Vivica Genaux – Wikipedia, wolna encyklopedia

Vivica Genaux
Ilustracja
Vivica Genaux podczas koncertu w Filharmonii Krakowskiej w ramach festiwalu Misteria Paschalia, 5 kwietnia 2010.
Data i miejsce urodzenia

10 lipca 1969
Fairbanks

Typ głosu

mezzosopran

Zawód

śpiewaczka

Strona internetowa

Vivica Genaux (ur. 10 lipca 1969 w Fairbanks) – amerykańska mezzosopranistka specjalizująca się w repertuarze operowym, zwłaszcza w XIX-wiecznym bel canto, a także w muzyce barokowej[1].

Życiorys artystyczny[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się i wychowała na Alasce. Jej ojciec był profesorem biochemii. W wieku siedemnastu lat wyjechała na University of Rochester w stanie Nowy Jork, żeby studiować genetykę. Po 18 miesiącach zrezygnowała i z polecenia Dorothy Dow, jej nauczycielki śpiewu od 13. roku życia, rozpoczęła naukę na wydziale wokalnym Indiana University w Bloomington. Jej nauczycielami byli między innymi Virginia Zeani i Nicola Rossi-Lemeni. W 1991 uzyskała tytuł Bachelor of Science. W tym okresie odkryła, że lepiej czuje się w repertuarze mezzosopranowym (poprzednio śpiewała partie sopranowe)[2].

W 1992 wyjechała na staż do Włoch, uczestnicząc w programie EPCASO (Ezio Pinza Council for American Singers of Opera), pod artystycznym kierownictwem Claudii Pinzy. Doskonaliła tam warsztat mezzosopranowy. Robert Lombardo, agent Genaux, zorganizował jej następnie kilka przesłuchań w Stanach Zjednoczonych, które zaowocowały pierwszym kontraktem. Profesjonalny debiut miał miejsce na deskach Florentine Opera w październiku 1994. Wykonała wtedy partię Isabelli we Włoszce w Algierze[3].

W początkach swojej profesjonalnej kariery wykonywała głównie repertuar Rossiniego, później zwróciła się ku muzyce barokowej. Przełomem było spotkanie z René Jacobsem, które zaowocowało wystawieniem opery Johanna Adolfa Hasse'aSolimano. Premiera miała miejsce w Staatsoper Unter den Linden w Berlinie w 1999[2].

Repertuar[edytuj | edytuj kod]

Do jej ulubionych ról należą: Isabella we Włoszce w Algierze, Selim w Solimano czy Angelina z Kopciuszka[4].

Koncertowała z takimi zespołami jak Akademie für Alte Musik Berlin, La Cetra, Il Complesso Barocco, Concerto Italiano, Concerto Köln, Europa Galante, Freiburger Barockorchester, Les Talens Lyriques, Venice Baroque Orchestra, Les Violons du Roy, Orchestre National de France czy Orchestre National du Capitole de Toulouse[3].

Występowała na wielu różnych festiwalach na całym świecie, w tym w Polsce. W ramach cyklu Opera Rara 23 stycznia 2009 wystąpiła w Krakowie w filharmonii w roli Antiope w operze VivaldiegoErcole su’l Termodonte[5]. 5 kwietnia 2010 na festiwalu Misteria Paschalia zaprezentowała razem z Fabiem Biondim i zespołem Europa Galante repertuar składający się z najpiękniejszych arii z oratoriów i oper Vivaldiego[6]. Występ promował wspólny album artystów – Pyrotechnics[7].

W 2004 powstał film dokumentalny poświęcony artystce – A Voice Out of the Cold[1].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Dwa z jej nagrań były nominowane do GrammyArias for Farinelli w 2002 w kategorii Best Classical Vocal Performance oraz Bajazet w 2005 w kategorii Best Opera Recording[8]. W 2002 nagranie opery Arminio zostało uhonorowane nagrodą International Handel Recording Prize[8].

W 1997 zdobyła prestiżową ARIA Award[3]. W 1999 na Dresden Music Festival otrzymała wyróżnienie Artist of the Year[3]. W 2008 Pittsburgh Opera uhonorowała artystkę wyróżnieniem Maecenas Award[3], a w 2007 otrzymała ufundowaną przez New York City Opera Christopher Keene Award[3].

Jest również laureatką Marie Z. Uihlein Artist Prize przyznawaną przez Florentine Opera oraz Opera CD Classics – Città di Mondovi[3].

Vivica Genaux razem z Fabiem Biondim podczas festiwalu Misteria Paschalia 2010

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie[9].

Albumy solowe i opery[edytuj | edytuj kod]

Vivica Genaux – Misteria Paschalia 2010

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

DVD[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Vivica Genaux. Strona oficjalna festiwalu Misteria Paschalia. [dostęp 2010-04-18]. (pol.).
  2. a b Richard Martet. Interview with Vivica Genaux. „Opéra Magazine”. 46, s. 12-16, grudzień 2009. 
  3. a b c d e f g Vivica Genaux - biography. Strona oficjalna Viviki Genaux. [dostęp 2010-04-07]. (ang.).
  4. Margarita Pollini: Vivica Genaux The Baroque Princess who Comes from the Land of Ice. Perfil, 2009-05-31. [dostęp 2010-04-18]. (ang.).
  5. Herkules nad Termodontem. Strona oficjalna festiwalu Opera Rara. [dostęp 2010-04-07]. (pol.).
  6. Program festiwalu Misteria Paschalia. Strona oficjalna festiwalu Misteria Paschalia. [dostęp 2010-04-05]. (pol.).
  7. 7. Festiwal Misteria Paschalia.. Polskie Radio.pl. [dostęp 2010-04-07]. (pol.).
  8. a b Selected Recording Reviews. Strona oficjalna Viviki Genaux. [dostęp 2010-04-11]. (ang.).
  9. Vivica Genaux - discography. Strona oficjalna Viviki Genaux. [dostęp 2010-04-13]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]