Плакодерми — Вікіпедія

Плакодерми
Період існування: 430–358.9 млн р. т. ранній силур – пізній девон[a]
Щелепи Dunkleosteus
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Плакодерми (Placodermi)
McCoy, 1848
Ряди
Синоніми
  • Placodermata
Вікісховище: Placodermi

Плакодерми, або пластинношкірі риби (Placodermi) — клас щелепноротих (Gnathostomata), які жили у палеозої, починаючи з раннього силуру. Їхній розквіт спостерігався у девоні, однак в кінці його клас повністю зник.

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Перші пластинношкірі риби жили у прісних водоймах, але пізніше опанували моря. Характерною ознакою цих риб була наявність вкритих шкірою пластин, які захищали голову і тулуб. Плакодерми були першими хребетними, у яких з'явились щелепи. Вважають, що щелепи розвинулись з панцирних кісток, які виконували функцію підтримки зябрів у безщелепних риб. Більшість пластинношкірих вела малорухливий придонний спосіб життя, живлячись бентосними організмами та водною рослинністю. Поява щелеп дозволила цій групі тварин освоїти пелагіаль та деяким з них стати активними хижаками. Щелепи дозволяли хапати здобич, прокушувати панцирі, трощити черепашки молюсків та панцирі ракоподібних. З цим пов'язаний спалах формоутворення та поява у панцирних риб нових пристосувань до активного способу життя — парних плавців, кісткових хребців, зябрових кришок та інших органів, які характерні і для сучасних риб.

Найбільшим представником плакодерм був дунклеостей (Dunkleosteus), який сягав довжини 10 м. Це був найбільший хижак своєї епохи, зуби якому заміняли гострі кісткові пластинки, а рухоме з'єднання голови та тіла дозволяло рибі відкидати голову назад та широко відкривати рот. Об'єктом полювання дунклеостея була велика риба та навіть акули.

Назва "панцирні риби", що була росповсюдженна у старій літературі, є некоректною, та не вказує на справжні анатомічні особливості плакодерм. Так званий "панцир" є набором підшкірних пластин, а не рогових щитків. [відсутнє в джерелі]

Посилання[ред. | ред. код]


Помилка цитування: Теги <ref> існують для групи під назвою «lower-alpha», але не знайдено відповідного тегу <references group="lower-alpha"/>