Літяга південна — Вікіпедія

Літяга південна

Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Гризуни (Rodentia)
Підряд: Вивірковиді (Sciuromorpha)
Родина: Вивіркові (Sciuridae)
Рід: Літяга (Glaucomys)
Вид: Літяга південна
Glaucomys volans
(Linnaeus, 1758)
Ареал виду[1]
Ареал виду[1]
Посилання
Вікісховище: Glaucomys volans
Віківиди: Glaucomys volans
EOL: 347431
ITIS: 180170
МСОП: 9240
NCBI: 64683

Літяга південна (Glaucomys volans) — вид гризунів родини вивіркових.

Поширення[ред. | ред. код]

Країни поширення: Канада (Онтаріо, Квебек), Гватемала, Гондурас, Мексика, США (Алабама, Арканзас, Коннектикут, Делавер, Округ Колумбія, Флорида, Джорджія, Іллінойс, Індіана, Айова, Канзас, Кентуккі, Луїзіана, Мен, Меріленд, Массачусетс, Мічиган, Міннесота, Міссісіпі, Міссурі, Небраска, Нью-Гемпшир, Нью-Джерсі, Нью-Йорк, Північна Кароліна, Північна Дакота, Огайо, Оклахома, Пенсильванія, Род-Айленд, Південна Кароліна, Теннессі, Техас, Вермонт, Вірджинія, Західна Вірджинія, Вісконсин). Віддає перевагу листяним та змішаним лісам, особливо буково-кленовим, дубово-горіховим і тополевим. Також зустрічається в старих садах.

Життя[ред. | ред. код]

Використовує занедбані отвори дятла, також використовує гнізда, кинуті птицею і гнізда вивірок. Ці тварини дуже товариські, особливо в зимовий час, коли утворюються комунальні гнізда. Раціон включає в себе рослинні і тваринні продукти. Харчується комахами навесні, горіхами, насінням, фруктами до кінця року. Може їсти птахів (особливо яйця і молодь) і падло. Робить запаси на зиму. Вид активний уночі протягом усього року, за винятком украй холодних зим, коли тварина входить у стан заціпеніння. Хижаки: змії, сови, яструби, єноти, хатні коти.

Період вагітності становить близько 40 днів. Пік народжень у квітні-травні і в кінці літа на півночі, в кінці лютого-березні та вересні-жовтні на півдні. Молодь стає повністю незалежною близько 120-денного віку. Приплід звичайно складається 2-3 на півдні, 3-4 дитинчат на півночі. Самиці дають два приплоди на рік.

Морфологічні особливості[ред. | ред. код]

Хутро зверху сіро-коричневе, з боків — темніше, знизу — кремового кольору. Має великі темні очі і плаский хвіст. Є пухнасті мембрани, які проходять між передніми і задніми ногами й використовуються щоб ковзати по повітрю. Довжина тіла 12-14 см, довжина хвоста 9-11 см, вага до 190 г.

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. IUCN (International Union for Conservation of Nature) 2008. Glaucomys volans. In: IUCN 2014. The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2014.3. Downloaded on 14 January 2015.