведений червоним контуром

Острів Великий Потьомкінський опинився під російською окупацією на початку конфлікту в результаті кампанії на півдні України. Під час контрнаступу острів було звільнено[15].

3 грудня 2022 року Україна оголосила про евакуацію громадян з острова через російські обстріли, однак через погодні умови це не відбулося[16].

9 грудня українські офіційні особи та російські неофіційні джерела стверджували, що 80-а арктична мотострілецька бригада, 25-й полк спецназу та 4-й резерв бойової армії спеціального призначення БАРС знову зайняли острів після успішної десантної операції[17].

Однак це заперечив Сергій Хлань, радник голови херсонської адміністрації, який заявив, що Росія не має жодної присутності на острові[18]. Всупереч Хланю, Генеральний штаб Збройних сил України 15 грудня заявив, що Росія почала примусову депортацію цивільних осіб з острова, підтверджуючи, що російські війська контролюють острів[19][20].

2 січня 2023 року українські джерела, включно з депутатом Олексієм Гончаренком, стверджували, що частина або весь острів відвойований Україною, і незабаром в мережі з'явилося відео, на якому видно українські сили, присутні в його північно-східній частині. Цю новину заперечили російські джерела та офіційно не підтвердили в українському уряді. Було опубліковано кадри, на яких видно, як російські сили діють у прилеглих частинах дельти річки, а російський військовий блогер стверджував, що острів залишається під контролем[21][22].

Лівий берег[ред. | ред. код]

3 грудня 2022 року українські війська здійснили висадку на східний берег[23]. Бійці підрозділу повітряної розвідки «Карлсон» підняли український прапор на вежі портового крана та звільнили прилеглу територію[24].

Протягом 23–24 січня 2023 року українські війська під час нічного рейду висадилися на лівому березі Дніпра в районі Нової Каховки. За даними ГУР МО, під час рейду ЗСУ знищили 12 російських військових і БТР[25]. В ISW заявили, що рейд «вказує на те, що російські війська можуть не мати повного контролю над усією східною береговою лінією річки Дніпро»[26].

31 січня українські війська висадилися на лівому березі річки. Вони ненадовго зайняли позиції, перш ніж російська артилерія змусила їх залишити[27]. Наступного дня, 1 лютого, українські розвідники перебували біля озера Круглого[28].

6 червня 2023 року російські війська підірвали греблю Каховської ГЕС, що призупинило бойові дії на Дніпрі.

25 червня партизанський рух Атеш заявив, що ЗСУ зайшли на лівий берег Херсонщини, окупанти заявили, що українські військові не менше трьох діб утримують "невеликий плацдарм". Окупанти покинули його через постійні обстріли українською артилерією та загрозу оточення сил ворога[29].

Не пізніше 8 серпня 2023 року український десант на човнах висадився на лівому березі та пробив російську оборону на 800 метрів углиб[30]. Під час операції спецпризначенці облаштували засідку на захід від Козачих Лагерів Херсонського району та взяли в полон російську розвідувальну групу чисельністю в 16 осіб разом із командиром 1822-го батальйону ЗС РФ майором Юрієм Томовим. За словами російського військкора Єгора Гузенка, українські військові після висадки створили опорний пункт, захопили в полон групу майора Томова та, скориставшись захопленими телефонами й раціями, заманили в засідку російське підкріплення. За його словами, російські втрати склали 25 осіб убитими та полоненими, включно з групою Томова[31]. Пізніше почали з'являтись відео з Томовим в українському полоні[32][33].

29 серпня українські військовики виклали відео, на якому вони підіймають прапор на окупованій частині Херсонщини неподалік від Антонівського мосту. Станом на початок вересня 2023 року масштабні бої відсутні, але ведеться контрбатарейна боротьба[34].

19 жовтня Інститут вивчення війни повідомив, що українські морпіхи ймовірно висадилися на лівому березі Херсонщині. На геолокованих кадрах, опублікованих 18 жовтня, видно, що українські війська просунулися на північ від Піщанівки (14 км на схід від міста Херсон та 3 км від річки Дніпро) та до Пойми (11 км на схід від міста Херсон та 4 км від річки Дніпро)[35].

17 листопада Командування морської піхоти повідомило, що українським підрозділам вдалось закріпитись на кількох плацдармах на лівобережній Херсонщині[36].

Див.також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Beaumont, Peter; Harding, Luke; Sauer, Pjotr; Koshiw, Isobel (11 листопада 2022). Ukraine troops enter centre of Kherson as Russians retreat in chaos. the Guardian. Процитовано 12 листопада 2022.
  2. Херсон звільнили (Оновлено) — Forbes.ua. forbes.ua (укр.). 11 листопада 2022. Процитовано 25 лютого 2023.
  3. Рогальська, Надія (15 вересня 2022). Окупанти знову заявили про морський десант ЗСУ: цього разу в Лазурному на Херсонщині. StopCor (укр.). Процитовано 25 лютого 2023.
  4. Stepanenko, Kateryna; Lawlor, Katherine; Mappes, Grace; Barros, George; Kagan, Frederick W. (15 вересня 2022). Russian Offensive Campaign Assessment, September 15. understandingwar.org. Institute for the Study of War. Процитовано 24 листопада 2022.
  5. Roscoe, Matthew (15 вересня 2022). Kherson deputy head warns Ukraine Kinburn Spit is impenetrable as counteroffensive continues. euroweeklynews.com. EuroWeekly News. Процитовано 24 листопада 2022.
  6. Belam, Martin; Ho, Vivian (15 вересня 2022). Russia-Ukraine war latest news: what we know on day 204 of the invasion. theguardian.com. The Guardian. Процитовано 24 листопада 2022. Kirill Stremousov […] claimed that about 120 Ukrainian soldiers were killed while trying to enter Kherson region in the south of Ukraine via the Kinburn Spit.
  7. а б в Бої за Кінбурнську косу. Чому піщаний півострів має особливе історичне значення. BBC News Україна (укр.). Процитовано 25 лютого 2023.
  8. Stepanenko, Kateryna; Hird, Karolina; Philipson, Layne; Howard, Angela; Klepanchuk, Yekaterina; Williams, Madison; Kagan, Frederick W. (14 листопада 2022). Russian Offensive Campaign Assessment, November 14. understandingwar.org. Institute for the Study of War. Процитовано 19 листопада 2022.
  9. Axe, David (15 листопада 2022). The Zaporizhzhia Left Hook: How The Ukrainian Army Could Get Behind The Dnieper River And Roll Up Thousands Of Russian Troops. forbes.com. Forbes. Процитовано 17 листопада 2022. The Ukrainians' southern push mostly has paused on the Dnipro's right bank, although there are signs that Ukrainian special operations forces have used small boats to cross the mouth of the Dnipro and reconnoiter the Kinburn Spit
  10. ЗСУ вдарили по окупантах на лівому березі Дніпра і в районі Кінбурнської коси. www.unian.ua (укр.). Процитовано 25 лютого 2023.
  11. ЗСУ вдарили по окупантах на Кінбурнській косі та завдали їм втрат біля Олешок – ОК "Південь". ТСН.ua (укр.). 18 листопада 2022. Процитовано 25 лютого 2023.
  12. Stepanenko, Kateryna; Bailey, Riley; Barros, George; Williams, Madison; Kagan, Frederick W. (24 грудня 2022). Russian Offensive Campaign Assessment, December 24. understandingwar.org. Institute for the Study of War. Процитовано 29 грудня 2022.
  13. Hird, Karolina; Bailey, Riley; Philipson, Layne; Barros, George; Kagan, Frederick W. (6 січня 2023). Russian Offensive Campaign Assessment, January 6, 2023. understandingwar.org. Institute for the Study of War. Процитовано 11 січня 2023. A Russian milblogger claimed that Ukrainian forces are currently conducting reconnaissance activities in the area of the Kinburn Spit.
  14. «Це і є лінія фронту». Кінбурнську косу не контролюють ні українці, ні росіяни — Гуменюк. nv.ua (укр.). Процитовано 25 лютого 2023.
  15. Рогальська, Надія (9 грудня 2022). Окупанти готують десантну операцію на Дніпрі: засіли на острові під Херсоном, – Машовець. StopCor (укр.). Процитовано 25 лютого 2023.
  16. Snipers and Icy Water: Ukrainians Risk Dnipro River Crossings. Voice of America (англ.). 7 грудня 2022. Процитовано 16 грудня 2022.
  17. Росіяни висадилися на острів біля Херсона. niknews.mk.ua (укр.). Процитовано 25 лютого 2023.
  18. Burdeina, Olena (13 грудня 2022). Потьомкінський острів під Херсоном: висадки російської ДРГ не було, — Хлань. StopCor (укр.). Процитовано 17 грудня 2022.
  19. Окупанти примусово вивезли українців з острова біля Херсона та замінували дачі під Олешками — Генштаб ЗСУ. 5.ua (укр.). 15 грудня 2022. Процитовано 25 лютого 2022.
  20. Rohalska, Nadiia (26 грудня 2022). Окупанти намагаються переправитись на правий берег з островів під Херсоном: їх зупиняють ЗСУ. StopCor (укр.). Процитовано 28 грудня 2022.
  21. Russian Offensive Campaign Assessment, January 3, 2023 (PDF). Institute for the Study of War (англ.). 3 січня 2023. Процитовано 4 січня 2023.
  22. ЗСУ звільнили острів Великий Потьомкінський на Херсонщині — джерела. УП (укр.). Процитовано 4 січня 2023.
  23. Harding, Thomas. Ukraine troops raise flag on east bank of Dnipro river. thenationalnews.com. N World. Процитовано 27 січня 2023.
  24. Свобода, Радіо (4 грудня 2022). Військові заявили про підняття першого прапора України на лівому березі Херсонської області. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 25 лютого 2023.
  25. Українська розвідка показала результати рейду спецпризначенців у тил окупантів під Новою Каховкою. gordonua.com. Процитовано 25 лютого 2023.
  26. Hird, Karolina; Bailey, Riley; Stepanenko, Kathryn; Philipson, Layne; Mappes, Grace; Kagan, Frederick. RUSSIAN OFFENSIVE CAMPAIGN ASSESSMENT, JANUARY 25, 2023. understandingwar.org. Institute for Study of War. Процитовано 27 січня 2023.
  27. Російські війська не мають повного контролю над лівим узбережжям Дніпра - ISW (укр.). 1 лютого 2023. Процитовано 25 лютого 2023.
  28. Assessed Control of Terrain Around Kherson and Mykolaiv as of February 1, 2023, 3:00 PM ET. understandingwar.org. ISW. Процитовано 7 лютого 2023.
  29. ЗСУ зайшли на лівий берег Дніпра на Херсонщині, – "Атеш". Процитовано 25 червня 2023.
  30. Свобода, Радіо (9 серпня 2023). ЗСУ здійснили нову спробу закріпитися на лівому березі Дніпра на Херсонщині – ISW. Радіо Свобода (укр.). Архів оригіналу за 16 серпня 2023. Процитовано 20 вересня 2023.
  31. Після рейду ЗСУ на лівий берег Дніпра російська група майора Томова знайшлася в полоні. novynarnia.com (укр.). 9 серпня 2023. Архів оригіналу за 12 серпня 2023. Процитовано 20 вересня 2023.
  32. Майор ЗС РФ Томов у полоні показує на мапі російські позиції. ВІДЕО. novynarnia.com (укр.). 13 серпня 2023. Архів оригіналу за 15 серпня 2023. Процитовано 20 вересня 2023.
  33. Епопея майора Томова. Як ЗСУ захопили в полон комбата. BBC News Україна (укр.). 15 серпня 2023. Архів оригіналу за 22 серпня 2023. Процитовано 20 вересня 2023.
  34. Приазов’я, Новини; Янковський, Олександр; Бадюк, Олена (3 вересня 2023). Український прапор на лівому березі Дніпра: як ЗСУ просуваються на Херсонщині. Радіо Свобода (укр.). Архів оригіналу за 8 вересня 2023. Процитовано 20 вересня 2023.
  35. ISW: Морпіхи ЗСУ, ймовірно, висадилися на лівому березі Дніпра та зайняли позиції армії РФ. Радіо Свобода. Процитовано 19 жовтня 2023.
  36. ЗСУ закріпилися на плацдармах на лівобережжі Херсонщини. Мілітарний (укр.). Архів оригіналу за 17 листопада 2023. Процитовано 17 листопада 2023.