Консервационна биология – Уикипедия

Полагат се усилия за запазване на естествените характеристики на водопадите Hopetoun, Австралия без да бъде ограничаван достъпа за посетители.

Консервационната биология представлява научното изследване на природата и на биологичното разнообразие на Земята с цел опазване на видовете, техните екосистеми и естествени среди на местообитание от прекомерно нарастващите темпове на измиране и ерозията на биотичните взаимодействия.[1] Това е интердисциплинарна тема, обхващаща природните и обществените науки и практиките на управление на природни ресурси.

Произход на термина[редактиране | редактиране на кода]

Терминът консервационна биология е въведен като такъв за пръв път под формата на заглавие на конференция, проведена в Университета на Калифорния в Сан Диего през 1978 г.[2][3] Организираната от биолозите Bruce Wilcox и Michael E. Soulé среща има за цел да изрази загрижеността на учените, и да постави за теми на дискусия проблеми като изсичането на тропическите гори, изчезването на видове и намаляващото генетичното разнообразие в рамките на дадени видове. Мултидисциплинарната основа на консервационната биология доведе до създаването на няколко нови субдисциплини, включително консервационна генетика, консервационно поведение и консервационна физиология.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Sahney, S. and Benton, M.J. (2008). "Recovery from the most profound mass extinction of all time"
  2. Wilcox, Bruce A.; Soulé, Michael E.; Soulé, Michael E. (1980). Conservation biology: an evolutionary-ecological perspective. Sunderland, Mass: Sinauer Associates. ISBN 0-87893-800-1.
  3. Soule ME; Soule, Michael E. (1986). "What is Conservation Biology?". BioScience (American Institute of Biological Sciences)
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Conservation biology в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​