Протести цивільного населення України російській окупації України (2022) — Вікіпедія

Протести цивільного населення України російській окупації України у 2022 році
Дата: з 28 лютого 2022 року —
Місце:
Міста та селища України під окупацією Росії
Привід: Російське вторгнення в Україну (2022)
Цілі:  
  • Вивід сил РФ з України
  • Закінчення окупації РФ міст та селищ
Методи: Демонстрації
Сторони
Український спротив: Окупаційні сили:
Втрати
Щонайменш 1 загиблий, 13 поранених

Під час вторгнення Росії в Україну в 2022 році і внаслідок російської окупації міст України мала місце низка випадків ненасильницького опору мирного населення проти окупації. Місцеві жителі організували протести проти російського вторгнення та блокували рух російської військової техніки, у відповідь на що російські військові відкривали попереджувальний вогонь[en]. Є випадки гибелі та поранення протестувальників, що вважається військовими злочинами.

Запорізька область[ред. | ред. код]

27 лютого містяни Дніпропрудного разом з мером міста вийшли на трасу для блокування російської військової колони[1].

2 березня поблизу села Водяне Запорізької області місцеві жителі перекрили дорогу російським військам. Відбулися переговори між міським головою Водяного та головою Кам’янки-Дніпровської з представником російської сторони, який запропонував, що якщо військову колону пропустять через населений пункт до місця призначення, тоді ніхто не постраждає; мешканці від цієї пропозиції відмовились. За словами мера сусіднього міста Енергодар, близько 15:30 за місцевим часом російські війська відкрили вогонь по протестувальникам, поранивши двох з них.[2]

Бердянськ[ред. | ред. код]

Антиокупаційні протести в Бердянську, 28 лютого

28 лютого в Бердянську пройшла численна антиросійська акція. Під тиском людей, російські військові були вимушені покинути будівлю міської ради[3].

Подібні масові антиросійські ходи у березні регулярно повторювалися [4][5][6]

20 березня приблизно 200-250 людей вийшли на мирну акцію протесту проти російської окупації. Люди зібралися на набережній міста. Під час акції вони тримали прапори України, співали пісні. Коли хода дійшла до центральної площі, російські військові почали відкрили вогонь у повітря, почали силове затримання учасників з оглядом їхніх речей. Протестувальникам погрожували прострелити ноги[7].

Через каральні акції, викрадення та арешти протестувальників, їх катування наприкінці березня щоденні акції протестів прпинилися[8][9].

Мелітополь[ред. | ред. код]

1 березня в Мелітополі місцеві жителі організували акцію протесту, під час якої пройшли проспектом від площі Перемоги до окупованої російськими військовими будівлі СБУ. Антиросійські мітинги продовжились у наступні дні, незважаючи на заборону зі сторони росіян. 2 березня російські військові відкрили вогонь по мирним протестувальникам, троє людей зазнали травм, один з них — вогнепальне поранення колінного суглобу[10][11][12][13][14].

5 березня знову пройшов мирний мітинг з вимогою до російських військових покинути місто. Росіяни відкрили вогонь у повітря, проте це не спинило протестувальників[15][16].

Приморськ[ред. | ред. код]

З 2 березня почалися антиросійські протести у Приморську. На початку березня повторювалися на щоденній основі[17][4].

Енергодар[ред. | ред. код]

1-2 березня мешканці Енергодару масово вийшли на трасу, щоб зупинити просування колони російських військ[18][19].

20 березня жителі Енергодара зібралися на акцію протесту проти затримання російськими військовими цивільних жителів міста. Зібратися на мітинг городян закликав мер міста Дмитро Орлов після викрадення його першого заступника Івана Самойдюка[20][21].

21 березня прес-служба Енергоатом у повідомила, що в місто направлено 600 російський омоновців для придушення мирних протестів[22]. 28 березня пройшла протестна акція[23].

2 квітня російські війська жорстоко розігнали мітинг з застосуванням світошумових гранат, внаслідок було поранено 4 протестувальника. Багато людей затримали та увезли автозаками[24][25].

20 травня через викрадення свого очільника на протест вийшли рятувальники. Протест розігнаний силою[26].

За заявою мера міста Дмитра Орлова більше 50 містян знаходяться у полоні росіян за проукраїнську позицію, до них застосовуються тортури[27].

Токмак[ред. | ред. код]

07 березня пройшла антиросійська акція у Токмаку[28].

Київська область[ред. | ред. код]

Протести у Славутичі відбулися 26 березня, оскільки Битва за Славутич загострилася, коли Росія намагалася окупувати місто. З'явилися повідомлення, що російські війська викрали мера Славутича Юрія Фомічева; Зрештою його звільнили якраз вчасно, щоб він мав змогу виступити на мітингу протесту проти російського вторгнення, який відбувся пізніше того ж дня на міській площі.[29] Понад 5000 жителів міста взяли участь у мирній акції протесту,[30] поки її не зірвали російські війська, які почали здійснювати попереджувальні постріли та кидати світлошумові гранати у натовп, поранивши щонайменше одного мирного жителя.[31] Кадри тікаючих від світлошумових гранат протестуючих швидко поширилися в Інтернеті по всьому світу. Напад на неозброєних громадян під час мирної акції протесту може бути визнано військовим злочином.

Луганська область[ред. | ред. код]

5 березня пройшов протест у Марківці і Білокуракиному[32], 6 березня в Троїцькому[33], 8-го в Сватовому[34][35].

Старобільськ[ред. | ред. код]

У Старобільську Луганської області 2 березня місцеві мешканці перегородили дорогу російським танкам, вийшовши на мітинг із державними прапорами та гімном України. У відповідь росіяни пустили автоматні черги, аби залякати мешканців. Люди відповіли скандуванням слова “убивці!”[36].

Новопсков[ред. | ред. код]

4 березня, після окупації російськими військами Новопскова Луганської області, місцеві жителі вийшли на акцію протесту під українськими прапорами. Як повідомляє "Українська правда" з посиланням на місцевих жителів, внаслідок стрілянини в протестувальників у Новопскові одна людина отримала поранення.[37]. 5 березня місцеве населення знову протестувало проти російської окупації і по них знову було відкрито попереджувальний вогонь; За словами голови Луганської ОДА Сергія Гайдая, при цьому постраждали троє місцевих жителів.[38][39]

Сумська область[ред. | ред. код]

25 лютого місто Конотоп було оточено російськими військами. 2 березня на мітингу жителів міста міський голова Артем Семеніхін заявив, що російські військові погрожують обстрілом міста в разі непокори, і запропонував чинити опір. Його пропозиція була зустрінута оваціями натовпу.[40]

Харківська область[ред. | ред. код]

1 березня пройшов антиросійський протест у Куп'янську. Люди закликали російських військових піти з міста[41].

Херсонська область[ред. | ред. код]

6 березня антиросійська хода пройшла у Каланчаку[42].

У цей же день, відбувся мітинг кримських татар у Чонгарі.

Кількатисячний антиросійський мітинг пройшов 6 березня у Генічеську[43].

6 березня пройшов протест в Новоолексіївці[33].

7 березня понад 3 тисячі людей вийшли на антиросійський мітинг у Чаплинці. Ходу розігнали силою, був відкритий вогонь у повітря[44].

15 березня пройшла антиросійська акція у Залізному Порту[45].

Кілька протестів відбулося у березні у Голій Пристані та Олешках[46][47].

Декілька мітингів у березні відбулося у Новотроїцькому[48][49].

Херсон[ред. | ред. код]

5 березня жителі Херсона вийшли на мітинг з українськими прапорами і скандували, що місто все ще українське і ніколи не буде російським, незважаючи на російську окупацію. Російські військові відкрили попереджувальний вогонь по демонстрантах. Водночас Національна поліція України оприлюднила відео, на якому поліцейський Херсона, тримаючи в руках український прапор, стрибнув на російський БТР, який проїжджав повз мітинг, а місцеві жителі підтримали його вигуками та оплесками[50][51]. Протестна акція повторилася 6 березня[52].

Подібні акції на початку березня проходили на щоденній основі[53][54][55].

20 березня протестувальники в Херсоні стикнулись з кількома російськими військовими машинами і наказали їм «їхати додому»[56].

21 березня знову відбулися протести в Херсоні, які були розігнани стрільбою, є поранені серед протестувальників[57].

24 березня на будівлі міської ради був відновлений прапор України[58].

10 квітня відбувся мітинг, що був розігнаний силою[59].

27 квітня жорстко розігнаний протест проти намірів окупаціної влади провести референдум щодо анексії області Росією. Є поранені та затримані[60].

Нова Каховка[ред. | ред. код]

У березні проходили масові антиросійські ходи у Новій Каховці[61][62].

За повідомленням прокуратури Херсонської області, під час мирного мітингу в Новій Каховці 6 березня російські військові відкрили вогонь по мітингувальниках, у результаті чого загинула одна людина, ще семеро були травмовані[63][64].

Каховка[ред. | ред. код]

У березні пройшло кілька антиросійських мітингів,перший був 6 березня,де кілька тисяч каховчан вийшли в центр міста з українськими прапорами,не зважаючи на те що місто окуповане з першого дня війни.

13 березня відбувся другий мітинг.

3 квітня відбувся черговий анти-російський мітинг у тимчасово захопленій Каховці, мітинг був зірваний російськими військами[65][66].

Скадовськ[ред. | ред. код]

16 березня пройшов протест проти викрадення мера міста Олександра Яковлєва. Згодом, мера було звільнено[67][68].

В місті кілька разів знімали прапор Росії, розміщений окупантами біля міської ради[69].

Чонгар[ред. | ред. код]

6 березня сотні українців з етнічними прапорами кримських татар та українців, на фоні повномасштабного вторгнення російських військ на територію України, вийшли на мітинг у Чонгарі з вимогою деокупації Криму. Вони скандували популярні українські гасла (наприклад, «Слава Україні») та співали гімн України[70].

Мешканці Чонгару під прапорами кримських татар і України вимагали від окупантів забиратися з Криму. Бо Крим – це Україна.

— повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

[71]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. На Запоріжжі мер із містянами зупинили російський танк (відео) Повний текст читайте тут: https://glavcom.ua/news/na-zaporizhzhi-mer-iz-mistyanami-zupinili-rosiyskiy-tank-video-825578.html - Главком, 27.02.2022
  2. У Запорізькій області окупанти закидали гранатами жителів, які перекрили дорогу (ВІДЕО) [In the Zaporozhye region occupiers threw grenades at residents who blocked the road (VIDEO)]. Depo.ua (Ukrainian). 2 березня 2022. Процитовано 19 березня 2022. 
  3. В окупованому Бердянську люди вийшли на протест, «послали» окупантів — і ті вивели військову техніку з центру - Hromadske
  4. а б Мирні жителі у Запорізькій області не припиняють виходити на вулиці проти загарбників з РФ. -Радіо Свобода, 14.03.2022
  5. Бердянськ та Херсон протестують під дулами російських автоматів - Радіо Свобода, 05.03.2022
  6. У Бердянську влаштували кількатисячний патріотичний мітинг проти російської окупації (відео). - ТСН, 16.03.2022
  7. У Бердянську люди вийшли на акцію проти окупації: їх почали бити та затримувати- УП, 20.03.2022
  8. Захоплений РФ Бердянськ: дефіцит товарів, переслідування та очікування на ЗСУ - Радіо Свобода, 27.03.2022
  9. Жінку роздягли на морозі, чоловіка побили: як окупанти катували активістів у Бердянську - Перший Запорізький, 10.06.2022
  10. У Мелітополі російські військові відкрили вогонь по протестувальниках – мер. radiosvoboda.org (ua). Архів оригіналу за 5 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022. 
  11. Фесенко, Михаил (1 березня 2022). Мелитопольцы перекрыли дорогу для российской военной техники [Melitopol residents blocked the road for Russian military equipment]. Наш Город (Ukrainian). Архів оригіналу за 9 березня 2022. Процитовано 19 березня 2022. 
  12. Фесенко, Михаил (2 березня 2022). На мирном митинге российские военные ранили мелитопольца [At a peaceful rally, the Russian military wounded a citizen of Melitopol]. Наш Город (Ukrainian). Архів оригіналу за 7 березня 2022. Процитовано 19 березня 2022. 
  13. мітинг у Мелітополі 03 березня [Архівовано 5 березня 2022 у Wayback Machine.]. — Відео з YouTube
  14. "Ганебники, вам тут не раді": жителі Мелітополя вийшли на вулиці і женуть геть окупанта. ГЛАВРЕД (ua). Архів оригіналу за 5 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022. 
  15. Кадри, які ввійдуть в історію: мешканці Мелітополя проганяли озброєних окупантів з міста. УНІАН (ua). Архів оригіналу за 5 березня 2022. Процитовано 5 березня 2022. 
  16. 5 марта 2022 г. Митинг за Украину Мелитополь [Архівовано 5 березня 2022 у Wayback Machine.]. — відео з YouTube
  17. У Приморську місцеві жителі четвертий день поспіль виходять на протести проти російської окупації, – ВІДЕО - Перший Запорізький, 05.03.2022
  18. Енергодар: люди не пускають колону РФ в місто. Архів оригіналу за 13 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022. 
  19. Жителі Енергодара стали стіною на захист міста | Українська правда [Архівовано 3 березня 2022 у Wayback Machine.], pravda.com.ua (Перевірено 3 березня 2022)
  20. В Енергодарі – протести після викрадення військами РФ посадовця міськради. - Радіо Свобода, 20.03.2022
  21. Ukrainians play national anthem, tell Russian forces to ‘go home’ in protests. Washington Post (англ.). 20 березня 2022. Процитовано 30 липня 2022. 
  22. Росія доправила в Енергодар 600 омонівців для розгону протестів, - Енергоатом. LB.ua. Процитовано 30 липня 2022. 
  23. Мешканці Енергодара влаштували мирний мітинг проти окупації російськими військами- Суспільне Новини
  24. Окупанти стріляниною і світлошумовими гранатами розігнали мітинг в Енергодарі - Zaxid.net, 02.04.2022
  25. Вибухи в Енергодарі: стало відомо про чотирьох поранених - RBC.ua, 02.04.2022
  26. В Енергодарі співробітники ДСНС вийшли на протест проти викрадення свого очільника - Суспільне Новини
  27. В окупованому Енергодарі збільшилися випадки викрадення містян, - мер Орлов - Новини Еспресо (укр.). Процитовано 30 липня 2022. 
  28. У Токмаку люди не дають окупантам знімати національні прапори. Відео - Fporpost, 07.03.2022
  29. БАЛАЧУК, ІРИНА (26 березня 2022). У Славутичі є поранені, але мера окупанти відпустили. Українська правда (Ukrainian). Процитовано 29 березня 2022. 
  30. РОЩІНА, ОЛЕНА (27 березня 2022). Мер окупованого Славутича: Компромісів не було, росіяни поставили одну умову. Українська правда (Ukrainian). Процитовано 29 березня 2022. 
  31. Орлова, Віолетта (26 березня 2022). Танки РФ ввійшли у Славутич: містяни зібралися на проукраїнські протести. unian.ua (Ukrainian). Процитовано 29 березня 2022. 
  32. Жителі Білокуракиного та Марківки вийшли на мітинги проти окупації. Суспільне Новини (укр.). 6 березня 2022. 
  33. а б На Херсонщині та Луганщині люди продовжують чинити опір окупантам і виходять на мітинги (ВІДЕО). Громадське радіо (укр.). Процитовано 30 липня 2022. 
  34. У Сватовому жителі вийшли на мітинг проти окупантів. Суспільне Новини (укр.). 8 березня 2022. 
  35. У Сватовому військові РФ стріляли в мирних мешканців, які вийшли на мітинги проти окупації: є поранені і викрадені. ТСН (укр.). 12 березня 2022. 
  36. ВІДЕО: Старобільськ на Луганщині теж мітингує проти окупантів - Мілітарний, 02.03.2022
  37. Новопсков на Луганщине: россияне открыли огонь по безоружным людям [Novopskov in Luhansk region: Russians opened fire on unarmed people]. Украинская правда (Ukrainian). 5 березня 2022. Процитовано 19 березня 2022. 
  38. ОККУПАНТЫ ОТКРЫЛИ ОГОНЬ ПО ПАТРИОТИЧЕСКОМУ МИТИНГУ В НОВОПСКОВЕ, ЕСТЬ ПОСТРАДАВШИЙ ► [OCCUPIERS OPENED FIRE ON PATRIOTIC RALLY IN NOVOPSKOV, THERE IS A VICTIM ►]. Новости Донбасса (Russian). 5 березня 2022. Процитовано 19 березня 2022. 
  39. У Новопскові троє людей постраждали під час спроби зупинити росіян, які відкрили вогонь - Гайдай [In Novopskov, three people were injured while trying to stop the Russians who opened fire - Gaidai]. Interfax Україна (Ukrainian). 5 березня 2022. Процитовано 19 березня 2022. 
  40. Давыдова, Гера (3 березня 2022). «Кто за? Воюем!». Жители захваченных украинских городов протестуют против российских военных ["Who agrees? Let's fight!" Residents of captured Ukrainian cities protest against the Russian military]. Медиазоне (Russian). Процитовано 19 березня 2022. 
  41. В окупованому Куп’янську люди вийшли на мітинг за Україну-Українська правда, 01.03.2022
  42. У тимчасово окупованих Генічеську, Каховці та Каланчаку - масові проукраїнські мітинги - Укрінформа, 06.03.2022
  43. У Генічеську зібрався кількатисячний мітинг проти окупантів (фото, відео) Повний текст читайте тут: https://glavcom.ua/country/incidents/u-genichesku-zibravsya-kilkatisyachniy-miting-proti-okupantiv-foto-video-827456.html-Главком, 06.03.2022
  44. Чаплинка - це Україна! На мирний протест у селищі вийшли понад три тисячі осіб - RBC.ua, 07.03.2022
  45. Двадцятий день вторгнення РФ: ситуація на Херсонщині. ТЕКСТОВА ТРАНСЛЯЦІЯ- Суспільне Новини, 15.03.2022
  46. Жители Голой Пристани в Херсонской области вышли на митинг. Требуют от оккупантов вернуть похищенного мэра - Hromadske
  47. Жителі Голої Пристані та Олешок вийшли на мітинг проти російських окупантів (фото, відео) - Парламент.ua, 08.03.2022
  48. На Херсонщині люди вийшли на вулиці з українською символікою та патріотичними плакатами - LB.ua, 08.03.2022
  49. Жителі Новотроїцького на Херсонщині вийшли на мирний мітинг - Суспільне Новини, 25.03.2022
  50. МАРТЫНКО, КРИСТИНА (5 березня 2022). Жители Херсона протестуют под обстрелами российских оккупантов: Мы не боимся! Херсон - это Украина! [Residents of Kherson protest under fire from Russian invaders: We are not afraid! Kherson is Ukraine!]. КП в Украине (Ukrainian). Процитовано 19 березня 2022. 
  51. У Херсоні поліцейський з прапором України заскочив на ворожий БТР. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 30 липня 2022. 
  52. Кулініч, Ірина (6 березня 2022). У Херсоні та області влаштували мітинг проти російських окупантів – звучить український гімн. Відео. OBOZREVATEL NEWS (укр.). Архів оригіналу за 6 березень 2022. Процитовано 6 березня 2022. 
  53. У Херсоні тисячі людей вийшли на мітинг проти окупанта, росіяни відкрили вогонь - Українська правда, 13.03.2022
  54. У Херсоні тисячі людей вийшли на мітинг проти російської окупації - Hromadske
  55. Двадцятий день вторгнення РФ: ситуація на Херсонщині. ТЕКСТОВА ТРАНСЛЯЦІЯ- Суспільне Новини, 15 березня
  56. Ukraine war: Kherson residents tell Russian forces to 'go home' as they confront military vehicles. Sky News (англ.). Процитовано 30 липня 2022. 
  57. Российские войска со стрельбой разогнали демонстрацию в Херсоне. Есть раненые. BBC News Русская служба (рос.). 21 березня 2022. Процитовано 25 березня 2022. 
  58. У Херсоні на будівлі міськради знову вивісили прапор України - Українська правда, 24.03.2022
  59. У Херсоні військові РФ розігнали мітинг, а в Новій Каховці провалився "мітинг" росіян - Українська правда, 10.04.2022
  60. [https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3468676-u-hersoni-zagarbniki-rozignali-miting-proti-referendumu-svitlosumovimi-granatami.html У Херсоні загарбники розігнали мітинг проти «референдуму» світлошумовими гранатами У Херсоні загарбники розігнали мітинг проти «референдуму» світлошумовими гранатами] - Укрінформ, 27.04.2022
  61. У Херсоні та Новій Каховці - проукраїнські мітинги. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 30 липня 2022. 
  62. В окупованій Каховці люди вийшли на мітинг - Українська правда, 27.03.2022
  63. На мітингу проти військ РФ у Новій Каховці вбито людину – прокуратура - Радіо Свобода, 07.03.2022
  64. Бойко, Иван (7 березня 2022). Во время митинга в Новой Каховке оккупанты убили одного человека, а семь - ранили [During a rally in Nova Kakhovka, the invaders killed one person and wounded seven]. UNIAN.NET (Russian). Процитовано 19 березня 2022. 
  65. Мешканці Каховки знову вийшли на мирну акцію протесту проти російської агресії. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 30 липня 2022. 
  66. В окупованій Каховці люди вийшли на мітинг. Українська правда (укр.). Процитовано 30 липня 2022. 
  67. На півдні України окупанти викрали ще одного мера, люди вийшли на протест - Радіо Свобода, 16.03.2022
  68. Викраденого російськими окупантами мера Скадовська відпустили - Громадське Радіо, 16.03.2022
  69. У Скадовську мешканці зняли російський триколор із міської ради. Відео - Новини Live, 17.03.2022
  70. На адмінмежі з Кримом протестували проти російської окупації. Українська правда. Архів оригіналу за 13 березня 2022. Процитовано 13 березня 2022. 
  71. Цензор.НЕТ. "Крим - це Україна", - мешканці Чонгару вийшли на мітинг проти окупантів. Цензор.НЕТ. Архів оригіналу за 11 березня 2022. Процитовано 13 березня 2022. 

Див. також[ред. | ред. код]