Смертюк Богдан Степанович — Вікіпедія

Богдан Степанович Смертюк
Народження 4 червня 1948(1948-06-04) (75 років)
Країна СРСР СРСРРосія Росія
Навчання Львівський політехнічний інститут
Діяльність архітектор
Праця в містах м. Нальчик
Членство Національна спілка архітекторів України
Нагороди
Merited architect of the Russian Federation

Богда́н Степа́нович Смертю́к (нар. 4 червня 1948, с. Осівці Бучацького району Тернопільської області) — український та російський архітектор. Член НСАУ (1977).

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився 4 червня 1948 року в с. Осівці Бучацького району Тернопільської області (нині Україна).

Закінчив Бобулинську восьмирічну школу, а в 1966 р. Бучацьку середню школу № 2 зі срібною медаллю і одночасно Бучацьку художню школу. У 1971 р. закінчив Львівський політехнічний інститут за фахом «Архітектура». По розподілу виїхав на Північний Кавказ і професійну творчу діяльність почав з посади старшого архітектора головного проєктного інституту «Туристпроект» Центральної Ради з туризму та екскурсій в м. Нальчику, столиці Кабардино-Балкарської Республіки, і пропрацював до 1992 р. Головним архітектором проєктів.

У 1972—1974 роках проходив військову службу на офіцерських посадах по будівництву військових містечок МВС УРСР.

У 1992 р. рішенням Президії Центрального правління Союзу архітекторів Росії була створена «Персональна творча архітектурна майстерня Смертюка Б. С.», керівником якої він є досі.

Проєктно-творча діяльність[ред. | ред. код]

Архітектором запроєктовано, побудовано або знаходиться у стадії реалізації близько трьохсот архітектурних об'єктів різного призначення і типології:

Найкращі проєкти і архітектурні твори друкуються в Російських професійних журналах («Архітектурний Вісник», «Проєкт Росія», «АСД», «Сучасні Будинки»). Архітектурна майстерня Смертюка Б. С. увійшла в каталог «Провідні проєктні організації і майстерні Росії».

Конкурсна і виставкова діяльність[ред. | ред. код]

Богдан Смертюк є активним учасником великої кількості архітектурних конкурсів, оглядів, фестивалів і форумів, стаючи їх лауреатом, зокрема: переможець Всесоюзного конкурсу на проєкт туристичного готелю «Нарт» на 1000 місць у м. Нальчику, 1 місце за проєкт офісу Російсько-американського представництва в м. Геленджику, 1 місце за проєкт комплексу автовокзалу «Скат» до м. Єсентуки, 2 місце за проєкт Храму імені святої Марії Магдалени в м. Нальчику, 2 місце за проєкт житлових будинків з нетрадиційними джерелами теплопостачання для Краснодарського краю, 1 місце за проєкт пам'ятника нальчанам, жертвам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 1 місце за проєкт багатофункціонального 35-поверхового житлового комплексу в м. Саратові, 1 місце за проєкт багатофункціонального комплексу з аквапарками в місті Єсентуки тощо.

Володар срібного диплома Всесоюзного огляду найкращих дипломних проєктів 1971 року, дипломант I Всеросійського огляду творчості молодих архітекторів у Свердловську (нині Єкатеринбург) 1980 року, учасник Всесоюзного огляду творчості молодих архітекторів у Москві 1981 року, учасник Міжнародних фестивалів «Зодчество — 1995, 1998, 2001, 2002, 2003, 2006 років». Дипломант міжнародного фестивалю «Зодчество — 2004». Експозиція виставки «Архітектура КБР» на міжнародному фестивалі «Зодчество-2005», учасником якої був Смертюк Б. С. була удостоєна Диплома Союзу архітекторів Росії і Призу «Суспільне визнання». Лауреат оглядів-конкурсів Південного архітектурного суспільства «Південна столиця» 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006 років.

Персональна архітектурна майстерня Богдана Смертюка стала переможцем в номінації «Найкращі творчі колективи» і нагороджена Дипломом I ступеня на IV Форумі архітекторів Півдня Росії в 2004 р. Переможець конкурсу «Будівництво з використанням технологій КНАУФ».

Суспільно-творча діяльність[ред. | ред. код]

Богдан Смертюк є Головою правління Кабардино-Балкарської регіональної організації Союзу архітекторів Росії;

  • член Центрального правління Союзу архітекторів Росії;
  • Почесний архітектор Росії;
  • 1992—1996 рр. — член Центральної ревізійної комісії Союзу архітекторів Росії;
  • 1992—2001 рр. — член Ліцензійного архітектурного центру Півдня Росії;
  • делегат III, IV, V, VI З'їздів Союзу архітекторів Росії;
  • член містобудівної ради Міністерства будівництва і архітектури КБР;
  • член містобудівної ради м. Нальчика;
  • Державний стипендіат Російської Федерації за 2001 р.;
  • нагороджений медаллю Союзу архітекторів Росії «За високу архітекторську майстерність» у 1997 р. — за досягнення в архітектурі і містобудуванні;
  • нагороджений Почесним Дипломом «За відданість співдружності архітекторів і у зв'язку з 20-річчям Союзу архітекторів Росії»;
  • член Ради Південного архітектурного суспільства.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]