Футзал в Одеській області — Вікіпедія

Емблема Комітету міні-футболу Одеської області — першої організації, що проводила на Одещині офіційні змагання з футзалу серед аматорських команд

Футзал — один з найбільш популярних і масових видів спорту у Одеської області.

Історія[ред. | ред. код]

Президент Асоціації міні-футболу Одеської області Володимир Коп'як

Історія одеського футзалу бере свій початок в 1989 році, коли одеська команда «Маяк» взяла участь у неофіційному чемпіонаті СРСР, у фінальному турнірі, який проходив у Новосибірську, зайнявши 4-е місце.

Цілеспрямовано розвиватися одеський футзал почав в 1993 році, коли Анатолій Колдаков і Євген Армер, за підтримки керівника «Норд-Банку» Валерія Пермінова, створили першу одеську професійну футзальну команду «Одеса-Норд». У вересні 1993 року вона стартувала у першості України серед команд першої ліги. У сезоні 1993/94 команда зайняла 3-є місце в першій лізі і отримала право грати у вищій лізі чемпіонату країни.

У першому вищолігововму сезоні одесити посіли дев'яте місце. Сезон ознаменувався тим, що в другому колі в команду на посаду старшого тренера прийшов Валерій Водян, Євген Армер став начальником команди, а сам колектив перейшов під юрисдикцію Одеської залізниці і став носити нове ім'я — «Локомотив».

У сезоні 1995/96 «Локомотив», першою з одеських команд, привіз у рідне місто золоті медалі чемпіонату України. У сезонах 1996/97 і 1997/98 «Локомотив» також ставав чемпіоном і двічі вигравав Кубок країни.

Після загибелі легендарного клубу, Одеса довгий час залишалася за бортом всеукраїнських змагань, і активно футзал культивувався лише на аматорському рівні, не рахуючи виступів одеських команд в першій лізі і Кубку країни. Одеському «Атлетику» в 2005 році вдалося завоювати путівку в еліту, але там команда не зіграла через фінансові проблеми. У 2007 році цим правом скористався одеський «Марріон», але і ця команда проіснувала недовго.

Аматорський футзал в Одеській області активно розвивається з 1995 року. Спочатку Комітет міні-футболу обласної федерації футболу (голова — Володимир Коп'як), а з 2000 року — Асоціація міні-футболу Одеської області проводять чемпіонати і кубкові розіграші, першості серед команд ветеранів і юнаків.

З 2001 року на території Одеської області проводяться міжнародні турніри («Кубок Порту», Суперкубок області «Біла акація», Кубок на призи Валерія Водяна і юнацький турнір пам'яті Олександра Козаченка), в яких беруть участь команди України, Росії, Молдови, Болгарії, Узбекистану та інших країн.

Офіційні аматорські змагання на території Одеської області проводять дві організації — Асоціація міні-футболу Одеської області (президент — Володимир Копяк) і Федерація міні-футболу Одеси (президент — Петро Чілібі). Крім того, в Одесі проводиться цілий ряд масових аматорських турнірів, серед яких виділяються — Бізнес-ліга, НЛО (Народна Ліга Одеси), Ф. Л.А. Г. (Футбольна ліга Андрія Голубова) і МІФ-Ліга.

Емблема Ліги чемпіонів Одеської області

Команди майстрів Одеської області[ред. | ред. код]

Ліга чемпіонів Одеської області[ред. | ред. код]

Турнір заснований в 2005 році Асоціацією міні-футболу Одеської області. До участі в ньому допускаються переможці чемпіонатів області, міста Одеси і великих райцентрів Одещини, а також володарі кубкових турнірів. Останній розіграш Ліги чемпіонів пройшов у 2008 році. На даний момент організатори розробляють нову формулу і формат турніру.

Всі переможці[ред. | ред. код]

Чемпіонат Одеської області[ред. | ред. код]

Головне обласне аматорське змагання з футзалу. Перший чемпіонат в сезоні 1996/97 пройшов під егідою Комітету міні-футболу обласної федерації футболу. Наразі щорічно проводиться Асоціацією міні-футболу Одеської області.

З кожним роком незмінно зростаючий інтерес до чемпіонату змусив його організаторів кардинальним чином змінити формулу розіграшу змагань, від традиційної форми турніру у два кола з роз'їздами перейти до поетапного турніру. З 2004 року чемпіонат області спочатку проводиться в зональних турнірах, переможці яких отримують право грати в півфінальній стадії, а найкращі команди останньої виходять у фінал, де і визначають чемпіона.

Щорічно проводиться першість області серед ветеранів старших 35 років пам'яті Віктора Дукова. Перші офіційні ветеранські змагання серед ветеранів старших 35 років були присвячені відомому футболісту одеського «Чорноморця», засновнику першої футзальної команди майстрів Одеси Анатолію Колдакову. У 2001-му і 2002 роках ці змагання проводилися серед 40-річних ветеранів, які з часом були перетворені в Кубок пам'яті Миколи Березського — першого президента футзального клубу «Локомотив».

21 грудня 2005 року. Найкращий бомбардир усіх офіційних футзальних аматорських змагань в Одеській області за історію Михайло Захаренко отримує «Золотий м'яч» найкращого футзаліста регіону з рук Валерія Водяна

Чемпіони Одеської області[ред. | ред. код]

Дорослі[ред. | ред. код]
Ветерани (старше 35)[ред. | ред. код]
Ветерани (старше 40)[ред. | ред. код]

Кубок Одеської області[ред. | ред. код]

Найважливіший за значимістю кубковий турнір області заснований 1996 року Комітетом міні-футболу обласної федерації футболу (нині проводиться Асоціацією міні-футболу Одеської області).

Першого володаря трофея можна було легко спрогнозувати: ним став «Локомотив», що сяяв в ті роки у чемпіонаті країни. Тому немає нічого дивного в тому, що у фіналі першого кубкового розіграшу «залізничники» без особливих зусиль розправилися з южненським «Портовик», декласувавши суперника з рекордним донині рахунком 9:2. В інших кубкових фіналах, за винятком сезону-2005, коли «Глорія» з рахунком 9:3 розгромила тих же южненців, передбачити переможця було вкрай складно.

2001 року розіграш Кубку області не проводився, а 2003 року ці змагання провела обласна федерація футболу.

Кубок Виклику[ред. | ред. код]

Турнір заснований 2006 року Асоціацією міні-футболу Одеської області. Розіграш складається з одного матчу, в якому зустрічаються чемпіон і володар Кубку області. У випадку, якщо чемпіоном і переможцем кубкового розіграшу стає одна й та сама команда, матч не проводиться.

Перший матч на Кубок Виклику, який пройшов в Одесі 7 грудня 2006 року, був проведений в пам'ять про трагічно загиблого гравця юнацької збірної України і на той момент одеських «Локомотива» і «Глорії» — Олександра Козаченка. Кубковий трофей капітани одеських команд «Глорії» і «Промринку 7 км», які брали участь у тому матчі, вручили матері загиблого футзаліста. Прізвище Козаченка при цьому з ініціативи керівництва і гравців «Глорії» було вказане в офіційному протоколі матчу.

Всі матчі Кубку Виклику[ред. | ред. код]

Логотип Асоціації міні-футболу Одеси

Міжнародний турнір Суперкубок «Біла акація»[ред. | ред. код]

Перший турнір з футзалу «Біла акація» був організований одеським футзальним клубом «Одеса-Норд», пізніше перейменованим в «Локомотив». Під егідою «Локомотива» було проведено три таких турніри, в яких взяли участь 13 команд з Росії, Білорусі і України[1].

2000 року турнір був відроджений Комітетом міні-футболу обласної федерації футболу з ініціативи її голови Володимира Копяка.

Всі призери[ред. | ред. код]

Сезон Чемпіон 2 місце 3 місце Найкращий бомбардир
1994 «Донбас» Донецьк «Случ» Рівне «Еліта» Мінськ Олександр Пачінчук («Одеса-Норд») 12
1996 «Локомотив» Одеса «Арена» Жовті Води «Інтеркас» Київ Ігор Москвичов, Сергій Корідзе («Локомотив») 14
1997 «Локомотив» Одеса «Фенікс-Локомотив» Челябінськ «Локомотив-2» Одеса Сергій Корідзе («Локомотив») 5
2000 «Енергія» Одеса «Дорожник-Северія» Одеса «Престиж» Южне Сергій Торшин («Енергія») 7
2001 «Докер» Южне «Енергія» Одеса СКА Одеса Іван Бабаєв («Енергія») 14
2002 Зб. клубів Молдови «Енергія» Одеса ОТС Одеса Артур Ляхов, Сергій Торшин («Енергія»), Михайло Захаренко (ОТС) 5
2003 «Енергія» Одеса «Зоря» Бєльці «Атлетик» Одеса Микола Соловйов (УПБ «Компаньон») 6
2004 «Таймир» Дудінка «Зоря» Бєльці «Енергія» Одеса Максим Швидкий («Енергія») 7
2005 «Енергія» Одеса ««Глорія»» Одеса «Толігма» Кишинів Віталій Дерюга («Глория»), Ільдар Макаєв («Енергія») 7
2006 «Таймир» Дудінка «Локомотив-2» Одеса «Локо-7 км» Одеса Михайло Захаренко («Локо-7 км») 8
2007 «Олімп» Нікольське «Капітал» Одеса «Таймир» Дудінка В'ячеслав Чуднов («Капітал») 10
2008 «Промринок 7 км» Одеса «Hewlett-Packard» Київ «Таймир» Дудінка Сергій Таранчук («Продексім») 7
2009 «Промринок 7 км» Одеса «Aset-Unita» Кишинів «Глобус» Одеса Сергій Златов («Елефант») 7
2010 «Промринок 7 км» Одеса «Бриз» Ізмаїл «Нове Життя» Андріївка Віктор Пюро («Промринок 7 км») 4
2011 «Тарсус» Кишинів «Продексім» Херсон «Нове Життя» Андріївка Максим Коптєв (ТМО) 10
2012 «Uni-Laman Group» Одеса «Клумба» Одеса «Марс» Одеса Максим Коптєв («Ніка») 8
2013 «Чорне море» Одеса «Uni-Laman Group» Одеса «Сапфір» Донецьк Максим Швидкий («Марс») 11
2014[2] «Промринок 7 км» Одеса «Uni-Laman Group» Одеса МВК Одеса Андрій Копко, Віталій Багряк, Сергій Коваленко («Промринок 7 км»),
Євген Осипенко (МВК), Олег Єрьомін (МКВ), Олег Рудаков («Uni-Laman Group»)
4
2015[3] МКВ Одеса «Транс-Оушен» Одеса «Uni-Laman Group» Одеса Дмитро Бербенцев («Продексім») 6

Міжнародний турнір на призи зтр України Валерія Водяна[ред. | ред. код]

Міжнародний турнір на призи заслуженого тренера України Валерія Водяна проводився з 2002 по 2007 рр. з ініціативи Асоціації міні-футболу Одеської області і особисто Валерія Водяна. У турнірі брали участь найкращі професійні і аматорські клуби Одеси, а також сильні команди з Росії, Білорусі, Молдови, Болгарії та інших країн.

2016 року турнір відродився з ініціативи віце-президента міської федерації футзалу Ігоря Калініна. Цікаво, що 2007 року Калінін керував «Марріоном», який тоді був єдиним на турнірі професійним клубом, тому в ході церемонії нагородження керівник «Марріона» благородно передав кубок команді «Елефант» Сергія Бабікова, яка стала другою. Першим переможцем відродженого турніру став діючий віце-чемпіон і володар Кубку України - харківський «Локомотив».

Всі призери Кубку Водяна[ред. | ред. код]

Сезон Чемпіон 2 місце 3 місце Найкращий бомбардир
2002 «Зоря» Бєльці ОТС Одеса «COMPAQ» Київ Роман Смірнов («Зоря» Бл) 8
2003 «Зоря» Бєльці «Ураган» Івано-Франківськ «Атлетик» Одеса Роман Смірнов («Зоря» Бл) 7
2004 «Камелот» Кишинів «АМОС» Іллічівськ «Ніка» Одеса Богдан Марталога, Дмитро Мельниченко («Ніка»), Сергій Швець («Сокіл») 5
2005 «Толігма» Кишинів ««Глорія»» Одеса «Локомотив» Одеса Роман Рекунчак («Локомотив») 8
2006 «Будівел» Дніпропетровськ «Локомотив» Одеса Україна U-19 Олександр Косенко («Будивел») 8
2007 «Марріон» Одеса «Елефант» Одеса «Південний» Одеса Максим Коптєв («Марріон») 20
2016[4] «Локомотив» Харків «Титан-Заря» Покровське «Ураган» Івано-Франківськ Богдан Свірідов («Локомотив»), Павло Білоус («М'ясна традиція»), Сергій Коваль («Ураган») 4
2017[5] «МКВ» Одеса «АРПИ» Запоріжжя «Епіцентр К Авангард» Одеса[6] Коллінс Йапарама («МКВ») 4
2018[7] «ХІТ» Київ «Динамо» Кишинів «Кардинал-Рівне» Рівне Андрій Негара («Динамо» Киш.)[8] 4
2020[7] «Продексім» Херсон «ХІТ» Київ «Гермес» Одеса Михайло Зварич («Продексім»)[9] 6

Міжнародний юнацький турнір пам'яті Олександра Козаченко[ред. | ред. код]

Восени 2006 року автомобільна катастрофа забрала життя у одного з найталановитіших футзалістів країни — гравця молодіжної збірної України і кандидата в національну збірну — 18-річного Олександра Козаченко.

У пам'ять про талановитого гравця АМФОО заснувала міжнародний юнацький турнір, який тепер щорічно проводиться в жовтні і внесений до календаря Комітету міні-футболу УЄФА.

Всі переможці Меморіалу Козаченко[ред. | ред. код]

Чемпіонат Одеси[ред. | ред. код]

Перший чемпіонат Одеси з футзалу був проведений у сезоні 1997/1998. Він був організований комітетом футзалу міської федерації футболу. Нині чемпіонат обласного центру проводиться серед дорослих команд і команд ветеранів трьох вікових категорій.

Чемпіони Одеси[ред. | ред. код]

Дорослі[ред. | ред. код]
Ветерани (старше 35)[ред. | ред. код]
Ветерани (старше 45)[ред. | ред. код]
Ветерани (старше 50)[ред. | ред. код]

Кубок Одеси[ред. | ред. код]

Один з найпопулярніших футзальних турнірів заснований комітетом міні-футболу міської федерації футболу в 1998 році. З 2001 року розіграш Кубку проводиться в пам'ять про Євгена Поліхуна.

Цікаво, що в 2001 році було проведено два кубкових розіграші. Перший — навесні, завершивши сезон 2000/01, другий — восени — на старті сезону 2001/02.

Всі фінали Кубку Одеси[ред. | ред. код]

  • 1998 «Енергія» — «Сигнал» (4:0)
  • 1999 «Вікторія» — «Динамо» (4:3)
  • 2001 «Атлетик» — СКА-ВМСУ (6:4)
  • 2001 ОТС — «Атлетик» (3:3, пен. 4:3)
  • 2002 «Атлетик» — «Енергія» (4:3)
  • 2003 «Союз-Мет» — «Соборка» (1:0)
  • 2004 «Дежавю» — «Промринок 7 км» (4:2)
  • 2005 «Торнадо» — ОТЕ (1:1, пен. 5:4)
  • 2006 «Маріон» — ОТЕ (9:5)
  • 2007 «Промринок 7 км» — «Елефант» (5:2)
  • 2009 «Глобус» — «Ніка» (5:2)
  • 2010 ТМО — ПСВ (2:1)
  • 2011 ТМО — «Uni Laman Group» (4:4, пен. 4:3)
  • 2012 «Елефант-Південь» — «Uni Laman Group» (1:0)
  • 2013 «Чорне море» — «Елефант-Стар» (8:2)
  • 2014 «МКВ» — ТМО (2:1)
  • 2015 «Uni Laman Group» — МКВ (5:5, пен. 4:3)

Суперкубок Одеси[ред. | ред. код]

Розігрується з 2004 року і складається з одного матчу (участь у ньому беруть чемпіон і володар Кубку Одеси). Виняток склали прем'єрний турнір 2004 року і розіграш 2005 року, в яких брали участь по чотири команди - чемпіон і віце-чемпіон чемпіонату міста і турніру команд Бізнес-ліги. 2009 року Суперкубок проводився в пам'ять про трагічно загиблого арбітра з Іллічівська Олександра Сіпрашвілі.

Меморіал Льва Штейнберга[ред. | ред. код]

13 липня 2005 року, не доживши до свого 75-річного ювілею, після важкої і тривалої хвороби помер Лев Абрамович Штейнберг — авторитетний фахівець, старійшина суддівського та інспекторського корпусу одеського футболу. На згадку про нього міська федерація футболу заснувала щорічний турнір, в якому беруть участь найсильніші футзальні аматорські колективи Одеси.

Всі переможці турніру[ред. | ред. код]

  • 2005 «Промринок 7 км»
  • 2007 ОТЕ
  • 2008 «Глорія»
  • 2009 ТМО
  • 2010 «Торнадо-спорт»

Найкращі бомбардири Одеської області в офіційних аматорських турнірах[ред. | ред. код]

Станом на 12 грудня 2008 року[22]

# Ім'я Всього голів
1 Україна Михайло Захаренко 500
2 Україна Богдан Марталога 350
3 Україна Максим Коптєв 240
4 Україна Кирило Красій 225
5 Україна Артур Ляхов 221
6 Україна Тарас Фомук 209
7 Україна Іван Бабаєв 208
8 Україна Анатолій Коломійчук 191
9 Україна Євген Єременко 188
10 Україна Євген Побережний 178
11 Україна Сергій Захаренко 175
12 Україна Геннадій Мірошніченко 171
13 Україна Олександр Найденко 170
14 Україна Андрій Жураковський 162
15 Україна Єгор Нестеренко 153
16 Україна Богдан Смішко 148

Клуб бомбардирів 100 Михайла Захаренка[ред. | ред. код]

Клуб бомбардирів 100 Михайла Захаренка відкритий 3 квітня 2005 року з ініціативи обласної спортивної газети «Время спорта». Членами клубу автоматично стають гравці, які забили 100 і більше голів в офіційних змаганнях дорослих команд, що проводяться під егідою Асоціації міні-футболу Одеської області (чемпіонат і Кубок області, Ліга чемпіонів області, Кубок Виклику, міжнародні турніри «Біла акація» і «Кубок Водяна»).

Члени клубу (100 м'ячів і більше)[ред. | ред. код]

Футзаліст Команди ЧО ЛЧ КО СК БА КВ Сума
Михайло ЗАХАРЕНКО «Телеком» Одеса, ОТС Одеса, «Локо-7 км» Одеса, «Глорія» Одеса, «Промринок 7 км» Одеса 71 26 26 1 25 24 173
Олександр ПОГОРЄЛОВ «АСКА» Іллічівськ, «Дністер» Овідіополь, Зб. Овідіопольського р-ну 92 4 6 1 5 - 108
Максим КОПТЄВ «Глорія» Одеса, «Капітал» Одеса, ТГО Одеса, «Ніка» Одеса, «Локо-7 км» Одеса,
«Продексім» Херсон, «Промринок 7 км» Одеса, «Спартак» Роздільна, «Uni-Laman Group» Одеса
4 17 17 3 41 22 104
Денис ЗЕЙНАЛОВ «Спартак» Роздільна, Зб. Роздільнянського р-ну 78 - 25 - - - 103
Ігор КІФЕР «Маяк» Кілія, Зб. Кілійського р-ну 94 - 9 - - - 103
Євген БУКАРАСЄВ «Дністер» Овідіополь 77 16 6 - - 2 101
Денис ЩЕРБАТЮК «Спартак» Роздільна, «Вікторія» Яковлівка, «Промінь» Гаївка 93 - 7 - 1 - 101
Олег БІЛИЙ ФК «Біляївка» 96 - - - 4 - 100

Кандидати (80 м'ячів і більше)[ред. | ред. код]

Геннадій МАКОГОН ФК «Біляївка» 94 1 3 - 1 - 99
Руслан КОРЖЕНКО «Бірзула» Котовськ, «Імперія холоду» Котовськ, ФК «Кодима», «Юність» Гонората 87 - 9 - - - 96
Олександр САЛОБАЙ «Вікторія» Яковлівка, «Спартак» Роздільна 75 - 20 - - - 95
Сергій КОНДРАШОВ «Глорія» Одеса, «Промринок 7 км» Одеса, ФК «Кодима», «Хімік-ОПЗ» Южний 49 6 23 - 10 5 93
Дмитро КРИС «Дорожник» Одеса 63 - 15 - 12 2 92
Володимир ВАСИЛЬЦІВ «Прогрес» Комінтернівське, «Чорноморська Рів'єра» Фонтанка 74 - 7 4 - - 85
Володимир БАРАНОВ ФК «Біляївка» 75 2 8 - - - 85
Олександр КАПЛУН «Море-2» Іллічівськ, «Іллічівець» Іллічівськ 54 - 14 - - 17 85
Олександр ЯРЦУН «Хімік-ОПЗ» Южний 47 - 23 - 14 - 84
Олександр ЄВТОДІЙ СК «Кодима» 72 - 10 - - - 82
Антон МАЛАХОВ «Вікторія» Яковлівка, СКАД Болград 68 - 11 - 2 - 81
Костянтин ЗАВЕРЮХІН «Придунаєць» Кілія 68 - 6 - 3 3 80
Сергій НАУМЕНКО «Атлетик» Велика Михайлівка, «Овідій» Овідіополь 63 11 6 - - - 80

ЧО — чемпіонат області, ЛЧ — Лига чемпіонів, КО — Кубок області, СК — Суперкубок області (Кубок Виклику), БА — Біла акація, КВ — Кубок Водяна. Виділено гравці, які продовжують виступи в змаганнях дорослих команд. Дані наведено станом на 01.02.2016.

Клуб бомбардирів 100 Олександра Матвєєва[ред. | ред. код]

Клуб бомбардирів 100 Олександра Матвеева відкритий 31 січня 2015 року з ініціативи обласної спортивної газети «Время спорта». Членами клубу автоматично стають гравці, які забили 100 і більше голів в офіційних ветеранських змаганнях, що проводяться під егідоюАсоціації міні-футболу Одеської області (першість області пам'яті Анатолія Колдакова, чемпіонат області пам'яті Віктора Дукова, Кубок пам'яті Миколи Березького, Суперкубок області).

Члени клуба (100 і більше м'ячів)[ред. | ред. код]

Футзаліст Команди ПД ПК КБ СК Сума
Александр МАТВЄЄВ «Спартак» Роздільна 83 - 24 - 107

Кандидати (80 м'ячів і більше)[ред. | ред. код]

Валерій ЧМІЛЬ «Хлебодар» Іванівка 79 11 2 - 92
Леонід ДОЛГОНОСЕНКО «Астра» Великодолинське, «Дністер» Овідіополь 69 20 1 - 90
Олег НЕПОМНЯЩИЙ «Хлебодар» Іванівка 73 9 7 - 89
Сергій СВІРГУН «Дністер» Овідіополь 89 - - - 89

ПД — першість Дукова, ПК — першість Колдакова, КБ — Кубок Березського, СК — Суперкубок області. Дані наведено станом на 01.02.2016.

Клуб бомбардирів 100 Богдана Смішка[ред. | ред. код]

Клуб бомбардирів 100 Богдана Смішка відкритий 20 березня 2000 року з ініціативи обласної спортивної газети «Время спорта». Членами клубу автоматично стають гравці, які забили 100 і більше голів в чемпіонаті Одеси з футзалу.

Члени Клубу: Богдан Смішко (№1), Богдан Марталога (№2), Іван Бабаєв (№3), Тарас Фомук (№4), Артур Ляхов (№5), Геннадій Мірошніченко (№6), Кирило Красій (№7), Анатолій Коломійчук (№8), Сергій Захаренко (№9), Євген Єрьменко (№10), Євген Побережний (№11), Сергій Макаренко (№12), Олексій Коренков (№13), Олександр Станкевич (№14), Юрій Степанов (№15), Юрій Лоскутов (№16).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Володимир Коп'як: «Із залами проблем немає»
  2. Мини-футбол. В Одессе провели Суперкубок Одесской области «Белая акация-2014» [Архівовано 2015-06-23 у Wayback Machine.] (рос.)
  3. В Одессе состоялся 19 турнир «Белая акация» + ВИДЕОЗАПИСЬ финального матча [Архівовано 2015-06-23 у Wayback Machine.] (рос.)
  4. Кубок на призы Валерия Водяна. День 3. Отчёты, фотографии [Архівовано 2019-02-03 у Wayback Machine.] (рос.)
  5. Кубок на призы Водяна 2017. Финал. «МКВ» - «АРПИ» 2:2. По пенальти - 3:4. Отчёт [Архівовано 2019-02-03 у Wayback Machine.] (рос.)
  6. «Кубок Водяна»: «Титан-Зоря» достроково покинула змагання, у фіналі зіграють «МКВ» та «АРПІ». Архів оригіналу за 3 лютого 2019. Процитовано 3 лютого 2019.
  7. а б Кубок на призы Валерия Водяна. Финальные игры [Архівовано 2019-02-03 у Wayback Machine.] (рос.)
  8. Кубок на призы В.Водяна. Индивидуальные награды [Архівовано 2019-02-03 у Wayback Machine.] (рос.)
  9. «Продэксим» выиграл юбилейный, десятый, Кубок Водяна (рос.)
  10. Первенство Одессы по мини-футболу 2012—2013 [Архівовано 2015-06-23 у Wayback Machine.] (рос.)
  11. Первенство Одессы по мини-футболу 2013—2014.Высшая лига [Архівовано 2015-06-23 у Wayback Machine.] (рос.)
  12. Чемпионат Одессы. ВЛ. 2014-2015 [Архівовано 2015-06-23 у Wayback Machine.] (рос.)
  13. Чемпионат Одессы. Премьер-лига [Архівовано 2019-02-03 у Wayback Machine.] (рос.)
  14. «Золотой» матч. «МКВ» - «ПСВ» 4:2. Отчёт + ФОТО [Архівовано 2019-02-03 у Wayback Machine.] (рос.)
  15. Чемпионат Одессы. Премьер-лига. 18 тур. «Золотому» матчу – быть! [Архівовано 2019-02-03 у Wayback Machine.] (рос.)
  16. Чемпионат Одессы. 2017-18 [Архівовано 2019-02-03 у Wayback Machine.] (рос.)
  17. Чемпионат Одессы 2020/21. Итоги. Драматургия зашкаливала! (рос.)
  18. Команда «Промрынок.7 км» – завоёвывает суперкубок! [Архівовано 2016-07-11 у Wayback Machine.] (рос.)
  19. «Деливери» - «Uni-Laman Group» 2:3. Команда Сергея Бутенко завоёвывает трофей! Отчёт [Архівовано 2018-09-21 у Wayback Machine.] (рос.)
  20. «МКВ» - «Чёрное море» 3:3. По пенальти - 0:2. Неувядающие черноморцы. Отчёт о матче [Архівовано 2018-09-21 у Wayback Machine.] (рос.)
  21. Суперкубок Одессы. «МКВ» - «Чёрное море» 3:2. Отчёт + ВИДЕО забитых голов [Архівовано 2018-09-21 у Wayback Machine.] (рос.)
  22. Михаил ЗАХАРЕНКО — футзальный Бьорндален (рос.)

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]