Dyskusja wikipedysty:Ktyzoo – Wikipedia, wolna encyklopedia

Witaj!

W imieniu Komitetu powitalnego przypadł mi zaszczyt powitania Ciebie na stronach polskojęzycznej Wikipedii. Cieszę się, że ten projekt wzbudził Twoje zainteresowanie, i mam nadzieję, że zostaniesz tutaj z nami na dłużej :)
Przed rozpoczęciem edycji poświęć kilka chwil na zapoznanie się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w naszej społeczności.

Kilka przydatnych linków
Jak edytować?

Nie krępuj się edytować stron! Na Wikipedii trzymamy się zasady śmiałego edytowania – nie musisz pytać nikogo o zgodę na edycje!

Nie obawiaj się też, że cokolwiek zepsujesz. Jeśli nawet popełnisz błąd, zawsze można odtworzyć poprawną wersję artykułu! Zachęcam do zapoznania się z informacjami dla nowicjuszy.

Jeśli czegoś nie wiesz, nie krępuj się pytać innych. Strona Pytania nowicjuszy powstała specjalnie dla osób zaczynających swoją przygodę z Wikipedią.

Z kolei na naszym Discordzie znajdziesz doświadczonych wikipedystów.

W poradniku autora Wikipedii znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat edytowania i formatowania tekstu. A pod tym linkiem dowiesz się, jak edytować... i przeżyć :)

Pamiętaj o zasadach!

Przed rozpoczęciem edytowania poświęć trochę czasu na zapoznanie się z zasadami polskiej Wikipedii. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowań wynikających z usunięcia Twoich wpisów lub wręcz zablokowania Ci możliwości edycji artykułów. Najważniejsze z nich to:

  • Czym Wikipedia nie jest
    Wikipedia nie jest nieuporządkowaną bazą informacji. Nie jest np. składnicą tekstów źródłowych, wspomnień, słownikiem, miejscem promocji ani propagandy, katalogiem odsyłaczy. Społeczność wikipedystów nie jest ani demokratyczna, ani anarchistyczna. Czytaj więcej…
  • Neutralny punkt widzenia
    Artykuły Wikipedii powinny przedstawiać informacje bez uprzedzeń i stronniczości, uwzględniając wszystkie istotne poglądy opublikowane w wiarygodnych źródłach. Poglądy powinny być opisywane neutralnie, bez zajmowania wobec nich stanowiska. Czytaj więcej…
  • Prawa autorskie
    Treści zamieszczane w Wikipedii podlegają prawu. Wikipedyści mają prawo do utworów swojego autorstwa i nie mogą publikować utworów, do których nie przysługują im prawa autorskie. Treści Wikipedii udostępnione są na licencji CC BY-SA 3.0. Czytaj więcej…
  • Weryfikowalność
    Czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Informacje wprowadzane do Wikipedii powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Obowiązek wskazania źródeł spoczywa na dodającym informację. Czytaj więcej…
  • Nie przedstawiamy twórczości własnej
    Wikipedia nie przedstawia w artykułach informacji, które nie zostały opublikowane w rzetelnych źródłach. Artykuły nie mogą zawierać nowych interpretacji przedstawiających wnioski, które nie zostały wyraźnie sformułowane w źródłach. Czytaj więcej…
Parę słów na zakończenie :)

Kilka rad na koniec. Na stronach dyskusji i w głosowaniach (ale nie w artykułach) podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Pamiętaj też: chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji, bowiem wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, to z chęcią Ci pomogę – w tym celu wpisz się na mojej stronie dyskusji. Zawsze chętnie służę pomocą :)

Życzę owocnych edycji i... śmiało testuj edytowanie stron Wikipedii!

Witam w imieniu Komitetu powitalnego polskiej wikipedii. Pozdrawiam serdecznie z Berlina.--J.Dygas (dyskusja) 17:20, 22 kwi 2016 (CEST)[odpowiedz]

Czy mógłbyś podać skąd masz te informacje? Podaj po prostu źródło. Pozdro ze słonecznego Berlina.--J.Dygas (dyskusja) 17:29, 22 kwi 2016 (CEST)[odpowiedz]

Jasne, już dodałem przypis! Pozdrawiam z Gdańska :) --Ktyzoo (dyskusja) 17:46, 22 kwi 2016 (CEST)[odpowiedz]

Doctore→∞ 20:26, 22 kwi 2016 (CEST)[odpowiedz]

Powitanie[edytuj kod]

Na naszej Wikipedii przyjęło się, że witamy osoby, które dokonały już pierwszych edycji. Pozdrawiam Staszek99 (dyskusja) 14:19, 8 maj 2016 (CEST)[odpowiedz]

Przystopuj ze spamem. To niczemu nie służy. Radagast13 (dyskusja) 18:06, 9 maj 2016 (CEST)[odpowiedz]

Ok, chciałem dobrze :) Ktyzoo (dyskusja) 18:08, 9 maj 2016 (CEST)[odpowiedz]

Aktywnych nowicjuszy możesz znaleźć tutaj: Specjalna:Wkład/newbies ;) Powodzenia! Hedger z Castleton (dyskusja) 12:59, 10 maj 2016 (CEST)[odpowiedz]
Jak ktoś nie ma żadnych wnoszących cokolwiek edycji też bym się nie śpieszył z normalnym powitaniem, raczej widziałbym tu wytłumaczenie, co jest nie tak. Mpn (dyskusja) 16:47, 10 maj 2016 (CEST)[odpowiedz]

Kilka uwag[edytuj kod]

Na początek duża pochwała. Jestem pod wrażeniem - dodajesz przypisy do swoich edycji. Niby to powinien być obowiązek, ale wielu nowych ma z tym problemy. Oby tak dalej. Dodawaj przypisy a daleko tu zajdziesz ;-) Teraz uwagi:

  1. Nie usuwaj nic ze swojej strony dyskusji, a zwłaszcza krytycznych uwag. Możesz tylko zarchiwizować stare wpisy jak stronka zrobi się za długa (tobie to jeszcze nie grozi). Ewentualnie możesz jeszcze wycofać naprawdę mocne wulgaryzmy i wandalizmy. Ale to tyle, reszty nie dotykasz. Dodam, że nie ma sposobu, żeby coś tu ukryć - po kasowaniu zostanie ślad w historii edycji i każdy to może odtworzyć. I nie opisuj kasowania jako "drobne redakcyjne". Nie ty pierwszy wpadłeś na pomysł usuwania wpisów z dyskusji, recydywa może nawet zaowocować wizytą administratorów.
  2. Nie odpowiadaj na swojej stronie dyskusji - odpisujesz zawsze na stronie dyskusji rozmówcy.
  3. Wstawianie powitania na stronach dyskusji wszystkich nowych userów jest raczej bezcelowe. Przyjęło się, że można powitać nowego użytkownika, ale dopiero jak sam zacznie coś edytować. A jakby kiedyś ustalono inaczej to operator bota w kilka minut może wstawić taki szablon na dowolną ilość stron - takich edycji nie wykonuje się ręcznie.
  4. Napisałeś, że chcesz otrzymać uprawnienia redaktora - to nie jest wielki problem, potrzebujesz minimum 150 merytorycznych edycji. Chociaż po tej akcji ze spamem administratorzy mogą mieć wątpliwości...

Ale przejmuj się za bardzo samym spamowaniem. Ważne żebyś tego nie powtórzył. Poza tym idzie Ci fantastycznie, a na początku każdy zaliczał potknięcia. Jak piszesz z sensem, nie łamiesz praw autorskich, dodajesz źródła i chcesz nauczyć się zasad to pozostałe detale każdy ci z przyjemnością wytłumaczy, wystarczy poprosić. Radagast13 (dyskusja) 19:08, 9 maj 2016 (CEST)[odpowiedz]

Gytha (dyskusja) 09:05, 10 maj 2016 (CEST)[odpowiedz]

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora![edytuj kod]

Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty :)

Mechanizm funkcjonowania wersji przejrzanych został opisany na kilku stronach:

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Nie oznacza to, że artykuł musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym. Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale oczywiście warto poprawić np. literówki, jeśli się je zauważy. Mamy szansę poprawienia całej Wikipedii. Wykorzystajmy to.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły, które są przeglądane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej jest zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub posiadasz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który posiada już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. szkicem). Zobacz też jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Na stronie specjalnej zdezaktualizowane przejrzane strony znajduje się lista artykułów oczekujących na ponowne przejrzenie. Zaglądaj tam, jeśli tylko masz czas.
Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdego artykułu i szablonu oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Oznacz jako przejrzaną”. By oznaczyć wersję, należy po prostu kliknąć. Jeżeli chcesz odznaczyć wersję przejrzaną, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”. Jeżeli chcesz najpierw przetestować wersje oznaczone, wejdź na Testową Wiki.

Cofanie zmian

Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.

Jeżeli masz wątpliwości, zadaj pytanie tutaj. Postaramy się szybko odpowiedzieć.

Ten komunikat został wysłany automatycznie przez bota Beau.bot (dyskusja) 10:30, 29 maj 2016 (CEST)[odpowiedz]

Kwestionariusz profilu Dyrektora Wykonawczego 2016 dla Wikimedia Foundation[edytuj kod]

Rada Powiernicza Wikimedia Foundation wyznaczyła komitet, którego zadaniem jest wyszukanie następnego Dyrektora Wykonawczego. Jednym z pierwszych jego zadań jest opracowanie opisu dla tego stanowiska. Dlatego zwracamy się do społeczności Wikimedia z prośbą o udział w tym procesie. Prosimy o poświęcenie kilku minut i wypełnienie ankiety, byśmy lepiej zrozumieli oczekiwania społeczności i pracowników dotyczące dyrektora wykonawczego Fundacji.

Dziękujemy, Komitet Sterujący ds. Wyszukiwania Dyrektora Wykonawczego Wikimedia Foundation via MediaWiki message delivery (dyskusja) 00:30, 2 cze 2016 (CEST)[odpowiedz]

Elfhelm (dyskusja) 15:22, 23 sie 2016 (CEST)[odpowiedz]

Prośba[edytuj kod]

Witaj.
Bardzo Cię proszę o wykonanie zdjęcia do artykułu: Grzegorz Rafiński
Dziękuję
Artur Andrzej (dyskusja) 22:10, 4 wrz 2016 (CEST)[odpowiedz]

~Cybularny Napisz coś ✉ 08:05, 2 gru 2016 (CET)[odpowiedz]

--Ciacho5 (dyskusja) 00:04, 3 gru 2016 (CET)[odpowiedz]

User:EGalvez (WMF)/Sandbox/MassMessageTest[edytuj kod]

Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global survey (revised heading)[edytuj kod]

Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia survey[edytuj kod]

(Sorry to write in English)

Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 06:52, 15 mar 2017 (CET)[odpowiedz]

Cyrkon[edytuj kod]

Nie wiem, czy to miał być żart, czy coś innego, ale tego rodzaju edycje jakoś nie współgrają z tym, że masz uprawnienia redaktora i na pewno nie powinny tak wyglądać. Pozdr., Wostr (dyskusja) 21:48, 26 mar 2017 (CEST)[odpowiedz]

Przepraszam, nie ja to napisałem. Już panuję nad sytuacją. Ktyzoo (dyskusja) 21:50, 26 mar 2017 (CEST)[odpowiedz]

Ta kategoria wydaje mi się zbędna. Sebek A. (dyskusja) 17:20, 28 maj 2017 (CEST)[odpowiedz]

Hmmm, no nie wiem. Jest bardzo dużo organizacji, które już zawiesiły działalność - wydaje mi się, że warto je od siebie odseparować. Ktyzoo (dyskusja)

No dobrze, ale należy usunąć nadkategorię. Sebek A. (dyskusja) 17:30, 28 maj 2017 (CEST)[odpowiedz]

Dobrze. Czy mógłbyś proszę to zrobić? W pracach nad kategoriami jestem świeży, Ktyzoo (dyskusja)

Andrzei111 (dyskusja) 22:48, 23 lip 2017 (CEST)[odpowiedz]

Andrzei111 (dyskusja) 12:51, 13 paź 2017 (CEST)[odpowiedz]

Strona dyskusji[edytuj kod]

Nie usuwamy wpisów ze swojej strony dyskusji, pozdrawiam Thraen (dyskusja) 19:09, 3 gru 2017 (CET)[odpowiedz]

Andrzei111 (dyskusja) 13:52, 14 mar 2018 (CET)[odpowiedz]

Przypomnienie zasad Wikipedii[edytuj kod]

Ad:Marcin Dubieniecki

Najpierw cytat z Pomoc:Cofanie zmian: Cofanie zmian – narzędzie, dostępne dla administratorów i redaktorów, umożliwiające błyskawiczne cofanie zmian dokonanych w artykułach. Narzędzia można używać wyłącznie w przypadku oczywistych wandalizmów...

Moja edycje z pewnością nie były oczywistymi wandalizmami, więc je przywrócę, jako wycofane niezgodnie z zasadami. Wipur (dyskusja) 18:24, 19 kwi 2019 (CEST)[odpowiedz]

Ad:Marcin Dubieniecki

Dokonałeś kolejnej edycji niezgodnej z zasadami. Po następnej tego typu poproszę o pomoc administratorów. Wipur (dyskusja) 18:34, 19 kwi 2019 (CEST)[odpowiedz]

Ad:Dyskusja wikipedysty:Wipur

W takim razie usuń informacje o zbyt szybkiej jeździe samochodem i jakie tam jeszcze uważasz za niepotrzebne (choć jak widzę z historii, sam większość z nich zatwierdziłeś), a moje poprawki zostaw albo podaj wyjaśnienie, dlaczego chcesz je usunąć. Wipur (dyskusja) 18:53, 19 kwi 2019 (CEST)[odpowiedz]

Przypisy[edytuj kod]

  1. Ta ankieta dotyczy głównie opinii na temat bieżących prac Wikimedia Foundation, nie długoterminowej strategii.
  2. Kwestie prawne: Nie jest konieczne dokonanie zakupu. Trzeba być pełnoletnim aby uczestniczyć. Sponsorowane przez Wikimedia Foundation, zlokalizowana w 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Koniec 31 stycznia 2017. Nie obowiązuje gdzie zakazano. Kliknij aby zobaczyć regulamin konkursu.
  3. Ta ankieta dotyczy głównie opinii na temat bieżących prac Wikimedia Foundation, nie długoterminowej strategii.
  4. Kwestie prawne: Nie jest konieczne dokonanie zakupu. Trzeba być pełnoletnim aby uczestniczyć. Sponsorowane przez Wikimedia Foundation, zlokalizowana w 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Koniec 31 stycznia 2017. Nie obowiązuje gdzie zakazano. Kliknij aby zobaczyć regulamin konkursu.

Ad:Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule[edytuj kod]

Ad:Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule

Witaj. Nie rozumiem zmiany podpisu wikipedysty sugerującego, że to ktoś inny edytuje i tym samym wprowadzanie innych w błąd. Proszę o powstrzymanie się od tego typu działań w przyszłości. Jeżeli chcesz zmienić nick, to zapoznaj się ze stroną Wikipedia:Nazwa użytkownika - jest tam opisane w jaki sposób zmienić nick. Dziękuję. Ented (dyskusja) 18:58, 20 kwi 2019 (CEST)[odpowiedz]

Czy moglibyśmy poprosić o wypełnienie krótkiej ankiety dla akademickiego badania, który pozwoli nam rozwinąć Wikipedie?[edytuj kod]

Dzień dobry Ktyzoo -

Czy moglibyśmy poprosić o wypełnienie krótkiej ankiety dla akademickiego badania, który pozwoli nam rozwinąć Wikipedie?

Organizacja non-profit CivilServant wraz z Uniwersytetem Princeton prowadzi projekt dotyczący ulepszenia polskiej Wikipedii. Zostałeś zaproszony do udziału w projekcie ze względu na swoje doświadczenie oraz Twój wkład w Wikipedię.

Czy zgodzisz się nam pomóc? Wystarczy wypełnić krótką ankietę, która zawiera pytania na temat Twoich doświadczeń związanych z Wikipedią.

Mamy nadzieję, że nam pomożesz, ponieważ tak jak my chcesz, żeby polska Wikipedia dalej się rozwijała. Po zakończeniu badań prześlemy do Ciebie informacje na temat tego czego się nauczyliśmy dzięki projektowi oraz Twojemu udziałowi w nim.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej i wypełnić ankietę

Dziękujemy, mamy nadzieję, że nam pomożesz

W przypadku pytań prosimy o kontakt w języku angielskim z User:Juliakamin(cs). Możesz również spytać nas, User:Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) lub User:Wojciech Pędzich (WMPL), a pomożemy z tłumaczeniem pytań.

CivilServantBot (dyskusja) 13:54, 28 wrz 2019 (CEST)[odpowiedz]

Wiadomość dotycząca wyników badania związanego z Wikipedią[edytuj kod]

Dzień dobry,

organizacja non profit CivilServant współpracowała z badaczami z Uniwersytetu Cornell przy badaniu, którego celem było uzyskanie informacji o możliwości podniesienia poczucia satysfakcji autorów polskiej Wikipedii. W ramach badania, które odbyło się pomiędzy sierpniem 2019 a lutym 2020, doświadczeni autorzy polskiej Wikipedii wysłali podziękowania innym edytorom za ich wkład.

Kontaktujemy się z Tobą, aby poinformować Cię, że mogłeś(-aś) być jednym z autorów, którzy otrzymali podziękowania w ramach projektu, oraz aby przedstawić wyniki badania, które znaleźć tutaj. Pamiętaj, że ewentualne podziękowania zostało wysłane przez doświadczonego edytora Wikipedii według jego własnego uznania.

Wstępne wyniki badania dostępne są online: https://citizensandtech.org/ochotnicy-podziekowali-tysiacom-ludziom-za-ich-wklad-w-wikipedie-oto-czego-sie-dowiedzielismy/.

W ramach badania zebraliśmy publicznie dostępne informacje z Wikipedii. Jeśli chcesz abyśmy usunęli Twoje dane z badania, prosimy o kontakt z Meta:user:Juliakamin(cs).

Głównym badaczem w tym projekcie jest J. Nathan Matias, profesor Uniwersytetu Cornell. W przypadku pytań, które masz już teraz, albo będziesz mieć później, prosimy o kontakt z Nathanem Matiasem, wysyłając wiadomość na adres e-mail [email protected] lub z menagerem projektu Julią Kamin wysyłając wiadomość na adres e-mail [email protected]. Nathan jest założycielem organizacji CivilServant, odpowiedzialnym za oprogramowanie wykorzystywane w tym badaniu. Jeśli masz jakieś pytania w tym zakresie, prosimy o kontakt z Nathanem. Jeśli masz wątpliwości dotyczące Twoich praw w związku z udziałem w badaniu, prosimy o kontakt z Uniwersytetem Cornel, dzwoniąc pod numer +1 607-255-5138 lub poprzez stronę http://www.irb.cornell.edu. Cornell to amerykański uniwersytet, który poprosiliśmy o nadzór nad naszym badaniem, aby upewnić się, że jest ono przeprowadzone zgodnie z odpowiednimi standardami etycznymi. Swoje skargi lub zastrzeżenia możesz również zgłaszać anonimowo do Ethicspoint poprzez stronę http://www.hotline.cornell.edu, lub dzwoniąc pod numer 1-866-293-3077. Ethicspoint jest niezależną instytucją działającą jako pośrednik pomiędzy Uniwersytetem a osobą zgłaszającą skargę, zapewniając w ten sposób anonimowość.

Możliwe jest także, że jesteś jedną z osób, która wypełniała ankietę będącą częścią badania. Jeśli tak było, Twoje prawa dotyczące Twoich danych zostały wówczas przedstawione, ale w przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Julią ([email protected]). Wyniki badania były niejednoznaczne, dlatego też nie zostaną one opublikowane.

Dziękujemy

CivilServantBot (dyskusja) 05:57, 12 cze 2020 (CEST)[odpowiedz]

Nedops (dyskusja) 12:28, 18 sty 2021 (CET)[odpowiedz]

Oruniak (dyskusja) 01:03, 16 wrz 2022 (CEST)[odpowiedz]