Google Chrome — Вікіпедія

Google Chrome
Google Chrome версії 103 на Windows 11
Тип Веббраузер
Розробник Google LLC
Перший випуск 2 вересня 2008 (2008-09-02)
Стабільний випуск 124.0.6367.88[1] Edit this on Wikidata (23 квітень 2024)
Версії
Платформа IA-32, x86_64 і ARM
Операційна система Android Oreo і пізніші
iOS 14 і пізніші
Chrome OS (вбудований)
Linux
macOS 10.13 і пізніші
Windows 10 і пізніші
GNU фреймворк GTK і Cocoa
Мова програмування C++, асемблер, Python, JavaScript
Рушій(ї) Blink (форк WebKit) , V8 (рушій JavaScript)
Доступні мови Понад 100, включаючи українську
Стан розробки Активний
Ліцензія Загальні положення та умови Google Chrome (Google Chrome executable),
Ліцензія BSD (source code and Chromium executable)
Вебсайт google.com/intl/uk/chrome/
chromium.org

Google Chrome (укр. Ґуґл Хром) — це безкоштовний веббраузер, розроблений компанією Google[3] на основі браузера з відкритим кодом Chromium та іншого відкритого програмного забезпечення. Його програмна архітектура була створена з чистого аркуша (однак за використання іншого програмного забезпечення з відкритим кодом, у тому числі компоненти WebKit та Mozilla) з метою задоволення поточних потреб користувачів. Нова архітектура насамперед визнає той факт, що на сьогодні більшість вебсайтів є не просто вебсторінками, але й вебпрограмами. Заявленими перевагами цієї архітектури є підвищена стабільність, швидкість, безпека, а також чистий, простий та ефективний інтерфейс користувача.

За даними статистики сайту StatCounter, браузер Chrome є абсолютним лідером за популярністю у світі (вперше випередивши веббраузер Internet Explorer у травні 2012 року), а його ринкова частка у світі серед найпопулярніших веббраузерів на всіх платформах у лютому 2019 склала 62,41 %. На другому місці браузер Safari з часткою 15,56 %, а на третьому розмістився Firefox з часткою 4,39 % ринку[4]. Серед десктопних версій частка Chrome ще більша і становить 71,58 %. На другому місці за популярністю браузер Firefox з часткою 8,72 %. Safari має 5,77 % і займає третю сходинку[5].

В українському сегменті інтернету серед десктопних версій веббраузерів станом на лютого 2019, браузер Chrome використовували 70,05 % користувачів[6].

Опис[ред. | ред. код]

Браузер побудований на кодовій базі вільного проєкту Chromium і відрізняється використанням логотипів Google, можливістю завантажувати файли модуля Flash за запитом, вбудованою підтримкою PDF, наявністю системи відправлення повідомлень в разі помилок у роботі, модулями для відтворення захищеного відеоконтенту (DRM), системою автоматичної установки оновлень і передачею при пошуку RLZ-параметрів[7].

На відміну від багатьох інших браузерів, в Chrome кожна вкладка є окремим процесом. У випадку, якщо процес обробки вмісту вкладки зависне, його можна буде закрити без ризику втратити всі дані в браузері.

У Chrome для обробки сценаріїв JavaScript використовується JavaScript-рушій V8.

У браузер включений зневаджувач JavaScript, консоль JavaScript і менеджер завдань, в якому можна дізнатися, скільки пам'яті використовує кожна вкладка — і за потреби закрити найбільш ненажерливі.

Як і інші браузери, Chrome містить кілька додаткових about: URI. Окрім тих, що стали вже звичними about: cache і about: plugins, є різні URI зі статистикою. Також є демонстрація можливості запуску зовнішніх програм усередині вкладки: по about: internets (жарт — див.: Internets) доступна заставка sspipes.scr з каталогу Windows[8][9].

Ліцензії[ред. | ред. код]

Браузер розповсюджується на умовах спеціальної власницької ліцензії EULA.

Частина коду браузера[10][11], або весь код[12] відкритий під назвою «Chromium» під ліцензією типа BSD і іншими.

Приблизно до 4 вересня EULA містило абзац, що давав Google безвідзивну невиняткову ліцензію на безвідплатне використання, створення похідних робіт, розповсюдження і публікацію в рекламних цілях всієї передаваної через браузер інформації. Подібні абзаци також були, наприклад, в угодах ICQ і Facebook, а в даному випадку воно узяте з «Умов надання Послуг Google»[13]. Після критики в блогах і на Slashdot цей абзац був прибраний з угоди браузера[14][15].

Історія[ред. | ред. код]

Логотип до березня 2011 року
Логотип у 2D-стилі з березня 2011 року по жовтень 2015 року
Логотип у стилі Material design з вересня 2014 року у мобільних версій та жовтня 2015 року у настільних версій
Новий логотип Chrome з 2022 року. У порівнянні з минулим логотипом збільшено яскравість та чіткість

Протягом шести років головний виконавчий директор Google Ерік Шмідт не підтримував ідею про створення окремого браузера. Він вказував на те, що «Google була невеликою компанією», і що він не хотів брати участі у «болючих війнах браузерів». Після того, як засновники компанії Сергій Брін і Ларрі Пейдж найняли декількох розробників Mozilla Firefox і створили демонстрацію Chrome, Шмідт сказав: «вона була настільки хорошою, що змусила мене змінити свою думку»[16].

Анонсування[ред. | ред. код]

2 вересня 2008 року компанія Google оголосила про випуск власного браузера Chrome.

Випуск[ред. | ред. код]

Перша бета версія браузера була опублікована для Microsoft Windows (починаючи з XP і для пізніших версій) 2 вересня 2008 року, була доступна на 43 мовах[17]. Chrome швидко надбав близько 1 % ринку. За перші кілька годин після випуску в Google було відправлено кілька сотень різних повідомлень про помилки[18]. Після початкового сплеску користувачів частка впала до найнижчого рівня в 0,73 % в жовтні 2008 року. Потім почала рости знову, поки в грудні 2008, Chrome знову не подолав поріг в 1 %.

Після 100 днів тестування в стадії публічної бети Google випустив версію 1.0 свого переглядача 11 грудня 2008 року[19].

Розвиток[ред. | ред. код]

Команда розробників Chrome вирішила використовувати у своєму браузері рушій WebKit, як їм порадила команда Android. Як і більшість інших браузерів Chrome був протестований всередині компанії перед випуском.

Перша версія Google Chrome повністю пройшла Acid1 і Acid2 тести, але не Acid3 (тільки 79/100 тестів). Починаючи з версії 4.0 Chrome проходить всі тести.

Спочатку Chrome випущений тільки під Microsoft Windows, пізніше (9 грудня 2009 року) з'явилися dev- і beta-версії[20][21] для операційних систем Linux і Mac OS X. Спочатку збірки для цих ОС не мали повної функціональністю аналогічних бета-версій Windows (наприклад, синхронізацією закладок), але з появою версії 5.0.* функціональність збірок для всіх ОС стала однаковою[22].

У 2011 році в Google Chrome 11 був представлений новий логотип, який замінив колишній об'ємний[23][24].

У лютому 2022 компанія Google анонсувала нову операційну систему, яка отримала назву Chrome OS Flex. Вона ідеально підійде для слабких комп'ютерів, в тому числі і Mac[25][26].

Історія версій[ред. | ред. код]

Позначення
Стара версія Поточна стабільна версія Поточна бета-версія Поточна dev-версія

Особливості[ред. | ред. код]

Google Chrome націлений на підвищення безпеки, швидкості та стабільності. 9 червня 2009 року розробники Google Chrome в своєму інтерв'ю для неофіційного співтовариства користувачів намітили стратегію подальшого розвитку власного продукту, яка передбачає те, що браузер буде мати максимально високу швидкість роботи і мінімально допустимий функціонал, а всі додаткові функції планується додавати за допомогою розширень[41].

Безпека[ред. | ред. код]

Chrome періодично завантажує оновлення з двох чорних списків (один для фішинг сайтів і один для сайтів, що містять шкідливе ПЗ) і попереджає користувача, коли той намагається відвідати шкідливий сайт. Завантаження негайного оновлення веб-браузера Chrome може бути рекомендовано також раптово, в зв'язку з виявленою критичною вразливістю. Так, наприклад, як це сталося у вересні 2023 року, коли вразливість була знайдена у бібліотеці, яка відповідає за кодування зображень у форматі WebP та яка присутня у всіх веб-браузерах, що базуються на Chromium, включаючи Edge, Brave і Vivaldi, а також у безлічі інших додатків[42]. Подібний випадок трапився на початку жовтня 2023 року, коли компанія Google випустила оновлення 117.0.5938.132 для настільної версії браузера Chrome та рекомендувала користувачам самостійно виконати оновлення. Даний апдейт був призначений для виправлення вразливості нульового дня та усував ймовірність переповнення буфера. Зазвичай, подібна проблема, якщо її не усунути, надавала змогу кіберзловмисникам непомітно встановити ПЗ і жертви навіть не встигають зрозуміти, що їхній комп'ютер постраждав[43].

Chrome, як правило, створює для кожної вкладки окремий процес, щоб не допустити ситуації коли вміст однієї вкладки має можливість впливати на вміст іншої (також, в разі, якщо процес обробки вмісту вкладки зависне, його можна буде завершити без ризику втрати даних інших вкладок)[44]. Процесу вкладки дається найменше число привілеїв, процес може здійснювати обчислення, але не може зчитувати або записувати. Образно висловлюючись, вкладка знаходиться в пісочниці.

Як правило, плагіни (найпопулярніший Adobe Flash Player), не є частиною браузера і не можуть бути вбудовані в пісочницю. 30 березня 2010 року Google оголосив, що незабаром Adobe Flash буде вбудований в браузер, що позбавляє користувача від необхідності завантажувати і встановлювати його. Оновлюватися Flash Player буде також автоматично[45]. Починаючи з версії 5.0.375.86 був інтегрований Adobe Flash Player[46].

При завантаженні виконуваного файлу (наприклад, з розширенням EXE, DLL або BAT) спочатку необхідно підтвердити завантаження, натиснувши кнопку Зберегти, яка з'являється на панелі завантажень. Це дозволяє запобігти автоматичній завантаження шкідливого програмного забезпечення на комп'ютер.

Браузер підтримує режим інкогніто. Сторінки, які проглядаються в анонімному вікні, не з'являться в історії браузера або історії пошуку, а також не залишать на комп'ютері інших слідів, таких як файли cookie, вони автоматично видаляються коли користувач закриє це вікно. Тим не менш, всі файли, які будуть завантажені, або закладки, які будуть створені, будуть збережені на вашому комп'ютері. Про такий режим щодо блокування і видалення cookie, розробники Google говорили ще з 2020 року. Натомість протягом двох років тільки планувалося впровадити фірмові стандарти Privacy Sandbox. Вони повинні скоротити кількість даних, що пасивно передаються браузером третім особам, і по суті змінити спосіб таргетування реклами на веб-сайтах. В 2023 році Google нарешті підготувалася до переходу на новий стандарт. Підтримка Privacy Sandbox з'явиться вже влітку 2023 року в браузері Chrome 115. Однак спочатку опція буде доступна лише обмеженій кількості тестувальників, а вже в І кварталі 2024 року вона пошириться на 1 % користувачів браузера[47]. З 4 січня 2024 року, Google розпочала впроваджувати технічні зміни, які спрямовані на блокування сторонніх файлів cookie у 1 % користувачів браузера Chrome. До кінця року Google планує заблокувати сторонні cookie для всіх користувачів Chrome[48].

Як попереджає сам браузер, перехід в режим інкогніто не впливає на поведінку інших користувачів, серверів або програм і не дозволяє захиститися від:

Наприкінці грудня 2023 року, у Google Chrome було вжито заходи стосовно посилення безпеки паролів. А саме, вбудований у браузер Google Chrome інструмент безпеки паролів Safety Check тепер переведений на автоматичну роботу у фоновому режимі. Завдяки цьому, користувачам надходитиме сповіщення про оперативну необхідність зміни пароля. Утиліта також автоматично підчистить дозволи для сайтів, які користувачі не відвідували тривалий період[49].

Швидкість[ред. | ред. код]

Google Chrome використовує високопродуктивний[50][51][52] рушій обробки JavaScript V8. Також для прискорення завантаження сторінок Google Chrome може використовувати попередній виклик DNS[53].

Стабільність[ред. | ред. код]

У Chrome використовується багатопроцесна архітектура, і кожній вкладці або плагіну, в більшості випадків, відповідає окремий процес. Ця процедура, яка називається ізоляцією процесів, виключає ймовірність того, що вкладки будуть заважати одна одній[54]. Також, зловмисник, використовуючи одну вкладку, не зможе підглянути, що відбувається в іншій, і, якщо на одній вкладці відбудеться збій, це не завадить роботі всього браузера — потрібно буде просто закрити дану вкладку.

Chrome включає в себе диспетчер завдань, який дозволяє подивитися, як сайти і плагіни використовують оперативну пам'ять, процесор та інтернет-канал користувача, а також — завершити їх роботу у разі необхідності.

Інтерфейс[ред. | ред. код]

Типово інтерфейс Google Chrome включає кнопки: назад, вперед, відновити / зупинити завантаження, додати поточну сторінку в закладки, перейти на головну сторінку (додому). Кнопка переходу на головну сторінку може бути відімкнена.

Панель вкладок є основним компонентом інтерфейсу і знаходиться у верхній частині вікна, а не під рядком адреси. Ця зміна виглядає досить контрастно в порівнянні з багатьма іншими браузерами. Вкладка легким перетягуванням на вільне місце може бути перенесена в окреме вікно (можливий також і зворотний варіант). Кожна вкладка має свій власний набір елементів, у тому числі Omnibox.

Omnibox — це адресний рядок, який знаходиться зверху кожної вкладки, він поєднує в собі адресний рядок і пошуковий рядок. Omnibox перенаправляє запит в пошукову систему в тому випадку, якщо адреса не відповідає правилам написання URL — наприклад, не містить точок, імені протоколу, косих рис, містить прогалини на початку адреси тощо. При введенні пошукового запиту Google, використовуючи функцію пошуку в Інтернеті «Мені пощастить», пропонує першу за списком URL-адресу (наприклад, при введенні в адресний рядок слова «Яндекс» браузер автоматично запропонує варіант «www.yandex.ru»). Також автодоповнення пропонується пошуком по закладках та історії раніше відвіданих сторінок. У браузері можливий виклик різних пошукових машин прямо з адресного рядка. Для цього треба ввести скорочення для даної пошукової машини (наприклад, букву 'g' для google), потім натиснути клавішу «Пробіл» і ввести пошуковий запит. Скорочення для пошукових машин можна задавати самостійно. При відвідуванні сайтів браузер автоматично копіює звідти рядок пошукових запитів і наступного разу при введенні цього сайту автоматично буде запропоновано пошук з використання його пошукової системи.

Однією з відмінних рис Chrome є сторінка швидкого доступу, яка може заміняти домашню сторінку і відкривається при створенні нової вкладки. На сторінці швидкого доступу міститься 8 найбільш відвідуваних вебсайтів (відображаються у вигляді маленьких знімків вебсторінок), недавно закриті вкладки, поради з використання Chrome і синхронізація закладок[55]. За бажанням користувач може змінити зовнішній вигляд сторінки, додавши або видаливши одну з опцій.

Chrome має менеджер закладок, доступний з меню. Зліва від Omnibox є кнопка (на ній зображена зірочка), при натисканні на яку поточна сторінка додається в закладки[56]. Зараз ця функція не доступна у версіях Chrome на платформах Linux і Mac[57]. У 6-й версії ця кнопка була прибрана разом з опцією в параметрах, а зірочка перемістилася в праву частину Omnibox, як у веббраузера Mozilla Firefox.

Вікно «Параметри Google Chrome» містить три вкладки: «Основні», «Особисті» та «Розширені». Вкладка «Основні» містить налаштування: домашньої сторінки, пошукових систем і браузера за умовчанням. Вкладка «Особисті матеріали» містить налаштування: синхронізації закладок, збереження паролів, автозаповнення форм, можливість імпорту даних про роботу з іншого браузера і налаштування тем. Вкладка «Розширені» містить налаштування: конфіденційності, мережі, перекладача, завантаження та безпеки.

Chrome дозволяє користувачеві створювати локальні ярлики на додатки (а саме — їх сторінки). При запуску такого ярлика сторінка, на яку він веде, відкривається в Chrome, але без елементів інтерфейсу (за винятком заголовка вікна).

При завантаженні файлу з вебсайту в нижній частині вкладки з'являється панель завантажень, на якій відображається хід завантаження. Список всіх завантажених файлів знаходиться на сторінці завантажень.

Теми[ред. | ред. код]

Починаючи з версії 3.0, користувачі можуть встановити теми, що змінюють зовнішній вигляд браузера. Була створена галерея, яка містила в собі як теми від Google, так і теми від сторонніх розробників.

Розширення[ред. | ред. код]

Розширення Google Chrome дозволяють розширити можливості і функції браузера. Та чи інша функція може бути корисна для деяких людей, але не для всіх. Розширення дозволяють додавати в Google Chrome тільки потрібні можливості, уникаючи накопичення функцій, які не використовуються. Google створив спеціальну галерею розширень від третіх осіб.

Вперше розширення з'явилися в стабільній версії Chrome 4.0, а галерея була офіційно відкрита 25 січня 2010 року. На момент відкриття в ній було вже 1500 розширень.

Автоматичний переклад вебсторінок[ред. | ред. код]

Функція перекладу сторінок стала доступна починаючи з версії 4.1.249.1036 (від 17 березня 2010 року).

При відвідуванні сторінок, мова яких відрізняється від використовуваного в інтерфейсі Google Chrome, у верхній частині сторінки автоматично з'являється панель з пропозицією перекласти вебсторінку.

Ця функція використовує сервіс Google Translate. Користувач може вибрати мову і сайт, зміст яких у майбутньому перекладати не потрібно. Також користувач може повністю відключити функцію перекладу в налаштуваннях.

Канали і процес оновлення[ред. | ред. код]

8 січня 2009 року, Google представив три канали поновлення: Stable (стабільний), Beta (бета), Developer (для розробників). До внесення цієї зміни було тільки два канали: Beta і Developer. Це було зроблено з метою того, щоб користувачі швидше отримували більш стабільні версії.

22 липня 2010 року, Google оголосив про підвищення швидкості оновлення стабільних версій браузера — цикл їх виходу скорочується до шести тижнів (замість колишніх трьох місяців)[58]. У зв'язку з цим запускається додатковий, четвертий, канал оновлення — «Canary» («Канарка», за аналогією з канарками, використовуваними шахтарями для контролю небезпечних концентрацій газів у вугільних шахтах), на якому будуть тестуватися зміни, пов'язані з ризиком. Цей канал буде схожий з каналом Developer, проте у разі необхідності він буде отримувати додаткові оновлення, тому номери його версій будуть перевищувати номери версій останнього. Окремою особливістю Chrome Canary є його паралельна (незалежна від будь-якої іншої, вже встановленої версії) установка в систему і, відповідно, незалежні оновлення[59]. Спочатку доступний тільки для Windows-платформи[60].

Google Chrome автоматично оновлюється при виявленні нової версії браузера. Процес оновлення відбувається у фоновому режимі і не вимагає від користувача ніяких дій. Якщо Google Chrome був відкритий під час оновлення, досить закрити і відкрити браузер для запуску нової версії[61].

Нові корисні функції[ред. | ред. код]

На початку серпня 2023 року, Google оновила мобільну та веб-версії браузера Chrome. Декстопна версія отримала оновлений інтерфейс для перегляду файлів завантаження. Смартфони ж тепер мають покращений пошуковик. Тепер у Chrome список завантажених файлів виводиться у спеціальну кнопку, яка знаходиться поруч з адресним рядком. Панелі завантажень більше немає. Щоб дістатися до переліку завантажених файлів за останню добу, треба натиснути кнопку. Також можна перетягувати файли в інші додатки просто з цього вікна.

В мобільній версії Google Chrome також з'явилися чотири нові удосконалення, які пришвидшують пошук. Це пошук релевантних пошукових підказок, які при натисканні на адресний рядок відображаються автоматично, пошук за виділеним словом чи фразою тепер дозволяє бачити подібні пошукові запити. Також популярні пошукові запити тепер інтегровано безпосередньо в адресний рядок. Кількість підказок у пошуковому запиті з 10 скоротили до 6[62].

Наприкінці серпня 2023 року, в Chrome почав працювати нейромережевий чат-бот Bing Chat. Раніше його не можна було запустити в цьому браузері, він пропонував відкрити Microsoft Edge. Bing Chat працює в десктопній версії Chrome на всіх підтримуваних платформах, включно з Windows, macOS і Linux. Bing Chat заснований на технологіях ChatGPT від компанії OpenAI, з якою співпрацює Microsoft. Він задіює нейромережу і може відповідати на різні запитання, перекладати текст, знаходити інформацію і виконувати різні завдання (наприклад, писати комп’ютерний код різними мовами)[63].

21 грудня 2023 року, Google запровадив в Google Chrome нововведення для своїх користувачів – функцію синхронізації груп вкладок, яка забезпечує більш зручне та ефективне управління вкладками на різних пристроях[64][65].

Інструменти для вебмайстрів[ред. | ред. код]

Вебінспектор: Для запуску необхідно, натиснути правою кнопкою миші на будь-якому компоненті вебсторінки і вибрати «Перегляд коду елементу». З'явиться діалогове вікно, в якому вказуються елементи та ресурси, пов'язані з цим компонентом. Також є можливість, переглянути ієрархічне представлення моделі DOM і консоль JavaScript. (Щоб відкрити консоль JavaScript, потрібно натиснути середню кнопку в нижній частині. В ОС Windows, також можна відкрити меню Сторінка> Розробникам> Консоль JavaScript.)

Диспетчер завдань: Для запуску необхідно: відкрити меню «Сторінка» і вибрати «Розробникам» (в ОС Windows). Вибрати «Диспетчер завдань». Також можна скористатися швидкими клавішами Shift + Escape. У диспетчері завдань показуються всі процеси, запущені в Google Chrome, і використовувані цими процесами ресурси (пам'ять, процесор і мережа).

Зневаджувач JavaScript: Для запуску необхідно: відкрити меню «Сторінка» і вибрати «Інструменти» (в ОС Windows). Вибрати «Інструменти розробника». Відкриється зневаджувач JavaScript, який можна використовувати для зневадження запущених вебзастосунків.

Експериментальні можливості[ред. | ред. код]

Новітні криптографічні алгоритми[ред. | ред. код]

На початку липня 2016 року, розробники повідомили, що додають експериментальну підтримку алгоритму обміну ключами, який має бути стійким до аналізу квантовими комп'ютерами. Але нічого не вдалося. Даний алгоритм буде використаний до стандартних алгоритмах на основі еліптичних кривих та буде використовуватись протягом двох років для з'єднання з окремими серверами Google. Доданий алгоритм розробники назвали «Нова Надія» (англ. New Hope), він створений колективом авторів та є подальшим розвитком алгоритму обміну ключами при навчанні з помилками (Ring learning with errors; Ring-LWE)[66][67]

Блокування ворожого контенту[ред. | ред. код]

В серпні 2023 року, програмісти з м. Чернівці (Україна) створили розширення для Google Chrome під назвою «No russia content». Розробники вирішили створити «No russia content» через актуальну військову обстановку в Україні в зв'язку з російським вторгненням в Україну (2022). Дане розширення допоможе користувачам прибрати інформацію з країни-терористки РФ і призупинити її монетизацію. Розробники звернули увагу на той факт, що навіть перегляд російської реклами на YouTube здатний призвести до відправки коштів терористам. Тому, розробники працюють над покращенням свого продукту, щоб він міг блокувати навіть окремі фрагменти з тематикою окупантів[68][69].

Критика[ред. | ред. код]

  • Microsoft Windows 7 підтримує технологію мультитач, підтримка якої досі не реалізована в браузері Google Chrome (за даними на 23.02.2011), що робить практично неможливим використання даних браузерів на планшетних комп'ютерах.
  • Браузер Google Chrome довгий час не підтримував формат APNG. У версії 59 розробники реалізували підтримку цього формату[70][71].

Виноски[ред. | ред. код]

  1. Chrome Stable for iOS Update (англійська мова) . 23 квітень 2024. Процитовано 23 квітень 2024.
  2. Chrome for Android Update — 2024.
  3. Загальні положення та умови Google Chrome [Архівовано 24 січня 2018 у Wayback Machine.] Google Chrome Terms of Service
  4. Архівована копія. Архів оригіналу за 1 грудня 2017. Процитовано 29 листопада 2017.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 28 січня 2021. Процитовано 29 листопада 2017.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  6. Архівована копія. Архів оригіналу за 1 грудня 2017. Процитовано 29 листопада 2017.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  7. Наявність закритої системи для відправки RLZ-кодів в браузері Google Chrome викликало народження численних міфів про тотальне стеження за користувачами з боку Google. Але з червня 2010 RLZ-бібліотека [Архівовано 5 жовтня 2013 у Wayback Machine.] зі складу Chrome переведена [Архівовано 28 жовтня 2011 у Wayback Machine.] в розряд вільних продуктів, які розповсюджуються в рамках ліцензії Apache. RLZ-коди є анонімними і відображають лише загальні тенденції, без прив'язки до конкретного користувача і не дозволяють ідентифікувати конкретну систему
  8. Gina Trapani. (3-9-2008). Google Chrome’s Full List of Special about: Pages. Lifehacker (англійською) . lifehacker team. Архів оригіналу за 27-06-2013. Процитовано 6-9-2008.
  9. Robert Accettura. (3-9-2008). about:internets. Robert Accettura’s Fun with Wordage (англійською) . Архів оригіналу за 27-06-2013. Процитовано 6-9-2008.
  10. Google Code — Chromium [Архівовано 14 липня 2009 у Wayback Machine.]: «Chromium is the open-source project behind Google Chrome.»
  11. Chromium Developer Documentation [Архівовано 12 листопада 2010 у Wayback Machine.]: «Google Chrome is built with open source code from Chromium»
  12. Google Chrome Terms of Service (англійською) . Google. 15-8-2008. Архів оригіналу за 27-06-2013. Процитовано 2-9-2008.
  13. Архівована копія. Архів оригіналу за 2 липня 2013. Процитовано 25 травня 2009.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  14. Google Amends Chrome License Agreement After Objections (англійською) . PC World. 3-9-2008. Архів оригіналу за 27-06-2013. Процитовано 4-9-2008.
  15. Пользовательское соглашение на браузер Google Chrome подверглось резкой критике (російською) . Компьюлента. 4-9-2008. Архів оригіналу за 05-09-2008. Процитовано 5-9-2008.
  16. Julia Angwin (9 липня 2009). -says / Sun Valley: Schmidt Didn't Want to Build Chrome Initially, He Says. WSJ Digits Blog. Процитовано 14 липня 2010.
  17. It was when not if ... Google Chrome. September 2008. Архів оригіналу за 17 березня 2012. Процитовано 2 вересня 2008.
  18. .google.com / p / chromium / issues / list Issues - chromium - Google Code. Архів оригіналу за 16 липня 2013. Процитовано 18 червня 2019.
  19. Google Chrome (BETA). Архів оригіналу за 12 грудня 2008. Процитовано 12 грудня 2008.
  20. Випущена бета-версія Google Chrome для Linux (російською) . Google. ?. Архів оригіналу за 17 березня 2012. Процитовано 9 грудня 2009.
  21. Сторінка завантаження (російською) . Архів оригіналу за 17 березня 2012. Процитовано 9 грудня 2009.
  22. 2010/02/new-beta-of-google-chrome-for-mac-with.html Нова бета-версія Google Chrome для Mac і Linux [Архівовано 3 листопада 2009 у Wayback Machine.] (англ.)
  23. Steve Rura (21 березня 2011). A fresh take on an icon (англійською) . Google Inc. Архів оригіналу за 17 березня 2012. Процитовано 22 березня 2011.
  24. Adam Ostrow (21 березня 2011). Google Chrome Gets a New Icon [PIC] (англійською) . Mashable[en]. Архів оригіналу за 17 березня 2012. Процитовано 22 березня 2011.
  25. Google анонсувала операційну систему для застарілих ПК. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 17 лютого 2022. Процитовано 17 лютого 2022.
  26. Get Chrome OS Flex for PC or Mac. Chrome Enterprise (англ.). Архів оригіналу за 17 лютого 2022. Процитовано 17 лютого 2022.
  27. Chromium.org. Архів оригіналу за 3 грудня 2010. Процитовано 2 грудня 2010.
  28. ChangeLog - v8. Архів оригіналу за 17 березня 2012. Процитовано 2 грудня 2010.
  29. Google Chrome Releases: Stable Update: Google Chrome 2.0.172.28. Архів оригіналу за 12 жовтня 2016. Процитовано 2 грудня 2010.
  30. Google Chrome Releases: Stable Channel Update. Архів оригіналу за 13 серпня 2011. Процитовано 2 грудня 2010.
  31. Google Chrome Releases: Stable Channel Update [Архівовано 2 грудня 2010 у Wayback Machine.] 2010-03-17
  32. Brian Rakowski (25 травня 2010). Evolving from beta to stable with a faster version of Chrome. Google. Архів оригіналу за 17 березня 2012. Процитовано 25 травня 2010.
  33. Adobe Flash Player support now enabled in Google Chrome’s stable channel. 30 червня 2010. Архів оригіналу за 17 березня 2012. Процитовано 8 серпня 2010.
  34. Dev Channel Update. Google Chrome Releases. 17 червня 2010. Архів оригіналу за 17 березня 2012. Процитовано 24 липня 2010.
  35. Dev Channel Update. Google Chrome Releases. 2 липня 2010. Архів оригіналу за 17 березня 2012. Процитовано 2 липня 2010.
  36. а б Stable Channel Update. Архів оригіналу за 14 серпня 2014. Процитовано 27 серпня 2014.
  37. Chrome for Android Update. Архів оригіналу за 14 серпня 2014. Процитовано 27 серпня 2014.
  38. Chrome for iOS Update. Архів оригіналу за 14 серпня 2014. Процитовано 27 серпня 2014.
  39. Stable Channel Update. Архів оригіналу за 28 серпня 2014. Процитовано 27 серпня 2014.
  40. 64 bits of awesome: 64-bit Windows Support, now in Stable!. 26 серпня 2014. Архів оригіналу за 27 серпня 2014. Процитовано 27 серпня 2104.
  41. John Migman. (???). Інтерв'ю з Розробниками. My-Chrome Blog (російською) . Архів оригіналу за 13 серпня 2011. Процитовано 8 жовтня 2009.
  42. В Chrome виявили серйозну помилку: Google просить користувачів оновити браузери. 14.09.2023, 23:40
  43. Google просить терміново оновити Chrome. 01.10.2023
  44. Chung, Marc (5 вересня 2008). chromes-process model explained. Архів оригіналу за 18 листопада 2008. Процитовано 10 вересня 2008.
  45. Paul, Ryan (March 2010). to-improve-plugin-api.ars Google bakes Flash into Chrome, hopes to improve plug-in API. Процитовано 14 March 2010.
  46. / google-chrome-5-0-375-86-stable / Мій Google Chrome> Google Chrome 5.0.375.86 Stable<!- Заголовок доданий ботом -->. Архів оригіналу за 19 грудня 2010. Процитовано 25 квітня 2011.
  47. Google Chrome втратить компонент, на якому працює весь інтернет. 20.05.2023, 00:53
  48. Google почала блокувати сторонні cookie в Chrome. // Автор: Julia Alexandrova. 05.01.2024
  49. У Google Chrome посилили безпеку паролів. 27.12.2023
  50. Design Elements [Архівовано 15 червня 2011 у Wayback Machine.] (англ.)
  51. Speed ​​test: Google Chrome beats Firefox, IE, Safari [Архівовано 2011-10-06 у Wayback Machine.] (англ.)
  52. /intl/ru /more/speed.html Швидкий запуск вебдодатків [Архівовано 26 квітня 2011 у Wayback Machine.] (рос.)
  53. Робота з даними [Архівовано 15 вересня 2010 у Wayback Machine.] (рос.)
  54. Chromium Developer Documentation (3 вересня 2008). Process Models. Архів оригіналу за 17 березня 2012. Процитовано 12 вересня 2008.
  55. 09/google-chrome-after-year-sporting-new.html Google Chrome after a year: Sporting a new stable release — Official Google Blog. Архів оригіналу за 2 березня 2014. Процитовано 25 квітня 2011.
  56. toolbar Add a Bookmark Button to Google Chrome's Toolbar — Google Chrome — Lifehacker. Архів оригіналу за 8 лютого 2013. Процитовано 25 квітня 2011.
  57. Google (September 2009). Issue 21152: Expose UI for bookmark menu on all platforms. Архів оригіналу за 17 березня 2012. Процитовано 30 грудня 2009.
  58. Anthony Laforge (22 липня 2010). Release Early, Release Often. Архів оригіналу за 17 березня 2012. Процитовано 28 липня 2010.
  59. Huan Ren (22 липня 2010). Install / run two Google Chrome builds side by side. Архів оригіналу за 6 вересня 2011. Процитовано 2010 -07-28.
  60. Google Chrome (3 вересня 2008). Google Chrome Canary Build. Архів оригіналу за 17 березня 2012. Процитовано 28 липня 2010.
  61. [1] [Архівовано 30 серпня 2011 у Wayback Machine.] Довідка Google Chrome про оновлення
  62. Браузер Google Chrome отримав низку корисних функцій. // Автор: Olena Iakovenko. 05.08.2023
  63. У Google Chrome з’явилася несподівана можливість. // Автор: Скарбик Павло. 29.08.2023
  64. New performance and safety features are coming to Chrome. Dec 21, 2023
  65. Google запустив корисні функції для браузера Chrome. // Автор: Юлія Ковтун. 26.12.2023, 21:30
  66. Matt Braithwaite (7 липня 2016). Experimenting with Post-Quantum Cryptography. Архів оригіналу за 7 січня 2021. Процитовано 8 липня 2016.
  67. Erdem Alkim and Léo Ducas and Thomas Pöppelmann and Peter Schwabe (29 Mar 2016). Post-quantum key exchange - a new hope. Report 2015/1092. Cryptology ePrint Archive. {{cite web}}: Пропущений або порожній |url= (довідка)
  68. З'явилося розширення для Chrome для блокування контенту РФ. 12.08.2023
  69. Чернівецькі програмісти створили розширення для Chrome, що блокуватиме контент рф. 12.08.2023, 23:57
  70. Chrome 59 will fully support animated PNGs. Архів оригіналу за 3 грудня 2019. Процитовано 3 грудня 2019.
  71. Chromium bugtracker «Issue 437662: Support for Animated PNG». Архів оригіналу за 3 грудня 2019. Процитовано 3 грудня 2019.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]