Antonio Montesinos – Wikipedia, wolna encyklopedia

Antonio Montesinos
Ilustracja
Kraj działania

Hiszpania

Data urodzenia

ok. 1475

Data śmierci

27 czerwca 1540

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

dominikanie

Antonio Montesinos (ur. ok. 1475, zm. 27 czerwca 1540) – hiszpański dominikanin, obrońca praw Indian.

Antonio Montesinos studiował na Uniwersytecie w Salamance, gdzie wstąpił do zakonu dominikanów. W 1510 roku wraz z Pedro de Cordova przybył na Hispaniolę do klasztoru dominikanów zarządzanego przez brata Pedro de Cordoba. W 1511 roku w czwartą niedzielę adwentu jako pierwszy publicznie podczas kazania wypowiedział się na temat zniewolenia Indian i stawił się w ich obronie. Podczas kazania obecni byli wszyscy dostojnicy Hispanioli. Wystąpienie Montesinosa wzbudziło poruszenie i burzę na wyspie, w wyniku czego dominikanie musieli udzielać wyjaśnień przed dworem królewskim i władzami zakonnymi w Hiszpanii.

W 1526 roku wraz z ojcem Anthonym de Cervantesem i kilkuset kolonistami wyruszył do nowo odkrytych ziem, w pobliże późniejszego Jamestown lub nawet Nowego Jorku. Obaj zakonnicy byli pierwszymi, którzy odprawili mszę katolicką na terytorium dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. W 1528 roku wyruszył wraz z dwudziestoma braćmi do Wenezueli.

Jest autorem dzieła "Informatio juridica in Indorum defensionem" (pol. Wsparcie prawne w obronie Indian). Jego postać i działalność na rzecz obrony Indian była wspominana w dziele Scriptores ordinis Praedicatorum medii aevi (pol. Pisarze zakonu dominikanów w epoce średniowiecza) z ok. 1500 roku i w dziele Bartolomé de Las Casas Brevísima relación de la destrucción de las Indias (pol. Krótki opis zagłady Indian).

Działania misjonarskie dominikanów na rzecz Indian zostały zauważone przez Kongres Amerykanistów w 1934 i w 1964 roku. Odsłonięto wówczas pomnik na cześć zakonników, a w mowie otwarcia stwierdzano:

Mężowie ci, ucieleśniający hiszpański krytycyzm, jak Montesico, Las Casas, Vitorio, Soto i wielu innych zasługujących na chwałę, są prawdziwymi przedstawicielami hiszpańskiego sumienia[1]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Świadkowie wiary...Paul Heinz Guntermann