Korsar (dron) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Korsar
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Rosja

Producent

КБ «Луч»

Typ

bezzałogowy statek powietrzny

Konstrukcja

kompozytowa

Załoga

0

Historia
Data oblotu

2015

Lata produkcji

2015 – nadal

Liczba egz.

3

Dane techniczne
Napęd

1 x silnik spalinowy

Moc

50 KM

Wymiary
Rozpiętość

6,5 m

Długość

4,2 m

Wysokość

1,2 m

Masa
Użyteczna

40 kg

Startowa

200 kg

Osiągi
Prędkość maks.

150 km/h

Prędkość przelotowa

120 km/h

Pułap

5100 m

Zasięg

200 km

Długotrwałość lotu

10 godz.

Dane operacyjne
Użytkownicy
 Rosja

Korsar (ros. Корсар) – taktyczny rosyjski dron rozpoznawczy średniego zasięgu, wykorzystywany przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Dron jest częścią systemu, na który składa się kilka bezzałogowych statków powietrznych oraz naziemne stanowisko kontroli. Umowa na budowę całego systemu została zawarta w 2009 r. między rosyjskim Ministerstwem Obrony a biurem projektowym Łucz (ros. КБ «Луч»), które jest częścią koncernu Roselektronika. Podczas pokazów lotniczych MAKS-2011 w sierpniu 2011 r. został zaprezentowany model drona. Do testów w locie nowej konstrukcji przystąpiono w 2015 r[1]. W tym samym roku Korsar został zaprezentowany na zamkniętej ekspozycji Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia-2015. Publiczna prezentacja drona nastąpiła w 2018 r., kiedy to UAV został pokazany na Placu Czerwonym w Moskwie w ramach Parady Zwycięstwa[2]. W 2019 r. dron został zaprezentowany w otwartej części ekspozycji Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia-2019[3].

W Rybińsku w obwodzie jarosławskim, przy nakładzie 120 milionów rubli, zbudowano nowy zakład produkcyjny przeznaczony do budowy dronów Korsar. Uruchomienie produkcji planowano na 2017 r. Planowana jest produkcja do 100. dronów rocznie[4]. Produkcją zajmuje się Zjednoczone Przedsiębiorstwo Budowy Urządzeń (ros. Объединённая приборостроительная корпорация)[5].

Przeznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Dron został opracowany jako konstrukcja mająca zastąpić dotychczas używane UAV Forpost. Ma służyć do prowadzenia bliskiego i średniego rozpoznania, naprowadzania ognia artylerii, walki elektronicznej oraz dokonywania ataków z wykorzystaniem przenoszonej broni na siłę żywą, pojazdy opancerzone oraz fortyfikacje przeciwnika. Planowane jest wyposażenie drona w wyrzutnie pocisków 9M120 Ataka. Dodatkowo producent przewiduje zastosowanie drona do celów cywilnych i wykorzystanie go do monitorowania stanu dróg i obiektów infrastruktury, wykrywania pożarów lasów oraz poszukiwania i ratowania ludzi[6].

Zastosowanie bojowe[edytuj | edytuj kod]

Dron został wykorzystany podczas wojny domowej w Syrii[7]. Jeden ze zbudowanych dronów został utracony podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2022 r.[8]

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Bezzałogowy statek powietrzny zbudowany w układzie średniopłata z dwubelkowym kadłubem zakończonym usterzeniem w kształcie odwróconego V. Napęd stanowi silnik spalinowy napędzający dwułopatowe śmigło pchające. Podwozie trójpunktowe z kółkiem przednim[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]