Братя Шкорпил (улица във Варна) – Уикипедия

Братя Шкорпил
улица
Улица „Братя Шкорпил“ в първата половина на ХХ век
Улица „Братя Шкорпил“ в първата половина на ХХ век
43.2053° с. ш. 27.91° и. д.
43.2045° с. ш. 27.909° и. д.
Местоположение на картата на Варна
– начало, – край
ГрадВарна
РайонОдесос
Дължина300 m
Носи името наХерман Шкорпил, Карел Шкорпил
Стари имена1897 – „Мария-Луиза“
1906 – „Пиротска“

„Братя Шкорпил“ е улица във Варна, намираща се в квартал Център, район Одесос. Тя свързва Варненската катедрала с Варненския археологически музей[1].

История[редактиране | редактиране на кода]

Улицата е създадена след събарянето на стари турски казарми през 1890 г.[2] До 17 юли 1923 г. улицата носи името "Пиротска", но в признателност oт страна на rpад Варна кметът Христо Мирски я преименувана yл. „Xepмин Шкорпил" на името на живелия тук дълги години Xepмин Шкорпил, който ежедневно е ходил по нея на занятия в Археологическия музей в Девическата гимназия.[3]

Исторически обекти[редактиране | редактиране на кода]

На „Братя Шкорпил“ 20 е запазена къщата, в която са живели чешко-българските научни и обществени дейци Херман и Карел Шкорпил[4], като тя е построена по проект на последния[5]. Други важни архитектурни обекти са къщите на „Братя Шкорпил“ N№ 5 и 7, проектирани от Анфиса и Владимир Силяновски. В съседство е цграда, построена през 1929 г. по проект на софийски архитект, която след 1939 се използва последователно от немското, съветското, а днес и бразилското консулство. От 1982 до 2001 г. в нея се помещава средношколският отдел на окръжната библиотека „Пенчо Р. Славейков“. Друг съществен архитектурен обект е построена и проектираната в еклектичен стил от Никола Лазаров къща, в която е практикувал лекаря-анархист Параскев Стоянов. От същия архитект е проектиран и гранд хотел „Сплендид“, построен през 1911, който дълги години е използван като градски съд и клон на варненската поща. През 1919 на тази улица функционират бирария и кино "Прошек", но сградата е разрушена през 2011 г.[6] На тази улица от 1896 г. стои и къщата на българския просветен деец Константин Стателов, в която до одържавяването ѝ също живее синът му капитан I ранг Борис Стателов[7].

Паметник на Братя Шкорпил недалеч от едноименната улица пред Варненски археологически музей

Други обекти[редактиране | редактиране на кода]

Южна страна

Източници[редактиране | редактиране на кода]