Mark IV — Вікіпедія

Mark IV
Mark IV «female» в музеї Абердинського полігону (США)
Mark IV «female» в музеї Абердинського полігону (США)
Тип важкий танк
Історія використання
На озброєнні 1916-1925
Війни Перша світова війна
Історія виробництва
Виробник Велика Британія
Виготовлення 1916-1917
Характеристики
Довжина 7930
Ширина 3900 («male»)
3300 («female»)
Висота 2610
Обслуга 8

Броня Лоб: 16
Борт: 12
Дах: 8
Дорожній просвіт 406

Mark IV у Вікісховищі

Mark IV (Mk IV)— британський важкий танк часів Першої світової війни. Як і попередні британські танки, випускався у двох модифікаціях, що відрізнялися між собою озброєнням: «самець» (англ. male) — зі змішаним кулеметно-гарматним озброєнням та «самиця» (англ. female) — з суто кулеметним озброєнням.

Історія створення[ред. | ред. код]

Танк Mk IV являв собою розвиток лінії англійських важких танків. У його конструкцію були внесені певні вдосконалення, продиктовані бойовим досвідом: товщина бортової броні збільшилася з 6 до 12 мм, а даху — до 8 мм, що підвищило захист екіпажу від бронебійних куль. На танках Mk IV вперше з'явилися кулемети «Льюіс», які мали повітряне охолодження ствола замість водяного, як у кулеметів «Віккерс». Проте нові кулемети швидко перегрівалися, а порохові гази заважали навідникам. На пізніших моделях встановлювалися кулемети «Гочкіс», що були позбавлені цієї вади, та гармата зі стволом, скороченим з 40 до 23 калібрів. Після цього вони вже не втикалися в землю (при проходженні перешкод) та не чіплялися за дерева та стіни будинків. Паливні баки розміщувалися поза корпусом між задніми гілками гусениць. Пальне подавалося під тиском, на вихлопну трубу поставили глушник. Ланцюгову передачу до ведучих коліс прикрили від бруду, гусениці зробили ширшими. Покращили оглядовий прилад механіка-водія: він став броньованою перфорованою плитою, що забезпечувала ефективніший захист від куль і рикошетів. Перші танки прибули на фронт у квітні 1917 року і вже 7 червня отримали бойове хрещення в бою за Мессін. У листопаді того ж року велика кількість цих танків (460 одиниць) узяли участь в битві при Камбре. Усього було випущено 1015 танків Mk IV. Їх виробництво припинилося в грудні 1917 року у зв'язку з появою Mk V.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Библиотека военной истории. Энциклопедия танков, Санкт-Петербург, 1998 год. Составитель Холявский Г. Л., Издатель АТС, 578стр., ISBN 985-433-253-5
  • David Fletcher. British Mark IV Tank. — 1. — Oxford: Osprey Publishing, 2007. — 48 p. — (New Vanguard № 133). — ISBN 1-846-03082-X.