Приложни науки – Уикипедия

Част от серията статии за
наука
Природни науки
Социални науки
Приложни науки
Формални науки
Хуманитаристика

Приложни науки са науките, поставящи си за цел решаването на социално-практически проблеми, например инженерните науки и медицината.

Непосредствената цел на приложните науки е да се приложат знанията и резултатите, придобити във фундаменталните науки, за целите на решаване не само на познавателни, но и на социално-практически проблеми.

Делението на научните изследвания на фундаментални и приложни е доста условно, тъй като отделни резултати на фундаменталните науки могат да имат непосредствена практическа ценност, а в резултат на приложните изследвания могат да се получат научни открития.

Научните изследвания се превръщат в задължителен елемент при процеса на вземането на управленски решения. Обемът и сложността им се определят от конкретния проблем, но те винаги имат когнитивна структура, а резултатът се основава на прилагането на научни методи.

Структурата на онтоложкия модел на изследванията, необходими за приемането на управленски решения (на английски: decision making) може да бъде представена със следната последователност: постановка на задачата, построяване на модел, сбор и обработка на информация, анализ и корекция на модела, получаване на решение, внедряване на резултата в практиката. При това границите на отделните етапи няма строго определен характер.

Списък[редактиране | редактиране на кода]

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  • Stephen Hoare, Paul Hatherly, Debbie Brunt, Mike Hill, Roya Vahdati-Moghaddam, Cambridge Technicals Level 3 Applied Science, Hachette UK, стр. 352
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Прикладные исследования“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​