Hershel Gober – Wikipedia, wolna encyklopedia

Hershel Wayne Gober
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 grudnia 1936
Monticello

Tymczasowy sekretarz spraw weteranów Stanów Zjednoczonych
Okres

od 1 lipca 1997
do 2 stycznia 1998

Przynależność polityczna

Partia Demokratyczna

Poprzednik

Jesse Brown

Następca

Togo D. West Jr.

Tymczasowy sekretarz spraw weteranów Stanów Zjednoczonych
Okres

od 25 lipca 2000
do 20 stycznia 2001

Poprzednik

Togo D. West Jr.

Następca

Anthony J. Principi

Hershel Wayne Gober (ur. 21 grudnia 1936) – amerykański działacz państwowy, który dwukrotnie pełnił tymczasowo funkcję sekretarza spraw weteranów Stanów Zjednoczonych w administracji prezydenta Billa Clintona (1997-1998, oraz 2000-2001).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Monticello w stanie Arkansas uczęszczał na Alaska Methodist University. Przez 20 lat służył w szeregach amerykańskiej marynarki wojennej i piechoty morskiej, w tym w czasie wojny wietnamskiej (odznaczany m.in. Purpurowym Sercem i Srebrną Gwiazdą). Żonaty z Mary Lou Keener.

W czasie, gdy Clinton był gubernatorem Arkansas, Gober był jednym z jego bliskich i zaufanych współpracowników i kierował stanowym departamentem spraw weteranów. Kiedy Clinton został prezydentem, jedną z jego pierwszych nominacji było obdarzenie go stanowiskiem zastępcy sekretarza spraw weteranów, który jest drugim pod względem wielkości departamentem. Piastował je do końca kadencji Clintona.

Mimo formalnie dość niskiej pozycji w administracji Gober faktycznie miał więcej obowiązków i wpływów, niż większość innych wiceministrów. Niektórzy oceniają, iż przez większość czasu to on był faktycznym kierownikiem departamentu. M.in.:

  • Doprowadził do podniesienia emerytur żołnierzy, którzy byli jeńcami wojennymi, a także kładł nacisk na zajęcie się najświeższymi weteranami wojny z Zatoce i rozwiązaniu problemu niezidentyfikowanej choroby, na którą wielu z nich cierpiało
  • Grał ważną rolę w stworzeniu systemu ubezpieczeń zdrowotnych i lecznictwa w ramach swego resortu, a także reformie zatrudnienia (departament zatrudniał wtedy 219 000 osób i był drugi po departamencie obrony)
  • Jeden z inicjatorów i twórców VA Learning University; uczelni umożliwiającej pracownikom departamentu kontynuację nauki

Ponadto był członkiem Rady Planowania i Budżetu, a także występował w wielu misjach z ramienia Clintona, w tym do Wietnamu.

Dwukrotnie formalnie stał na czele resortu. Nie był co prawda sekretarzem zatwierdzonym i zaprzysiężonym, ale ze względu na jego rolę i pozycję wielu go tak niemalże traktowało.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]