Rivetina — Вікіпедія

Rivetina
Rivetina baetica, Сицилія
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Підклас: Крилаті комахи (Pterygota)
Інфраклас: Новокрилі (Neoptera)
Надряд: Тарганоподібні (Dictyoptera)
Ряд: Богомоли (Mantodea)
Родина: Rivetinidae
Підродина: Rivetininae
Триба: Rivetinini
Рід: Rivetina
Berland & Chopard, 1922
Посилання
Вікісховище: Rivetina

Rivetina — рід богомолів родини Rivetinidae. Великі богомоли, крила самиць укорочені, самці гарно літають. Мешкають у сухих та пустельних ландшафтах. Відомо більше 30 видів, що населяють країни Середземномор'я, Близького Сходу, Центральної Азії. 2 види зустрічаються в Південній Європі.

Опис[ред. | ред. код]

Великі богомоли, довжина тіла до 7-8 см. Голова приблизно однакова завдовжки та завширшки. Передньогруди явно довші за передні тазики, з глибоким овальним надтазиковим вгинанням, по краю зазвичай з зубцями. Передні стегна міцні, з 4 внутрішніми та 4 зовнішніми шипами. Передні гомілки з 7-8 зовнішніми шипами. Довжина крил у самців удвічі більша за довжину передньогрудей, кінці крил ледве вкривають черевце. Крила самиць укорочені, не довше за передньоспинку. Передні крила напівпрозорі, з темним анальним полем. Задні крила з чорно-білою плямою в дискоїдальному полі, їхнє анальне поле більш-менш бурувате.

Субгенітальна платівка самиць з 2 шипами, пристосована для копання ґрунту при відкладці яєць.

Схожі на богомолів роду Bolivaria Stal, 1877, відрізняються більшими фасетковими очима.

Таксономія[ред. | ред. код]

Типовим видом є Rivetina baetica[1]. Цей вид був досить неакуратно описаний Карлом Петером Турнбергом у 1815 році під назвою Mantis fasciata, а потім незалежно від нього Жулем Рамбюром[en] у 1839 році як Mantis baetica, причому опис Рамбюром богомолів обох статей був дуже якісним. Обидві назви використовувалися паралельно, допоки Ерманно Гігліо-Тос[en] у 1916 році не впізнав у M. fasciata богомола M. baetica. Вільям Форселл Кірбі у 1904 році створив для M. fasciata рід Omomantis. Карл Брюннер фон Ваттенвіл[en] створив для M. baetica рід Fischeria. Проте пізніше виявилося, що назву Fischeria[en] ще 1830 року було надано роду мух-тахін. Через це Шопар[en] і Берлан[en] виділили для Mantis baetica рід Rivetina. Натомість Гігліо-Тос у 1916 році почав писати статтю, де створив новий рід Eufischeriella для виду Eufischeriella fasciata. 11 травня 1922 року він надіслав статтю до редакції, але до своєї смерті 1926 року продовжував редагувати статтю, додаючи до неї нові описи, тому вона вийшла лише 1927 року, а Eufischeriella було визнано молодшим синонімом Rivetina. Щодо типового виду подальші дослідники, зокрема Борис Уваров, відмічали, що опис авторства Турнберга настільки неякісний, що жодного богомола за ним не можна точно визначити. Тому було вирішено, що назвою типового виду буде Rivetina baetica, а автором первинного опису — Рамбюр.[2]

Ареал та різноманіття[ред. | ред. код]

Відомо більше 30 видів, що населяють Північну Африку, Південну Європу, Близький Схід, Центральну Азію.


Примітки[ред. | ред. код]

  1. Sánchez-Vialas, Alberto; Rodríguez-Flores, Paula C.; García-París, Mario (2015). Confirmation of reproductive success of Rivetina baetica (Rambur, 1838) (Mantodea), a thermophilous species, in continental areas of Central Spain. Graellsia. 71 (2): e035. doi:10.3989/graellsia.2015.v71.145. ISSN 1989-953X.
  2. Reinhard Ehrmann (2011). Mantodea from Turkey and Cyprus (Dictyoptera: Mantodea) (PDF). Articulata. 26 (1): 1—42. Архів оригіналу (PDF) за 28 червня 2021. Процитовано 6 травня 2020.(англ.)

Джерела[ред. | ред. код]