Синявець Пилаон — Вікіпедія

Синявець Пилаон

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Лускокрилі (Lepidoptera)
Родина: Lycaenidae
Рід: Plebejus
Вид: Синявець Пилаон
Plebejus pylaon
(Fisher, 1832)
Синоніми
Lycaena pylaon Fischer, 1832
Посилання
Вікісховище: Kretania pylaon
Віківиди: Plebejus pylaon
NCBI: 1233223

Синявець Пилаон (Plebejus pylaon або Plebeius pylaon) — вид комах з родини Lycaenidae.

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Розмах крил — 26-37 мм. Статевий диморфізм виразний. Крила самців зверху блакитні з червонуватим полиском з вузькою темною крайовою смужечкою, біля заднього кута задніх крил більш-менш розвинуті 2-3 чорні крайові плями, іноді облямовані рудим. Самиці темно-бурі, біля заднього кута задніх крил добре помітний рядок оранжевих крайових плям. На нижній стороні задніх крил весь простір між крайовим малюнком та рядом очок заповнений білим. Оторочка крил біла.

Поширення[ред. | ред. код]

Південна та південно-східна Європа, Мала Азія, Кавказ та Закавказзя, Іран, Казахстан.

В Україні зустрічається диз'юнктивно лише у декількох південних степових областях та на Поділлі (південь Хмельницької області). Дуже локальний.

Особливості біології[ред. | ред. код]

Зустрічається на ділянках крейдяних та вапнякових відшарувань, на схилах річкових терас та ярів, у степу. Дає 1 генерацію на рік. Літ метеликів триває з кінця квітня — початку травня до середини червня. Самиця відкладає яйця по одному на квітки кормових рослин гусені — астрагалів та люцерни серпатої. Мірмекофіл. Зимує гусінь. Заляльковування відбувається навесні у мурашниках, у підстилці чи на стеблах кормової рослини.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Загрози: руйнування місць перебування виду (розорювання та заліснення степу, урбанізація), надмірний випас худоби, випалювання трави.

Як компонент біоценозу охороняється у Карадазькому ПЗ та Опукському заповіднику. Доцільно створити ентомологічні заказники у місцях перебування виду з метою збереження характерних для нього біотопів.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Червона книга України
  • van Swaay C. та ін. (2014). Plebejus pylaon. The IUCN. Процитовано 21.06.2020. {{cite web}}: Явне використання «та ін.» у: |автор= (довідка) (англ.)