Rivetina asiatica — Вікіпедія

Rivetina
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Підклас: Крилаті комахи (Pterygota)
Інфраклас: Новокрилі (Neoptera)
Надряд: Тарганоподібні (Dictyoptera)
Ряд: Богомоли (Mantodea)
Родина: Богомолові (Mantidae)
Підродина: Miomantinae
Триба: Rivetinini
Рід: Rivetina
Вид: R. asiatica
Rivetina asiatica
Mistshenko, 1967
Синоніми
Kinzelbachia kinzelbachi Harz, 1988
Посилання
EOL: 8102003

Rivetina asiatica — вид богомолів роду Rivetina, поширений у країнах Близького Сходу та Середньої Азії. Бурожовтий богомол, самиці з укороченими крилами.

Опис[ред. | ред. код]

Середні богомоли, довжина тіла близько 6 см. Тіло буре чи жовтувате, іноді з темнобрунатними крапками. Голова приблизно однакова завдовжки та завширшки. Передньогруди явно довші за передні тазики, з глибоким овальним надтазиковим розширенням, по всьому краю з дрібними зубцями. Тазики передніх ніг з 5-7 зубцями. Передні стегна міцні, з 7-11 внутрішніми та 4 зовнішніми шипами. Передні гомілки з 7-8 зовнішніми шипами та 11-12 внутрішніми. Середні та задні ноги тонкі та довгі, основний членик лапки з шипами на нижній поверхні. Крила у самців добре розвинені, кінці крил досягають кінця черевця. Крила самиць сильно укорочені, коротші за передньоспинку. Передні крила напівпрозорі, з буруватим костальним полем, чорним анальним полем, прозорою смугою на задньому краї та двома великим світлими плямами. Задні крила матові, з кремовими жилками та вічкоподібною плямою. Церки конічні, короткі.[1]

Субгенітальна платівка самиць з 2 шипами, пристосована для копання ґрунту при відкладці яєць.

Від близького виду Rivetina baetica відрізняється більшим і кремезним тілом та коротшими крилами в самиць[1]. Утім визначення середньоазійських богомолів роду Rivetina для неспеціаліста є вкрай складним[2].

Ареал[ред. | ред. код]

Поширений на Близькому Сході та в Центральній Азії: на Кіпрі, в Лівані, Сирії, Іраку, Туреччині, Туркменістані та Таджикистані.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Battiston R., Picciau L., Fontana P., Marshall J. (2010). Mantids of the Euro-Mediterranean Area (PDF). WBA Books. с. 148-150. ISBN 978-88-903323-1-9. Архів оригіналу (PDF) за 23 вересня 2015. Процитовано 2 січня 2019.(англ.)
  2. А. Г. Ахмедов, Б. Р. Халматов. Фауна и некоторые экологические аспекты богомоловых (Insecta, Mantodea) Узбекистан // Вестник Тюменского государственного университета. Экология и природопользование. — Тюмень : Издательство Тюменського государственного университета, 2018. — Т. 4, вип. 4. — С. 129—140. Архівовано з джерела 7 квітня 2020. Процитовано 31 травня 2020.(рос.)

Джерела[ред. | ред. код]