Мулай Мухаммед I — Вікіпедія

Мулай Мухаммед I
Народився не пізніше 9 листопада 1589
Помер 5 червня 1659(1659-06-05)
Сіджильмаса, Марокко
Країна  Марокко
Знання мов арабська
Посада султан Тафілальтd
Рід Алауїти
Родичі Al Hassan Addakhild
Діти Мулай ар-Рашид, Мухаммед ібн Шаріф, Мулай Ісмаїл і Harran ben Chérifd

Абу'л Амлак Сіді Мухаммед I ас-Шаріф ібн Алі (араб. الشَّرِيف بْن عَلِيّ بْن مُحَمَّد بْن عَلِيّ بْن يوسف بْن عَلِيّ‎‎; бл. 1589 — 5 червня 1659) — засновник династії Алауїтів, каді, потім султан Тафілалета в 1631—1641 роках. Відомий також як Мулай Мухаммед I, Шаріф ібн Алі та Мулай Алі Шаріф.

Життєпис[ред. | ред. код]

Належав до Алідів, гілки Хасана ібн аль-Касіма, що першим з'явився з Далекому Магрибі в XIII ст. Син шаріфа Алі ібн Мухаммеда, що мав певний релігійний авторитет в Тафілальті. Народився 1588 або 1589 року в регіоні Тафілальт (південний схід сучасного Марокко). Ймовірно з 1610-х років, скориставшись послабленням влади султана Зідана ан-Насіра розпочав боротьбу за владу в Тафілалеті.

У 1631 року набув такої ваги, що прийняв титул султана, втім залишився невизнаний сусідами. Водночас уклав союз з Сіді Алі, володарем області Сус і шейхом завії Ілліх. Спільно з ним виступив проти марабутів Сіджильмаси та місцевих берберських племен. Втім невдовзі в суперечку за Сіджильмасу втрутилося суфійське братство (завія) Діла. Зрештою у липні 1633 року було укладено перемир'я з Мухаммедом аль-Хаджджем, головою Діли, а владу в Сіджильмасі отримав Сіді Алі.

1636 року син Мулай Мухаммеда I — Мухаммед захопив важливе місто Табуасамт, яке збиралося підкоритися Сіді Алі. У відповідь останній наказав схопити Мулай Мухаммеда I та відправити того до Сусу. Звільнено лише у 1637 року після сплати чималого викупу.

1638 року вдалося встановити владу над частиною долини Драа, а також створити більш менш сильне військо. Невдовзі Мулай Мухаммед допоміг Сіді Алі у битві біля Тазеруалет.

Втім конфлікт з Сіді Алі знову посилився. Війська Мулай Мухаммеда I відвоювали Сіджильмасу, а потім завдали поразки Сіді Алі. В результаті увесь регіон Талфілалет опинився під владою Мулай Мухаммеда I, який близько 1641 року передав владу синові Мухаммеду II, залишившись номінальним володарем.

Мулай Мухаммед I помер в 1659 році в столиці Тафілалету — Ріссані. Похований у власному мавзолеї.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Issa Babana El Alaoui, " Les origines ", dans Histoire de la dynastie régnante au Maroc, Paris, Fabert, 2008, 283 p. (ISBN 9782849220504), p. 19-26
  • Les premiers Alaouites ", dans Xavier Couplet, Rabat: Comment je suis devenue capitale, Rabat, Marsam, 2011
  • David Bensoussan, Il était une fois le Maroc: Témoignages du passé judéo-marocain, iUniverse, 2012