Eksperyment (film amerykański) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Eksperyment
The Experiment
Gatunek

dreszczowiec

Rok produkcji

2010

Data premiery

15 lipca 2010

Reżyseria

Paul Scheuring

Scenariusz

Paul Scheuring

Muzyka

Graeme Revell

Zdjęcia

Amy Vincent

Scenografia

Gary Frutkoff

Kostiumy

Yasmine Abraham

Montaż

Peter S. Elliot

Produkcja

Marty Adelstein
Jeanette Buerling
Bill Johnson
Maggie Monteith
Scott Nemes
Dawn Parouse
Paul Scheuring

Wytwórnia

Stage 6 Films
Inferno Entertainment
Magnet Media Productions
Adelstein-Parouse Productions
Mercator Pictures
Natural Selection
Tax Credit Finance

The Experiment – amerykański dreszczowiec w reżyserii Paula Scheuringa, opowiadający o eksperymencie psychologicznym przypominającym stanfordzki eksperyment więzienny prof. Philipa Zimbardo z 1971 roku. Remake niemieckiego filmu z 2001 roku pod tym samym tytułem i adaptacja książki Black Box Mario Giordano. Premiera odbyła się 15 lipca 2010 roku.

Treść filmu[edytuj | edytuj kod]

26 mężczyzn zdecydowało się na uczestnictwo w dwutygodniowym eksperymencie, wcielając się w role strażników i więźniów. Każdy z nich po jego zakończeniu miał otrzymać 14 tys. dolarów. W odizolowanym od świata budynku panują określone reguły: każdy więzień musi wyczyścić swoje talerze po posiłku, więźniowie nie mogą dotykać strażników a strażnicy mogą stosować kary za przewinienia więźniów, jednak nie mogą ich skrzywdzić. Budynek jest pod stałym nadzorem a w przypadku wystąpienia nadużyć, eksperyment jest natychmiast przerywany a uczestnicy nie otrzymują swoich wynagrodzeń.

W czasie eksperymentu do głosu dochodzą utajone sadystyczne tendencje strażników, którzy w coraz większym stopniu zaczynają kontrolować więźniów. Jeden z nich chory na cukrzycę zaczyna mieć poważne objawy choroby, ponieważ nie pozwala mu się przyjmować leków. Próba pomocy przez jednego ze strażników kończy się pobiciem i degradacją do roli więźnia. Więźniowie zaczynają być regularnie bici, molestowani seksualnie, w końcu jeden z nich (chory na cukrzycę) zostaje zabity.

Film kończy się buntem więźniów i przerwaniem eksperymentu. Pojawiające się wycinki prasowe sugerują, że prowadzący eksperyment zostaje oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

i inni.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]