Глобальна стратегія — Вікіпедія

Freeciv є прикладом глобальної стратегії про розвиток цивілізації

Глоба́льна страте́гія у відеоіграх — піджанр стратегічних відеоігор, в іграх якого гравець бере на себе роль правителя у великому масштабі: країни, імперії, планети чи галактики. Англомовна назва жанру, 4X, зображує чотири основні складові ігрового процесу: explore, expand, exploit, exterminate. Термін 4X вперше використав Алан Емрік у своєму огляді гри Master of Orion для журналу Computer Gaming World у 1993 році, і який с того часу став використовуватися для ігор схожих за дизайном.

Ранні глобальні стратегії розвивалися під впливом настільних ігор і текстових пригод. Класично ігри цього жанру є покроковими, хоча деякі аспекти, наприклад бої, можуть відбуватися в реальному часі.

Ознаки жанру[ред. | ред. код]

Масштаби глобальних стратегій можуть бути навіть галактичними (Stellaris)

Глобальні стратегії мають чотири основних особливості ігрового процесу, які в поєднанні з покроковим режимом і глобальністю дій відрізняють цей жанр від інших:

  • Explore (укр. досліджуй) — гравець початково має обмежені знання про навколишній світ, тому повинен досліджувати його, здійснювати розвідку. Це дає змогу дізнатися особливості місцевості навколо, наявність ресурсів, присутність ворогів і союзників. Нерозвідані території зазвичай приховані «туманом війни», що виглядає як темрява або затінення.
  • Expand (укр. розширюй) — щоб конкурувати з противниками, гравець мусить розширювати підконтрольні території. Це може відбуватися заселенням нічийних територій, будівництвом міст, завоюванням чиїхось володінь.
  • Exploit (укр. експлуатуй) — для розвитку підконтрольних володінь необхідно користуватися природними та людськими ресурсами на них. Це передбачає кількісну і якісну розбудову економіки, культури, вивчення та впровадження вдосконалень.
  • Exterminate (укр. знищуй) — кінцевою метою є перевершити противників у тому аспекті, який забезпечує перемогу. Ранні 4x-стратегії передбачали тільки знищення противників у війні, в пізніших з'явилися такі можливості здобути перемогу як досягти вершин розвитку науки, навернути противників у свою релігію, виконати ключове завдання. Наприклад, у грі Civilization гравець виграє, якщо зможе розвинути свою цивілізацію і запустити космічний корабель до Альфи Центавра.

Найвизначніші ігри[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Донован Т. Играй! История видеоигр. М., 2014. 648 c.
  • Michael Moore. Basics of Game Design. CRC Press, 2016. 400 p.
  • Mark J. P. Wolf. Encyclopedia of Video Games: A-L. ABC-CLIO, 2012. 763 p.