Сейсмічність Сполучених Штатів Америки — Вікіпедія

Територія США — окрім центральної материкової частини, характеризується досить високою сейсмічністю.

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

На території США виділяється декілька сейсмоактивних зон, в яких можливі сейсмічні впливи з інтенсивністю 8 балів і вище. Повторюваність землетрусів в цих зонах неоднакова: близько 90% землетрусів в континентальній частині США, включаючи Аляску, припадає на Каліфорнію і західні райони Невади. Загалом причини каліфорнійських землетрусів пов'язані з взаємним переміщенням Тихоокеанської і Північно-Американської плит, які розділяються розломом Сан-Андреас. Землетруси з магнітудою понад 8 балів відбуваються в цій зоні в середньому один раз на 100—140 років.

Інтенсивність близько 8 балів спостерігається приблизно один раз на 10 років. За інформацією газети Los Angeles Times, щорічно у Каліфорнії та Неваді, в середньому відбувається близько п’яти землетрусів магнітудою від 6,0 до 7,0 балів[1].

У північно-східній частині штату Вашингтон на Тихоокеанському узбережжі виділена зона підвищеної небезпеки, де період повторюваності струсів до 8 балів рівний 20 рокам.

Сейсмоактивна зона протяглася через штати Монтана, Айдахо, Вайомінг і Юту. Тут розподіл епіцентрів землетрусів в просторі добре корелює з відомими розломами.

Центральна частина США — має низьку сейсмічність.

У північно-східній частині США виділяються дві сейсмоактивні зони, одна з яких протягається вздовж долини річки Святого Лаврентія, а інша знаходиться в прибережній частині штату Массачусетс. Катастрофічні землетруси повторюються тут приблизно один раз на 500—1000 років. Високою сейсмічністю відрізняється Аляска.

У внутрішніх районах Аляски є великі активні розломи де й можливі сильні землетруси.

Землетруси минулих століть[ред. | ред. код]

У 1811-1812 роках, у Новому Мадриді на схід від Скелястих гір відбулася серія інтенсивних і дуже сильних внутрішньоплатформних землетрусів магнітудою 7,2–8,2 балів. Вони залишаються найпотужнішими землетрусами у США[2].

Землетруси XX століття[ред. | ред. код]

1964[ред. | ред. код]

27 березня 1964 року відбувся Великий Аляскінський землетрус потужністю 9,2 бали за шкалою Ріхтера — найсильніший землетрус США та другий за потужністю за всю історію спостережень після Великого Чилійського землетрусу.

1968[ред. | ред. код]

9 листопада 1968 року, об 11:02 (за місцевим часом), у штаті Іллінойс на Середньому Заході стався землетрус потужністю 5,4 балів за шкалою Ріхтера. Іллінойський землетрус, незважаючи на те, що смертельних випадків він не приніс, спричинив значну структурну шкоду будівлям, включаючи повалення димоходів та трясіння будівель в м. Чикаго, найбільшому місті регіону. Землетрус був одним із найбільш широко відчутних в історії США, в значній мірі вплинув на 23 штатів та площі 580 000 кв. миль (1 500 000 км2)[3].

Землетруси XXІ століття[ред. | ред. код]

2014[ред. | ред. код]

25 серпня 2014 року, на околицях міста Сан-Франциско (штат Каліфорнія) стався дуже сильний землетрус магнітудою 6,1 балів. В результаті землетрусу, понад 100 людей отримали поранення, 89 з яких були направлені до лікарень. За даними місцевої влади, в постраждалому регіоні, що охоплює округи Напа, Санта-Крус і Вайн, були зафіксовані численні пошкодження будівель, перервано газо - і водопостачання, пошкоджені історичні споруди. Декілька будинків згоріли вщент в результаті пожежі, що спалахнула через розрив газопроводу. За оцінками вчених, зазначений землетрус став найсильнішим за останні 25 років[4].

2019[ред. | ред. код]

3 квітня 2019 року, поблизу острова Кіска в районі Алеутських островів (штат Аляска), о 00:35 (за київським часом), стався дуже сильний землетрус магнітудою 6,5 балів. За даними Геологічної служби США (USGS), епіцентр знаходився за 31 км на північний схід від острова та на глибині 19,1 км. Інформації про потерпілих і руйнування не надходило[5].

24 листопада 2019 року, неподалік узбережжя американського штату Аляска (США) стався дуже сильний землетрус силою у 6,3 балів. За даними Геологічної служби США (USGS), епіцентр землетрусу розташовувався на відстані 83,4 км на південний схід від міста Адак. Осередок землетрусу зафіксували на глибині 25 км. Інформації про постраждалих не було[6].

2021[ред. | ред. код]

29 липня 2021 року, біля берегів штату Аляска (США) стався дуже сильний землетрус магнітудою 8,2 балів. Згідно повідомлення Геологічної служби США (USGS), епіцентр підземних поштовхів перебував на відстані 91 кілометра від переписної місцевості Перрівілл, осередок залягав на глибині 46,7 кілометра. Після землетрусу було оголошено загрозу цунамі[7][8].

21 грудня 2021 року, біля узбережжя штату Каліфорнія (США) було зафіксовано дуже сильний землетрус магнітудою 6,2 бали. Епіцентр підземних поштовхів знаходився в акваторії Тихого океану приблизно за півсотні кілометрів від міста Ферндейл на глибині 9,3 кілометра. Дані місцевих ЗМІ свідчать про те, що близько 25 тисяч людей опинилися у зоні сильної або дуже сильної тряски. При цьому жителі таких віддалених районів, як Сакраменто та район затоки Сан-Франциско, також відчували сейсмічну активність. В результаті зсувів були перекриті деякі автодороги в окрузі Гумбольдт. Також зазнали пошкоджень будівлі[9].

2022[ред. | ред. код]

20 грудня 2022 року, дуже сильний землетрус магнітудою 6,4 стався за 5 км від узбережжя Тихого океану на півночі штату Каліфорнія (США). За даними Геологічної служби США (USGS), підземні поштовхи зафіксовані о 2:34 ранку за місцевим часом на глибині 16 км поблизу міста Юрика. Згодом сталося більше десятка слабших повторних поштовхів. Унаслідок землетрусу без електроенергії залишилися понад 70 тисяч споживачів у окрузі Гумбольдт. Повідомлялося про двох загиблих та десятки поранених[10][1].

2023[ред. | ред. код]

6 лютого 2023 року, землетрус магнітудою 3,8 був зафіксований неподалік від м. Баффало (штат Нью-Йорк). Зазначалося, що це був найсильніший землетрус, зареєстрований у цьому регіоні за останні 40 років[11].

19 березня 2023 року, згідно повідомлення видання Anchorage Daily News, потужний землетрус магнітудою 5,4 стався поблизу півострову Кенай (штат Аляска). За даними Геологічної служби США (USGS), епіцентр землетрусу, який стався о 17.06 за місцевим часом, був приблизно за 21 км на захід від міста Гомер, у водах поблизу місця злиття затоки Кука та затоки Качемак. Згідно з інформацією Центру зі спостереження за землетрусами Аляски, поштовхи були зафіксовані на глибині 65 км. Їх було відчутно по всьому півострову Кенай, аж до Анкоріджа та Мат-Су[12][13].

21 травня 2023 року, згідно повідомлення агентства Reuters, біля узбережжя північної Каліфорнії стався сильний землетрус магнітудою 5,5 бала. За інформацією Геологічної служби США (USGS), епіцентр землетрусу знаходився на глибині 10 км на відстані 108 км на захід від громади Петролія[14].

19 червня 2023 року, згідно повідомлення агентства Reuters з посиланням на дані Європейського середземноморського сейсмологічного центру (EMSC), у Каліфорнійській затоці поблизу узбережжя Мексики стався дуже сильний землетрус магнітудою 6,4 балів. Водночас, за даними Геологічної служби США, землетрус мав потужність 6,3 балів. Землетрус стався на глибині 10 кілометрів. Невдовзі після цього система попередження про цунамі США заявила, що загрози для Західного узбережжя країни, Британської Колумбії та Аляски — немає. Офіс цивільної оборони Мексики також підтвердив відсутність повідомлень про пошкодження в районах, де відчувались поштовхи, проте рекомендував човнарям і жителям узбережжя вжити заходів безпеки через можливі течії у портах. В Управлінні цивільної оборони Мексики заявили, що в регіоні, де стався землетрус, можуть бути виявлені невеликі коливання рівня морської води в межах кількох сантиметрів[15].

15 липня 2023 року, у вечірній час, біля південного узбережжя Аляски стався дуже сильний землетрус магнітудою 7,2. Згідно повідомлення CNN, землетрус був зафіксований за 88,5 км на південний захід від міста Сенд-Пойнт, штат Аляска, на глибині майже 21 кілометр. Було оголошено попередження про цунамі для деяких штатів поблизу Алеутських островів. Обсерваторія вулканів Аляски також надіслала повідомлення про загрозу для вулкана Шишалдина, який перед землетрусом викинув стовп попелу. За даними обсерваторії, сейсмічні поштовхи почали збільшуватися 15 липня близько 17:00 за місцевим часом[16].

14 серпня 2023 року, близько 17 години (за київським часом), в Тихому океані, поблизу Північних Маріанських Островів (володіння США) стався дуже сильний землетрус з магнітудою 6,1 (за шкалою Ріхтера). Згідно повідомлення Геологічної служби США (USGS), епіцентр землетрусу був зафіксований за 276 км від основного населеного пункту острова міста Сан Хосе[17].

21 серпня 2023 року, в американському штаті Каліфорнія під час тропічного шторму Хіларі стався землетрус магнітудою 5,1. Згідно повідомлення агентства Reuters з посиланням на моніторингові служби Сполучених Штатів вказується, що епіцентр землетрусу знаходився на північ від м. Лос-Анджелес в окрузі Вентура. Після поштовху сталося декілька дрібних афтершоків[18][19].

Цікаві факти[ред. | ред. код]

22 і 23 липня 2023 року, як повідомила телерадіомовна корпорація BBC, аншлагові концерти Тейлор Свіфт у місті Сіетлі (США), спричинили сейсмічну активність, еквівалентну землетрусу магнітудою 2,3 балів, — про це повідомили в Університеті Західного Вашингтону. Шоу артистки побило попередній рекорд під час концерту, відомого як «Звіротруси», що відбувся в Сіетлі 2011 року. Тоді сейсмічну активність викликали уболівальники американського футболу. В даному випадку, різниця між магнітудами, створеними фанатами футболу та фанатами Свіфт, становила лише 0,3 балів[20][21].

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004. — Т. 3. — 752 с. — ISBN 966-7804-78-X.

  1. а б На півночі Каліфорнії стався сильний землетрус. // Автор: Юрій Свиридюк. 21.12.2022, 06:39
  2. Історія сейсмічних спостережень
  3. Illinois Earthquake Information. United States Geological Survey. 16 липня 2008. Архів оригіналу за 16 December 2008. Процитовано 9 листопада 2008. 
  4. У Каліфорнії стався найсильніший за останні 25 років землетрус. // Автор: Ольга Карабан. 25.08.2014, 08:59
  5. На Алясці стався землетрус магнітудою 6,5 бала. // Автор: Денис Масліков. 03.04.2019, 06:15
  6. На Алясці стався землетрус магнітудою 6,3. 24.11.2019, 16:28
  7. Аляску сколихнув потужний землетрус: оголошена загроза цунамі. 29.07.2021, 12:26
  8. По всьому узбережжю є загроза цунамi: у Тихому океані зафіксували найпотужнiший землетрус у роцi. 29.07.2021, 13:01
  9. У Каліфорнії стався сильний землетрус. // Автор: Мария Панченко. 21.12.2021, 17:17
  10. У Каліфорнії стався потужний землетрус. 20.12.2022, 16:16
  11. У штаті Нью-Йорк та на Тайвані сталися сильні землетруси – ЗМІ. 07.02.2023, 04:50
  12. 5.4 earthquake off coast near Homer shakes Southcentral Alaska. // By Anchorage Daily News. Published: March 19, 2023. Updated: March 20, 2023
  13. Поблизу узбережжя Аляски стався землетрус. 19.03.2023, 19:41
  14. Дещо потрусило: до Каліфорнії завітав землетрус. // Автор: Інна Буряк. 22.05.2023, 05:12
  15. Між США та Мексикою стався потужний землетрус. 19.06.2023, 09:35
  16. Поблизу Аляски стався потужний землетрус. 16.07.2023, 11:52
  17. У Тихому океані стався землетрус магнітудою 6,1. 14.08.2023, 20:13
  18. Magnitude 5.1 quake strikes Southern California during tropical storm. August 21, 20232:44 AM GMT+3
  19. У Каліфорнії стався землетрус. // Автор: 21.08.2023, 06:02
  20. Taylor Swift Seattle concert generates seismic activity. July 29, 2023
  21. У США концерти Тейлор Свіфт породили сейсмічну активність — професорка. // Автор: Денис Булавін. 29.07.2023, 16:38