Часник переодягнений — Вікіпедія

Часник переодягнений
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Амарилісові (Amaryllidaceae)
Підродина: Цибулеві (Allioideae)
Рід: Цибуля (Allium)
Вид:
A. pervestitum
Біноміальна назва
Allium pervestitum
Klokov, 1950

Часни́к переодя́гнений, або цибу́ля переодя́гнена[2] (Allium pervestitum) — багаторічна рослина родини цибулевих. Ендемік України, занесений до національної Червоної книги[3] та Червоного списку Міжнародного союзу охорон природи[4]. Перспективна декоративна та харчова культура.

Опис[ред. | ред. код]

Багаторічна трав'яниста рослина заввишки до 55 см, геофіт. Цибулина яйцеподібно-куляста, в молодому віці вкрита темно-пурпуровими лусками, які у дорослих цибулин стають жовтувато-білуватими, тонко-сітчасто-волокнистими, схожими на папір. Стебло 2–5 мм завширшки, кругле, біля самої основи вкрите оболонками цибулини, що продовжуються у піхви листків, які сягають ⅔ довжини стебла. Листків 3–5, вона мають лінійну форму і шорсткі на дотик.

Суцвіття — пучкоподібний або напівкулястий зонтик, вкритий швидко опадаючим покривалом. При основі суцвіття розташовані численні зменшені зеленкуваті тичинкові квітки, а в центрі — двостатеві нормального розміру. Квітконіжки двостатевих квіток майже однакові за розміром (6–15 мм завдовжки). Оцвітина яйцеподібно-дзвоникувата, рожевувато-білувато-жовта, блискуча. Зовнішні листочки оцвітини яйцеподібно-ланцетні, човникоподібноопуклі, кілюваті. Тичинкові нитки майже дорівнюють оцвітині; пиляки підіймаються над нею.

Плід — широко-яйцеподібна коробочка, коротша від оцвітини.

Поширення[ред. | ред. код]

Ареал виду надзвичайно вузький і цілком лежить у межах України. Він складається з двох відокремлених одна від одної частин: західна охоплює Тернопільську й Хмельницьку області, а східна займає терени Північного Приазов'я, включно із узбережжям Сивашу. Західні популяції розташовані у долині Дністра та уздовж його лівих приток, зокрема, на берегах річки Мукша. Їхній стан найбільш незадовільний, у більшості з цих оселищ, вид, ймовірно, вже зник. Стан східних популяцій ретельно не досліджувався, але відомо, що часник переодягнений зростає у Мелітопольскому районі поблизу села Мордвинівка і на солонцях у заплаві річки Молочна.

Екологія[ред. | ред. код]

Рослина морозостійка, світлолюбна, посухостійка (ксерофіт), помірно солевитривала (галофіт). У Поділлі вона знайдена на вапнякових схилах із степовою рослинністю, а в Приазов'ї та Присивашші трапляється на засолених і солонцюватих степових ділянках. Характерно, що в першому випадку часник переодягнений входить до складу фітоценозу класу Festuco-Brometea союзу Astragalo Stipion, а в другому — до складу рослинних угруповань класу FestucoLimonietea союзу Limonio-Festucion.

Розмножується насінням та вегетативно — відокремленням дочірніх цибулинок. Цвітіння відбувається у травні-червні, плоди достигають у липні-серпні.

Значення і статус виду[ред. | ред. код]

Невеликі розміри ареалу, відокремленість його частин, а також наближеність осередків зростання до районів інтенсивного землекористування роблять цей вид дуже вразливим перед дією випадкових чинників. Становище ускладнює те, що східні популяції взагалі не охороняються. Західні осередки, хоча й розташовані на теренах національного природного парку «Подільські Товтри», проте сильно потерпають від порушення заповідного режиму мешканцями розташованого неподалік Кам'янця-Подільського, що, власне, і призвело до їхньої деградації. Жодних дослідів щодо відтворення виду у культурі не проводили, хоча його вирощування, як і більшості видів цибулі, не складне. Із чинних загроз найбільший вплив мають урбанізація, випасання худоби, видобуток вапняку, зміни гідрологічного режиму річок.

Як зникаюча рослина часник переодягнений занесений до Червоної книги України[3] та Червоного списку Міжнародного союзу охорон природи[4]. Рекомендованими заходами збільшення його чисельності є заповідання усіх осередків зростання, нагляд за їхнім станом, вирощування у ботанічних садах.

Як нечисельний вид часник переодягнений господарського значення не має, але в перспективі може бути використаний як декоративна та харчова культура.

Таксономія[ред. | ред. код]

Перший науковий опис виду складений у 1950 році українським ботаніком Михайлом Клоковим. За відомостями сайту «The Plant List» жодних синонімів для цього таксона поки що не існує[5], втім, Червона книга України наводить для нього єдиний синонім Allium rotundum auct. non L.[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Kell, S.P. & Melnyk, V. (2011) Allium pervestitum: інформація на сайті МСОП (версія 2019.2) (англ.) 22 листопада 2019
  2. Allium pervestitum // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  3. а б в Цибуля перевдягнена [Архівовано 26 лютого 2017 у Wayback Machine.] в Червоній книзі України. — Процитовано 29 січня 2017.
  4. а б Allium pervestitum. The IUCN Red List of Threatened Species ((англ.)) . Архів оригіналу за 18 серпня 2011. Процитовано 29 січня 2017.
  5. Allium pervestitum. The Plant List ((англ.)) . Архів оригіналу за 29 серпня 2021. Процитовано 29 січня 2017.