Терська радянська республіка — Вікіпедія

Терська радянська республіка
Адм. центр П'ятигорськ та Владикавказ
Країна РРФСР
Офіційна мова російська
Населення
 - повне
Площа
 - повна
Дата заснування 17 березня 1918
Дата ліквідації 1919

Терська радянська республіка — республіка у складі РРФСР, на території колишньої Терської області Російської імперії, березень 1918 — лютий 1919 р.

Столиця — П'ятигорськ, потім Владикавказ. Голова Терської народної ради — Є. С. Боданов. Голова РНК — С. Г. Буачідзе (більшовик), а після його загибелі 20 червня 1918 — Ю. Г. Пашковський (лівий есер)[1]; міністр праці — Яків Маршак.[2] Торішнього серпня 1918 р. Юрій Пашковський був убитий, і РНК очолив[3] Ф. Х. Булле[4] (більшовик).

Терська СР та інші ранні республіки РРФСР на Кавказі.

Історія[ред. | ред. код]

25 січня 1918 року у Моздоку пройшов І з'їзд народів Терека. Метою з'їзду було припинення міжетнічних конфліктів та наповнення політичного вакууму. Спочатку більшовики не грали на з'їзді вирішальної ролі, хоча багато учасників з'їзду бачили в лояльності до більшовиків засіб стабілізації ситуації. Головою обраної народної Ради став лівий есер Ю. Г. Пашковський.

Терську Радянську Республіку було проголошено на II З'їзді народів Терека у П'ятигорську, у якому взяло участь 220 делегатів. З'їзд підтримав більшовицький Раднарком. Було обрано Терську обласну народну раду та Терський раднарком. Представництво у раді здійснювалося за етнічним принципом. Терська рада ухвалила антикозацькі закони, що передбачають розпуск збройних формувань козаків, а також відчуження козацької землі.

III З'їзд народів Терека пройшов 22-29 травня 1918 року у Грозному та ухвалив експропріювати землі терських козаків сунженського округу на користь безземельних громадян республіки. Реалізація рішень з'їзду породила Терське повстання.

У липні 1918 року під час роботи IV З'їзду народів Терека повсталі козаки силою захопили більшу частину Терської області. З липня 1918 — у складі Північно-Кавказької Радянської Республіки[5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Журнал ЗВЕЗДА. zvezdaspb.ru. Процитовано 14 червня 2022.
  2. Сін, Ганс-Вернер. Please Bring me the New York Times.
  3. Бонистика. www.bonistikaweb.ru. Процитовано 14 червня 2022.
  4. Кисловодская газета – архив статей. web.archive.org. 4 березня 2016. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 14 червня 2022.
  5. Терская советская республика. www.hrono.ru. Процитовано 14 червня 2022.

Посилання[ред. | ред. код]