Софія Лібкнехт — Вікіпедія

Софія Лібкнехт
нім. Sophie Liebknecht
Народилася 1884[1][2][3]
Ростов-на-Дону, Катеринославська губернія, Російська імперія
Померла 1964[1][2][3]
Поховання Центральний цвинтар Фрідріхсфельдеd
Країна  Німеччина
Діяльність політична діячка
Знання мов німецька
Партія Комуністична партія Німеччини
Брати, сестри Q81491893?
У шлюбі з Карл Лібкнехт
Софі Лібкнехт та чоловік Карл Лібкнехт з дітьми Карла від першого шлюбу у 1913 році.
Могильний камінь на могилі Софі Лібкнехт і сім'ї Лібкнехт.

Софі Лібкнехт, уроджена Софія Борисівна Рисс (нар. 18 січня 1884 — пом. 11 листопада 1964) — німецька соціалістка і феміністка. Була другою дружиною Карла Лібкнехта, у якого було троє дітей від першого шлюбу з Юлією Лібкнехт.

Життєпис[ред. | ред. код]

Софія Борисівна Рисс народилася 1884 року в Ростові-на-Дону в родині купця другої гільдії, інженера Бера Ідельовича (Бориса Ілліча) Рисса та Ольги Павлівни Рисс[4]. Батько, випускник відділення натуральної філософії Мюнхенського університету і борошномельного факультету політехнікуму в Хемніці, керував паровим млином Борошномельного товариства братів Бейнуша і Хацкеля Рисс.

Софія Рисс навчалась у Німеччині, де познайомилася з мислителем-марксистом і майбутнім революціонером Карлом Либкнехтом, з яким одружилась у 1912 році[5]. Від колишнього шлюбу у Лібкнехта вже було троє дітей — Софі зайнялася їх вихованням (власних дітей в шлюбі у неї не було).

Спочатку, вступивши до лав Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН), вона разом зі своїм чоловіком вийшла з неї і вступила в засновану ним і його прихильниками Комуністичну партію Німеччини в 1918 році.

Карла Лібкнехта було убито 15 січня 1919 року в ході невдалого повстання спартакістів, після чого Софі переїхала до Лондона, а потім повернулася до Німеччини в період Веймарської республіки. Члени родині Лібкнехта, стривожені приходом до влади нацистської партії в 1933 році і побоюючись за своє життя, емігрували.

Чрез те, що народилася в Російській імперії, Софі переїхала до Радянського Союзу в 1934 році і влаштувалася в Москві, де вона прожила решту десятиліття свого життя.

На її похоронах в 1964 році були присутні Роберт і Вільгельм, пасинки Софі Лібкнехт від першого шлюбу Карла.[6] Радянський уряд влаштував публічну церемонію і почесний караул.

Велика частина її листування з Розою Люксембург була опублікована.

Родина[ред. | ред. код]

  • Сестра — хімік Сільвія Борисівна Шпільрейн (уроджена Рисс, фр. Cécile Spielrein), випускниця Сорбонни, її дисертація «Equilibre du sulfate de lithium avec les sulfates alcalins en présence de leurs solutions mixtes» була видана в 1913 році (Paris: É. Larose, 1913)[7]; була одружена з доктором технічних наук Яном Шпільрейном.
  • Брат — літературний і театральний критик Ілля Березарк.
  • Двоюрідні брати — філософ Соломон Якович Рисс і журналіст Петро Якович Рисс; син двоюрідного брата Михайла Бейнушевича Рисса — доктор медичних наук Симон Михайлович Рисс, учений-гастроентеролог, член-кореспондент АМН СРСР[8].
  • Племінник — Євген Самойлович Рисс, письменник.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в http://www.deutsche-biographie.de/pnd116997117.html
  2. а б в NUKAT — 2002.
  3. а б в MAK
  4. Батько, уродженець Павлограда, був братом купців першої гільдії Бейнуша та Хацкеля Риссів, співвласників «Ростовського-на-Дону борошномельного виробництва братів Хацкеля і Бейнуша Рисс». Бейнуш (також Бейниш) Ідельович Рисс у 1897 році побудував завод білої жерсті, глянцевого заліза і цебар, у 1909 році перетворений на акціонерне товариство «Жесть»; був обраний старостою Ростовської хоральної синагоги в 1899 році.
  5. https://24smi.org/celebrity/23878-karl-libknekht.html
  6. «Сюжеты Похороны Софьи Борисовны Либкнехт. 1964». Net-Film.ru. Retrieved May 12, 2010.(рос.)
  7. Chemical Abstracts
  8. Записные книжки Е. Л. Шварца]

Посилання[ред. | ред. код]