Farys (poemat) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Farys. Kasyda na cześć emira Tadż-ul-Fechra ułożona, Janowi Kozłow na pamiątkę przypisana
Autor

Adam Mickiewicz

Typ utworu

poemat

Data powstania

1828

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Petersburg

Język

polski

Data wydania

1829

Farys. Kasyda na cześć emira Tadż-ul-Fechra ułożona, Janowi Kozłow na pamiątkę przypisanapoemat Adama Mickiewicza wydany w 1829 w Petersburgu.

Utwór, napisany w 1828, wpisuje się w romantyczny orientalizm. Mickiewicz użył w tytule terminu kasyda, będącego określeniem gatunku w poezji arabskiej. Poemat jest poświęcony Wacławowi Rzewuskiemu, który w latach 1817–1820 podróżował po Bliskim Wschodzie i otrzymał od Arabów tytuł emira. Iwan Kozłow, adresat wiersza, był rosyjskim poetą romantycznym i tłumaczem Sonetów krymskich.

Egzotyczne realia posłużyły w poemacie do podjęcia wątków uniwersalnych. Farys, arabski jeździec, staje się symbolem bohatera romantycznego – jednostki odważnej, bezkompromisowej, poszukującej tego, co nieznane i groźne, a jednocześnie pozostającej w konflikcie z otaczającym światem. Tekst zawiera nawiązania do folkloru arabskiego, m.in. charakterystyczne cechy bohaterów Baśni tysiąca i jednej nocy jak odwaga, sprawność fizyczna, pokonywanie przeszkód piętrzonych przez złe moce.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]