Бій УПА у Володимирці — Вікіпедія

Бій УПА у Володимирці
Друга світова війна
Бої УПА
Дата: 7-8 лютого 1943
Місце: Володимирець, Рівненська область, Україна
Результат: Розгром німецького угруповання, що знаходилося в місті та звільнення Домазара Зенона
Сторони
Українська Повстанська Армія Німеччина
Командувачі
Григорій Перегіняк Невідомо
Втрати
1 вбитий, 2 поранених 7, або 63 вбитих, 19 полонених

Бій у Володимирці — перший бій Української Повстанської Армії (УПА) з нацистськими окупантами. Сотня під командуванням Григорія Перегіняка (псевдо «Коробка» або «Довбешка») розгромила німецький гарнізон у місті Володимирець Рівненської області. Сотня Перегіняка (УПА-Північ) була першою сотнею майбутньої УПА, перша бойова акція цього загону відбулась уже 20 або 21 січня 1943 року, за кільканадцять днів до нападу на гарнізон Володимирця.

Передумови[ред. | ред. код]

На початку лютого німці арештували давнього діяча ОУН-Б на Сарненщині “Діброву”. Коли дані про це потрапили до місцевого керівництва ОУН, то на нараді під керівництвом «Дубового» (Івана Литвинчука) було ухвалено рішення напасти на відділення шуцполіції і звільнити заарештованого [1][2]..

Перебіг подій[ред. | ред. код]

Бій відбувся в ніч з 7 по 8 лютого 1943 року між загоном Перегіняка (УПА Північ) та німецьким гарнізоном містечка Володимирець Рівненської області.[3] Того дня перша сотня УПА (загін Коробки) здійснила успішний напад на німецький гарнізон, що дислокувався у Володимирці. Окрім 30 німців, до складу гарнізону входило до 70 узбеків та 200 осіб поліції. Бій тривав цілу ніч й завершився розгромом німецького гарнізону. Було розбито станицю німецької жандармерії й здобуто значну кількість зброї та амуніції.[3][4][5]

Втрати[ред. | ред. код]

За даними УПА, загинули 7 супротивників, в тому числі німецький командир жандармерії[6]. УПА втратила одного убитого та двох поранених. За словами одного з учасників бою, Федора Кіндрата втрати німців досягли 63 вбитими та 19 потрапило у полон, включно з комендантом жандармерії.[3][7]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Перший бій УПА проти "німецьких варварів" і подальша боротьба з нацистами. історична правда. Процитовано 8 лютого 2017.
  2. Motyka G. Ukrainska partyzantka 1942—1960. Dzialalnosc organizacji ukrainskich nacjonalistow i Ukrainskiej Powstanczej Armii. Warszawa, 2006. — s.187—191.
  3. а б в Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою Боротьба УПА не вказано текст
  4. Тиктор Іван. «Історія українського війська», Вінніпег, 1953
  5. Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою Мірчук не вказано текст
  6. У Володимирці відзначили перший бій УПА. Архів оригіналу за 24 березня 2019. Процитовано 18 травня 2019.
  7. Кіндрат Ф. «Ми стали волі на сторожі», 2002.

Джерела[ред. | ред. код]