Dyskusja wikipedysty:Fenschu – Wikipedia, wolna encyklopedia

Wpisane przez Ciebie treści zostały skopiowane ze źródeł, których warunki użycia są sprzeczne z licencją, na której udostępniana jest treść Wikipedii (Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0). W związku z tym Twój wkład musieliśmy usunąć. Nie edytuj Wikipedii z naruszeniem praw autorskich („NPA”) osób trzecich, gdyż narażasz w ten sposób siebie i Wikipedię na kłopoty prawne.

Jeżeli posiadasz prawa autorskie do tej treści lub masz zgodę na jej publikację w Wikipedii, to powiadom mnie na mojej stronie dyskusji i zastosuj procedurę opisaną tutaj. W przeciwnym razie możesz wysłać do posiadacza tych praw prośbę o zezwolenie na wykorzystanie jego twórczości (możesz skorzystać z gotowych szablonów znajdujących się tutaj). Skopiowane teksty można zamieścić w Wikipedii dopiero po uzyskaniu takiej zgody.

Jeśli nie chcesz pytać o zezwolenie na wykorzystanie cudzej twórczości, przeredaguj tekst własnymi słowami. Zobacz przy tym jak unikać podejrzeń o NPA. Dziękuję.

Teorię oczywiście można i należy opisać, ale zrób to proszę własnymi słowami, a książkę wykorzystaj jako źródło informacji, nie kopiuj jej dosłownie--Felis domestica (dyskusja) 00:41, 12 kwi 2016 (CEST)[odpowiedz]

Hasło na podstawie książki "Psychologia pracy i organizacji" Chmiela[edytuj kod]

Można pisać na podstawie jednego źródła, nie ma tu nic złego (ale oczywiście im więcej tym lepiej). Można umieszczać informacje z książki. Prawem autorskim chroniony jest styl i układ tekstu. Musicie wszystko gruntownie przerobić. Najpierw spiszcie sobie główne informacje na kartce i napiszcie hasło własnymi słowami bez zaglądania do książki. Potem upewnijcie się, że nie jest to zbyt podobne. Nawet jedno zdanie przepisane słowo w słowo to może być za dużo. Na uczelniach plagiat identyfikuje się czasami jako 5 słów po kolei, ale nie jest to prawna definicja - ocenia się to "po całości" i "na oko". Róbcie tak: jak tam jest tabelka, to wy to piszcie w środku tekstu. Jak podaje informacje od najstarszego, to wy podajecie od najnowszego. Zmieniacie kolejność informacji i może nie podajecie wszystkich które były w książce, tylko wybrane i istotne. Musicie wszystko przemieszać i koniecznie pisać własnymi słowami. Może się w efekcie okazać, ze artykuł będzie napisany gorszym stylem niż książka - trudno, byle tylko to było poprawnie po polsku. Tylko nie przesładzajcie w drugą stronę - to musi dać się zrozumieć. Jako źródło można wykorzystać też książkę pani Ratajczak o tym samym tytule. Pamiętajcie o pisaniu na początku w brudnopisie i przypisach - to mogą (ba, muszą) być przypisy do kolejnych stron u Chmiela. Powodzenia, nie zniechęcajcie się. Przyswojenie zasad każdemu nowemu zajmuje trochę czasu, potem jest z górki. Radagast13 (dyskusja) 07:18, 9 maj 2016 (CEST)[odpowiedz]