Імпровізована броня — Вікіпедія

Bison, британський бетонний бронеавтомобіль часів ДСВ

Імпровізована броня[1] — це елементи пасивного захисту, що додаються або на цивільну техніку, перетворюючи її на імпровізовані бойові машини, або на військову, для посилення захисту вразливих місць. Зазвичай імпровізована броня додається в польових умовах або створюється кустарно волонтерами для перекриття потреб недостатньо оснащеної армії. Часто така броня робиться некваліфікованими людьми без розуміння фізичних властивостей матеріалів та дії боєприпасів, тож ефективність може бути низька або взагалі відсутня[2][3][4][5][6][7].

Коли це броня неброньованих машин, вона може робитись із неброньової сталі, металобрухту, полін абощо. На бронетехніці крім вказаного можна також зустріти саморобні протикумулятивні решітки, протидронові сітки, мішки з піском, гусеничні траки[1]. Можливість використання матеріалів обмежується лише фантазією творців та доступністю: так, відомі випадки кустарного бронювання бетоном, цеглою, металевими ланцюгами[5][6], частинами знищеної бронетехніки. Імпровізована броня може бути композитною, рознесеною (як протикумулятивні ґратки[3][4]), динамічною (польове встановлення динамічного захисту нестандартними способами[6]).

Рання історія[ред. | ред. код]

Одна з перших згадок про імпровізовану бронемашину датується 1900-м роком, коли британці додали бронювання до парового трактора для протидії партизанській тактиці бурів в Другій англо-бурській війні. Ще раніше з'явились бронепоїзди: відомо про їх застосування під час Громадянської війни в США (1861—1865), Франко-прусській війні (1870—1871) тощо[8].

Один із перших прототипів гантрака з'явився 1902 у Франції, це був Charron modèle 1902[9].

Під час Великоднього повстання 1916 року британські війська використовували в Дубліні вантажівки з бронекузовами, зробленим з кількох димових камер паротягів[10].

Із парових котлів також виготовляли бронемашини, прозвані tiznao (від ісп. tiznado —запальний або закоптілий) іспанські націоналісти під час Громадянської війни 1936—1939 рр[11].

Друга світова війна[ред. | ред. код]

Під час евакуації з Дюнкерку Британія втратила значну кількість своєї важкої техніки та опинилась під загрозою вторгнення з боку Третього Райху. Тому британці були змушені в прискорених темпах розробляти бронетехніку для захисту стратегічних об'єктів. Наприклад, відомими є бронеавтомобіль з бетонною бронею 150-мм товщини (або «мобільна ДОТ») Bison[en] (випущено дві-три сотні)[12] та Armadillo[en] (випущено 877), вантажівка із встановленим кузовом наступної будови: два шари суцільних дошок, між якими насипано 150-мм шар гравію. Обидві машини мали захищати аеродроми від імовірного десанту та могли витримати постріли з ручної зброї, включаючи кулемети[13]. Випускались також і більш класичні імпровізовані машини зі сталевою бронею, як от Bedford OXA[en] та Leyland Beaver-Eel[en].

Під час війни почала з'являтись практика встановлення гусеничних траків та рідше котків поверх броні. Використовувались багатьма сторонами війни, включаючи США, СРСР, Третій Райх (були навіть спроби використовувати бетон для посилення броні[14]) та Велику Британію. Також використовувались поліна та мішки з піском на техніці[15]. Ефективність такого захисту досі під питанням, бо він не покращував стійкість броні належним чином, а іноді навіть призводив до негативних наслідків, зводячи на нуль похилість броні «Шерманів» чи Т-34; за іншими результатами, дальність пробиття кінетичними боєприпасами дещо знижувалась. Тим не менше, проти кумулятивних снарядів це було майже неефективно.[16][17][18]

Радянські танкісти в пошуках способів протидії німецьким кумулятивним боєприпасам приварювали до танків пружинні ліжка[19]. В США також відбувались такі експерименти, але результат був визнаний незадовільний проти потужних пізніх Panzerfaust[16].

Родезія[ред. | ред. код]

Родезійський Leopard

Родезія відома тим, що під час Громадянської війни в 1970-х там було створено перших далеких «предків» сучасних MRAP через постійні мінування доріг. На шасі цивільних автівок створювались машини з високо піднятою бронекапсулою V-подібної форми. Найвідомішими машинами цього сімейства є бронеавтомобіль Leopard[en], бронетранспортер Crocodile[en]та протимінна інженерна машина Pookie[en][20].

Близький Схід[ред. | ред. код]

Американська армія[ред. | ред. код]

Броньований автонавантажувач
Докладніше: Ган-трак

Гантраки з виготовленими на місці бронеплитами та мішками з піском з'явились в Армії США ще за Війни у В'єтнамі (1959—1975) для захисту від засідок[21]. Подібні проблеми виникли й після вторгнення в Ірак (2003), коли почалась партизанська війна: іракські повстанці мінували дороги та влаштовували засідки на військові конвої. Тому військові бронювали свою не- та легкоброньовану техніку тим, що попадало під руку: металобрухт, кевлар, балістичне скло тощо[22][23]. Таку броню іноді називали hillbilly armor[22] (англ. «селюцька броня»), hajji armor[23] (англ. «хаджійська броня») або farmer armor (англ. «фермерська броня»). Офіційні представники Армії радили вкривати дно HMMWV мішками з піском для захисту від мін[24]. Також з 2003 року почала застосовуватись заводська навісна броня.

Кустарні практики бронювання стали широко відомими після того, як 8 грудня 2004 року, американський військовий запитав тогочасного Міністра оборони США Дональда Рамсфелда про те, «чому вони, солдати, повинні перекопувати місцевість в пошуках металобрухту та пошкодженого балістичного скла, щоб добронювати техніку»[25]. Після медійного шуму Президент США Джордж Буш заявив, що солдати «заслуговують на найкраще»[24]. Після цього було прискорено перехід на броньовані версії військових машин та випуск комплектів навісної броні[26].

Зрештою, досвід коаліційних сил в Іраку став початком для нових підходів до бронювання військової техніки, таких як автомобілі MRAP[27] та стратегія бронювання LTAS[28].

Ірак[ред. | ред. код]

В 1988—1990 роках деяка кількість іракських танків Т-55 (ймовірно, від 5 та 8) отримали комплекти для захисту від КС, що складались із шарів металу та гуми, між якими були проміжки в кілька сантиметрів. Танк неофіційно відомий як T-55 Enigma.[29]

Війська Сирії та Росії[ред. | ред. код]

Відомо про використання доброньованих БРДМ-2 ЗС Сирії та ПВК Вагнера з протикумулятивними решітками[30].

4-та танкова бригада ЗС Сирії відома використанням багатошарового рознесеного бронювання на танках, бульдозерах та ЗСУ-23-4[31]. Попередниками таких рішень були танки, поверх броні яких прикріплювали відстріляні гільзи або цеглу[5]. Відомо про такі моделі (їх назви умовні, використовуються для розрізнення):

  • T-72 Mahmia (араб. «захищений»), оснащується коробками з невідомим наповненням на відстані від основної броні, решітками та звисаючими ланцюгами; подібний захист був помічений і на ЗСУ-23-4. Були також помічені танки, вкриті решітками майже повністю[5].
  • T-72 Shafrah (араб. «бритва»), оснащується тонкими композитними пластинами; подібний захист був помічений і на БМП-1 та ЗСУ-23-4[32].

Ісламська Держава[ред. | ред. код]

Ісламська Держава в Сирії, Іраку та Лівії виготовляє значну кількість кустарних штурмпанцерів, шахідмобілів з різної техніки[4][33]: автомобілів, вантажівок, ББМ, танків та навіть кар'єрних самоскидів[34][35]. Зазвичай, броня ІД дуже груба та складається із значної кількості наварених на машину шматків металобрухту, але зустрічаються і доволі якісні зразки. Цікавими є їх важкоброньовані «бойові трамваї» — довгі імпровізовані броньовики на базі БТРів та важких вантажівок з багатошаровою бронею та відкритим кузовом для бійців[36][37].

Танки та ББМ ІД доволі часто оснащаються протикумулятивними решітками або екранами, за які кладуть мішки з піском, гравій або бетон; також використовується деревина. Відомим є дуже дивне використання свого роду «наметів» на танках: на них наварюються великі металеві рами, з яких звисають мотузки чи тканина, ймовірно, для камуфлювання. Також відомо про самостійне встановлення ДЗ на танки[6].

Загони народної оборони[ред. | ред. код]

Загони народної оборони (курди) часто модифікують трофейну техніку додатковими елементами захисту: кулеметними щитками, саморобними баштами з уламків бронеавтомобілів та протикумулятивними решітками сумнівної ефективності. Також вони використовують різні штурмпанцери на базі вантажівок та тракторів[38][39]. Кустарно виготовляються також нові башти та корпуси для БРДМ-2[30].

Латинська Америка[ред. | ред. код]

В Мексиці з 2006 року відбувається нарковійна між картелями та урядовими силами. Для захисту свого товару від поліції та інших картелів, будуються так звані «нарко-танки» (англ. narco tank, ісп. narco tanque) — різного роду кустарно броньовані машини, від пікапів з бронекузовами до повністю броньованих гантраків з кулеметами[40].

Російсько-українська війна (2014-т.ч.)[ред. | ред. код]

Війна на сході України[ред. | ред. код]

В 2014 році з початком війни на сході України доволі швидко виплив низький рівень оснащення ЗСУ, тож волонтери, воїни та іноді навіть заводи почали будувати імпровізовані броньовані машини для ЗСУ самостійно[41].

Російське вторгнення в Україну (2022)[ред. | ред. код]

З перших тижнів повномасштабної війни почали з'являтись фотографії використання росіянами саморобного бронювання. Наприклад, вразливі місця танків намагались закрити мішками з піском чи полінами[42]. Також були помічені різноманітне «колгоспне» бронювання автомобільної техніки: груба деревина, профнастил та броньові частини, зняті з підбитої бронетехніки[43][44][45][46].

Також помічено доволі багато динамічного захисту, встановленого нестандартно[47][48][49]. Найрадикальніші та найбезглуздіші модифікації прозвали «бурятським тюнінгом»[50]. Також було неодноразово помічено встановлення росіянами «Контакту-1» на неброньовану або легкоброньовану техніку, ефективність чого є під сумнівом: один блок такого ДЗ містить 280 г вибухівки і недостатньо броньована машина може не витримати такого вибуху.

Т-72Б3М з «мангалом»

«Мангал»[ред. | ред. код]

В серпні 2021 року стало відомо, що російські танки починають оснащуватись специфічними решітками, привареними на баштах[51][52], подібні до сирійських експериментів з T-72 Mahmia[5]. Згодом ці решітки були помічені на багатьох танках, що брали участь у вторгненні, включаючи розконсервовані Т-62М[53][54] та навіть новітній Т-90М[55]. Достеменно невідомо, для чого саме призначені ці решітки, серед припущень найпопулярнішими є наступні: для протидії ПТРК Javelin, що атакують танк у найменш захищений дах башти[51][52]; для протидії боєприпасам БПЛА[51][52]; для покращення захисту від ручних гранатометів із кумулятивними боєприпасами. Такий захист одразу викликав скепсис щодо своєї ефективності[51][52][56], але це спричинило занепокоєння в світі, як можлива підготовка до вторгнення[52][57].

В кінці грудня 2021 українські військові провели тестування аналогічних решіток і довели їх неспроможність проти «джавелінів»[58]. Самі ж російські танкісти зрештою відзначили, що решітки на башті заважають роботі кулемета, можуть спричинити згоряння радіостанції від замикання, заважають евакуюватись із танка при підбитті[7], а також збільшують силует танка[59].

В українських медіа ця конструкція здобула назви «мангал»[60], «намет»[56][57], «протиджавеліновий козирок»[56]. У англомовному просторі вони стали відомими як cope cage[61] («клітка копінгу» від англ. to cope — здолати, впоратись), grill[61] (англ. гриль, мангал) та umbrella[52] (англ. парасолька). Самі ж російські військові прозвали їх «козирками від сонця» (рос. козырёк от солнца)[62] або протиракетними козирками (рос. противоракетный козырёк)[63].

В жовтні 2022 року білоруська армія показала свої імпровізовані рішення сумнівної ефективності для захисту від українських протитанкових засобів, у вигляді решіток, металевих пластин, шин та іншого сміття. Також було показано танк Т-72Б, повністю вкритий протикумулятивними решітками (в тому числі «мангал») та своєрідним «засобом інфрачервоної протидії» — теплової пастки у вигляді жарівні, винесеної на кілька метрів за корму танку. Такий «захист», ймовірно, створено за мотивами аналогічного російського, показаного в серпні 2021 на Т-90АК; принцип його роботи полягає в тому, що ракета з інфрачервоною ГСН має навестись на жарівню[64][65]. В англомовному інтернеті з'явилась назва cope bucket («відро копінгу», аналогічно cope cage вище)[66].

У квітні 2023 року було помічено зразки танків Т-72Б3, у яких на «мангал» було встановлено елементи динамічного захисту «Контакт-1»[67].

Протидронові сітки[ред. | ред. код]

Російські «мангали», які початково передбачались як захист від Javelin і показали себе абсолютно неефективно, виявились цілком дієвими проти малих БПЛА. Пізніше, з поширенням мультикоптерів, що скидають боєприпаси, та дешевих малих баражуючих боєприпасів, як от FPV-дрони та російські «Ланцети» обома сторонами війни, з'явилась потреба захищати військову техніку від подібних засобів. Один такий дрон вартістю від кількох сотень до кількох десятків тисяч тисяч доларів може знищити техніку вартістю в мільйони доларів. Тому обидві сторони почали створювати імпровізовані засоби для захисту від БПЛА. Одним із найбільш поширених засобів захисту стали різноманітні сітки та решітки, які можуть зупинити падіння вільнопадного боєприпаса (наприклад, ручної гранати з мультикоптера), спричинити передчасний вибух кумулятивного заряда дрона (для таких малих боєприпасів це зниження є суттєвим) або запобігти його детонації через ушкодження[68][69][70][71].

Такі сітки варіюються від рабиці, натягнутої на гілках або каркасі з дерев'яних палиць, що не прикріплена до техніки та встановлюється над вогневою позицією або місцем стоянки, до приварювання сіток або решіток безпосередньо до техніки. І росіяни, і українці почали активно встановлювати легкі сітки на власну техніку, в тому числі самохідну артилерію, танки та РСЗВ[72][73][74]. Зафіксовано навіть встановлення такої сітки на Challenger 2[75].

Невійськове використання[ред. | ред. код]

2004 року Марвін Гімеєр, зварювальник, власник майстерні в Гренбі, штат Колорадо, після тривалого конфлікту з владою міста та компанією Mountain Park (цементний завод), обладнав бульдозер Komatsu D355A-3 бронею і зруйнував 13 адміністративних будівель, після чого покінчив життя самогубством. Ця подія також відома в ЗМІ та інтернеті як «Війна Марвіна Гімеєра». Бульдозер, прозваний Killdozer (англ. «бульдозер-вбивця»), мав композитну броню зі сталі, бетону та плексигласу, а камери огляду були захищені 8-см шаром пластику; машина витримувала постріли з вогнепальної зброї та гранати[76].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б "Кустарна армія": Військові Росії захищають техніку підручними засобами - Мілітарний. web.archive.org. 11 січня 2023. Архів оригіналу за 11 січня 2023. Процитовано 30 січня 2023.
  2. Battlefield DIY – the homemade armoured vehicles fighting Isis | Weapons technology | The Guardian. web.archive.org. 4 січня 2023. Архів оригіналу за 4 січня 2023. Процитовано 30 січня 2023.
  3. а б Захистити, не можна проігнорувати. web.archive.org. 27 серпня 2022. Архів оригіналу за 27 серпня 2022. Процитовано 24 січня 2023.
  4. а б в Armour in the Islamic State - the DIY works of Wilayat al-Khayr - Oryx. web.archive.org. 19 липня 2022. Архів оригіналу за 19 липня 2022. Процитовано 20 жовтня 2022.
  5. а б в г д T-72 Mahmia - Tank Encyclopedia. web.archive.org. 29 вересня 2022. Архів оригіналу за 29 вересня 2022. Процитовано 20 жовтня 2022.
  6. а б в г Armour In The Islamic State - The Story Of ’The Workshop’ - Oryx. web.archive.org. 17 жовтня 2022. Архів оригіналу за 17 жовтня 2022. Процитовано 20 жовтня 2022.
  7. а б Російські танкісти розкритикували решітки на своїх танках. Мілітарний. 25 травня 2022.
  8. Zaloga, Steve (2008). Armored trains. Oxford, UK: Osprey Pub. ISBN 978-1-84603-242-4. OCLC 154760182.
  9. Charron Girardot Voigt Model 1902 - Tank Encyclopedia. web.archive.org. 23 вересня 2021. Архів оригіналу за 23 вересня 2021. Процитовано 6 листопада 2022.
  10. Daimler-Guinness Armoured Lorries - Tank Encyclopedia. web.archive.org. 20 травня 2022. Архів оригіналу за 20 травня 2022. Процитовано 19 жовтня 2022.
  11. WW2 Republican Spanish Tiznaos Archives - Tank Encyclopedia. web.archive.org. 19 жовтня 2022. Архів оригіналу за 19 жовтня 2022. Процитовано 19 жовтня 2022.
  12. Home Guard Equipment - Bison - Nevington War Museum. web.archive.org. 22 жовтня 2021. Архів оригіналу за 22 жовтня 2021. Процитовано 19 жовтня 2022.
  13. Mace, Martin (2001). Vehicles of the Home Guard. Historic Military Press. ISBN 1-901313-08-5.
  14. WW2 German Tank Destroyers Archives - Tank Encyclopedia. web.archive.org. 23 березня 2022. Архів оригіналу за 23 березня 2022. Процитовано 19 жовтня 2022.
  15. The Tank's Hidden Foe | Warspot.net. web.archive.org. 27 липня 2021. Архів оригіналу за 27 липня 2021. Процитовано 29 липня 2022.
  16. а б The Tank's Hidden Foe | Warspot.net. web.archive.org. 27 липня 2021. Архів оригіналу за 27 липня 2021. Процитовано 19 жовтня 2022.
  17. 5 types of extra armor added to tanks during WWII - We Are The Mighty. web.archive.org. 28 липня 2022. Архів оригіналу за 28 липня 2022. Процитовано 19 жовтня 2022.
  18. Tank Archives: Spare Track Links. web.archive.org. 17 січня 2022. Архів оригіналу за 17 січня 2022. Процитовано 19 жовтня 2022.
  19. T-34-85 code 235 with bedspring armor Berlin 1945 | World War Photos. web.archive.org. 19 жовтня 2022. Архів оригіналу за 19 жовтня 2022. Процитовано 19 жовтня 2022.
  20. Pookie Light Landmine Detection Vehicle - Tank Encyclopedia. web.archive.org. 20 жовтня 2022. Архів оригіналу за 20 жовтня 2022. Процитовано 20 жовтня 2022.
  21. Gun Trucks: Genuine Examples of American Ingenuity. web.archive.org. 2 листопада 2007. Архів оригіналу за 2 листопада 2007. Процитовано 20 жовтня 2022.
  22. а б Soldiers Must Rely on 'Hillbilly Armor' for Protection - ABC News. web.archive.org. 27 лютого 2022. Архів оригіналу за 27 лютого 2022. Процитовано 20 жовтня 2022.
  23. а б Frantically, the Army tries to armor Humvees. web.archive.org. 9 травня 2022. Архів оригіналу за 9 травня 2022. Процитовано 20 жовтня 2022.
  24. а б Bush: Soldiers’ equipmentgripes heard. web.archive.org. 9 травня 2022. Архів оригіналу за 9 травня 2022. Процитовано 20 жовтня 2022.
  25. Soldiers criticize lack of armor - Washington Times. web.archive.org. 27 жовтня 2020. Архів оригіналу за 27 жовтня 2020. Процитовано 20 жовтня 2022.
  26. Lack of armor sign of the times in Iraq. web.archive.org. 9 травня 2022. Архів оригіналу за 9 травня 2022. Процитовано 20 жовтня 2022.
  27. In Iraq, U.S. is spending millions to blow up captured American war machines | The Great Debate. web.archive.org. 21 серпня 2014. Архів оригіналу за 21 серпня 2014. Процитовано 20 жовтня 2022.
  28. Long-Term Armor Strategy (LTAS). web.archive.org. 6 травня 2022. Архів оригіналу за 6 травня 2022. Процитовано 27 вересня 2022.
  29. Willkerrs (10 січня 2017). T-55 Enigma. Tank Encyclopedia (амер.). Процитовано 28 жовтня 2022.
  30. а б Hide and Peek, Syria’s BRDM-2s - Oryx. web.archive.org. 14 червня 2022. Архів оригіналу за 14 червня 2022. Процитовано 13 жовтня 2022.
  31. The 4th Armoured Division’s Armour Upgrades: Products Of A Four Year War - Oryx. web.archive.org. 2 червня 2022. Архів оригіналу за 2 червня 2022. Процитовано 20 жовтня 2022.
  32. T-72 Shafrah. web.archive.org. 2 серпня 2022. Архів оригіналу за 2 серпня 2022. Процитовано 20 жовтня 2022.
  33. See The Mobile Battle Fortresses Islamic State Used Around Mosul - Oryx. web.archive.org. 22 вересня 2022. Архів оригіналу за 22 вересня 2022. Процитовано 13 жовтня 2022.
  34. Massive Earthmover Turned Into An Earthbraker VBIED By Islamic State - Oryx. web.archive.org. 19 липня 2022. Архів оригіналу за 19 липня 2022. Процитовано 13 жовтня 2022.
  35. Mining Haul Trucks - The Largest SVBIEDs In The World - Hugo Kaaman. web.archive.org. 2 жовтня 2022. Архів оригіналу за 2 жовтня 2022. Процитовано 13 жовтня 2022.
  36. This was the Islamic State’s Beast of Mosul - Oryx. web.archive.org. 22 вересня 2022. Архів оригіналу за 22 вересня 2022. Процитовано 13 жовтня 2022.
  37. Mad Max meets Islamic State: The Birth of the Battle Monstrosity - Oryx. web.archive.org. 5 липня 2022. Архів оригіналу за 5 липня 2022. Процитовано 13 жовтня 2022.
  38. Monsters Of Desperation: The YPG’s Sturmpanzers - Oryx. web.archive.org. 20 червня 2022. Архів оригіналу за 20 червня 2022. Процитовано 13 жовтня 2022.
  39. Kurdish Armour: Inventorising YPG Equipment In Northern Syria - Oryx. web.archive.org. 14 жовтня 2022. Архів оригіналу за 14 жовтня 2022. Процитовано 20 жовтня 2022.
  40. Narco Tanks - Tank Encyclopedia. web.archive.org. 22 вересня 2022. Архів оригіналу за 22 вересня 2022. Процитовано 20 жовтня 2022.
  41. Вундервафлі, бандеромобілі, джипи Януковича, Гранд-джихад та Укроп – з чим воювали добровольці на Донбасі. web.archive.org. 4 червня 2022. Архів оригіналу за 4 червня 2022. Процитовано 19 жовтня 2022.
  42. IgorGirkin on Twitter: "🇷🇺 Т-72Б3 и наглядные попытки кустарного добронирования брёвнами наиболее ярко выраженных уязвимых зон данной модификации. На заднем плане видны новые термостойкие укупорки с увеличенным сроком службы для танковых боеприпасов. https://t.co/u90Ago4AFt" / Twitter. web.archive.org. 1 серпня 2022. Архів оригіналу за 1 серпня 2022. Процитовано 1 серпня 2022.
  43. “Кустарна армія”: Військові Росії захищають техніку підручними засобами. Мілітарний. 6 квітня 2022.
  44. "Кустарна армія": Військові Росії захищають техніку підручними засобами - Мілітарний. web.archive.org. 17 квітня 2022. Архів оригіналу за 17 квітня 2022. Процитовано 1 серпня 2022.
  45. tom on Twitter: "fleet of armoured cabs https://t.co/U4gm2fLHRF" / Twitter. web.archive.org. 8 серпня 2022. Архів оригіналу за 8 серпня 2022. Процитовано 8 серпня 2022.
  46. Telegram: Contact @UAwarMadMax. web.archive.org. 19 жовтня 2022. Архів оригіналу за 19 жовтня 2022. Процитовано 19 жовтня 2022.
  47. TankDiary on Twitter: "Ukraine’s 93rd Mechanised Brigade released more photos of their captured T-80BVK with added Kontakt-5, Relikt side panels, and 2S24 blocks on the turret as well as Kontakt-1 on the front of the tank. Additionally it has rubber screens on the K-5 on the front of the turret https://t.co/7kylE3RC4H" / Twitter. web.archive.org. 1 серпня 2022. Архів оригіналу за 1 серпня 2022. Процитовано 1 серпня 2022.
  48. AFV_Rec on Twitter: "T-72B Obr.1989 with Relikt ERA fitted, in a Russian field workshop https://t.co/2a9QZt7ADi" / Twitter. web.archive.org. 1 серпня 2022. Архів оригіналу за 1 серпня 2022. Процитовано 1 серпня 2022.
  49. TankDiary on Twitter: "So @3569Gaurav has cracked the case of the unusual tank - it appears to be a T-80BK with kontakt-5 ERA and 2S24 blocks added on in a T-72B3 style field upgrade. The T-80BK is a command variant with additional radio R-130, a telescopic antenna, a generator, no "kobra" system https://t.co/gD8pXQ5oRE" / Twitter. web.archive.org. 1 серпня 2022. Архів оригіналу за 1 серпня 2022. Процитовано 1 серпня 2022.
  50. Рашисти показали "тюнінг по бурятськи" свого Т-72Б3(фото) | Defense Express. web.archive.org. 12 травня 2022. Архів оригіналу за 12 травня 2022. Процитовано 1 серпня 2022.
  51. а б в г Росія у Криму встановлює на Т-72Б1 захисні решітки. Мілітарний. 26 Листопада 2021.
  52. а б в г д е Roblin, Sebastien. Russian Tanks Massing Near Ukraine Sport Mods Against Drones, Javelin Missiles. Forbes (англ.). Архів оригіналу за 11 березня 2022. Процитовано 11 березня 2022.
  53. Росіяни встановили решітки на танки Т-62. Мілітарний. 5 Червня 2022.
  54. AFV_Rec on Twitter: "Some DNR/LNR modified T-62’s, the first one is a T-62MV with extra Kontakt-1 on the turret, above the original fitting of Kontakt-1. The second and third are both T-62M’s. https://t.co/i8TvR92YRK" / Twitter. web.archive.org. 8 серпня 2022. Архів оригіналу за 8 серпня 2022. Процитовано 8 серпня 2022.
  55. Telegram: Contact @UAwarMadMax. web.archive.org. 19 жовтня 2022. Архів оригіналу за 19 жовтня 2022. Процитовано 19 жовтня 2022.
  56. а б в Протиджавелінні козирки, або Навіщо на російські танки наварюють решітки – АрміяInform. web.archive.org. 4 липня 2022. Архів оригіналу за 4 липня 2022. Процитовано 1 серпня 2022.
  57. а б Танк з «наметом». Як РФ готує сили в Криму до зустрічі з ПТРК Javelin. web.archive.org. 24 березня 2022. Архів оригіналу за 24 березня 2022. Процитовано 1 серпня 2022.
  58. Решітки не допомогли: Javelin пробив імітований захист. Мілітарний. 22 Грудня 2021.
  59. Alia Shoaib (26 березня 2022). Russian soldiers appear to be fixing makeshift cages to the turrets of their tanks in a crude effort to protect themselves against Ukraine's anti-tank missiles. Business Insider. Архів оригіналу за 26 березня 2022. "The advantage Russian tanks have is that they're super small and very low, making them easy to hide. When you start doubling the height, you're getting rid of some of the advantages of the vehicle," Crump said. The cages also make it harder for the crew to get in and out of the vehicles, according to Crump.
  60. Гірські штурмовики із Javelin вщент знищили танк Т-72 росармії – АрміяInform. web.archive.org. 22 травня 2022. Архів оригіналу за 22 травня 2022. Процитовано 1 серпня 2022.
  61. а б Robert Tollast (7 квітня 2022). How Javelin missiles penetrate Russian tank cage armour. The National. Архів оригіналу за 8 квітня 2022. ...the Russians might have had another defence in mind, possibly drones with small missile warheads attacking from above, or RPGs being fired from rooftops in urban battles, a problem Russia encountered in Chechnya.
  62. На российские танки начали устанавливать импровизированную защиту от Javelin и БПЛА. Новости ВПК (рос.). 7 липня 2021. Архів оригіналу за 5 квітня 2022. Защитное устройство в верхней части башни получило неофициальное прозвище «козырек от солнца». В Минобороны сообщили, что оно предназначено для усиления защиты от разных средств поражения... В военном ведомстве не рассказали о принципе действия защиты, однако отметили, что другие Т-72 тоже получат «козырек». [The protective device at the top of the turret was given the informal nickname "sun visor". The Ministry of Defense reported that it is intended to enhance protection against various weapons... the military department did not talk about the specifics of the protection, but noted that other T-72s would also have the "visor" installed.]
  63. Противоракетный "козырек": Т-72Б3 с новой защитой замечен под Ростовом. Rossiyskaya Gazeta (рос.). 18 червня 2021. Архів оригіналу за 18 червня 2021. Новое защитное устройство, установленное в верхней части башни, внешне напоминает навес, за что получило среди танкистов неофициальное название - "козырек от солнца". [The new protective device, installed on the upper portion of the turret, appears similar to a canopy, earning it the unofficial name "sun visor" among tankers.]
  64. Tweet / Twitter. web.archive.org. 28 жовтня 2022. Архів оригіналу за 28 жовтня 2022. Процитовано 28 жовтня 2022.
  65. Білоруси хочуть захистити Т-72 за допомогою теплових пасток - Мілітарний. web.archive.org. 28 жовтня 2022. Архів оригіналу за 28 жовтня 2022. Процитовано 28 жовтня 2022.
  66. Oryx on Twitter: "Belarus just invented the cope bucket to 'protect' MBTs against munitions fitted with IR seekers 🇧🇾 This is real. I'm not joking. https://t.co/VIEwl9MJYA" / Twitter. web.archive.org. 28 жовтня 2022. Архів оригіналу за 28 жовтня 2022. Процитовано 28 жовтня 2022.
  67. "Новий рівень мангалу": в РФ "удосконалили" захист башти танка Т-72Б3 (фото). ФОКУС (укр.). 10 квітня 2023. Процитовано 10 квітня 2023.
  68. Танковий РЕБ: українські та російські розробки. Мілітарний (укр.). Архів оригіналу за 4 вересня 2023. Процитовано 4 вересня 2023.
  69. Ланцет: застосування та протидія. Мілітарний (укр.). Архів оригіналу за 30 серпня 2023. Процитовано 4 вересня 2023.
  70. Волонтери зібрали кошти на 10 тисяч FPV-дронів. Мілітарний (укр.). Архів оригіналу за 17 серпня 2023. Процитовано 4 вересня 2023.
  71. Волонтери збирають кошти на "протиланцентні засоби". Мілітарний (укр.). Архів оригіналу за 17 травня 2023. Процитовано 4 вересня 2023.
  72. Росіяни від дронів на САУ наварюють решітки. Мілітарний (укр.). Архів оригіналу за 30 березня 2023. Процитовано 4 вересня 2023.
  73. Росіяни обладнують РСЗВ захисними екранами від дронів. Мілітарний (укр.). Архів оригіналу за 4 вересня 2023. Процитовано 4 вересня 2023.
  74. Артилеристи застосовують антидронові екрани на своїх САУ. Мілітарний (укр.). Архів оригіналу за 4 вересня 2023. Процитовано 4 вересня 2023.
  75. В ЗСУ помітили танк Challenger 2 з "мангалом": чому це може бути ефективно (фото). ФОКУС (укр.). 16 серпня 2023. Архів оригіналу за 31 серпня 2023. Процитовано 5 вересня 2023.
  76. Martinez, Joshua (17 липня 2016). Marvin Heemeyer's Armored Bulldozer. Tank Encyclopedia (амер.). Процитовано 20 жовтня 2022.