Сітка (електронна лампа) — Вікіпедія

Електроди пентода. В центрі — три спіральні сітки, в зібраній лампі вони вкладені одна в одну

Сі́тка (англ. grid) — ґратчастий електрод електронної лампи, що знаходиться в потоці електронів між анодом і катодом й не перекриває його повністю. На принципових електричних схемах сітки в умовних графічних познаках електронних ламп зображуються у вигляді переривчастих ліній між символами катода і анода.

Класифікація сіток за призначенням[ред. | ред. код]

Умовна графічна познака електронної лами з шістьма сітками (гексод)

За призначенням сітки поділяються на:

  • Керувальна сітка (англ. control grid) — регулює потік електронів відповідно до напруги вхідного сигналу, забезпечує підсилювальні властивості лампи.
  • Екранувальна сітка (англ. screen grid) — зменшує ємність проміжку між анодом і керувальною сіткою, що дозволяє запобігти самозбудженню, збільшити коефіцієнт підсилення і збільшити граничну частоту підсилення. Застосовується в тетродах, пентодах і складніших лампах.
  • Захисна або антидинатронна сітка (англ. suppressor grid) — пригнічує динатронний ефект, вловлює електрони, вибиті з анода вторинною емісією.
  • Катодна сітка — в лампах з низькою анодною напругою, наприклад призначених для радіоапаратури із живленням від мережі 12 вольт, встановлюється між катодом і сіткою, додатково прискорює електрони, що випускаються катодом.

Особливості використання[ред. | ред. код]

В деяких випадках призначення сіток може бути змінено розробником апаратури, наприклад тетрод або пентод можна використовувати як тріод з катодного сіткою, катодну сітку застосовувати як керувальну, екранувальна сітка може грати роль анода в «віртуальному» тріоді в складі тетрода або пентода (в генераторі з електронним зв'язком) тощо.

У ранніх конструкціях ламп сітки дійсно мали вигляд плоскої решітки, сплетеної з металевих дротів (звідси і назва); такі конструкції все ще застосовуються в деяких високочастотних лампах. Найчастіше сітка являє собою розріджену дротяну спіраль, навиту на спеціальних стійках (траверсах) навколо катода. Особливий випадок — стрижневі лампи, де роль сіток виконують пари тонких стрижнів, розташованих уздовж катода. Система таких «сіток» регулює електронний потік, й не стільки затримуючи його, як фокусуючи, тобто працює у ролі електростатичної лінзи.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Фізика: Навчально-практичний довідник / Ю. А. Соколович, Г. С. Богданова. — Х.: Ранок, 2010. — 384 с. — ISBN 978-611-540-200-7
  • Гендин Г. С. Всё о радиолампах. — М.: Горячая линия-Телеком, 2002. — 296 с. — (Массовая радиобиблиотека; Вып. 1258).
  • Вержиковский А. П., Габис Н. В. и др. Краткий словарь по радиоэлектронике / Под ред. Г. П. Попова, В. Г. Григорьянца. — Москва: Воениздат, 1980. — 512 с.