Międzypokład – Wikipedia, wolna encyklopedia

Międzypokładpokład statku znajdujący się wewnątrz ładowni na drobnicowcu (jeden lub kilka). Jeżeli jest ich kilka, oznacza się je numerami, licząc od góry. Jeżeli występują dwa międzypokłady, zamiast numeracji jest górny i dolny międzypokład.

Międzypokłady na szerszą skalę pojawiły się wraz ze stalowymi jednostkami towarowymi na początku XX wieku.

Mają z reguły mniejsze dopuszczalne obciążenie niż dno ładowni. Ich zastosowanie pozwala na lepsze rozmieszczenie ładunków w ładowni (nie trzeba układać ładunku w stosy o wysokości na przykład 10 metrów, co zresztą w przypadku wielu towarów nie byłoby możliwe) oraz ich separację.

Międzypokłady wykorzystywano również do przewozu emigrantów. Na przykład takimi statkami towarowo-pasażerskimi były jednostki "Polbrytu" zakupione w Anglii w latach 1928-1929 dla obsługi ruchu emigracyjnego z Polski do USA, przez porty Wlk. Brytanii - s/s "Rewa" (200 pasażerów), s/s "Warszawa" (322 pasażerów), s/s "Premjer" (450 pasażerów) i s/s "Łódź" (200 pasażerów).

Luki w międzypokładach, prowadzące do niższych części są z reguły zamykane, na współczesnych statkach najczęściej są to składane pokrywy uruchamiane hydraulicznie. Zamknięcia między pokładami nie są wodoszczelne.