Цементобетонне дорожнє покриття — Вікіпедія

Цементобето́нне доро́жнє покриття́ — удосконалене покриття капітального типу, монолітне, що споруджується з цементобетонних сумішей, які ущільнюються на місці робіт, або збірне покриття із залізобетонних плит[1].

Є два основних типи конструкцій дорожнього одягу (КДО) – нежорсткий (асфальт) і жорсткий (цементобетон)[2]. Перше асфальтове покриття в Європі було прокладене в 1837 році, а цементобетонне - у 1888 році[3].

Основа цементобетонного покриття складається з подрібненого щебеню, асфальтобетону та зв'язуючої суміші. На поверхні двошарове бетонне покриття, верхній шар з так званим відкритим щебенем[3].

Цементобетонні дороги у світі[ред. | ред. код]

Історично склалося, що при будівництві доріг перевага віддавалася асфальтовим дорогам, що давало економічний виграш у короткій перспективі. Проте з часом частка доріг з цементобетонним стала зростати. Цьому сприяло як зниження їх вартості будівництва та їх довговічність. При будівництві або реконструкції автострад все більше використовується цементобетон. Так у Чехії це становить 65% автострад, Австрії і Великій Британії - 50%. У Бельгії бетонні автостради становлять 40%, а 60% нових місцевих доріг мають таке покриття[3].

Станом на 2017 рік частка доріг з цементобетонним покриттям у Німеччині становить 42 %, Чехії - 22 %, Бельгії - 17 %, Великій Британії та Франції - 10 %, Україні - 1 %[4].

Переваги і недоліки цементобетонного покриття[ред. | ред. код]

У порівнянні з асфальтобетонним покриттям цементобетонне має такі переваги[3][4]:

  • довговічність (термін експлуатації у 2,5 - 3,5 раза більший);
  • витрати на обслуговування у перші роки порівняна з асфальтобетонним і мало зростає в наступні, тоді як асфальтобетонного збільшується в рази;
  • собівартість будівництва зменшується з роками, а асфальтобетонного зростає;
  • витримує значно більше навантаження на вісь транспорту, що дає відсутність явища «колії»;
  • зменшення гальмівної відстані;
  • краща видимість у темний час доби.

До недоліків відносяться:

  • більший час перекриття доріг при будівництві;
  • жорсткі вимоги до будівництва для отримання якісної дороги, тому що частковий ремонт дуже дорогий.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Термін «Покриття цементобетонне». Термінологія законодавства (станом на 25.06.2019). Верховна Рада України. Архів оригіналу за 24 лютого 2022. Процитовано 28 червня 2019.
  2. Правда та вигадки про бетонні дороги: чи допоможуть вони Україні. VoxUkraine. 8 вересня 2016. Архів оригіналу за 4 серпня 2020. Процитовано 28 червня 2019.
  3. а б в г Саницький, Мирослав. Перспективи використання цементобетону для будівництва та експлуатації доріг місцевого значення (PDF). Асоціація міст України. Архів оригіналу (PDF) за 24 січня 2022. Процитовано 28 червня 2019.
  4. а б Бетонні дороги – реальність для України. Думки експертів про головне (ІНФОГРАФІКА). Build Portal. 23 листопада 2017. Архів оригіналу за 16 серпня 2019. Процитовано 28 червня 2019.

Посилання[ред. | ред. код]