Французько-лівійські відносини — Вікіпедія

Французько-лівійські відносини
Франція
Франція
Лівія
Лівія

Французько — лівійські відносини — це відносини між Лівією та Францією. Здебільшого їх історичні стосунки є складними. Лівія має посольство в Парижі, Франція у Триполі.

Франція як торговець зброєю на Близькому Сході[ред. | ред. код]

Лівія розвинула особливо тісні стосунки з Францією після війни у ​​червні 1967 р., коли Франція розслабила ембарго на озброєння не прикордонних учасників бойових дій на Близькому Сході і погодилася продати зброю лівійцям, як наприклад літаки Mirage 5. У 1974 р. Лівія та Франція підписали угоду, згідно з якою Лівія обмінялася гарантованою поставкою нафти для технічної допомоги та фінансового співробітництва. Однак з 1976 р. Лівія почала критикувати Францію як "торговця зброєю" через її готовність продавати зброю обом сторонам у конфлікті на Близькому Сході, оскільки Франція була також основним постачальником зброї Ізраїлю (від сучасної війни за незалежність 1948 року до середини 1960-х років), включаючи продаж Ізраїлю тих же винищувачів Mirage 5, як і Лівії. Пізніше Лівія розкритикувала Францію за готовність продати зброю Єгипту. Набагато серйознішим було незадоволення Лівії французькою військовою інтервенцією у Західній Сахарі, Чаді та Заїрі. У 1978 році Муамар Каддафі зазначив, що хоча економічні відносини були хорошими, політичних відносин не було, і він звинуватив Францію в тому, що повернувся до колоніалістичної політики, від якої колишній президент Франції Шарль де Голль раніше відмовився[1].

Чадська громадянська війна[ред. | ред. код]

Карта чадського-лівійського конфлікту, в якій Франція підтримала Чад.

У 1980-х роках лівійсько-французький розбрат зосереджувався на ситуації в Чаді. Як уже згадувалося, обидві країни опинилися в підтримці протилежних сторін в чадській громадянській війні. Наприкінці 1987 року в Чаді було 1300 французьких військ, які, головним чином, захищали столицю Чада Н'Джамену від нападу, включаючи авіаційну атаку із застосуванням стратегічних бомбардувальників Ту-22; Франція також дала Чаду 90 мільйонів доларів військової допомоги[2]. Однак французька політика не дозволила її силам перетнути шістнадцяту паралель. Таким чином, прямі сутички з лівійськими солдатами здалися малоймовірними. Однак лівійські дипломати все ще звинувачували Францію про "пряму відповідальність" за ескалацію війни, і лівійське інформаційне агентство JANA назвало рейд "комбінованими франко-американськими військовими діями" і звинуватило Вашингтон і Париж "за агресію проти Лівії"[2].

Політ UTA 772[ред. | ред. код]

Французько-лівійські відносини істотно погіршилися після теракту рейсу UTA 772 1989 року. 19 вересня 1989 року авіалайнер McDonnell Douglas DC-10, яким керувала французька авіакомпанія UTA (Union de Transports Aeriens) під час польоту 772 UTA, був знищений бомбою у вантажному відділенні, в результаті якої загинули всі 170 пасажирів та екіпаж (у тому числі 54 громадянина Франції). Франція звинуватила Лівію в нападі. Суд у Парижі визнав шести лівійців винними у нападі та присудив родинам жертв UTA суми від 3 000 до 30 000 євро залежно від їх стосунків із загиблими. Група французьких родичів "Les Familles du DC10 d'UTA" [8] підписала 9 січня 2004 р. договір з Міжнародним фондом благодійних організацій Каддафі про прийняття компенсації в розмірі 170 мільйонів доларів США, або 1 мільйон доларів за кожен 170 жертв UTA. Аналогічно, окружний суддя США Генрі Х. Кеннеді (з округу Колумбія) також визнав Лівію безпосередньо відповідальною за вибухи в 2007 році (під час судового розгляду, який привели сім'ї 7 громадян США, загиблих під час польоту). Франція, як і інші країни, які постраждали від цього вибуху, продовжували домагатися фінансової компенсації від Лівії.

Фінансування передвиборної кампанії Ніколя Саркозі в 2007 році[ред. | ред. код]

У квітні 2012 року інтернет-видання Mediapart опублікувала документ про можливе фінансування передвиборної кампанії Ніколя Саркозі в 2007 році Лівією, яку Зіад Такіеддін назвав «заслуговуючим на довіру». Це була записка, підписана Мусою Кусою, тодішнім главою лівійських спецслужб, в якій Триполі обіцяв Саркозі «50 мільйонів євро»; проте не вказується, чи були ці кошти виплачені. Президент Саркозі і його оточення описали цю записку як «неправдиву», а сайт Mediapart - як «ліву контору». Mediapart є незалежним сайтом[3].

Громадянська війна Лівії[ред. | ред. код]

Посольство Лівії в Парижі

10 березня 2011 року Франція стала першою в світі країною, яка визнала Перехідну національну раду легітимним урядом Лівії в контексті громадянської війни у Лівії проти Муаммара Каддафі[4]. Французькі винищувачі Rafale та Mirage 2000 також провели перші військові удари проти сил Каддафі з боку західних країн та Організації Об'єднаних Націй. 19 березня 2011 року приблизно 20 таких французьких військових літаків знищили лівійські танки та бронетехніку[5][6]. В деяких звітах зазначено, що ці французькі авіаудари розпочалися ще до закінчення екстрених зустрічей у Парижі між лідерами західних країн і тому не були узгоджені з повітряними ударами інших країн, що спричинило певні тертя серед союзників[6].

Після того, як 8 серпня ПНРЛ розпустила свою виконавчу раду і доручила своєму голові Махмуду Джибрилю сформувати новий, Франція назвала цей крок "суверенним рішенням". У заяві міністерства закордонних справ Франції зазначається, що нову колегію слід "швидко призначити"[7].

У травні 2016 французька інженерна фірма Technip оголосила про плани модернізації великої нафтової платформи угоди на суму 500 мільйонів доларів. Платформа, розташована на північ від Триполі на нафтовому родовищі Бах-Ессалам, здатна виробляти 12,6 мільйона барелів на день[8][9].

25 липня у Парижі відбулися мирні переговори між прем'єр-міністром Файєсом аль-Сарраєм та маршалом Халіфою Хафтаром. Було домовлено про припинення вогню, а вибори обіцяли провести якнайшвидше[10].

У листопаді 2017 президент Макрон назвав продаж мігрантів на аукціонах рабів, які, як повідомляється, відбуваються в Лівії, "злочином проти людяності" і попросив провести засідання Ради Безпеки ООН для обговорення цього звернення з мігрантами в Лівії і розгляду санкцій проти Лівії, якщо аукціони не будуть зупинені[11]. У лютому 2018 року Макрон розкритикував інтервенцію НАТО 2011 року в Лівії за створення умов для нестабільності та екстремізму[12].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Libya: France. Library of Congress Country Studies. 1987. Процитовано 17 липня 2008.
  2. а б Greenwald, John (1987-09-21). "Disputes Raiders of the Armed Toyotas". Time.
  3. Financement de la campagne de 2007 de Sarkozy par Kadhafi : Moussa Koussa dément, Le Monde, 28 квітня 2012
  4. "France recognises Libyan rebels", BBC, March 10, 2011
  5. Libya: French plane fires on military vehicle. BBC News. 19 March 2011.
  6. а б Kirkpatrick, David D.; Bumiller, Elisabeth (20 March 2011). Allies Target Qaddafi's Ground Forces as Libyan Rebels Regroup. The New York Times.
  7. France urges Libyan opposition Council to form new executive. Kuwait News Agency. 9 серпня 2011. Процитовано 9 серпня 2011.
  8. https://www.rt.com/business/344947-france-libya-oil-investment/
  9. Libya: France announces $500 million upgrade for oil site. The Daily Mail. 31 травня 2016. Архів оригіналу за 1 червня 2016. Процитовано 15 жовтня 2023. (англ.)
  10. https://www.foreignaffairs.com/articles/france/2017-09-21/how-france-making-libya-worse
  11. Grinberg, Emanuella (23 листопада 2017). France calls for UN Security Council meeting on Libya slave auctions. CNN. Процитовано 16 лютого 2018.
  12. Macron hails Tunisia's 'democratic revolution' on state visit. France 24. 2 лютого 2018. Процитовано 16 лютого 2018.