Транспортні сертифікати РРФСР — Вікіпедія

Скульптура робітника Шадра, що використовувалася для оформлення водяного знаку радянських транспортних сертифікатів 1920-х років.

Транспортні сертифікати (рос. Транспортные сертификаты) — різновид паперових грошей радянського карбованця, що випускалися в СРСР у 1923—1924 роках з символікою РРФСР. Випускались купюри лише номіналом у 5 карбованців.

Опис[ред. | ред. код]

Історія[ред. | ред. код]

На підставі постанови Ради Праці і Оборони СРСР від 26 липня 1923 року з метою збільшення оборотних коштів залізниць і водного транспорту СРСР випускалися транспортні сертифікати[1].

Сертифікати випускалися серіями по 200 тисяч штук в кожній серії, мали одно- і двозначну серію та шести- і семизначну нумерацію.[2] Вони були обов'язкові до оплати всіх перевезень та інших послуг залізничного, морського і річкового транспорту. Прийом до платежів і погашення проводили за курсом золотого карбованця, встановленого котирувальною комісією. Спочатку сертифікати дозволялося приймати тільки квитковим касам залізниць і водного транспорту СРСР. Але незабаром їх дозволили приймати в будь-які платежі касами Держбанку і Наркомфіну СРСР. В умовах обігу радзнаків, що знецінювалися, сертифікати НКШС отримали загальне визнання як розмінних грошей стійкої валюти в золотому обчисленні по відношенню до банківського білета — червінця, які, надходячи у обіг, витісняли радзнаки[1].

Було здійснено п'ять випусків транспортних сертифікатів номіналом в 5 карбованців золотом[2]. Відомі пробні сертифікати номіналом в 3 карбованця золотом, але так як цей номінал не був кратним по відношенню до червінця, їх вирішили не випускати[3].

Оформлення всіх сертифікатів було однотипним, з деякими змінами в тексті. Вони виготовлялися з кремового паперу, з водяними знаками із зображенням зі скульптури «Робітник» та елементами і стилі «мура», що мав тиснення під тканину й містили державний герб РРФСР, емблему НКШС та зображення поїзда. Друк був лілово-коричневого кольору.[4][5].

На зворотному боці купюр містився пояснювальний текст з умовами обігу сертифікатів і виписка з урядового документа: на першому випуску — з декрету Ради Народних Комісарів РРФСР, на наступних випусках — з постанови Ради Праці і Оборони СРСР[2] . Транспортні сертифікати були вилучені з обігу в липні 1924 року, після завершення грошової реформи. Відомі сертифікати з термінами дії до 1 березня і 1 травня 1924 року.

Банкноти[ред. | ред. код]

Транспортні сертифікати зразка 1923 року
Зображення Номінал
(карбованців)
Розмір
(мм)
Основні
кольори
Опис Дата
введення
Роки
випуску
Дата
вилучення
Лицьова
сторона
Зворотна
сторона
Лицьова
сторона
Зворотна
сторона
Водяний
знак
5 184×102 Кремовий Поїзд, номінал цифрою і прописом,
Герб РРФСР, емблема НКШС, пояснювальні написи
Пояснювальні написи Портрет робітника, «пять рублей», «нкпс», хвилясті смуги
Вересень
1923
1923
1924
Липень
1924

Різновиди банкнот[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Сталин и деньги. Арсеній Звєрєв. 2012. Процитовано 9 лютого 2017. {{cite book}}: Проігноровано |website= (довідка) (рос.)
  2. а б в г Транспортные сертификаты. Образца 1923 г. fox-notes.ru. Процитовано 9 лютого 2017. (рос.)
  3. 3 рубля золотом 1923 года. southklad.ru. Процитовано 9 лютого 2017. (рос.)
  4. 5 рублей золотом 1923 года. southklad.ru. Процитовано 9 лютого 2017. (рос.)
  5. 5 рублей золотом 1923 Транспортный сертификат (разновидности по сериям). coinsrussia.blogspot.com. Процитовано 9 лютого 2017. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]