Отело Профацио – Уикипедия

Отело Профацио
Роден
Починал
23 юли 2023 г. (88 г.)
Музикална кариера
Стилнародно творчество
ЛейбълFonit Cetra
Семейство

Уебсайтwww.otelloprofazio.it
Отело Профацио в Общомедия

Отело Профацио (на италиански: Otello Profazio) е италиански кантастори, народен певец и автор на песни.

Биография[редактиране | редактиране на кода]

Отело Профацио е роден на 26 декември 1936 г. в Ренде, провинция Козенца. Дебютира през 1953 г., участвайки в радио музикалния конкурс „Il microfono è vostro“ с песента „U 'Ciucciu“. [1] Популяризатор на традиционната народна музика на Южна Италия, особено на Сицилия и Калабрия, през 1964 г. той получава голямо признание с албума Il treno del sole, състоящ се от музикални стихове на Игнацио Бутита; албумът също така поставя началото на прогресивна еволюция на неговия стил, който става по-оригинален и отличаващ се. Кариерата му достига своя връх през 70-те години с успеха на албумите Il brigante Musolino (музикален разказ за житейски събития на Джузепе Мусолино) и Qua si campa d'aria, които се продават в над милион копия и са наградени със златен диск. От 80-те години той съсредоточава дейността си върху изпълнения на живо и концерти.

Профацио представя и няколко телевизионни музикални програми, по-специално Quando la gente canta в продължение на пет години в Secondo Canale.[2] В продължение на 15 години той също пише седмична колона („Профазиат“) във вестник Gazzetta del Sud, чието съдържание по-късно е събрано в поредица книги.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Enrico Deregibus. Dizionario completo della Canzone Italiana. Giunti Editore, 2010, 8 October 2010. ISBN 978-8809756250.
  2. a. g. Otello Profazio: Folk D'Oro // Stampa Sera. 30 October 1973.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Otello Profazio в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​