Janusz Szymborski – Wikipedia, wolna encyklopedia

Janusz Szymborski
Data i miejsce urodzenia

8 listopada 1945
Ostróda

Poseł na Sejm kontraktowy
Okres

od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991

Przynależność polityczna

poseł niezrzeszony

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi

Janusz Szymborski (ur. 8 listopada 1945 w Ostródzie) – polski lekarz i polityk, poseł na Sejm IX i X kadencji, były dyrektor Instytutu Matki i Dziecka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1969 studia na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Uzyskiwał później stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk medycznych, a 16 grudnia 1996 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Specjalizował się w zakresie pediatrii.

W latach 1969–1979 w Klinice Nefrologii Dziecięcej jako stażysta, asystent i adiunkt. W 1979 został dyrektorem i ordynatorem oddziału w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Wałbrzychu. Pracował także w Wyższej Szkole Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, Instytucie Matki i Dziecka oraz Państwowym Zakładzie Higieny, a także Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej w Warszawie. Członek Zarządu Głównego Towarzystwa Rozwoju Rodziny, Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia (1969–1980) i NSZZ Pracowników Służby Zdrowia (od 1982), a także Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Od 1996 do 2001 był dyrektorem Instytutu Matki i Dziecka.

W 1975 wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, do której należał do rozwiązania. W 1985 i 1989 z jej ramienia został posłem na Sejm PRL IX i X kadencji z okręgu Wałbrzych. W trakcie IX kadencji zasiadał w Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Kultury Fizycznej oraz Komisji Nadzwyczajnej do kontroli wdrażania programu realizacyjnego drugiego etapu reformy gospodarczej, a w trakcie X kadencji pracował w Komisji Zdrowia. Na koniec kadencji pozostał niezrzeszony.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]