Krzyż Świętego Floriana – Wikipedia, wolna encyklopedia

Krzyż Świętego Floriana
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

17 grudnia 2021

Powyżej

Wojskowy Krzyż Zasługi
Morski Krzyż Zasługi
Lotniczy Krzyż Zasługi

Poniżej

Medal za Ofiarność i Odwagę

Krzyż Świętego Floriana – polskie cywilne odznaczenie państwowe ustanowione 17 grudnia 2021, nadawane przez Prezydenta RP na wniosek ministra spraw wewnętrznych szczególnie zasłużonym i wyróżniającym się członkom Ochotniczej Straży Pożarnej. Jest nagrodą za wybitne osiągnięcia w realizacji zadań wynikających z bycia członkiem OSP[1][2][3]. Patronem krzyża jest Święty Florian. Wśród polskich odznaczeń zajmuje miejsce za Lotniczym Krzyżem Zasługi, a przed Medalem za Ofiarność i Odwagę[2][4]. Odznaczeniem niższej rangi, nadawanym członkom OSP za wzorowe wykonywanie obowiązków jest Odznaka Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej”, który jest odznaczeniem resortowym nadawanym przez ministra spraw wewnętrznych[1][3].

Krzyża tego nie należy mylić z odznaczeniem ustanowionym 14 lipca 2021 przez ZOSPRP pod nazwą Krzyż Rycerski za Męstwo, Ratowanie Życia i Ochronę Mienia[5], a nieoficjalnie zwanym Krzyżem Rycerskim Świętego Floriana (gdyż taka nazwa jest wygrawerowana na odznace)[6], ani z odznaczeniem małopolskich strażaków-ochotników ustanowionym w 2013 roku – Krzyżem Zasługi Orderu św. Floriana[7].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Odznaką Krzyża Świętego Floriana jest srebrzony i oksydowany krzyż o rozpiętości ramion wynoszącej 38 mm, który ma formę sześcioramiennego krzyża gwiaździstego. Na jego górnym ramieniu znajduje się orzeł zgodny z wzorem określonym w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle[8], barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. W centrum krzyża znajduje się wizerunek św. Floriana w zbroi, patrzący w górę i trzymający chorągiew w lewej ręce oraz naczynie z wylewaną wodą w prawej ręce. Krzyż posiada wrzecionowate uszko i kółko do zawieszenia, a między ramionami krzyża znajdują się stylizowane płomienie[8].

Na odwrotnej stronie krzyża, boczne ramiona są zakończone stylizowanymi żeleźcami toporków strażackich, a w centrum krzyża widnieje wypukły majuskułowy napis ułożony w sześciowierszowej pionowej kolumnie: "W/JED/NO/ŚCI/SI/ŁA"[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 233)
  2. a b Ustawa z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz.U. z 1992 r. nr 90, poz. 450)
  3. a b Sejm uchwalił Ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych oraz Ustawę o ustanowieniu „Programu modernizacji...". [w:] Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej – Aktualności [on-line]. www.gov.pl. [dostęp 2022-05-15].
  4. Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 czerwca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń (Dz.U. z 2022 r. poz. 1376)
  5. Krzyż Rycerski za Męstwo, Ratowanie Życia i Ochronę Mienia – Regulamin. [w:] Odznaki i wyróżnienia [on-line]. zosprp.pl (Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP). [dostęp 2022-05-15].
  6. Dorota Pardecka: Krzyż Rycerski. zosprp.pl (Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP). [dostęp 2022-05-15].
  7. Odznaczenie – Złoty Krzyż Zasługi Orderu św. Floriana. [w:] Kolekcjonerstwo » Falerystyka » Odznaczenia » Różne » Straż pożarna [on-line]. myvimu.com (My Virtual Museum), 2019-05-22. [dostęp 2022-05-15].
  8. a b c Dz.U. z 2022 r. poz. 1376