Odznaka „Dawca Przeszczepu” – Wikipedia, wolna encyklopedia

Odznaka „Dawca Przeszczepu”
/
Odznaka „Zasłużony Dawca Przeszczepu”
Awers
Awers odznaki „Zasłużony Dawca Przeszczepu"
Ustanowiono

1 lipca 2005

Wielkość

∅ 20 mm

Kruszec

metal koloru srebrnego lub złotego

Odznaka „Dawca Przeszczepu” – polska odznaka resortowa, ustanowiona ustawą z dnia 1 lipca 2005 o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, w celu uhonorowania osób, które poświęciły swój czas i zdrowie dla ratowania życia innych osób poprzez dobrowolne oddanie narządu, szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek do transplantacji. Odznaka ma dwa stopnie:

  • Odznaka „Dawca Przeszczepu"
  • Odznaka „Zasłużony Dawca Przeszczepu"

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

  • Odznakę „Dawca Przeszczepu” nadaje się osobie, u której dokonano pobrania szpiku lub innej regenerującej się tkanki. Odznakę i legitymację potwierdzającą posiadanie tytułu „Dawca Przeszczepu” wydaje zakład opieki zdrowotnej, w którym dokonano pobrania.

Kierownik podmiotu leczniczego, w którym dokonano pobrania szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek, zawiadamia listem poleconym dawcę o terminie i miejscu wręczenia odznaki „Dawca Przeszczepu” wraz z legitymacją. Zawiadomienie zostaje wysłane nie później niż na 30 dni przed terminem wręczenia odznaki i legitymacji „Dawcy Przeszczepu”. Odznakę oraz legitymację wręcza kierownik podmiotu leczniczego bądź osoba przez niego upoważniona. Odznakę tej samej osobie można nadać tylko raz.

  • Odznakę „Zasłużony Dawca Przeszczepu” wraz z legitymacją wręcza uroczyście minister do spraw zdrowia lub osoba przez niego upoważniona.

Dawcy Przeszczepu, który oddał szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki więcej niż raz oraz dawcy narządu, przysługuje tytuł „Zasłużony Dawca Przeszczepu”.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Wzór odznaki wprowadzony został rozporządzeniem ministra zdrowia z 29 sierpnia 2008:

  • Odznaka „Dawca Przeszczepu” ma kształt koła o średnicy 20 mm i jest wykonana z metalu, w kolorze srebrnym. Na awersie odznaki znajduje się symboliczny wizerunek serca otoczony kolistym napisem „Dawca Przeszczepu”. Symboliczny wizerunek serca jest wypukły. Na rewersie odznaki jest umocowana agrafka.
  • Odznaka „Zasłużony Dawca Przeszczepu” ma kształt koła o średnicy 20 mm i jest wykonana z metalu, w kolorze złotym. Na awersie odznaki znajduje się symboliczny wizerunek serca otoczony kolistym napisem „Zasłużony Dawca Przeszczepu”. Symboliczny wizerunek serca jest wypukły. Na rewersie odznaki jest umocowana agrafka.

Opis legitymacji[edytuj | edytuj kod]

Legitymacją jest kartonikowy prostokąt o wymiarach 100 mm na 140 mm składany w połowie dłuższych boków.

Zewnętrzna strona: okładka niebieska z wytłoczonym napisem „DAWCA PRZESZCZEPU”

Wewnętrzna strona: Po lewej stronie umieszczone miejsca na numer legitymacji oraz datę nadania, po prawej graficzne przedstawienie odznaki oraz miejsca na nazwisko odznaczonego, pieczątkę zakładu opieki zdrowotnej oraz podpis kierownika placówki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz.U. z 2023 r. poz. 1185 – art. 22 ust. 6)
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2008 r. w sprawie odznak „Dawca Przeszczepu” i „Zasłużony Dawca Przeszczepu” (Dz.U. z 2008 r. nr 168, poz. 1043)
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 maja 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie odznak „Dawca Przeszczepu” i „Zasłużony Dawca Przeszczepu” (Dz.U. z 2014 r. poz. 708)
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie odznak „Dawca Przeszczepu” i „Zasłużony Dawca Przeszczepu” (Dz.U. z 2015 r. poz. 1950)
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 października 2018 r. w sprawie odznak „Dawca Przeszczepu” i „Zasłużony Dawca Przeszczepu” (Dz.U. z 2018 r. poz. 2034)