Тупак Шакур — Вікіпедія

Тупак Шакур
англ. Tupac Shakur
Зображення
Зображення
Тупак у 1993 році
Основна інформація
Повне ім'я Тупак Амару Шакур (англ. Tupac Amaru Shakur)
Дата народження 16 червня 1971(1971-06-16)
Місце народження Східний Гарлем, Нью-Йорк, США
Дата смерті 13 вересня 1996(1996-09-13) (25 років)
Місце смерті Лас-Вегас, Невада, США
Причина смерті drive-by shootingd
Поховання Стоун Маунтен[1]
Роки активності 1989–1996
Громадянство США США
Національність Афроамериканець
Професії репер, автор пісень, поет, актор, громадський діяч
Освіта Paul Laurence Dunbar High Schoold, Середня школа Тамалпаїсd і Балтиморська школа мистецтвd
Інструменти вокал[d]
Мова англійська
Жанри хіп-хоп, хіп-хоп Західного узбережжя, гангста-реп, хардкор-реп, джі-фанк, політичний реп
Псевдоніми MC New York, 2Pac, Makaveli
Колективи Outlawz, Thug Life, Digital Underground
Співпраця Dr. Dre, Snoop Dogg, Live Squad, The Notorious B.I.G., Big Syke, Outlawz, MC Breed, Richie Rich, Method Man, Redman, Tha Dogg Pound, DJ Quik, Ice-T, Boot Camp Clik, Nate Dogg, Ice Cube, Stretch, C-Bo, D-Shot, E-40, Danny Boy
Лейбли Tommy Boy Records, Death Row Records, Interscope Records
Нагороди
Батько Billy Garlandd або Mutulu Shakurd
Мати Афені Шакур
Дружина Кейша Морріс (1995–1996)
Автограф
2pac.com
Q: Цитати у Вікіцитатах
CMNS: Файли у Вікісховищі

Тупа́к Ама́ру Шаку́р (англ. Tupac Amaru Shakur; TOO-pahk shə-KOOR; уроджений: Лесейн Періш Крукс (англ. Lesane Parish Crooks); 16 червня 1971 — 13 вересня 1996) — американський репер[2][3], який вважається одним із найвпливовіших і найуспішніших реперів усіх часів[4][5]. Він є одним з найбільш продаваних музичних виконавців, із реалізацією понад 75 мільйонів записів по всьому світу. Бібліотекою Конгресу США була відібрана його пісня «Dear Mama» з альбому Me Against the World до списку 25 записів, які будуть зберігатися у спеціальному фонді культурного надбання.

Переважна більшість пісень Шакура розповідають про важке життя в гетто, насильство, бідність, расизм і проблеми сучасного суспільства. Більшість родичів Шакура були членами афроамериканської ліворадикальної організації «Чорні пантери». В останні роки свого життя Шакур був безпосереднім учасником суперництва двох узбереж[6], що спричинило ворожнечу з іншими хіп-хоп-виконавцями та музичними продюсерами, включаючи лідера Східного узбережжя The Notorious B.I.G. та лейбла Bad Boy Records. 7 вересня 1996 року в Лас-Вегасі в Шакура чотири рази вистрілив невідомий під час стрілянини з автомобіля. У госпіталі, після кількох спроб підвестися з ліжка, Шакур, під впливом сильних знеболюючих, був підключений до апарату штучного кровообігу і, зрештою, за допомогою барбітуратів, переведений у штучну кому. Вдень 13 вересня 1996 року, незважаючи на спроби лікарів зупинити внутрішню кровотечу, Тупак Шакур помер. Мати Тупака, Афені Шакур, вирішила припинити марні спроби лікарів повернути до життя свого сина. Офіційна причина смерті — дихальна недостатність та зупинка серця у зв'язку з численними вогнепальними пораненнями.

З випуском свого дебютного альбому 2Pacalypse Now у 1991 році Шакур став центральною фігурою в хіп-хопі Західного узбережжя завдяки своїй свідомій ліриці[7][8]. Він досяг подальшого комерційного успіху, та й схвалення музичних критиків, зі своїми альбомами Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z... 1993 року та Me Against the World 1995-го[9]. Його діамантовий альбом All Eyez on Me 1996 року, перший подвійним альбомом в історії хіп-хопу[10]. Окрім своєї музичної кар’єри, Шакур також досяг значного успіху як актор, зігравши головні ролі у фільмах «Авторитет» (1992), «Поетична Джастіс» (1993), «Через край» (1994), «Куля» (1996), «У глухому куті» (1997) і «Злочинні зв'язки» (1997).

Подвійний посмертний альбом Шакура Greatest Hits 1998 року є одним із двох його релізів і одним із лише дев’яти хіп-хоп альбомів, які отримали діамантовий сертифікат у Сполучених Штатах[11]. Після смерті Шакура було випущено ще п’ять альбомів, у тому числі його посмертний альбом The Don Killuminati: The 7 Day Theory (1996)[12], який був випущений під його новим сценічним псевдонімом Makaveli. Всі вони отримали платиновий статус у Сполучених Штатах[13]. У 2002 році Тупак Шакур був введений до Зали слави хіп-хопу[14]. У 2017 році його ввели до Зали слави рок-н-ролу в перший рік його існування[15]. Журнал Rolling Stone включив Шакура до списку 100 найкращих виконавців усіх часів[16]. У 2023 році Шакур отримав посмертну зірку на Голлівудській алеї слави[17].

Життєпис[ред. | ред. код]

Лесейн Періш Крукс народився 16 червня 1971 року, у східному районі Гарлема, Нью-Йорк. Псевдонім Тупак Амару (англ. Tupac Amaru) отримав після хрещення завдяки своєму хрещеному батькові Елмеру 'Джеронімо' Пратту (англ. Elmer 'Geronimo' Prattrap), лідерові «Чорних Пантер», на честь останнього вождя інків Тупака Амару II, який підняв повстання проти іспанців і був страчений за це.

У перекладі з давньо-інкської «Tupac Amaru» означає «Блискучий раб». Прізвище Шакур одержав від вітчима — доктора Мутулу Шакура (Mutulu Shakur).

Батьки: мати — Елліс Фей Вільямс (вона ж Афені Шакур), батько — Біллі Гарланд. До того часу, як Тупак вступив до початкової школи, сім'я змінила 18 місць проживання. У 14 років Тупак вступив до Балтиморської школи мистецтв, в якій навчався два роки.

У 17 років кинув школу і сім'ю, поїхав з дому в Мерін Сіті (Marin City), в 1990 році пройшов прослуховування в групу Digital Underground, у складі якої танцював і трохи співав.

У 1991 році Тупака підписали на звукозаписуючий лейбл Interscope, вийшов його перший сольний альбом'«2Pacalypse Now» (головний сінґл — «Brenda's Got a Baby»).

У 1992 році Тупак переїхав у Лос-Анджелес, Каліфорнія, видав другий альбом — «Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z» (у створенні альбому взяли участь Ренді 'Stretch' Вокер і Shock G з Money-B з Digital Underground), обертався серед банд, вів злочинний спосіб життя, неодноразово потрапляв до в'язниці, але на незначні терміни.

У 1994 році створив групу Thug Life (крім самого Тупака, до неї увійшли його брат Mopreme «Komani» Shakur, Big Syke, Macadoshis і Rated R), з якою записує однойменний альбом. У листопаді 1994 року познайомився з Жаком Аґнантом (Jacques Agnant), який познайомив Тупака з 19-річною дівчиною Аянною Джексон (Ayanna Jackson). Через тиждень вона звинувачує Тупака в зґвалтуванні, сам він стверджував, що в цей час спав.

Тупак все життя вважав, що його підставив Жак Аґнант, ймовірно він був урядовим агентом. 30 листопада 1994 року, за день до винесення рішення у справі про зґвалтування, Тупак, бойфренд його сестри і Стретч (Stretch) поїхали на студію звукозапису Times Square, куди їх запросив репер Lil Shawn для запису спільного треку. У фоє троє невідомих наставили пістолети на них, вимагали лягти на підлогу і віддати цінності, всі, крім Тупака, упали, але він залишався стояти. За це його розстріляли (5 куль, одна в голову), зняли золоті прикраси та втекли.

Незважаючи на поранення, Тупак знайшов сили піднятися на другий поверх, де виявилися люди, яких він не очікував тут побачити, в тому числі Puff Daddy (Пафф Дедді; зараз — P. Diddy) і людина, яку він вважав своїм другом — Крістофер Воллес (псевдонім Biggie Smalls, або просто Notorious B.I.G.).

Наступного дня він з'явився в суді в інвалідному кріслі, цього дня Тупака засудили за зґвалтування. 7 лютого 1995 року його засуджено до позбавлення волі на строк від 1,5 до 4,5 років.

Тупак Шакур увійшов в історію як перша людина, яка видала альбом, перебуваючи у в'язниці — Me Against the World (Я проти всього світу), отримав згодом мультиплатиновий статус. У в'язниці Тупак багато читав, зробив велику частину своїх татуювань і розмірковував про стрілянину в листопаді 1994 року, прийшов до висновку, що організував замах його колишній друг, а тепер найлютіший ворог Notorious B.I.G.

У квітні 1995 року, все ще перебуваючи у в'язниці, одружився з Кейшою Морріс (Keisha Morris), але після виходу з в'язниці — розлучився. Поки Тупак сидів у в'язниці — він витратив більшу частину своїх заощаджень на адвокатів та виплати компенсацій за різними позовами, і коли надійшла пропозиція від голови лейблу Death Row Records Меріона «Шуґ» Найта — Тупаку довелося погодитися на невигідні для себе умови, тому що в його сім'ї, що нараховувала близько десятка чоловік, він був єдиним годувальником. Згідно з цим контрактом Death Row зобов'язалася внести за Тупака заставу, Тупак же повинен був видати на лейблі три альбоми.

Вийшовши у жовтні 1995 року, після 10 місяців в'язниці, Тупак відразу ж приступає до запису нових пісень — і через кілька місяців, 13 лютого 1996 року виходить головний витвір Тупака і один з найкращих у реп-історії — подвійний альбом All Eyez On Me, що одержав діамантовий статус.

У записі цього альбому взяли участь: один зі співвласників Death Row — Dr. Dre, Redman, Method Man, Tha Dogg Pound, Snoop Dogg, Nate Dogg, George Clinton, Danny Boy, Big Syke, E-40, і нова група Тупака Outlawz. Після цього альбому напруга між Східним та Західним узбережжями зросла. Тупак, який представляв Західний берег, звинуватив свого колишнього друга Біггі, образив багатьох реперів Нью-Йорка. За той час, що Тупак провів на Death Row, він змінився в гіршу сторону, його друзі були цим стривожені і постійно натякали йому на це. Нарешті, коли він і сам усвідомив це, Тупак вирішив випустити останній альбом (цей альбом вийшов вже після його смерті, під псевдонімом Makaveli, і носив подвійну назву «The Don Killuminati: The 7 Day Theory»), визначений за контрактом і вирішив піти з Death Row, заснувавши свій лейбл і кіностудію.

Вбивство[ред. | ред. код]

У серпні 1996 року Тупак часто говорив про передчуття швидкої смерті та багато часу проводив, записуючи пісні. 7 вересня в Лас-Вегасі, після бою Майка Тайсона з Брюсом Селдоном, Тупак і Найт побили людину на ім'я Орландо Андерсон. Дорогою в нічний клуб машину Найта, в якій їхав і Тупак, розстріляли. Найт отримав подряпину, а з 13 випущених куль, 4 потрапили в Тупака, одна з них — в легеню. Після 6 днів критичного стану, 13 вересня, Тупак Шакур помер. На момент загибелі йому було 25 років. Після смерті, згідно із заповітом співака, його тіло було кремовано, та потім викурено його друзями разом з марихуаною.

У вересні 2023 року було завершено розслідування його вбивства, що тривало понад 27 років[18]. Поліція заарештувала 60-річного колишнього гангстера Дуейна Девіса, відомого також як Кіф Ді, якого й підозрювали у вбивстві[19]. 2018 року Дуейн Девіс розповів у ЗМІ, що вбивцею був його племінник Орландо.

Теорія інсценування смерті[ред. | ред. код]

Фани Тупака та прихильники теорій змов наполягають на тому, що смерть репера — це інсценування. Нібито, Пак втомився від шоу-бізнесу, від слави і вирішив відійти від справ, виїхавши жити далеко і спокійно. У мережі регулярно з'являються нові фото і відео людей схожих на репера. Автори підносять їх як безумовний доказ, що підтверджує теорію. Фанати 2Pac посилаються на нібито зашифровані послання в останньому альбомі Шакура і його захоплення працями Нікколо Макіавеллі, який не раз вмирав «жартома». Однак реальних доказів на підтримку цієї теорії так і нема[20].

У 2018 році дядько Орландо Андерсона, колишній гангстер Дуейн Кіт Девіс (Keefe D), який на момент вбивства знаходився в білому Кадиллаку, заявив, що Тупака застрелив Орландо.

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

  • Пам'ятники в містах Атланта (США) і Герфорт (Німеччина).

Дискографія[ред. | ред. код]

Студійні альбоми[ред. | ред. код]

Саундтреки[ред. | ред. код]

10 найуспішніших в чарті Billboard сінґлів[ред. | ред. код]

Фільмографія[ред. | ред. код]

Фільми[ред. | ред. код]

Рік Назва
1991 Nothing But Trouble
1992 Juice
1993 Poetic Justice
1994 Above the Rim
1996 Bullet
1997 Gridlock'd
1997 Gang Related
2003 Tupac: Resurrection
2008 Live 2 Tell
2009 Untitled Tupac Shakur Biopic

Документальні фільми[ред. | ред. код]

Після смерті Тупака було знято багато документальних фільмів про нього.

Книги[ред. | ред. код]

Біографії[ред. | ред. код]

  • Tupac: Resurrection (2003) ISBN 0-7434-7435-X
  • Tupac Shakur Legacy (2006) ISBN 0-7432-9260-X
  • Tupac Remembered (2007) ISBN 1-932855-76-9
  • Thru My Eyes: Thoughts on Tupac Shakur in Pictures and Words
  • Rebel for the Hell of It: The Life of Tupac Shakur
  • Death Rap Tupac Shakur
  • Tupac Shakur (They Died Too Young)
  • Got Your Back: The Life of a Bodyguard in the Hardcore World of Gangsta Rap
  • Back in the Day: My Life and Times With Tupac Shakur
  • The Killing of Tupac Shakur
  • Jesus and the Hip-Hop Prophets: Spiritual Insights from Lauryn Hill and Tupac Shakur
  • How Long Will They Mourn Me?: The Life and Legacy of Tupac Shakur
  • Holler If You Hear Me
  • Dear 2Pac
  • All Eyez on Me: The Life and Times of Tupac Shakur
  • Tupac (Hip Hop)
  • Tupac: A Thug Life
  • Tough Love: Cultural Criticism & Familial Observations on the life and death of Tupac Shakur (Black Words Series)
  • Tupac Shakur (Just the Facts Biographies)
  • Tupac Shakur (People in the News)
  • Tupac Shakur (Rock Music Library)
  • Tupac and Elvis (Inevitably Restless)
  • Tupac Shakur (Hip-Hop Stars)
  • Static: My Tupac Shakur Story
  • Tupac Shakur: 2Pac in the Studio (The Studio Years (1989 — 1996))

Поезія[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Find a Grave — 1996.
  2. Levs, Joshua (13 вересня 2006). Growing Tupac's Legacy, 10 Years After His Death. NPR. Архів оригіналу за 22 липня 2011. Процитовано 14 червня 2011.
  3. "Tupac Shakur In His Own Words" MTV News 1997. MTV News. 1997. Архів оригіналу за 4 січня 2016. [Tupac pronounces his own name at 2:29.]
  4. Okwerekwu, Ike (5 травня 2019). Tupac: The Greatest Inspirational Hip Hop Artist. Music For Inspiration. Процитовано 9 березня 2022.
  5. 8 Ways Tupac Shakur Changed the World. Rolling Stone. 13 вересня 2016. Процитовано 9 березня 2022.
  6. Jay-Z (2011). Bailey, Julius (ред.). Essays on Hip Hop's Philosopher King. McFarland & Company. с. 55. ISBN 978-0786463299.
  7. Tupac Shakur – Thug Angel (The Life of an Outlaw). 2002.
  8. Alexander, Leslie M.; Rucker, Walter C., ред. (28 лютого 2010). Encyclopedia of African American History. Т. 1. ABC-CLIO. с. 254—257. ISBN 9781851097692.
  9. Edwards, Paul (2009). How to Rap: The Art & Science of the Hip-Hop MC. Chicago Review Press. с. 330.
  10. Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою AllMusic-r231489 не вказано текст
  11. 2Pac's 'Greatest Hits' album certified Diamond. HYPEBEAST. 8 липня 2011. Процитовано 5 травня 2022.
  12. No Blasphemy: Why 2Pac's "The Don Killuminati: The 7 Day Theory" Is Rap's Greatest Album. HipHopDX. 5 листопада 2018. Процитовано 5 травня 2022.
  13. The Best Selling Tupac Albums of All Time. 2PacLegacy.net (амер.). 4 серпня 2019. Процитовано 5 травня 2022.
  14. Notorious B.I.G., Tupac Shakur To Be Inducted Into Hip-Hop Hall Of Fame. BET. 30 грудня 2006. Архів оригіналу за 30 грудня 2006. Процитовано 7 січня 2012.
  15. Rock and Roll Hall of Fame taps Tupac, Journey, Pearl Jam. USA TODAY. Архів оригіналу за 20 грудня 2016. Процитовано 20 грудня 2016.
  16. 100 Greatest Artists. Rolling Stone. 3 грудня 2010. Архів оригіналу за 6 грудня 2018. Процитовано 11 червня 2019.
  17. Tupac Shakur posthumously receives star on Hollywood Walk of Fame. www.cbsnews.com (амер.). 7 червня 2023. Процитовано 9 червня 2023.
  18. Tupac Shakur: Las Vegas police charge man with 1996 shooting of rapper. Sky News (англ.). Процитовано 1 жовтня 2023.
  19. У США за 27 років знайшли вбивцю легендарного репера Тупак Шакура: що відомо про розслідування. РБК-Украина (укр.). Процитовано 1 жовтня 2023.
  20. Теории заговора в хип-хопе. OutStyle (ru-RU) . Процитовано 31 жовтня 2018.

Посилання[ред. | ред. код]