Бій під Стриганами — Вікіпедія

Бій під Стриганами
Друга світова війна
Бої УПА
Меморіал загиблим воякам УПА неподалік села Стригани
Меморіал загиблим воякам УПА неподалік села Стригани

Меморіал загиблим воякам УПА неподалік села Стригани
Дата: 12-13 травня 1944
Місце: село Стригани, Славутський район, Хмельницька область
Результат: поразка УПА, перемога СРСР
Сторони
Українська Держава[1] СРСР
Командувачі
шеф крайового військового штабу УПА-Південь Микола Свистун «Ясен», командири куренів і відділу командир Партизанського з'єднання імені М. Ф. Михайлова Антон Одуха, інші
Військові сили

УПА


НКВС СРСР

  • Партизанське з'єднання імені М. Ф. Михайлова Антона Одухи
  • 2 роти автоматників НКВС
  • бронепоїзд із солдатами 439-го окремого гвардійського дивізіону
Втрати
За версією НКВС:
близько 197 вбито, 28 взято в полон
невідомо

Бій під Стриганами — бій між військами НКВС СРСР і силами УПА-Південь, що відбувся з 12 по 13 травня 1944 року неподалік села Стригани Славутського району Хмельницької області. Закінчився тактичною перемогою радянських військ та уникненням оточення основних сил українських повстанців. Після бою радянські партизани стратили на місці 7 з 28 полонених упівців[2]. Кількість загиблих з радянської сторони не встановлена.

Бій відбувся під час переходу з'єднання УПА-Південь через німецько-радянський фронт з метою підсилення місцевих повстанців Холодного Яру на Черкащині[2].

Хід бою[ред. | ред. код]

12 травня 1944 року радянські партизани, які мали завдання патрулювати територію і блокувати спроби переходу повстанських з'єднань в запілля Червоної армії, зафіксували переправу упівців через річку Горинь. Зав'язався бій. Командир партизанського з'єднання Антон Одуха, одразу ж викликав підмогу зі Славути. Через півгодини підійшло підкріплення від НКВС — дві роти автоматників та бронепоїзд із солдатами 439-го окремого гвардійського дивізіону.

З лівого берега по повстанцях, більшість з яких були новобранцями[3], радянці відкрили щільний вогонь. Підрозділи УПА змушені були відступити під прикриття лісу в напрямку урочища Бридурин. Під час переслідування, за радянськими даними, загинуло близько 70 вояків УПА, захоплено 8 кулеметів.

Стаття Володимира Яцентюка в першому числі самвидавної рухівської газети «Пробудження», в якій відкривалися очі на злочини радянських партизан. 1989 рік

Вранці 13 травня бій розгорівся з новою силою. Повстанцям вдалося відбити головну атаку НКВС. Попри те, що радянські партизани намагалися перекрити відступ УПА на південь, постанцям вдалося заглибитися в ліс і вийти на територію Плужненського району. Згідно зі звітом радянців, в нерівному бою, загинуло 127 повстанців, 28 потрапили в полон. Сімох з них радянські партизани закатували на місці, решту енкаведисти забрали до Славути, де їх було засуджено до розстрілу або до тривалих термінів ув'язнення в таборах ГУЛАГу[2]. Полоненим повстанцям стріляли в живіт, поранених добивали кийком. Безпосередню участь в розправі брав Антон Одуха[4]. Про втрати радянської сторони невідомо.

Судове підтвердження злочинів радянських партизан[ред. | ред. код]

1989 року після публікації учасником бою під Стриганами, радянським ветераном Володимиром Яцентюком, в інформаційному віснику «Поступ» і обласній рухівській газеті «Пробудження», фактів злодіянь партизан під командуванням Антона Одухи, зокрема розправи над полоненими новобранцями УПА, в офіційних виданнях Славутського райкому КПУ «Трудівник Полісся» і обласного комітету комсомолу «Корчагінець» розпочалося шельмування автора. У відповідь, спільно з однодумцями, Володимир Яцентюк подав позови на згадані видання до суду. Під час судового розгляду ганебні факти про злочини радянських партизан із З'єднання імені М. Ф. Михайлова оприлюднені Володимиром Яцентюком підтвердилися[4][5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Згідно з Актом відновлення Української Держави.
  2. а б в Мизак Н. С., Горбатюк В. І. За тебе, свята Україно. Кам'янець-Подільська область у визвольній боротьбі ОУН, УПА: Книга п'ята. — Чернівці: Видавничий дім «Букрек», 2006. — С. 171.
  3. Руцький М. М. Голгофа. — Рівне, 1996. — 284 с.
  4. а б Бій під Стриганами [Архівовано 19 серпня 2016 у Wayback Machine.] (Перевірено 27 березня 2013)
  5. Володимир Федотов. «Перемога» крізь призму «Славутського процесу» // «Подільські новини», 10.05.2007, с. 3.

Бібліографія[ред. | ред. код]

  • Мизак Н. С., Горбатюк В. І. За тебе, свята Україно. Кам'янець-Подільська область у визвольній боротьбі ОУН, УПА: Книга п'ята. — Чернівці: Видавничий дім «Букрек», 2006. — ISBN 966-399-023-6
  • Руцький М. М. Вони виборювали волю України. — друге. — Луцьк, 2009. — С. 322-324. — 1000 прим. — ISBN 978-966-361-427-4.

Газетні публікації[ред. | ред. код]