Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації — Вікіпедія

Злочин (КК України)
Ухилення від призову на строкову військову службу
Загальна характеристика
Номер розділу XIV
Злочин у сфері охорони державної таємниці,
недоторканності державних кордонів,
забезпечення призову та мобілізації
Номер статті 336
Кримінальне покарання
види і термін покарань від 3 до 5 років ПВ

Ухилення від призову за мобілізацією — злочин (а також адміністративне правопорушення), передбачений кримінальним законодавством низки країн, зокрема Казахстану (338 стаття), Білорусі (434 стаття), України (336 стаття), Молдови (354 стаття) тощо.

Складові злочину[ред. | ред. код]

Суспільна небезпечність злочину[ред. | ред. код]

Мобілізація — це комплекс заходів, які здійснюються в державі з метою переведення органів державної влади, місцевого самоврядування та деяких інших органів на функціювання в умовах особливого періоду, а Збройних сил чи інших військових формувань — на організацію і штати воєнного часу. Ефективно дати відсіч нападникам на країну чи виконати зобов'язання по спільній обороні від агресора без швидкої і своєчасної мобілізації неможливо. Тому ухилення від призову до Збройних сил з числа військовозобов'язаних громадян під час воєнних дій, які розпочались або передбачаються, створює загрозу для безпеки держави у сфері оборони.

Відповідальність[ред. | ред. код]

  • Казахстан: за статтею 388 Кримінального кодексу «ухилення від призову на військову службу за мобілізацією у Збройні Сили, інші війська та військові формування Республіки Казахстан» — штраф або виправні роботи на суму до п'яти тисяч «місячних розрахункових показників», громадські роботи до 1200 годин, обмеження або позбавленя волі на строк до п'яти років; ухилення від подальших призовів, ті самі дії, вчинені у воєнний час — позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років.
  • Білорусь: за статтею 434 Кримінального кодексу «ухилення від заходів щодо призову на військову службу за мобілізацією» — позбавлення волі на строк від двох до семи років.
  • Україна: кримінальна: за статтею 336 КК «ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період» — позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років; адміністративна: за статтею 210-1 КУпАП «порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» — штраф у розмірі: на громадян — від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700—3400 грн.), на посадових осіб — від двохсот до трьохсот (3400–5100 грн.); за повторне правопорушення, вчинене протягом року після накладення стягнення за попереднє, за правопорушення, вчинене в особливий період, — штраф у розмірі: на громадян — від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400—5100 грн.), на посадових осіб — від трьохсот до п'ятисот (5100–8500 грн.).
  • Молдова: за статтею 354 Кримінального кодексу «ухилення від призову за мобілізацією» — позбавлення волі від двох до п'яти років.
  • В СРСР за даний злочин наставала відповідальність за статтею 18 Закону СРСР «Про кримінальну відповідальність за державні злочини» у виді позбавлення волі на строк від трьох до десяти років; за підставами, визначеними ч.2 ст. 174 КК Казахстану (тільки щодо Збройних сил СРСР), — позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років або смертна кара.

Притягнення до відповідальності в Україні у 2022—2023 роках[ред. | ред. код]

З лютого по серпень 2022 року в Україні було винесено 66 вироків за ухилененя від мобілізації, найбільше — у Закарпатській області (особливо Мукачівський міськрайонний суд). Майже в усіх випадках застосовувалось звільнення від відбування покарання з випробуванням (з іспитовим строком один рік)[2]. Станом на квітень 2023 року кількість засуджених за ухилення від мобілізації сягнула кількох сотень українців, переважно на заході України. Як і раніше, значна кількість вироків і проваджень — у Закарпатській області, і суди призначають переважно «умовні» покарання. Серед причин, які спонукали осіб на вчинення злочину, зазначалися наявність утриманців, ідейні мотиви, перебування під домашнім арештом, переконання у непридатності за станом здоров'я[3].

Також, суди виправдовують військовозобов’язаних, які не з’являються за повістками, вказуючи, що закони України є «авторськими творами»[4].

Статтею 336 Кримінального кодексу України, передбачено кримінальну відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією. Злочин, передбачений вказаною статтею, має формальний склад та не є триваючим за своєю суттю. Факт вчинення суспільно небезпечного діяння (яке складає об`єктивну сторону злочину) утворює закінчений злочин. Об`єктивна сторона злочину в диспозиції ст. 336 КК визначена із застосуванням терміну «ухилення». Ухилятися - означає намагатися не робити чого-небудь, не брати участі в чомусь, відсторонятися від чогось (Словник української мови: в 11 томах. - Том 10, 1979. - С.527). Таким чином зміст ухилення як діяння (дія чи бездіяльність) визначається змістом того, від чого ухиляється особа, в даному випадку - змістом понять «мобілізація» і «призов за мобілізацією». У статті 336 КК ці поняття не розкриваються, що свідчить про те, що її диспозиція є бланкетною.[5]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела інформації[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. У яких випадках за ухилення від мобілізації настає адміністративна, а у яких – кримінальна відповідальність. sud.ua. 3 лютого 2023.
  2. 66 вироків за ухилення від мобілізації за півроку: найбільше на Закарпатті. Українська Гельсінська спілка з прав людини. 30 серпня 2022.
  3. «Каються та просять не саджати до в'язниці»: як в Україні почали карати ухилянтів від мобілізації. tsn.ua. 16 квітня 2023.
  4. Суддя виправдав військовозобов’язаного, який не з’явився за повісткою, вказавши, що закони України є «авторськими творами». Судово-юридична газета (укр.). Процитовано 7 жовтня 2023.
  5. Єдиний державний реєстр судових рішень. reyestr.court.gov.ua. Процитовано 17 березня 2024.