Феррібські човни — Вікіпедія

Феррібські човни
англ. Ferriby boats
Меморіал з позначенням обрисів човна Феррібі-1 на березі річки Гамбер
Країна Велика Британія
Регіон графство Іст-Райдінг, Йоркшир
Населений пункт Норт-Феррібі
Історія
Датування XXI—XVII ст. до н. е.
Періоди Бронзова доба
Дослідження
Відкрито 1937-1963 рр.
Місце збереження матеріалів Музеї Галла та Іст-Райдингу в місті Кінгстон-апон-Галл, Східний Йоркшир
Мапа

Феррібські човни (англ. Ferriby boats) — три зшиті човни (побудовані з дошок, скріплених без застосування заліза) бронзового віку, виявлені в Норт-Феррібі в графстві Східний Йоркшир, Англія. Феррібські човни датуються XXI—XVII ст. до н. е. і є на сьогодні найдавнішими збудованими з дошок човнами, знайденими в Європі. Залишки човнів експонуються у Музеї Галла та Іст-Райдингу в місті Кінгстон-апон-Галл, Східний Йоркшир.

Феррібський човен-1[ред. | ред. код]

У 1937 році перший човен, відомий як Феррібський човен-1 (або F1) був виявлений археологом-аматором Тедом Райтом на березі річки Гамбер[1]. Знахідка була центральною частиною днища човна з одним, майже цілим кінцем. Довжина днища становила понад 13 м, ширина 1,7 м. Днище човна мало пласку форму й було сформоване з дубових дошок завтовшки 7–10 см, які були зшиті (скріплені) між собою тисовими гужвами, а шви законопачені мохом і додатково закриті дубовими накладками. Човен мав достатньо місця, щоб розмістити на ньому екіпаж з вісімнадцяти веслярів і був датований радіовуглецевим аналізом періодом між 1880 і 1680 роками до н. е.

Феррібський човен-2[ред. | ред. код]

У 1940 році за п'ятдесят метрів вище за течією річки Тед Райт знайшов частину іншого човна, також виготовленого з дошок[1], який став відомий як Феррібський човен-2 (Ferriby Boat 2 або F2). Він складався з подвійних дошок, що кріпились до центрального кіля і був датована між 1940 і 1720 роками до н. е.

Феррібський човен-3[ред. | ред. код]

Феррібський човен-3 в експозиції Музея Галла та Іст-Райдингу в місті Кінгстон-апон-Галл, Східний Йоркшир

У 1963 році Тед Райт разом зі своїм сином Родеріком знайшов і розкопав поруч з місцем знахідки Феррібського човна 1 ще один, третій човен. Залишки складаються з частини зовнішньої обшивки днища та пов'язаної з нею бічної обшивки. Через багато років після часу знаходження, наприкінці 1990-х вчені з Оксфорду шляхом аналізу зразків човна за допомогою прискорювальної мас-спектрометрії, змогли довести, що третій човен датований 2030 р. до н. е.

Збереження та демонстрація[ред. | ред. код]

Музей Галла та Іст-Райдингу в місті Кінгстон-апон-Галл, в якому експонуються Феррібські човни

Перші два човни були розкопані в 1946 році, і, на жаль, їх довелося розрізати, щоб перемістити до місця реставрації і зберігання. Спочатку вони були розміщені в Археологічній галереї Національного морського музею в Гринвічі, але пізніше переміщені до музея міста Кінгстон-апон-Галл. Детальну інформацію про човни можна знайти на інформаційній дошці на березі Феррібі, на громадській пішохідній доріжці, яка є частиною Trans Pennine Trail.

Тед Райт описав знайдені човни у своїй книзі «Човни Феррібі: Морські кораблі бронзової доби», опублікованій у 1990 році.

Гіпотези щодо використання човнів[ред. | ред. код]

Модель Феррібського човна в музеї Галла та Іст-Райдингу

Феррібі розташоване на узбережжі гирла річки Гамбер в місці її впадіння в Північне море, тому від моменту відкриття човнів з'явилися припущення про те, чи вони могли використовуватись для плавання по морю з Англії на континент. Існує багато доказів того, що в бронзовий вік через Ла-Манш підтримувався зв'язок[2] але достеменно невідомо, які саме човни використовувались для перетину проливу. Кіт Міллер, регіональний археолог, в інтерв'ю BBC припустив, що човни Ferriby використовувалися для перетину Північного моря[3] хоча обережні сучасні мореплавці ставлять під сумнів такі припущення. За сучасними стандартами такі судна вважаються придатними лише для захищених вод. Тим не менш, Ferriby Heritage Trust описує Феррібський човен-3 як найстаріший відомий морський корабель Європи[4].

Графічна реконструкція Феррбського човна

Телевізійна програма BBC Operation Stonehenge: What Lies Beneath Pt 2, яка транслювалася на BBC 2 у вересні 2014 року, також описує човен як морський і навіть робить припущення про тоннаж вантажу, який він міг перевезти через Ла-Манш. Проте в Дуврському музеї вважають, що найстарішим відомим морським човном є Дуврський човен бронзового доби, датований ~1550 р. до н. е., оскільки через те, що у Феррібських човнів було пласке днище і незагострений ніс вони були занадто нестійкими для морських плавань[5].

Репліки[ред. | ред. код]

Свого часу було виготовлено дві різні репліки Феррібських човнів.

Oakleaf[ред. | ред. код]

У 2002—2003 роках Едвін Гіффорд та його команда, в яку входив Річард Дарра, побудували і провели в Саутгемптоні напіврозмірну реконструкцію Феррібського човна, яку назвали Oakleaf (Дубовий Листок)[6]. Вони експериментували з використанням вітрила і хоча в оригіналі знахідки немає жодних доказів вітрила, вони успішно підлаштували квадратне вітрило до моделі Дубового Листка. Цей човен був придбаний Ferriby Heritage Trust у 2008 році і зараз він зберігається у Феррібі.

Morgawr[ред. | ред. код]

У 2012–13 роках у Національному морському музеї Корнуолла у Фалмуті було побудовано Morgawr, повномасштабну повністю функціональну реконструкцію човна Ferriby 1, як спільну роботу Національного морського музею та Університету Ексетера[7]. Запущений 6 березня 2013 року в гавані Фалмут, Morgawr був експериментальною археологічною спробою дізнатися про техніку будівництва човнів бронзового віку (використовувалися копії бронзових знарядь епохи) та перевірити морські можливості корабля. Під час першого плавання човна команда будівельників-добровольців разом з представниками веслувального клубу перевірили маневреність і швидкість репліки[8].

У 2014 році, після перебування у воді протягом багатьох місяців, репліку підняли для огляду та вивчення її стану. Станом на 2016 рік вона перебувала на суші, виставлена біля Морського музею.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б The Ferriby Boats - geograph.org.uk - 442080.jpg - Wikimedia Commons. web.archive.org. 11 листопада 2012. Архів оригіналу за 11 листопада 2012. Процитовано 13 червня 2023.
  2. Ven der Nort, Robert (2004). An ancient seascape: the social context of seafaring in the early Bronze Age. World Archaeology. 35 (3): 404—415. doi:10.1080/0043824042000185793.
  3. Bronze Age boat 'oldest in Europe'. BBC News. Архів оригіналу за 19 грудня 2007. Процитовано 18 березня 2015.
  4. Welcome and introduction. Ferriby Heritage Trust Ltd. Архів оригіналу за 15 травня 2021. Процитовано 18 вересня 2014.
  5. Bronze Age Boat The world's oldest known seagoing boat. Dover Museum. Архів оригіналу за 15 жовтня 2014. Процитовано 18 вересня 2014.
  6. The Ferriby Boat. Архів оригіналу за 17 липня 2014. Процитовано 18 вересня 2014.
  7. Shaky maiden voyage for replica Bronze Age boat. BBC News. 6 березня 2013. Архів оригіналу за 2 вересня 2019. Процитовано 2 вересня 2019.
  8. Van de Noort, Robert; Cumby, Brian; Blue, Lucy; Harding, Anthony; Hurcombe, Linda; Hansen, Tom Monrad; Wetherelt, Andy; Wittamore, Jenny; Wyke, Andy. Morgawr: an experimental Bronze Age‐type sewn‐plank craft based on the Ferriby boats. International Journal of Nautical Archaeology. 43 (2): 17—18. doi:10.1111/1095-9270.12058.