Хуніперо Серра — Вікіпедія

Хуніперо Серро
Народився 24 листопада 1713(1713-11-24)[1][2][…]
Casa del Beat Juníper Serrad, Petra, Majorcad, Арагонське королівство
Помер 28 серпня 1784(1784-08-28)[1][2][…] (70 років)
Mission San Carlos Borromeo de Carmelod, province of Las Californiasd, Іспанська Імперія
·туберкульоз
Поховання Mission San Carlos Borromeo de Carmelod
Шанується в Католицькій Церкві
Канонізований 2015
У лику Апостол Каліфорнії
Патрон Каліфорнії
Медіафайли на Вікісховищі

Хуніперо Серра (ісп. Junípero Serra, кат. Miquel Josep Serra i Ferrer; 24 листопада 1713, Петра, Майорка — 28 серпня 1784, Кармел-бай-зе-Сі, Каліфорнія) — чернець францисканець, засновник католицьких місій на території сучасної Каліфорнії, в тому числі Сан-Франциско, Лос-Анджелеса, Сакраменто і Сан-Дієго. Своєю діяльністю місіонера і дослідника заслужив прізвисько «апостола» і «батька Каліфорнії».

Життя[ред. | ред. код]

Народився в бідній селянській родині. Вступив в орден монахів-міноритів у 1730 році, тоді ж прийняв ім'я Хуніперо на честь святого Юніпера, одного з учнів Франциска Ассизького. Завдяки винятковим здібностям викладав філософію ще до того, як був посвячений у священники. Отримав ступінь доктора в університеті міста Пальма-де-Майорка. У 1749 році, у віці 36 років, вирушає в Новий Світ і спершу керує кафедрою філософії в єзуїтській школі в Мехіко. У Новій Іспанії Хуніперо Серра розгорнув велику проповідницьку і місіонерську діяльність. Він 9 років прожив в області Сантьяго-Хальпан (нині Хальпан-де-Серра в штаті Керетаро) серед індіанців ПАМЕ, перевів на їхню мову катехізис і навчив їх різним ремеслам.

У 55 років він стає главою місій у Каліфорнії, які незадовго до цього перейшли від єзуїтів до францисканців. Пересуваючись в основному верхом на мулі, Хуніперо Серро подорожує по Верхньій Каліфорнії і засновує нові місії, спершу Сан-Барнабі, близько Монтерея, а потім ще 21 по всій півночі Нової Іспанії. У своїй місіонерській діяльності Серра часто стикався з протидією місцевої влади (особливо губернатора Педро Фахеса) і був змушений звертатися за допомогою до віцекороля Нової Іспанії, для чого відправився в Мексику.

Після задоволення його скарги та зняття Педро Фахеса з поста губернатора Серра зробив ряд нових місіонерських експедицій до Каліфорнії. 15 грудня 1774 року віцекороль Антоніо Марія де Букарелі запропонував Хуніперо Серрі взяти участь в експедиції в центральну Каліфорнію під командуванням капітана Хуана Баутіста де Анса. В ході цієї експедиції було закладено перше поселення на місці Сан-Франциско, назване так на честь св. Франциска Ассизького. В останні три роки свого життя Серра відвідав майже всі засновані за його участю місії, розкидані на відстані понад 900 км (від Сан-Франциско до Сан-Дієго), і провів над хрещеними ним індіанцями таїнство конфірмації.

28 серпня 1784 року Серра помер від туберкульозу в місії на ім'я св. Карло Борромео (нині в місті Кармел в Північній Каліфорнії), колишньої його резиденції. Похований там же.

Шанування[ред. | ред. код]

25 вересня 1988 року папа Іван Павло II зарахував Хуніперо Серро до лику блаженних. 23 вересня 2015 року, перебуваючи з візитом в США, пап Франциск завершив процес канонізації, зарахувавши його до лику святих; таким чином, о. Серра став першим католицьким святим США, які мають іспанське походження. Це рішення викликало негативну реакцію з боку частини індіанської громадськості Каліфорнії.[4]

Пам'ятники Хуніперо Серра встановлені в Кармелі, Гавані (де він зупинявся під час шляху до Мексики), на Майорці, Сан-Франциско і в інших місцях.

У червні 2020 року протестувальники Black Live Matter скинули його статую.[5]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Encyclopædia Britannica
  2. а б SNAC — 2010.
  3. а б GCatholic.org — 1997.
  4. Polémica en EEUU por la canonización de Junípero Serra Lea más en http://mundo.sputniknews.com/religion/20150925/1051783948.html#ixzz3mlcmyU5k (ісп.). 25 сентября 2015. Архів оригіналу за 28 січня 2016. Процитовано 25 вересня 2015.
  5. Junipero Serra, Francis Scott Key statues toppled in San Francisco Golden Gate Park. KTVU FOX 2 (амер.). 19 червня 2020. Архів оригіналу за 21 червня 2020. Процитовано 20 червня 2020.

Посилання[ред. | ред. код]