Список пам'ятників Тарасові Шевченку — Вікіпедія

Тарас Шевченко (світлина 1859 року, колоризована)

Пам'ятники Тарасові Шевченку встановлені в усіх обласних центрах України, багатьох містах і селах держави, а також у багатьох столицях і містах за кордоном (встановлені за ініціативи і коштом української еміграції, як дарунки від України, за обміном тощо).

Перший пам'ятник Шевченку відкрито у 1881 році до 20-ї річниці від дня смерті митця у Форт-Олександрівський (Казахстан) під керівництвом Іраклія Ускова, що був комендантом Новопетровського укріплення, коли Шевченко перебував там на засланні. Був знищений у 1920-то році.

Перший в Україні пам'ятник Тарасові Шевченку. Існував на території садиби Алчевських у Харкові в 1900—1901 роках. Скульптор Володимир Беклемішев. Скульптура виконана у 1899 р.

В Україні перший пам'ятник Шевченку (його погруддя) встановлено у Харкові на території садиби Алчевських у 1900 році[1].

Перший публічний пам'ятник Шевченку в Україні було встановлено у Ромнах 27 жовтня 1918, в період Української Держави. Автор — Іван Кавалерідзе.

Загалом, в Україні та світі є 1384 пам'ятники Шевченку, з них 1256 — в Україні та 128 — за кордоном у 35 країнах. Це найбільша у світі кількість монументів, встановлених діячеві культури. В Україні найбільше пам'ятників встановлено на Прикарпатті[2].

Пам'ятники Тарасові Шевченку[ред. | ред. код]

До 200-ліття з дня народження поета у березні 2014 року була створена перша інтерактивна карта об'єктів, присвячених Тарасу Шевченку[3].

На інтерактивній карті проєкту «Світ Шевченка», створеній телеканалом «Інтер» та інформаційним порталом «Подробиці», відзначено 1060 пам'ятників Кобзарю, міста, села, вулиці, музеї, навчальні заклади, театри, названі на його честь. Ці об'єкти наявні в 32 країнах на різних континентах. Інтерактивна мапа дозволяє користувачам мережі побачити пам'ятні місця за допомогою сервісу огляду місцевості.

Серед найбільш примітних пам'ятних місць — монумент у столиці Австралії у вигляді кобзи, графіті з портретом поета в Харкові і пам'ятник у Вашингтоні. Найвіддаленішими від Києва об'єктами, які присвячені поетові, є монумент у Пекіні (відстань від Києва 6456 км), вулиця Шевченка в Хабаровську (6900 км), пам'ятники поету у Вашингтоні (7847 км), Буенос-Айресі (12 826 км) та Канберрі (14 913 км).

Україна[ред. | ред. код]

За інформацією видання «Вголос», в Україні 1256 пам'ятників Тарасу Шевченку[4].

Київ[ред. | ред. код]

  1. Пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку в Києві у Шевченківському парку;
  2. Пам'ятник посередині Андріївського узвозу, при повороті на вернісажну алею. Автор — відомий український скульптор І. П. Кавалерідзе.
  3. Погруддя на подвір'ї Літературно-меморіального будинку-музею Тараса Шевченка. До 100-річчя перебування поета у цьому будинку в 1946 році в садку було встановлено погруддя молодого Шевченка роботи скульптора Галини Петрашевич[5].
  4. Погруддя на території Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури (Вознесенський узвіз, 20). Автор — скульптор Михайло Лисенко. Є точною копією паризького пам'ятника Кобзареві (у сквері Шевченка на бульварі Сен-Жермен[6], див. тут).
  5. Пам'ятник на території Міжрегіональної академії управління персоналом на проспекті Валерія Лобановського. Автори — Олесь Сидорук та Борис Крилов, 2005 рік.
  6. Пам'ятник на території кіностудії імені Олександра Довженка.
  7. Пам'ятний знак на честь перебування Т. Г. Шевченка в Хаті на Пріорці в Березовому гаю (на вулиці Вишгородській).
  8. Погруддя на території гімназії № 109 на Печерську (вул. Панаса Мирного), встановлене коштом батьків учнів та викладачів гімназії у 1964 році з нагоди 150-річчя з дня народження Кобзаря.
  9. Погруддя на станції метро Університет.
  10. Погруддя на станції метро «Тараса Шевченка».
  11. Погруддя на фасаді Національної опери імені Тараса Шевченка.
  12. Пам'ятний знак на Аскольдовій могилі, автори — Олесь Сидорук та Борис Крилов, 2014 рік[7].
  13. Погруддя у дворі будинку № 10 по вул. Олександра Довженка.
  14. Погруддя на фасаді Київського національного академічного театру оперети.
  15. Погруддя «Протитанковий Шевченко» біля будівлі Київської міської державної адміністрації.
  16. Пам'ятник Тарасу Шевченку та Катерині на площі Слави біля Національного транспортного університету.

Севастополь[ред. | ред. код]

Пам'ятник розташовано перед будівлею Гагарінської райради на проспекті Жовтневої Революції, 8 і був урочисто відкритий 24 серпня 2003 року (автори — скульптори Василь та Володимир Одрехівські). Інший пам'ятник Кобзареві розташований на території штабу ВМС ЗС України (вул. Соловйова, 1).

Автономна Республіка Крим[ред. | ред. код]

  1. Монумент-погруддя встановлено у серпні 1997 року перед центральним входом до парку ім. Шевченка по вул. Севастопольській. Металева основа бюсту, вкрита фарбою чорного кольору. Переданий у дар від міста Калуш Івано-Франківської області[8].
  2. Погруддя в холі кінотеатру ім. Т. Г. Шевченка.
  • Євпаторія. Пам'ятник Шевченку встановлено в рік святкування 2500-річчя міста у 2003 році на розі вул. Шевченка й просп. Леніна. Скульптуру Шевченка виготовлено з матеріалу, тонованого під бронзу, заввишки 2,4 м. Автор — місцевий скульптор Шмаков О. Є.[9]
  • Керч. Монолітний гранітний обеліск із бронзовим бюстом поета встановлено 22 серпня 2001 року під час комплексної реконструкції скверу ім. Т. Г. Шевченка в рамках договору про співробітництво міст-героїв Керч та Київ по вул. Фурманова. Автор — Сердюк Р. В., архітектор — Сальніков А. О.[8]
  • Новоозерне. Пам'ятна таблиця де буде встановлено пам'ятник Тарасу Шевченку.
  • Ялта. Пам'ятник у сквері імені Тараса Шевченка урочисто відкрито 8 грудня 2007 року, автор — Лео Мол (Леонід Молодожанин). У церемонії взяли участь близько 300 осіб — міська влада на чолі з мером С. Брайком, представники української громади міста та Криму, Українського реєстрового козацтва, широка громадськість. За даними президента Фундації ім. Т. Г. Шевченка Богдана Вуйка, ялтинський пам'ятник великому Кобзарю став на той час уже третьою скульптурою, спорудженою за останні роки у Севастополі і Криму на вшанування пам'яті поета. Пам'ятник заввишки 3,3 м. відлито з бронзи в Аргентині і понад 2 роки до встановлення теплоходом доправлено до Криму[10].

Вінницька область[ред. | ред. код]

Станом на 2013 рік у Вінницькій області встановлено понад 20 пам'ятників Тарасові Шевченку[11].

  1. Головним вінницьким пам'ятником Тарасові Шевченку ось уже декілька років безперечно вважається пам'ятник молодому Тарасові Шевченку біля краєзнавчого музею. Відкрито 9 березня 2014 року. Автор — лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Гайдамака А. В., скульптор — Цісарик В. О.[12].
  2. Раніше центральним місцем вшанування Кобзаря у місті був пам'ятник біля школи № 30 по вул. Стрілецька, 62.
  3. Погруддя у приміщенні школи № 20 на вул. Чумацькій, 266.
  4. Погруддя на території обласного пансіонату для осіб з інвалідністю та похилого віку (Хмельницьке шосе, 106)[13].
  5. Гіпсове погруддя у приміщенні школи № 22[14]. (раніше встановлене 17 лютого 2014 року на майдані Небесної Сотні під час народного віча)[15].
  • Бар. Пам'ятник встановлено у 2010 році на площі Незалежності. Автор — Крижанівський М., матеріал — камінь[16].
  • Борисівка. Залізобетонний пам'ятник виготовлено на Львівській кераміко-скульптурній фабриці було встановлено у 1970 році біля середньої школи[16].
  • Брацлав. Пам'ятник-погруддя типового проєкту Вінницького художнього фонду встановлений у 1961 році на території агроекономічного коледжу по вул. Незалежності, 53 з нагоди перебування поета у Брацлаві у жовтні 1846 року під час археологічної експедиції. Матеріал — азбест, цегла, цемент[16].
  • Буша. Залізобетонний пам'ятник встановлено по вул. Гоголя.
  • Війтівка. Гранітний пам'ятник встановлено біля будинку культури 9 березня 2021 року. Автор — народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної академії дизайну та мистецтв Сейфаддін Гурбанов[17].
  • Воєводчинці. Погруддя типового проєкту роботи Київського художнього фонду встановлено біля контори КСП у 1965 році, матеріал — камінь, залізобетон[16].
  • Гайсин. Мідне погруддя встановлено у 2005 році по вул. Соборній. Автори — Лантух П. і Скобліков О[16].
  • Гранів. Пам'ятник встановлено по вул. Шевченка біля сільської ради.
  • Журавлівка. Бронзове погруддя типового проєкту роботи Київського художнього фонду встановлене у 1963 році на вул. Шевченка.
  • Іллінці. Пам'ятник виготовлений на Львівській кераміко-скульптурній фабриці був встановлений на тодішній вул. Леніна у 1970 році. 8 липня 2019 року урочисто відкрили новий пам'ятник Кобзареві біля Аграрного коледжу[18].
  • Ілляшівка. Пам'ятник типового проєкту роботи Київського художнього фонду встановлений біля контори КСП у 1972 році, матеріал — залізобетон, цегла[19].
  • Кордишівка. Залізобетонний пам'ятник виготовили місцеві майстри.
  • Ладижин. Пам'ятник встановлено на центральній площі Фонтанів.
  • Олександрівка. Пам'ятник-погруддя типового проєкту роботи Вінницького художнього фонду встановлений біля сільської ради у 1989 році, матеріал — залізобетон[16].
  • Очеретня. Погруддя з кованої міді роботи місцевих майстрів встановлене у 1992 році на вул. Центральній[19].
  • Писарівка. Пам'ятник встановлено у жовтні 2019 року на території середньої школи[20].
  • Рибчинці. Пам'ятник відкрито 13 жовтня 2017 року, фундатором став уродженець села нардеп від «Свободи» Олександр Марченко[21].
  • Сказинці. Пам'ятник типового проєкту роботи Київського художнього фонду встановлений на вул. Шевченка у 1965 році.
  • Степанки. Пам'ятник-погруддя спочатку було встановлено біля будівлі контори КСП влітку 1988 року. У 2000 році по вул. Шевченка, 4 шляхом реорганізації Горайської школи було відкрито середню ЗОШ І-ІІ ст. с. Степанки, погруддя Кобзаря знаходиться на її подвір'ї, на відкритій галяві. Автор — Смаровоз В. І., матеріал — азбест[16].
  • Торків. Пам'ятник роботи скульптора В. Ковтуна збудований у 1989 році на вул. Лісовій.
  • Уланів. Пам'ятник встановлено в центрі села по вул. Миру[22].
  • Жмеринка. Пам'ятник встановлений в центрі міста на площі Миру у 2008 році, автор — М. Крижанівський, матеріал — камінь[16].
  • Северинівка. Гіпсовий пам'ятник типового проєкту роботи Одеського художнього фонду встановлений біля контори КСП у 1969 році[16].
  • Городок. Пам'ятник встановлено на вул. Першотравневій біля будинку культури.
  • Липовець. У 2010-х погруддя Кобзареві встановлено біля середньої школи.
  • Могилів-Подільський. Повнофігурний пам'ятник Кобзарю встановлено на площі Шевченка у 1995 році, автор - М. Крижанівський, матеріал — камінь, бетон[16].
  • Оратів. Пам'ятник-погруддя встановлено з нагоди 148-ї річниці з дня народження поета по вул. Парковій у 1962 році, автор — О. А. Неприцький[19].
  • Човновиця. Пам'ятник встановлено на вул. Центральній біля будинку культури.
  • Юшківці. Гранітний пам'ятник встановлено до 20-річчя Незалежності України біля будинку культури по вул. Шевченка, 8 у вересні 2011 року, автор — Дяченко І. О.[16].
  • Ставки. Залізобетонне погруддя авторства місцевих майстрів встановлене біля будинку культури у 1997 році[19].
  • Тульчин. Пам'ятник встановлений у 1991 році на вул. Миколи Леонтовича перед будівлею ВПТУ № 41. Автори В. Руденко та М. Констянтинова, матеріал — бронза, граніт[23].
  • Кирнасівка. У Кирнасівці є два пам'ятники Шевченку. Перший це типовий проєкт роботи Київського художнього фонду встановлений на вул. Соборній у 1958 році. Другий це трифігурна скульптурна композиція жанрового плану встановлена перед будинком культури у 2008 році.
  • Крижопіль. Залізобетонне погруддя встановлено у 1997 році біля райдержадміністрації по вул. Героїв України. Автор — Ілляшук І.Д[16].
  • Печера. Пам'ятник-погруддя встановлено на вул. Шкільна, 102 перед місцевою середньою школою.

Волинська область[ред. | ред. код]

  • Луцьк. У Луцьку є два пам'ятники Шевченку і одна меморіальна дошка.
  1. Пам'ятник на проспекті Волі перед будівлею Волинського національного університету відкрито в 181-у річницю дня народження великого українця - 9 березня 1995 року. Автори — скульптор Едгар Кунцевич та архітектори Олег Стукалов і Андрош Бідзіля. Матеріал — бетон, граніт[25].
  2. Повнофігурний пам'ятник типового проєкту Львівського художньо-виробничого комбінату художнього фонду УРСР на вул. Корольова, 10 у мікрорайоні Вересневе, встановлений у 1964 році. Завдячують появі тут пам'ятника Кобзарю, найімовірніше, найстарішому на Волині, колишньому директору цукрового заводу Михайлові Мажарі, який у 1958 році очолив це підприємство. Скульптуру Шевченка з ініціативи Михайла Герасимовича сюди привезли вже готову, встановленням її опікувався колишній виконроб Іван Вознюк. Матеріал — залізобетон, бутовий камінь[25].
  3. Меморіальна дошка споруджена до 150-роковин від дня смерті поета на фасаді Волинського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Тараса Шевченка у 2011 році. Автор — Рижук В.А[26].
  • Берестечко. Пам'ятник типового проєкту роботи Львівського художньо-виробничого комбінату художнього фонду УРСР встановлений в центрі міста перед кінотеатром. Ідея його спорудження почала активно втілюватися ще в 1990 році. Відомий хірург Михайло Рощина, заслужений вчитель України Василь Фещак, міський голова Василь Грибок, директор Горохівського сільгосптехнікуму Микола Чечель — ініціатори спорудження пам'ятника. На прохання Михайла Рощини, Стратон Бернацький, житель Берестечка привіз до Горохова з полів Берестецької битви, на які ступала Тарасова нога, землю, що устелила основу під виготовлений за кошти Михайла Івановича із шліфованого базальту пам'ятний знак. Серед міської громади почався збір коштів, який очолив лідер місцевої організації НРУ і колишній політв'язень комуно-більшовизму Андрій Криштальський. Образ Тараса в пам'ятникові з бронзи та граніту створив уродженець Горохівського району, скульптор та виконавець робіт Василь Рижук[19].
  • Буяни. Пам'ятник зі штучного каменю встановлено за ініціативи Миколи Куделі та директора радгоспу Арсена Ющука у травні 1990 року, автор — Б. В. Гапонюк[25].
  • Велика Яблунька. Пам'ятник-погруддя встановлено на вул. Перемоги, навпроти будинку культури у 1998 році, автор — П. С. Хом'як[25].
  • Володимир. Пам'ятник встановлений у парку «Слов'янський» в 1993 році. Автор — Газ'юк О. В., архітектор — Микита А. В. Матеріал — граніт, кована мідь[25].
  • Горохів. Бронзове погруддя на гранітному постаменті встановлено в центрі села по вул. Шевченка, 17 у травні 1994 року. Автор — В. А. Рижук[26].
  • Дубове. Пам'ятник типового проєкту Львівського художньо-виробничого комбінату художнього фонду УРСР який встановлено у 1955 році, матеріал — бетон, цегла[19].
  • Іваничі. Бронзовий пам'ятник-погруддя на гранітному постаменті по вул. Грушевського встановлено у річницю дня народження Т. Г. Шевченка 9 березня 1993 року. Автор — Івлюшкін С. Б., архітектор — Ядчишин М.М[25].
  • Ківерці. Пам'ятник Шевченку що сидить встановлено на вул. Незалежності з нагоди 191-ї річниці з Дня народження поета 9 березня 2005 року. Автор — О.Байдуков[26].
  • Ковель. Пам'ятник відкритий 22 серпня 2005 року у міському парку імені Т. Г. Шевченка. Висота — понад 7 метрів, вага бронзової скульптури — близько 20 тонн. Автори монумента київський скульптор Володимир Шолудько (автор ідеї), П.Подолець, М.Король; архітектори Т.Мельничук, А.Заворотинський. Пам'ятник Кобзарю у Ковелі вважається найвищим у світі серед пам'ятників Тарасові Шевченку.[24]
  • Колона. Залізобетонний пам'ятник встановлено у 1973 році[25].
  • Нововолинськ. 15 вересня 1990 року було встановлено пам'ятний знак — камінь під майбутній пам'ятник Шевченку. Автор художнього оформлення — В. Гича. Пам'ятний знак було урочисто освячено і піднято синьо-жовтий прапор на встановленій поруч щоглі. Урочисте відкриття пам'ятника відбулося 24 серпня 1995 року на День незалежності України. Скульптуру виготовлено у Львові на кераміко-скульптурній фабриці, висота п'єдесталу — 2,8 м, загальна висота — 6 м. Бронзова фігура встановлена на постаменті зі шліфованого граніту на майдані Незалежності, поет повернутий обличчям до бульвару, який носить його ім'я. Автори — Посікіра М., Аремчук Л., архітектори — Вісьтак М., Каменщик В.[25].
  • Ратне. Пам'ятник встановлено на вул. Центральній 9 березня 1993 - це перший пам'ятник Шевченку на Волині за часів Незалежності[27]. Архітектор — Шнит І. І., автори — Посікіра М., Яремчук Л., матеріал — бетон[25].
  • Туличів. Гіпсовий пам'ятник встановлено у 1992 році[25].
  • Угринів. Пам'ятник споруджено до 180-річниці від дня народження Т. Г. Шевченка у 1994 році. Автор — О.Байдуков, матеріал — бетон, бронза[25].
  • Устилуг. Пам'ятник-погруддя встановлено в центрі біля міської ради[26].
  • Шацьк. Бетонне погруддя встановлене в центрі селища у 1995 році. Автор — О.Байдуков[25].

Дніпропетровська область[ред. | ред. код]

  1. Перший пам'ятник встановлено у парку імені Тараса Шевченка ще у 1949 році. Автор — скульптор І. С. Зноба[28].
  2. Другий пам'ятник, що є на острові Монастирський, встановлений у 1958 році. Автори — І. С. Зноба та В. І. Зноба, архітектор — Л. Р. Ветвицький. Це найбільший і найвищий у світі пам'ятник Тарасу Шевченку. Висота фігури — 9,5 метрів, а гранітного постаменту під нею — 10,5 метрів. Вага чавунної скульптури понад 55 тонн. У 2011-2013 рр. відбулася реконструкція пам'ятника, який до того перебував у аварійному стані[29].
  3. Третій пам'ятник відкрито 24 серпня 1992 року на вул. Воскресенській навпроти Дніпровського академічного українського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка. Скульптор — Володимир Небоженко, архітектор — Володимир Положій. Матеріал — бронза, граніт[26].
  4. Пам'ятка у вигляді бронзового погруддя, що встановлено на гранітному постаменті знаходиться в сквері ім. Шевченка на перехресті вулиць Передова та Водопровідна. Пам'ятник було виготовлено в майстернях Державного художнього фонду УРСР (масове виробництво) і відкрито в 1927 р., у 1985 р. реконструйовано, замінено погруддя та постамент (скульптор — П. Є. Куценко)[30].
  5. Повнофігурний пам'ятник встановлено у парку району Шевченко за адресою вул. Заозерна, 70.
  6. Гіпсове погруддя стоїть у фойє на другому поверсі Дніпровського академічного українського музично-драматичного театру ім. Т. Шевченка.
  • Бурханівка (Синельниківський район). Погруддя було встановлене в 60-х рр. ХХ ст. на території колишнього колгоспу ім. Т. Г. Шевченка. В період перебудови перенесене в Шевченківську середню загальноосвітню школу по вул. Шкільній, 2[31].
  • Вакулове (Криворізький район). Пам'ятник у повний зріст встановлено у 1952 році на подвір'ї середньої школи по вул. Каштановій, 31. Матеріал — залізобетон, цегла[32].
  • Варварівка (Павлоградський район). Пам'ятник встановлено у березні 1989 року біля середньої школи по вул. Артамонова, 16. Автор — Куценко П. Є., матеріал — бронза, граніт[32].
  • Верхньодніпровськ (Кам'янський район). Бетонне погруддя встановлено у 2012 році на просп. Шевченка. Автор — Давиденко Л.Ф[31].
  • Вільногірськ (Кам'янський район). Погруддя встановлено у 2008 році по вул. Вареній на площі навпроти будівлі міськради. Автор — О. Ю. Рябо, архітектор — В. Б. Федорчук. Матеріал — граніт[26].
  • Гірки (Синельниківський район). Пам'ятник типового проєкту роботи майстерні Державного художнього фонду УРСР встановлено на вул. Шевченка, 6 у 1948 році та реконструйовано у 1970 році. Матеріал — залізобетон, цегла[31].
  • Знаменівка (Новомосковський район). Погруддя встановлено біля Знаменівської сільської ради.
  • Карнаухівка (Кам'янський район). Відкриття пам'ятника відбулося 25 серпня 2013 року на святкуванні 276 річниці селища. Автор пам'ятника — заслужений художник України, скульптор родом з Карнаухівки, Петро Куценко[34].
  • Кочережки (Павлоградський район). Погруддя встановлено у 2012 році на площі в центрі села, біля Народного дому[35].
  • Кравцівка (Дніпровський район). Пам'ятник встановлено біля Будинку культури по вул. Шевченка.
  • Кривий Ріг. У Кривому Розі є два пам'ятники Шевченку. Перший встановлено 25 листопада 1954 року на просп. Поштовому перед Криворізьким академічним міським театром драми та музичної комедії ім. Тараса Шевченка у Центрально-Міському районі. Скульптура із залізобетону на повний зріст встановлена на цегельному постаменті, оздобленому рослинним орнаментом близьким до стилю ампір. Поета зображено у русі — він ніби робить крок уперед, що надає композиції динаміки. Її підкреслюють довгі асиметрично розташовані поли верхнього одягу. Впевнений погляд Шевченка виступає символом незламного духу. Поруч росте верба, висаджена навесні 1964 року з паростку, завезеного з місця заслання поета. Автор — І.Гончар, архітектор — С.Куклинський[26]. Другий пам'ятник встановлено у серпні 2001 року з нагоди 10-ої річниці Незалежності України в Інгульці на алеї проспекту Перемоги. Скульптура із залізобетону, обшитого металом, поета зображено в повний зріст, у русі, крокуючи вперед, поет ніби несе нащадкам цілющі скарби своєї поезії. Автор — А.Ярошенко, архітектор — В.Бакальцев[26].
  • Кринички (Кам'янський район). Уперше бетонне погруддя Шевченку встановили у Криничках по вул. Центральній у 1992 році. Останніми роками воно потріскалося та почало руйнуватися. На заміну старому погруддю у сквері біля РАГСу 7 березня 2018 року встановили нове. Автор — скульптор, народний художник України В. П. Небоженко, матеріал — бетон, граніт[36][31].
  • Лихівка (Кам'янський район). Пам'ятник встановлено біля Лихівської середньої ЗОШ по пров. Калиновому.
  • Лозуватка (Криворізький район). Відкриття гіпсового погруддя відбулося 15 березня 2013 року у вестибюлі середньої загальноосвітньої школи № 1 за адресою вул. Миру, 1-Б. Автор — Клименко С.В[32].
  • Магдалинівка (Новомосковський район). Погруддя встановлено перед Магдалинівською районною державною адміністрацією.
  • Малозахарине (Дніпровський район). Гіпсове погруддя встановлено у 1985 році у вестибюлі середньої загальноосвітньої школи за адресою вул. Нова, 1[32].
  • Марганець (Нікопольський район). В місті знаходиться два пам'ятника Шевченку. Перше бетонне погруддя встановлено у парку ім. Шевченка у 1960 році[26]. Друге погруддя встановлено у Сквері з дерев'яними скульптурами по вул. Єдності у 1995 році. Автор — В. К. Дубінін, архітектор — Курбатов, матеріал — бронза, граніт[26].
  • Межиріч (Павлоградський район). Гіпсове погруддя встановлено у 2011 році в приміщенні ЗОШ № 2 по вул. Зеленій, 72[31].
  • Нікополь. Пам'ятник видатному українському поету встановлено у сквері біля райдержадміністрації по вул. Шевченка у 2005 році. Автор — Зинухов А. П., архітектор — Повстюк В. Л., матеріал — граніт, чавун[26].
  • Новомосковськ. Пам'ятник знаходиться за адресою вул. Шевченка, 6 біля кінотеатру «Авангард».[35] Створений на честь 105-річчя від дня народження поета у 1965 році, а у 1980 році його реконструйовано. Автори проекту — скульптор Константінова, архітектори — Глушко та Шмалько В., матеріал — бронза, цегла. Занесений до книги реєстрації пам'яток історії та культури України за № 1787. Рішенням облвиконкому № 618 від 08.08.1970 року пам'ятник визнано історичним[37].
  • Обухівка (Дніпровський район). Погруддя встановлено в центральному парку селища.
  • Олександропіль (Дніпровський район). Перший гіпсовий пам'ятник був встановлений навесні 1926 року на території школи по вул. Тюріна, 2. Під час Великої Вітчизняної війни німецькі окупанти встановили пам'ятник у центрі новопосадженого місцевого парку[32].
  • Павлоград. 23 серпня 2014 року, з нагоди 200-річчя Т. Г. Шевченка, відбулось відкриття пам'ятника великому Кобзарю. Завдяки допомозі жителів міста та відомому скульптору Придніпров'я Мірошниченкові В. І. пам'ятник встановили у сквері ім. Шевченка[38].
  • Перещепине (Новомосковський район). Пам'ятник великому українському поету і письменнику встановлений у 1959 році на одній із алей парку Шевченка. Матеріал — бронза, граніт[31].
  • Першотравенськ (Синельниківський район). Пам'ятник встановлено біля Будинку художньої творчості по вул. Кобзаря.
  • Підгородне (Дніпровський район). Погруддя встановлено у 1964 році по вул. Центральна, 44 перед будівлею Підгородненської міської ради. Архітектор — Петренко В. М., матеріал — залізобетон, цегла[31].
  • Покров (Нікопольський район). Бронзовий пам'ятник-погруддя встановлено у 1995 році з нагоди річниці проголошення Незалежності України у Дендропарку на алеї Шевченка. Автор — П. Ф. Логвинов, архітектор — В. М. Нікітенко[26].
  • Покровське (Нікопольський район). Пам'ятник встановлено біля будинку культури. Також є мармуровий пам'ятний знак який встановлено у 1969 році на фасаді будівлі по вул. Радянська, 18-В на честь перебування Шевченка у с. Покровському у 1843 р[31].
  • Преображенка (Дніпровський район). Погруддя урочисто встановлено в центрі села 24 серпня 2021 року[39].
  • Солоне (Дніпровський район). Пам'ятник встановлено у 1991 році біля садиби братів Бергманів по вул. Гагаріна, 20. Автор — Сергєєв Г. О., архітектор — Сокоринський А. В., матеріал — граніт, полімер[31].
  • Софіївка (Криворізький район). Пам'ятник встановлено на площі в центрі селища.
  • Спаське (Дніпровський район). Пам'ятник-погруддя встановлено біля будинку культури по вул. Козинця, 74-А у 1970 році. Матеріал — залізобетон, цегла[31].
  • Тернівка (Павлоградський район). Пам'ятник встановлено в центрі міста на площі ім. Шевченка.
  • Томаківка (Нікопольський район). Пам'ятник встановлено на Центральній площі у 2007 році. Автор — Красняк Д. Н., матеріал — мідь, граніт, залізобетон, цегла[31].
  • Українка. Погруддя встановлено у 1979 році. Матеріал — цегла, листова мідь[31].
  • Хуторо-Чаплине (Васильківський район). Пам'ятник встановлено з ініціативи члена колгоспу «Прогрес» Василя Івановича, активіста ТУМ (товариства української мови) 20 вересня 1990 року біля закритої школи на тодішній вул. Колгоспній, 1. Автор — Стрижеус В[31].
  • Царичанка (Дніпровський район). Погруддя встановлено в сквері ім. Т. Г. Шевченка у 2001 році. Автори — Логвинов Г. П. та Логвинов П. Ф., матеріал — мідь, граніт, залізобетон[31].
  • Шевченківське (Криворізький район). Гіпсове погруддя встановлено у 1961 році біля сільської ради по вул. Софіївська, 16[31].
  • Шевченко (Васильківський район). Пам'ятник встановлено по вул. Центральній.
  • Шевченко (Дніпровський район). Залізобетонне погруддя встановлено по вул. Шкільній у 1967 році[31].
  • Широке (Криворізький район). Залізобетонний повнофігурний пам'ятник на гранітному постаменті встановлено у 1965 році в парку по вул. Набережній біля середньої школи № 1[31].

Донецька область[ред. | ред. код]

  • Авдіївка. Пам'ятник встановлено на честь 170-річчя з дня народження поета у березні 1984 року на бульварі Шевченка. Матеріал — залізобетон, метал.[40]
  • Білицьке. Погруддя встановлено біля будинку культури ім. Т. Г. Шевченка.
  • Горлівка. Пам'ятник з штучного каменю встановлено на честь 170-ї річниці з дня випуску Кобзаря і 200-річниці з дня народження поета в Центрально-Міському районі на перетині бульвару ім. Димитрова та вул. Рудакова 1 вересня 2006 року. Автори — художник і скульптор Антип П. І. та Іллюхін Д.[40]
  • Добропілля. Гранітний пам'ятник встановлено на честь 10-ї річниці Незалежності України на просп. Шевченка 24 серпня 2001 року. Автор — Антип П. І., архітектор — Чудновський К. Д.[40]
  • Дружківка. Пам'ятник у вигляді барельєфного портрету поета виконаний на природному камені з Дружківських кар'єрів встановлено у міському парку «Святогор» по вул. Козацькій у 2001 році. Автор — Топуз Ю. В., архітектор — Федоренко В. (ескіз).[40]
  • Костянтинівка. Погруддя відкрито 13 жовтня 2017 року біля входу до міського управління освіти, споруджено на гроші міської громади. В той же день в місті відкрито пам'ятник героям-захисникам Незалежності України. На відкритті були присутні міністр молоді та спорту України, Ігор Жданов і голова Донецької ОДА, Павло Жебрівський [41][42].
  • Краматорськ. Пам'ятник-погруддя відкрито в центрі міста на площі Миру, біля міської ради 27 вересня 2008 року. Автор — скульптор Базилевський І.[43]
  • Красногорівка. Залізобетонний пам'ятник встановлено на честь 148-ї річниці з дня народження поета у ЦПКіВ ім. Т. Г. Шевченка біля Літнього театру у 1962 році. Автор — Гонтар С. О.[40]
  • Мар'їнка. 18 травня 2017 року в центрі міста Мар'їнка відбулося урочисте відкриття пам'ятника.
  • Маріуполь. У місті є два пам'ятники Шевченку. Перше погруддя встановлено на просп. Миру, 42 навпроти Театрального скверу на честь 150-річчя з дня народження поета 10 березня 1964 року. Автор — Баранніков І. С., архітектор — Чорний К. В. Погруддя поета виконано з каменю та споруджено на цементну стелу. Шевченко на ньому — зрілий чоловік.[40][44] Друге встановлено до 10-ї річниці Незалежності України на перетині бульвару Шевченка та проспекту Металургів 24 серпня 2001 року. Автор — житомирський скульптор Вітрик О. П., архітектори — Кадиров А. та Андруткевич Е. Висота скульптури — 2,5 м, постамент з чорного та червоного граніту має такі розміри — 1,5 х 1,3 х 1,9 метра. Сам пам'ятник виготовлений із залізобетону та фанерований листовою міддю.[40]
  • Новогродівка. Пам'ятник встановлено на честь 10-ї річниці Незалежності України в парку на розі вулиць Європейської та Центральної 8 вересня 2001 року. Це подарунок від жителів спорідненого міста Калуша. Автор — Скакун Я. І., архітектор — Макогон П., матеріал — мідь, залізобетон.[40]
  • Сартана. Скульптурний портрет встановлено в приміщенні середньої спеціалізованої школи № 8 ім. Героя України Бойка В. С. по вул. Генерала Куркчі, 37.[43]
  • Святогірськ. Бронзове погруддя на цегляному постаменті на розі вулиць Соборної та Молодіжної встановлене у 1954 році і реконструйоване 1991 року. Автор — скульптор Шишов В.Є.[43]
  • Слов'янськ. Залізобетонний пам'ятник встановлено на честь 186-ї річниці з дня народження поета на розі вулиць Шевченка і Шнурківської у 1992 році.[40]
  • Нікольське. Бронзовий пам'ятник встановлено на честь річниці з дня народження поета і 10-річчя Незалежності України по вул. Свободи, 120 перед будинком міського ІРЦ у 2001 році.[40]
  • Шевченко. Залізобетонний пам'ятник встановлено у 1955 році біля селищної ради на вул. Центральній, 1 у зв'язку з тим, що місцева шахта-замовник пам'ятника носить ім'я Т. Г. Шевченка. Автор — Гонтар С. О.[40]

Житомирська область[ред. | ред. код]

  • Житомир. Пам'ятник Тарасові Шевченку встановлений у 1976 році на розі вулиць Великої Бердичівської та Шевченка. Автори — скульптор Карловський Б. М. та архітектор Бірюк П.М. Пам'ятник являє собою бронзове погруддя поета (заввишки 1,25 м), встановлене на прямокутному у поперечному розрізі постаменті (заввишки 3,2 м) з темно-сірого крупнозернистого з білими невеликими, густо розсіяними включеннями польового шпату полірованого граніту, що стоїть на такому ж стилобаті (0,4 х 2,6 х 2,6 м). Встановлення пам’ятника безпосередньо пов’язане із історичними подіями — перебуванням Шевченка в Житомирі 1846 р. у складі Київської археографічної комісії для запису переказів, оповідань, пісень, збирання відомостей про могили та урочища, опису та замальовок визначних монументальних пам’яток і стародавніх будівель та на честь ознаменування дня народження і проведення Шевченківських свят. У 1981 році погруддя було відреставровано[45].
  • Андрушівка (Бердичівський район). Пам'ятник встановлено на площі Тараса Шевченка перед Андрушівською районною радою.
  • Бердичів. Пам'ятник Тарасові Шевченку відкрито під час мітингу трудящих міста 3 березня 1960 року під час підготовки до 100-ліття від дня смерті (1961) та встановлений біля головного входу в міський парк культури і відпочинку, що нині носить ім'я Т. Г. Шевченка. Автор скульптури — уродженець Бердичева, скульптор Петро Мойсейович Криворуцький. Скульптура виготовлена із сірого залізобетону. У середині 1980-х років пам'ятник покрили міддю. Висота скульптури 2,5 м, розміри постаменту — 1,4 × 1,55 × 2,2 м.
  • Гульськ (Звягельський район). Пам'ятник встановлено на честь перебування Т.Г. Шевченка в с. Гульськ у 1846 р. Матеріал — чорний габро, сірий граніт[46].
  • Ємільчине. Погруддя розташоване біля Ємільчинського парку по вул. Соборній.
  • Звягель. Бронзовий пам'ятник на гранітному постаменті встановлено на честь10-річчя Незалежності України 24 серпня 2001 року у центрі міста на площі біля автовокзалу. Автори — скульптор Коркушко Олена Олексіївна, архітектор Черниченко Алла.[47]
  • Кодня (Житомирський район).Пам'ятник Т.Г. Шевченку, що побував тут у 1846 році, вироблений з поліського рожевого граніту встановлено на майдані в центрі села у 1990 році. Пам'ятник розташований у сквері, який утворився після остаточного знищення римо-католицького костелу[48]. Автор — Нечуйвітер Володимир Іванович[46].
  • Коростень. У місті є два пам'ятники Шевченку. Перший встановлено до 100-річчя з дня смерті Т.Г. Шевченка у 1961 році в парку, який носить ім'я Кобзаря[46]. Другий знаходиться на площі біля Будинку культури по вул. Грушевського.
  • Потіївка (Житомирський район). Мідний пам'ятник на гранітному постаменті встановлено по вул. Центральній на подвір'ї школи-інтернату у 2006 році. Автор — Лантух Петро[46].
  • Радомишль (Житомирський район). Погруддя встановлено на майдані Соборному в сквері біля кінотеатру ім. Тараса Шевченка у 1964 році. Автор — Фуженко Анатолій Семенович, матеріал — граніт, залізобетон, цегла[46].
  • Хорошів. Пам'ятник встановлено 21 серпня 2016 року[49].

Закарпатська область[ред. | ред. код]

У Закарпатській області Тарасу Шевченку встановлено 9 погрудь, 2 меморіальні дошки та 7 пам'ятників, що взяті на облік[50].

  • Ужгород. Повнофігурний пам'ятник відкрито на площі Народній 9 березня 1999 року з нагоди 185-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря. Автор — Михайлюк М., архітектор — Лезу Б., матеріал — андезіт, бронза[46] Також в місті є бронзова меморіальна дошка-барельєф на будівлі по вул. Набережна Незалежності яка відкрита у 1987 році з нагоди 27-ї річниці присвоєння школі імені Т.Г. Шевченка. Автор — Маснюк І.[46].
  • Берегове. Пам'ятник встановлено у сквері на вул. Шевченка. Також в місті по вул. Томаша Есе, 1 у 1989 році було відкрито меморіальну дошку з нагоди 175-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря. Автор — Горват Г., матеріал — мармур, бронза[46].
  • Великі Лучки (Мукачівський район). Повнофігурний залізобетонний пам'ятник відкрито у 1964 році з нагоди 150-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря по вул. Мукачівській[46].
  • Великий Березний (Ужгородський район). Бронзовий пам'ятник поетові, що сидить на гранітному постаменті, встановлено на розі вулиць Шевченка та Корятовича поблизу парку-арборетуму у 1990 році. Автор — Ульянов В., архітектор — Горобець В.[46].
  • Великий Бичків (Рахівський район). Залізобетонний пам'ятник відкрито з нагоди 150-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря у 1964 році[46].
  • Виноградів (Берегівський район). Бронзовий пам'ятник встановлено по вул. Шевченка у 1957 році[46].
  • Воловець (Мукачівський район). Бронзовий пам'ятник на гранітному постаменті встановлено по вул. Героїв України у 2007 році. Автор — Олашин В., архітектор — Гайович П.[46].
  • Заріччя (Хустський район). Повнофігурний залізобетонний пам'ятник відкрито з нагоди 150-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря у 1967 роц на розі вулиць Шевченка та Центральної[46].
  • Колочава (Хустський район). Бронзовий пам'ятник на гранітному постаменті відкрито з нагоди 19-ї річниці Незалежності України по вул. Шевченка у 2010 році. Автор — Штаєр П., архітектор — Буркало В.[46].
  • Королево (Берегівський район). Залізобетонний пам'ятник встановлено у 1957 році[46].
  • Міжгір’я (Хустський район). Залізобетонний пам'ятник встановлено по вул. Шевченка у 1957 році[46].
  • Мукачево. В місті наразі є два пам'ятники Шевченку. Перше бронзове погруддя на гранітному постаменті встановлене у 2000 році по вул. Ужгородській, ліворуч від навчального корпусу № 1 Мукачівського державного університету. Це робота відомих народного художника України Івана Бровді та заслуженого архітектора України Олександра Андялоші[46]. Друге мармурове погруддя встановлене на головній алеї перед ЗОШ № 2 ім. Т.Г. Шевченка у 2012 році. Автор — Белень М.[46].
  • Рахів. Залізобетонний пам'ятник поетові, що сидить, встановлено в однойменному парку по вул. Богдана Хмельницького у 1993 році. Автор — Гавюк Ю., архітектор — Кравчук М.[46].
  • Тячів. Повнофігурний залізобетонний пам'ятник встановлено на розі вулиць Кошута та Армійської в 1964 році[46].
  • Хуст. Бронзовий пам'ятник встановлено по вул. Карпатської Січі до Дня Конституції України у 2012 році. Автор — Ігор Гречаник[51].

Запорізька область[ред. | ред. код]

  • Запоріжжя. У Запоріжжі два погруддя Шевченку. Перше встановлено з нагоди 175-річчя від дня народження великого українського поета Т. Г. Шевченка у 1989 році біля Шевченківської райради по вул. 8-го Березня. Автор — Олійник В., матеріал — бронза, граніт[32]. Друге розташовано по вул. Гоголя перед 3-м корпусом Запорізького національного університету.
  • Берестове. Пам'ятник встановлено з нагоди 100-річчя від дня смерті великого українського поета Т. Г. Шевченка у 1961 році. Матеріал — залізобетон, цегла[32].
  • Енергодар. Пам'ятник встановлено з нагоди 190-річчя з дня народження поета 30 квітня 2004 року перед палацом культури «Сучасник» по просп. Будівельників, 27-А. Автор — Логвинов П. Ф.[32].
  • Мелітополь. У місті є три пам'ятники Тарасові Шевченку.
  1. Пам'ятник Шевченку на площі Перемоги відкритий 22 травня 2011 року. Фігура поета встановлена на гранітному постаменті заввишки 2,2 м авторства житомирського скульптора Віталія Рожика[52].
  2. Погруддя на подвір'ї Таврійського державного агротехнологічного університету на просп. Богдана Хмельницького, 18.
  3. Погруддя у Новоолександрівському парку.
  • Токмак. У місті встановлено два пам'ятника Тарасу Шевченку. Перший знайдено в землі у 1970 році під час ремонту Токмацької міської тепломережі. Директор спеціалізованої школи № 2 подбав про те, щоб пам'ятник Шевченку було реставровано і встановлено на шкільному подвір'ї по вул. Шевченка, 33. Матеріал — цемент[32]. Другий знаходиться перед міськрадою по вул. Центральна.
  • Шевченківське. Залізобетонний пам'ятник встановлений з нагоди 179-річчя з дня народження поета у 1993 році в центрі села. Автор — Зайцев Ф. І., архітектор — Чаговець П. Н.[32].

Івано-Франківська область[ред. | ред. код]

Тарас Шевченко ніколи не бував на Прикарпатті, але на Івано-Франківщині йому встановлено понад 211 пам'ятників — найбільше в Україні, з них до 1939 року було встановлено 18, а у 2014 році, на відзначення 200-літнього ювілею — дев'ять[53].

  1. Погруддя Тарасові Шевченку в Івано-Франківську встановлено у парку, який носить його ім'я. Автор — скульптор Йосип Николишин.
  2. 22 травня 2011 року в день 150-ї річниці перепоховання Тараса Шевченка, в Івано-Франківську відкрили пам'ятник Кобзареві роботи Лео Мола[54].
  3. Ще одне погруддя відкрите 6 березня 2013 року на території Української гімназії № 1. Пам'ятник встановлений за ініціативи батьківського колективу школи, автор — місцевий скульптор Василь Вільшук[55].
  • Ворохта. Пам'ятник встановлено у сквері по вул. Данила Галицького.
  • Джурків. Пам'ятник встановлений у 1989 році.
  • Тюдів (Косівський район). Пам'ятник Тарасові Шевченку над Черемошем встановлено в 1990 за ініціативою жителів сіл Тюдів, Великий Рожин, Малий Рожин, Розтоки на честь 175-ліття від дня народження поета за громадські кошти колгоспу «17 Вересня»[61]. У Тюдові є ще пам'ятний знак Шевченкові на Сокільській скелі. Дослідники схиляються до думки, що це перший у світі пам'ятник поетові, встановлений у 1862 році, і хочуть довести це.
  • Угорники. Пам'ятник встановлений навпроти сільської ради у 2018 році.
  • Шешори. 8 серпня 1965 року у селі Шешори попри заборону влади встановили пам'ятник Тарасові Шевченку. На відкритті були присутні Вячеслав Чорновіл, Тарас та Зеновія Франко, Тетяна Цимбал, Леонід Кореневич. Автор пам'ятника — Іван Гончар.

Київська область[ред. | ред. код]

  • Барахти (Обухівський район). Пам'ятник встановлено по вул. Михайлівська біля Будинку культури у 1982 році. Матеріал — бетон, бронза, граніт[46].
  • Баришівка. Пам'ятник-погруддя встановлено в сквері біля дитячої музичної школи по вул. Центральній у 1989 році. Автор — Шило М.К., матеріал — мідь, граніт, залізобетон[43].
  • Біла Церква. Погруддя встановлене в 1991 році. Тарас Шевченко неодноразово відвідував місто та згадував його у своїх творах.
  • Богуслав. Погруддя відкрите у сквері між вулицями Шевченка та Ярослава Мудрого у березні 1989 року. Автори — скульптор Братерський Т.М., архітектор Юрченко П.Г. Матеріал — граніт, склобетон[46].
  • Бородянка. Погруддя встановлено 24 серпня 1992 року на площі ім. Шевченка. Автор — скульптор Міщук М.П., мистецтвознавець — Крайнєв А.Т. Матеріал — граніт, залізобетон, мідь[46]. Пам'ятник був розстріляний російськими військами у квітні 2022 року під час повномасштабної російської військової агресії проти України і став одним із символів вторгнення Росії в Україну 2022 року[64].
  • Боярка. Пам'ятник встановлений перед Будинком культури. Автор — скульптор Мовчун Б[65].
  • Бровари. Пам'ятник на Розвилці, що розташований у парку ім. Тараса Шевченка на розі вулиць Київської та Ярослава Мудрого, відкрито 1964 року. 2009 року пам'ятник відреставрували, зокрема замінили облицювання на постаменті. 2013 року пройшла повна реконструкції парку включно з пам'ятником. На оновленому пам'ятнику викарбувано цитату з вірша Шевченка «Молитва»: «А всім нам в купі на землі єдиномисліє подай і братолюбіє пошли»[24].
  • Васильків. Оригінальний пам'ятник, що зображує молодого Шевченка, який сидить на низькому постаменті встановлений у 1993 році.[24]

Пам'ятні знаки з нагоди 200-ліття Т. Г. Шевченка встановлені 2014 року в селах Васильківського району: Гребінки, Ксаверівка, Митниця, Мар'янівка.

  • Вишгород. Пам'ятник молодому поету встановлено біля будинку культури «Енергетик» по просп. Мазепи у 1990 році. Автори — скульптор Іван Липовка, архітектор Олег Распопін. Матеріал — мармур, граніт[46].
  • Вишневе. Погруддя встановлено у центрі міста в скверику по вул. Святошинській.
  • Володарка. Погруддя встановлено на площі Миру 5 березня 2008 року. Автор — Зоренко І.Я., матеріал — мармур, гіпс, бронзова фарба[46].
  • Гатне. Пам'ятник встановлено біля Гатненської сільської ради.
  • Гоголів (Броварський район). Гранітний пам'ятник встановлено перед Гоголівським ліцеєм по вул. Київській у 1989 році[46].
  • Гребінки. Погруддя встановлено 2014 року.
  • Ірпінь. У місті є два пам'ятники Шевченкові. Перший встановлено на головному майдані міста, друге погруддя знаходиться біля багатоповерхівки по вул. Шевченка, 4а.
  • Кагарлик. Погруддя встановлено у сквері по вул. Парковій.
  • Макіївка (Білоцерківський район). Пам'ятник-погруддя встановлено на відзначення 195-ої річниці від дня народження Т.Г. Шевченка у 2009 році. Матеріал — гіпс, залізобетон[45].
  • Медвин (Білоцерківський район). Пам'ятник встановлено біля середньої ЗОШ по вул. Олександра Василенка у 1967 році. Автор — Олійник О.П., матеріал — цемент, цегла, склобетон[46].
  • Мигалки (Бучанський район). Стелла з рельєфним зображенням Т.Г. Шевченка встановлена у 1983 році. Автор — Дерев’янко Іван Онуфрійович, матеріал — гіпс, цегла, фарба[46].
  • Переяслав. У місті є два пам'ятники Шевченку:
  1. Перший, що міститься на території Музею «Заповіту Тараса Шевченка», відкрито 1954 року. Автори — архітектор О. П. Олійник, скульптор М. К. Вронський.
  2. Другий, що міститься на розі вулиць Тараса Шевченка та Івана Мазепи, встановлено 1989 року. Скульптор — В. Шишов.
  • Ржищів. Пам'ятник встановлений у парку ім. Тараса Шевченка.
  1. Пам'ятник-погруддя на прямокутному постаменті встановлено на розі вулиць Шевченка та Брандта в 1994 році. Автор — скульптор Древецький А.А.
  2. Старий пам'ятник, який раніше стояв у парку Шевченка, перенесений на подвір'я ЗОШ № 9 у 1994 році.
  • Фастівець (Фастівський район). Пам'ятник-погруддя на прямокутному постаменті встановлено у 1999 році. Автор — скульптор Древецький А.А. На кургані Переп'ят на околиці села, де в 1846 році на розкопках брав участь Тарас Шевченко, йому встановлений пам'ятний знак.
  • Шкарівка (Білоцерківський район). Пам'ятник встановлено у центральному парку ім. Тараса Шевченка.
  • Пам'ятник Шевченку у Шкарівці
    Пам'ятник Шевченку у Шкарівці
  • Яготин. У місті є три пам'ятники Шевченку. Перший у міському парку, другий на площі біля середньої школи № 3, третій біля музею «Флігель Т. Г. Шевченка» на території Яготинської районної лікарні.

Кіровоградська область[ред. | ред. код]

  • Вільшанка. Встановлене погруддя письменника. Скульптор — Микола Береза.
  • Долинська. Встановлене погруддя письменника.
  • Знам'янка (Кропивницький район). Погруддя встановлене у 2008 році по ініціативі його нащадка В'ячеслава Шкоди, знаходиться на вул. Михайла Грушевського.
  • Олександрія. Пам'ятник розташований на просп. Соборному поряд з гімназією № 1 імені Т. Г. Шевченка. У 2000-х роках бюст замінено, оскільки попередній почав руйнуватися під впливом погодних чинників.