Pomnik Włodzimierza Lenina w Ułan Ude – Wikipedia, wolna encyklopedia

Pomnik Włodzimierza Lenina w Ułan Ude
Памятник В. И. Ленину
Ilustracja
Widok ogólny pomnika
Państwo

 Rosja

Republika

 Buriacja

Miejscowość

Ułan Ude

Projektant

A. Duszkin, P. Zilberman, G. i J. Nieroda

Całkowita wysokość

14 m

Data budowy

1970–1971

Data odsłonięcia

5 listopada 1971

Położenie na mapie Ułan Ude
Mapa konturowa Ułan Ude, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Włodzimierza Lenina w Ułan UdeПамятник В. И. Ленину”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Włodzimierza Lenina w Ułan UdeПамятник В. И. Ленину”
Położenie na mapie Buriacji
Mapa konturowa Buriacji, na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Włodzimierza Lenina w Ułan UdeПамятник В. И. Ленину”
Ziemia51°50′05″N 107°35′06″E/51,834722 107,585000

Pomnik Włodzimierza Iljicza Lenina w Ułan Ude (ros. Памятник Владимиру Ильичу Ленину в Улан-Удэ), zwany popularnie Głową Lenina (ros. Голова Ленину) – pomnik, znajdujący się w buriackim Ułan Ude, przedstawiający głowę Włodzimierza Lenina wzniesiony w 1971 roku na głównym miejskim placu. Jest to największy tego typu pomnik na świecie i jeden z symboli miasta oraz regionu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Motywem wzniesienia pomnika Włodzimierza Lenina w Ułan Ude była chęć uczczenia, przypadającej w 1970 roku, setnej rocznicy urodzin wodza przewrotu październikowego[1]. Wcześniej na głównych ulicach miasta znajdowały się już trzy mniejsze monumenty tego typu, ale postanowiono je usunąć i zastąpić jednym większym, gdyż uznawane one były za mało satysfakcjonujące[1]. Władze Ułan Ude chciały uniknąć wzniesienia banalnego pomnika, jakich mnóstwo zobaczyć można było w większości radzieckich miast, dlatego też postanowiono postarać się o oryginalną i kreatywną formę upamiętnienia Włodzimierza Iljicza[1]. Projekt monumentu wykonali Aleksiej Nikołajewicz Duszkin (Алексей Николаевич Душкин) i Pawieł G. Zilberman (Павел Г. Зильберман)[2]. Ten drugi był szefem wydziału planowania i architektury miasta w latach 1966–2001[1]. Samą rzeźbę, przedstawiającą głowę założyciela radzieckiego państwa, stworzyli Gieorgij Wasiljewicz Nieroda (Георгий Васильевич Нерода) i Jurij Wasiljewicz Nieroda (Юрий Васильевич Нерода)[2]. Rzeźba była prezentowana na wystawach m.in. w Montrealu i w Paryżu[2]. Natomiast na specjalnej wystawie w Moskwie, poświęconej przedstawianiu postaci Lenina w sztukach pięknych i architekturze, autorzy za ten projekt zostali nagrodzeni nagrodą państwową[2]. Budowa rozpoczęła się jeszcze w 1970 roku, a całość wykonana została w zakładach w Mytiszczi[2]. Rzeźba, z uwagi na swą wielkość, została rozdzielona na dwie części i koleją przetransportowana do Ułan Ude, gdzie została złożona w całość[1]. Przy produkcji zastosowano specjalną technikę chroniącą brąz przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, w ówczesnym Związku Radzieckim znajdował się tylko jeden specjalista mogący zapewnić tego typu usługę[1]. Władze miasta sprowadziły go specjalnie do stolicy Buriacji[1]. Pomnik Włodzimierza Lenina w Ułan Ude został uroczyście odsłonięty 5 listopada 1971 roku[3].

Widok z tyłu
Widok z profilu na pomnik.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego pojawiły się głosy domagające się usunięcia pomnika[3]. Lenin został określony jako symbol bolszewizmu i komunizmu, który przyniósł Buriacji więcej cierpień niż dobra i dlatego jego pomnik nie powinien znajdować się na głównym placu miasta[3]. Władze odrzuciły tego typu argumentację, twierdząc, że pomnik jest dziedzictwem przodków i jako taki powinien zostać zachowany[3]. Przed pomnikiem odbywają się manifestacje i uroczystości organizowane m.in. przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej[1]. W sierpniu 2011 roku, w czasie swojej wizyty w Rosji, przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il, specjalnie udał się do tej części miasta, by móc pokłonić się przed pomnikiem Lenina i w ten sposób złożyć hołd przywódcy radzieckiego i światowego proletariatu[4].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Pomnik znajduje się przed Domem Sowietów. Według pomysłodawców ich celem było przedstawienie zamyślonej twarzy Lenina jako filozofa[1]. Wysokość cokołu wynosi 6,3 metra, wysokość samej głowy Lenina to 7,7 metra[1]. Szerokość od lewego ucha do prawego to 4,5 metra[3]. Pomnik wykonany został z brązu, a jego łączna masa wynosi 42 tony[1]. W 2002 roku głowa Lenina została poddana pracom remontowym[5].

Monument w Ułan Ude jest największym pomnikiem na świecie przedstawiającym głowę Włodzimierza Lenina[4]. Obywatele Buriacji uważają go za drugi po jeziorze Bajkał najważniejszy symbol regionu[4]. Wśród mieszkańców Ułan Ude jest on znany po prostu jako „głowa”, a także stanowi punkt orientacyjny na mapie miasta[6][3]. Według obiegowej opinii azjatyckie rysy twarzy Lenina pomogą, jeśli w przyszłości zmieni się sytuacja polityczna w regionie, przerobić go na pomnik Czyngis-chana[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k Arigus-tv.ru: Какова история необычного памятника - «Голова Ленина»?. [dostęp 2013-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (ros.).
  2. a b c d e Monulent.ru: Памятник В. И. Ленину. [dostęp 2013-03-10]. (ros.).
  3. a b c d e f Baikal24.ru: Геннадий Айдаев «спас» голову Ленина в Улан-Удэ. [dostęp 2013-03-10]. (ros.).
  4. a b c Rg.ru: Ким осмотрел памятник Ленину в Улан-Удэ. [dostęp 2013-03-10]. (ros.).
  5. Kto-kto.narod.ru: Самый большой памятник Ленину. [dostęp 2013-03-10]. (ros.).
  6. Eavest.ru: Городские» и «головары» в Улан-удэ. [dostęp 2013-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-23)]. (ros.).
  7. Radiownet.pl: Największa głowa Lenina. [dostęp 2013-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-19)]. (pol.).