Фталилсульфатіазол — Вікіпедія

Фталилсульфатіазол
Систематизована назва за IUPAC
2-[({4-[(1,3-thiazol-2-ylamino)sulfonyl]phenyl}amino)carbonyl]benzoic acid
Класифікація
ATC-код A07AB02
PubChem 4806
CAS 85-73-4
DrugBank
Хімічна структура
Формула C17H13N3O5S2 
Мол. маса 403,4 г/моль
Фармакокінетика
Біодоступність 5-10%
Метаболізм Печінка
Період напіввиведення НД
Екскреція Нирки, фекалії
Реєстрація лікарського засобу в Україні
Назва, фірма-виробник, країна, номер реєстрації, дата ФТАЛАЗОЛ,
ПАТ«Хімфармзавод«Червона зірка»,Україна
UA/7925/01/01
01.03.2013-01/03/2018

Фталилсульфатіазол — синтетичний антибактеріальний препарат з групи сульфаніламідних препаратів для перорального застосування.

Фармакологічні властивості[ред. | ред. код]

Фталилсульфатіазол — синтетичний препарат з групи сульфаніламідних препаратів. Препарат має бактеріостатичну дію, що полягає у порушенні синтезу мікроорганізмами фолієвої кислоти та блокуванні засвоєння мікроорганізмами параамінобензойної кислоти. До сульфаніламіду чутливі наступні збудники: стафілококи, стрептококи, нейсерії, Escherichia coli, сальмонели, шиґели, Pseudomonas spp., Proteus spp. та деякі хламідії. Інші збудники до препарату нечутливі. При прийомі всередину препарат повільно всмоктується в шлунково-кишковому тракті, біодоступність фталилсульфатіазолу складає лише 5 %. Більша частина препарату затримується в тонкому кишечнику, де проходить відщеплення від молекули препарату активної сульфаніламідної частини та створюєтся висока концентрація сульфаніламіду в кишківнику. Виділяється фталилсульфатіазол переважно з калом в незміненому вигляді. Частина препарату, що всмокталась в шлунково-кишковому тракті, рівномірно розподіляється в організмі та метаболізується в печінці. Фталилсульфатіазол проникає через плацентарний бар'єр та виділяється в грудне молоко. Період напіввиведення препарату не досліджений.

Отримання[ред. | ред. код]

Передостанній у ланцюгу, норсульфазол, використовувався для лікування пневмонії.

Показання до застосування[ред. | ред. код]

Фталилсульфатіазол показаний при коліті, гастроентероколіті, для деконтамінації кишечника перед хірургічними втручаннями.

Побічна дія[ред. | ред. код]

При застосуванні фталилсульфатіазолу рідко спостерігаються наступні побічні ефекти: висипання на шкірі, свербіж шкіри, гарячка, агранулоцитоз, апластична анемія, гіповітаміноз вітамінів групи В (внаслідок пригнічення кишкової мікрофлори).

Протипокази[ред. | ред. код]

Фталилсульфатіазол протипоказаний при підвищеній чутливості до сульфаніламідних препаратів, гіпотиреозі, захворюваннях крові, гострому гепатиті, вагітності та годуванні грудьми. З обережністю застосовують препарат при захворюваннях нирок.

Форми випуску[ред. | ред. код]

Фталилсульфатіазол випускається у вигляді таблеток по 0,5 г.

Література[ред. | ред. код]

  • Фармацевтична хімія : [арх. 11 березня 2021] : підручник / ред. П. О. Безуглий. — Вінниця : Нова Книга, 2008. — 560 с. — ISBN 978-966-382-113-9. (С.?)
  • Фармакологія: підручник / І. В. Нековаль, Т. В. Казанюк. — 4-е вид., виправл. — К.: ВСВ «Медицина», 2011.— 520 с. ISBN 978-617-505-147-4 (С.?)

Посилання[ред. | ред. код]