Zbigniew Bieniak – Wikipedia, wolna encyklopedia

Zbigniew Bieniak
Ilustracja
Instrumenty

wokal, gitara, harmonijka ustna, instr. perkusyjne

Gatunki

rock, pop, nowa fala, hard rock, pop-rock

Zawód

muzyk, wokalista, autor tekstów, aranżer

Aktywność

od 1983

Współpracownicy
Wiktor Daraszkiewicz, Piotr Mikołajczyk, Gerard Klawe, Wojciech Pogorzelski, Krzysztof Jaryczewski, Andrzej Potęga, Krzysztof Zawadka (Daniel Howorus) (Piotr Trela), (Mirosław Gil), (Wojciech Szadkowski), Wiesław Gola (Robert Jaszewski)
Zespoły
Rezerwat (1983-1985, 2000-2003, od 2020),
Oddział Zamknięty (1986-1989),
Jary Oddział Zamknięty (od 2013),
Funky Tank,
Yokashin,
Collage
Strona internetowa

Zbigniew Bieniak – polski wokalista, muzyk rockowy, kompozytor, autor tekstów i scenariuszy filmowych. Współpracuje z kilkoma zespołami muzycznymi, jest członkiem m.in. grupy Jary Oddział Zamknięty, Rezerwat, Funky Tank, Yokashin. Współpracował z takimi zespołami jak Oddział Zamknięty, Collage[1], Closterkeller,Houk, Imish, Jary Band, Joy Band.

Jest członkiem Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych ZAiKS oraz Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych (SAWP).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od dziecka pasjonował się muzyką, już w podstawówce wystąpił razem z bratem na kolonii. Jego pierwszym zespołem był Wyrock, przemianowany później na Izbę Lordów. W składzie Izby Lordów grali m.in. Robert Sadowski (gitara; późniejszy założyciel grup Madame, Houk, Kobong i Fotoness), Jacek Perkowski (gitara; później T.Love, Azyl P, Kobranocka), Krzyś Dominik (Madame, Maanam)[2].

W 1986 dołączył do zespołu Oddział Zamknięty. W zespole pojawił się za sprawą Wojciecha Pogorzelskiego, który złożył mu propozycje śpiewania w zespole w trakcie jednej z rozmów telefonicznych zaraz po odejściu wokalisty Roberta Janowskiego. Pierwszy koncert Oddziału Zamkniętego ze Zbyszkiem Bieniakiem jako wokalistą odbył się warszawskim klubie „Riviera Remont”. W tamtym okresie Zbigniew Bieniak zaprzyjaźnił się z Krzysztofem „Jarym” Jaryczewskim – pierwszym wokalistą Oddziału Zamkniętego, który był wtedy w dołku po utracie głosu. Wojciech Pogorzelski poprosił „Jarego” o napisanie tekstów na nową płytę zespołu. Jeden z utworów – „Zrób coś” (ze zmienionym tekstem) po kilku latach trafił na płytę Parszywa 13 pod tytułem „I co dalej?” w wykonaniu Krzysztofa Wałeckiego. W 1989 Bieniak zakończył współpracę z zespołem. Ostatni koncert Oddziału Zamkniętego z Bieniakiem jako wokalistą, odbył się w Hali Gwardii w Warszawie. Potem jego rolę na krótko przejął Jarosław Wajk, następnie zespół zawiesił działalność[1]. Po rozstaniu się z zespołem, Bieniak dołączył do grupy Collage, w którym śpiewał do 1991 roku[3].

Jednym z najważniejszych zespołów Zbigniewa Bieniaka był Yokashin, który zdobył popularność w drugiej połowie lat 90. i wydał trzy płyty Yokashin, Shake down oraz epkę – Wierzę ci. Na koncie tego zespołu są takie przeboje jak „Zabić Siebie” czy „Włosy”. Zespół jest aktywny po wielu zmianach w składzie[potrzebny przypis].

W ostatnich latach Bieniak występuje także z zespołem Funky Tank[4]. Zespół gra muzykę rockową o zabarwieniu funk, reggae, momentami ocierając się o ciężki metal. Funky Tank ma na koncie płytę Funky’ Reggae’ Roll, na której znalazły się m.in. przeboje „A gdyby tak – piosenka o Warszawie”, „Gdzie jest mój kot” oraz „Warszawa Walcząca” – utwór nawiązujący do Powstania Warszawskiego.

Od 2013 roku jest wokalistą formacji Jary Oddział Zamknięty. Założycielem zespołu jest Krzysztof „Jary” Jaryczewski, a zespół składa się z byłych muzyków Oddziału Zamkniętego i zespołu Jary Band[5]. W 2016 zespół wydał album Jary OZ – Krzysztof Jaryczewski[6] i wystąpił dwukrotnie obok Lady Pank na festiwalu Taste of Polonia w Chicago. We wrześniu 2019 roku Jary Oddział Zamknięty odbył trasę „UK Tour”, podczas której zagrał m.in. w Birmingham Edynburgu, Londynie i Manchesterze.

Funky Tank – koncert na Starym Mieście w Warszawie, 2019

W 2020 roku wziął udział w reaktywacji zespołu Rezerwat[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Strona autorska artysty – Oddział Zamknięty [online], bieniak.com [dostęp 2020-07-13].
  2. Strona autorska artysty – Początki [online], bieniak.com [dostęp 2020-07-13].
  3. Strona autorska artysty – Collage [online], bieniak.com [dostęp 2020-07-13].
  4. Funky Tank – Oficjalna strona zespołu [online], funkytank.pl [dostęp 2021-01-23] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-24].
  5. Jary Oddział Zamknięty [online], Jary Oddział Zamknięty [dostęp 2020-07-13] (pol.).
  6. Krzysztof Jaryczewski – Jary OZ [online], Discogs [dostęp 2020-07-13] (ang.).
  7. Rezerwat [online], Rezerwat [dostęp 2021-01-23] (pol.).